Γερμανία Berlin - Travelstory & Tips!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Και ξημέρωσε η τελευταία ημέρα. Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε επιτέλους στην Νέα Πινακοθήκη, να απολαύσουμε αγαπημένους ζωγράφους που δεν τους συναντάς εύκολα εκτός Γερμανίας: τους καλλιτέχνες του κινήματος die Brucke, τον Otto Dix, τον George Grosz, και τον κατοπινό αλλά πολύ αγαπημένο μου Gerhard Richter.
Μαζέψαμε γρήγορα τα πράγματα, πληρώσαμε τον λογαριασμό και πήραμε δρόμο: Χαρά μεγάλη: χιόνιζε! Χιόνιζε τόσο πολύ που φαινόταν ότι θα το έστρωνε! Νιώσαμε χαρά και ενθουσιασμό! Φτάσαμε λοιπόν στην Neue Nationalgalerie, η οποία είναι κατασκευασμένη από τον Mies van der Rohe και βρίσκεται κοντά στο Kulturforum, όπου μας υποδέχθηκε ένας ύποπτα πολύ χαμογελαστός φύλακας που μας πληροφόρησε ότι δε θα βλέπαμε τη μόνιμη συλλογή, αλλά αν επιθυμούσαμε θα μπορούσαμε να περιηγηθούμε σε δυο εκθέσεις:

Η μια αφορούσε την προσωπική συλλογή έργων τέχνης του ζεύγους Ulla und Heiner Pietzsch με τίτλο Bilderträume και η άλλη έκθεση αφορούσε έναν νέο- σχετικά- καλλιτέχνη τον Thomas Demand.

Όταν κάνει κάτι η Λαμπράκη Πλάκα τέτοια- και μάλλον πολύ λιγότερα: δεν έχει αδειάσει ποτέ όλη την Εθνική Πινακοθήκη για μια έκθεση- τα ακούει από όλους: τον ημερήσιο και περιοδικό τύπο και τους καλλιτέχνες και τους συν αυτοίς. Από ότι φαίνεται αντίστοιχα φαινόμενα συμβαίνουν και εις εσπερίας. Αναρωτιέμαι ο γερμανός καλλιτεχνικός διευθυντής της Neue Nationalgalerie δεν τα άκουσε από κανέναν που έστειλε τη μόνιμη συλλογή στις αποθήκες; Και τέλος πάντων η Πινακοθήκη δεν είχε κάποιον ειδικό χώρο μόνο για τις περιοδικές της εκθέσεις; Έπρεπε να κατεβάσουν τη μόνιμη συλλογή τους στα υπόγεια τους; Μου φάνηκε κομμάτι ανήκουστο. Τέλος πάντων εκείνη την ώρα δεν προλαβαίναμε να φύγουμε και να πάμε στο Hamburger Bahnhof να χαζέψουμε τουλάχιστον τα έργα του Beuys και του Warhol, όποτε και εισήλθαμε. Δε μπορώ να πω ότι η ιδιωτική συλλογή δεν είχε ενδιαφέρον, ήταν πράγματι εξαιρετική και πολύ πλούσια συλλογή, με πολλά έργα του Max Ernst, Picasso, Calder, όμως εγώ ήμουν για αλλά ψημένη.

Περισσότερο ενδιαφέρουσα βρήκα την έκθεση του Thomas Demand. Ο καλλιτέχνης κατασκεύαζε από χαρτόνι, κυρίως, εσωτερικούς χώρους τους οποίους τους φώτιζε και τους φωτογράφιζε. Μετά κατέστρεφε το σκηνικό που είχε δημιουργήσει. Πολύ ιδιαίτερη δουλειά και το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο.

Αφού τελειώσαμε με τις εκθέσεις, βγαίνοντας έξω διαπιστώσαμε ότι είχε μεν σταματήσει να χιονίζει, αλλά το είχε ψιλοστρώσει. Βιαστικά πήραμε το u bahn για το Kreuzberg. Δυστυχώς δεν είχαμε χρόνο πλέον για το Ιουδαϊκό Μουσείο, μια άλλη φορά. Μόλις που προφταίναμε να ρίξουμε μια ματιά σε άλλο ένα υπόλειμμα του παρελθόντος: στο Riehmers Hofgarten. Πρόκειται για ένα σύνολο κτιρίων το οποίο βρίσκεται στην Yorkstrasse απέναντι από το Δημαρχείο του Kreuzberg. Κτίστηκε από τον βερολινέζους αρχιτέκτονες και κατασκευαστές Wilhelm Riehmer και Otto Mrosk το 1891/92 και έχει πρόσοψη σε τρεις δρόμους. Κέντρο του συγκροτήματος αυτού είναι η εσωτερική αυλή του υπό τη μορφή αλέας. Ο κήπος αυτός είναι αθέατος από την εξωτερική πλευρά του συγκροτήματος, το οποίο έχει έναν εκλεκτικιστικο ρυθμό: διακρίνονται στοιχεία ρομανικά, αναγεννησιακά και μπαρόκ. Το συγκρότημα αυτό κατοικιών απευθυνόταν στη μικροαστική τάξη των εμπόρων, τεχνιτών και των χαμηλόβαθμων αξιωματικών του πρωσικού Στράτου οι οποίοι έδρευαν στο παρακείμενο στρατόπεδο. Σήμερα παρέχει στέγη σε ένα ξενοδοχείο, δυο κινηματογράφους, ένα σουπερμαρκετ, εστιατόρια, καφέ, ιατρεία, γραφεία και καταστήματα και 198 κατοικίες και φυσικά γκαράζ. Δίπλα του υπαρχει η νεογοτθική εκκλησία του Άγιου Βονιφατιου-μεγάλη η χάρη του. Και δίπλα τους μια άλλη σειρά διαμερισμάτων νεογοτθικού στυλ. Το συγκρότημα ανακαινίστηκε το 1980 και σήμερα βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση. Αφού χαζέψαμε και εντυπωσιαστήκαμε με το που έμεναν οι μικροαστοί του εικοστού αιώνα (πριν τους παγκόσμιους πολέμους φυσικά) γυρίσαμε πίσω στο ξενοδοχείο. Δε θα αποχωρούσαμε από το Βερολίνο χωρίς να φάμε το τελευταίο βρώμικο: ευτυχώς η χριστουγεννιάτικη αγορά που λάμβανε χώρα απέναντι από το ξενοδοχείο ήταν ανοικτή οπότε και την τιμήσαμε δεόντως με ένα αποχαιρετιστήριο λουκάνικο. (Εγώ πάντως χτύπησα γύρο).

Ταξί και δρόμο! Καθώς περνούσαμε από το Tiergarten μου δόθηκε η ευκαιρία να θαυμάσω το μνημείο στη μνήμη του σοβιετικού στρατιώτη. Είναι όμορφο; με ρώτησαν όταν γύρισα πίσω. Δε μπορώ να πω αν όντως αισθητικά αξίζει. Είναι όμως συναρπαστικό. Στο μέσον μιας μαρμάρινης ημικυκλικής στοάς υψώνεται μια στήλη. Πάνω στην στήλη στέκει το ορειχάλκινο άγαλμα του σοβιετικού στρατιώτη. Στις νοητές προεκτάσεις του ημικύκλιου στέκουν δυο ρωσικά τανκ σαν αυτά που έλαβαν μέρος στη μάχη του Βερολίνου. Πρέπει να πω ότι το μάρμαρο του μνημείου είναι παρμένο από την γκρεμισμένη καγκελαρία του Χίτλερ. (Στην ερωτηση "ποιος πληρωσε για το μαρμαρο;" η ξεκαθαρη απαντησει ειναι "ο Χιτλερ"). Το μνημείο ανεγέρθηκε το 1945 λίγους μήνες μετά την πτώση του Βερολίνου.

Ίσως επειδή έχω δει κινηματογραφικά επίκαιρα σε σχέση με την νικηφόρα είσοδο των σοβιετικών στο Βερολίνο, πρέπει να ομολογήσω ότι δεν περίμενα να μου φανούν τόσο μικρά τα σοβιετικά τανκ. Τα περίμενα μεγαλύτερα. Αυτή τουλάχιστον την εντύπωση είχα αποκομίσει από τα επίκαιρα της εποχής. Εντύπωση επίσης μου έκανε ότι στο μνημείο υπήρχαν φρέσκα λουλούδια. Κάποιοι, φαίνεται, εξακολουθούν να το επισκέπτονται για να αποτίσουν φόρο τιμής. Κατά τη διάρκεια της περιόδου που το Βερολίνο ήταν χωρισμένο στα δυο, παρόλο που το τμήμα αυτό άνηκε στον δυτικό τομέα, υπήρχαν συμφωνίες βάσει των οποίων υπήρχε σοβιετική φρουρά στο μνημείο και ένα άγημα του σοβιετικού Στράτου, άλλαζε τη φρουρά, παρουσίαζε τα όπλα και επέδιδε τις απαιτούμενες τιμές στο μνημείο.

Τα υπόλοιπα είναι πολύ απλά: φθάσαμε στο Hegel, το αεροπλάνο της Lufthansa έφυγε στην ώρα του και έφθασε και στην ώρα του στο Μόναχο, είπαμε να τρέξουμε για να προλάβουμε την ανταπόκριση μας στο Μόναχο, είχαμε μόνο σαράντα λεπτά ανάμεσα στις πτήσεις- risky, το ξέρω- αλλά ευτυχώς η Aegean μας έφτιαξε την ημέρα καθυστερώντας μιάμιση ώρα όποτε και προσήλθαμε με το πάσο μας, και τελικά στις 11.30 το βράδυ προσγειωθήκαμε στη Θεσσαλονίκη.

Τώρα πάμε γι άλλα!
 

Attachments

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μεθαυριο αναχωρω για Βερολινο και αισθανομαι σα να ειμαι ηδη εκει.. ελπιζω να προλαβω λιγη συνεχεια πριν φυγω :)
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.. το ταξι απο το αεροδρομιο μεχρι το κεντρο ποσο κοστισε?
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:xmas_razz::xmas_razz::xmas_razz:
Gendarmenmarktη, Galleries Lafayettes, γερμανικές γόβες,Bugatti, ποταμός Spree, υπέροχα πεντανοστιμα ζουμερά τραγανιστά λουκάνικα,:bleh: χριστουγεννιάτικες αγορές:xmas_eek:, νησί των Μουσείων.
Καλώς όρισες Έρση με τις υπέροχες και λακταριστές περιγραφές σου, μου έφτιαξες την μέρα, και τολμώ να πω ότι μου έλειψες:hug:.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ξεκινήσαμε πρωί από Θεσσαλονίκη με Easyjet. Πτήση στην ώρα της και πριν καλά το καταλάβουμε προσγειωθήκαμε στο ηρωικό Schoenenfeld, όπως λέει και ο σύντροφος Traveller.
Kαι έδρα της επίσης ηρωικής INTERFUG... σταμάτα συντρόφισα με πιάνουν τα κλάματα

Το ταξί έκανε περίπου μισή ώρα να μας πάει στο ξενοδοχείο μας και στη διαδρομή είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε το έτερο- εκτός λειτουργίας πλέον σήμερα- αεροδρόμιο του Βερολίνου το περίφημο Tempelhof, το τεράστιο κτίριο του οποίου στέκει έρημο και μαραζωμένο. Τι σκοπεύουν να κάνουν με αυτόν τον χώρο δεν ξέρω.
Μάλλον για μουσείο του ψυχρού πολέμου το πάνε, αλλά κάθε λίγο αλλάζουν γνώμη...

Ο αφέντης πάντως δεν ήταν σύμφωνος: η περίφημες μπότες UGG του είχαν κάτσει κάπως βαριές στο στομάχι και συνεπικουρούμενος από τη συγκλονιστική λιακάδα το τι σκαρπίνι, γόβα, μπαλαρίνα μου έταζε δε λέγεται!
Ο αφέντης έχει απόλυτο δίκιο συντρόφισα... εντελώς ξενερουά... έπεσες θύμα του καπιταλισμού κι εσύ ε? Άσε όμως μάλλον με πήραν κι εμένα τα σκάγια... καλοβλέπω τα αντρικά... όχι τα μποτάκια τα φλατ... τι σου κάνει η διαφήμιση...

Αφού φάγαμε τα λουκάνικα τόσο από την αγορά δίπλα στην Όπερα όσο και στην περιοχή ανάμεσα στην Alexanderplatz και στο ποτάμι-αργότερα ανακαλύψαμε ότι υπάρχει και άλλη μια λίγο πιο πάνω κοντά στο ξενοδοχείο Forum- περιπλανηθήκαμε στο Nikolaiviertel και κατόπιν προχωρήσαμε κατά μήκος του νησιού των Μουσείων μέχρι το Μουσείο Boden, όπου θαυμάσαμε αυτό το υπέροχο κτίριο που είναι τόσο σοφά σχεδιασμένο σε σχέση με τη μορφολογία του νησιού.
Κάποιοι ανιστόριτοι μετενόμασαν το θρυλικό Forum σε Park inn... ενα μεγάλο εύγε στην συντρόφισα που χρησιμοποιεί την σωστή ονομασία...

υ.γ. Συντρόφισα δεν σχολίασες καθόλου το γκρέμισμα του αρχιτεκτονικού θαύματος που ονομάζετε Κοινοβούλιο της Λαικής Δημοκρατίας της Γερμανίας... να πάρεις άμεσα θέση και να καταδικάσεις το έγκλημα...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι όμορφα που γράφεις Έρση...Και για μία τόσο ξεχωριστή πόλη! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλώς την !:clap:
Με φρέκα νέα και ορεξάτη...αναμένουμε :xmas_biggrin:

(μα, UGG ? :haha:, α βρε trendy travelstories, τι μας κάνεις...:bleh:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μεθαυριο αναχωρω για Βερολινο και αισθανομαι σα να ειμαι ηδη εκει.. ελπιζω να προλαβω λιγη συνεχεια πριν φυγω :)
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.. το ταξι απο το αεροδρομιο μεχρι το κεντρο ποσο κοστισε?
Απο το Schoenenfeld στο κεντρο κοστισε γυρω στα 34-35 ευρω. Απο το ξενοδοχειο μας στο Tegel (απο εκει φυγαμε ως καπιταλιστες:xmas_rolleyes: που λεει και ο Traveller) κοστισε 22 ευρω και απο το αεροδρομιο Μακεδονια στο σπιτι μας Μαρτιου με Ολγας (για του μη Θεσσαλονικιους δηλωνω οτι δεν ειναι και τοσο μακρια απο το αεροδρομιο, περιπου μιση αποσταση απο οτι το Tegel) κοστισε 17 ευρω:xmas_evil:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
υ.γ. Συντρόφισα δεν σχολίασες καθόλου το γκρέμισμα του αρχιτεκτονικού θαύματος που ονομάζετε Κοινοβούλιο της Λαικής Δημοκρατίας της Γερμανίας... να πάρεις άμεσα θέση και να καταδικάσεις το έγκλημα...
Καταρχην το πρωτο εγκλημα ηταν η κατεδαφιση του περιφημου Berliner Stadtschloss γιατι ταχα ειχε παθει ζημιες απο τους βομβαρδισμους. (Ειχε παθει βεβαια σοβαρες ζημιες, αλλα ηταν επιδιορθωσιμες). Ηταν μεγαλο λαθος να κατεδαφισουν οι συντροφοι το κτιριο απο οπου ο Karl Liebknecht διακυρηξε την ιδρυση του κομματος Freie Sozialistische Republik. Βεβαιως το σχετικο μπαλκονι επεζησε της καταστροφης, αλλα τι νοημα εχει να το εχουν βαλλει ξεκουδουνο καπου αλλου; Στη συνεχεια κτισθηκε παραδιπλα το Κοινοβουλιο της Λαικης Δημοκρατιας της Γερμανιας στο οποιο η προσβαση για το κοινο ηταν ελευθερη ωστε να μπορει να επισκεπτεται τα εστιατορια του, τα καφε του, τις ντισκοτεκ του κλπ. Πραγματικα ομως, θα ηθελα να εχω περιπλανηθει εκει μεσα.
Τωρα, αληθεια η ψεματα, ετσι ωστε να δικαιολογηθει η κατεδαφιση, δεν ξερω, παντως διαβασα οτι στην κατασκευη του ειχε χρησιμοποιηθει αμιαντος οποτε ηταν πλεον και επικινδυνο κτιριο. Τωρα στη θεση του θα γινει ο κηπος που ειχε το παλιο Berliner Stadtschloss και το ιδιο το Schloss θα ξαναχτιστει κρατωντας τις τρεις προσοψεις του ιδιες (οπου και θα ξαναμπει και το σχετικο μπαλκονι του Karl Liebknecht) και η τεταρτη θα ειναι μοντερνα. Αν τους μεινουν λεφτα θα κτισουν και τον τρουλο που υπηρξε. Το κτιριο αυτο θα δωσει στεγη στο Humboldt Forum και θα ειναι ενα μουσειο πολιτισμων μη ευρωπαικων (κατι στα προτυπα του Branly στο Παρισι). Αν καταλαβα καλα θα μεταφερουν τις εθνολογικες συλλογες που ηδη στεγαζονται στο Dalem (και πολυ λιγοι πανε να τις δουνε καθοτι πεφτει μακρια, ενω θεωρουνται απο τις καλυτερες στον κοσμο, αν οχι οι καλυτερες) σε αυτες θα προστεθουν οτι ειχε μαζεψει ο αειμνηστος Alexander von Humboldt κατα τα ταξιδια του και καποιοι αλλοι εξερευνητες οι οποιοι αφησαν τα ευρηματα των ταξιδιων τους στο Πανεπιστημιο Humboldt. Ουσιαστικα δηλαδη προκειται για ενα μουσειο που ο σκοπος του ειναι να πεισει οτι οι Γερμανοι καποτε ενδιαφεροντουσαν για τους μη δυτικους πολιτισμους και το ρατσιστικο τους παρελθον ηταν μια φρικτη παρενθεση που παει εκλεισε.
Εκεινο που μου φανηκε μαγικο ειναι οτι θα μεταγραφουν σε συγχρονα μεσα οι κερινες πλακες με τις οποιες οι εξερευνητες του 19ου αιωνα κατεγραφαν τραγουδια, μουσικες και τελετες απο φυλες που πλεον εχουν εντελως αλλαξει life style. υπαρχουν γυρω στις 100.000 κερινες πλακες οι οποιες πλεον θα γινουν προσιτες στο ευρυ κοινο. Υπολογιζουν οτι το εργο αυτο θα ειναι ετοιμο το 2016.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom