Βέλγιο Bruges

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για φαγητό δεν ξέρω αλλά έχω να σου προτείνω, χωρίς να κάνω πλάκα, να προσέξεις να έχει κανονική πόρτα το μπάνιο στο δωμάτιο του ξενοδοχείου!
Λολ
Εκλεισα air bnb με ιδιωτικο μπανιο κ ο θεος βοηθος
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μωρέ και εμάς ιδιωτικό ήταν αλλά με τα κενά που είχε δημοσιοέφερνε....
Αν παω για 3-4 ωρες στη Γανδη θα προλαβω να δω τα βασικα στο ιστορικο κεντρο;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ε νομίζω πως ναι. Εγώ δεν μπήκα σε κάποιο αξιοθέατο (δεν ξέρω αν θέλεις εσύ και πόσο χρόνο θα σου πάρει) και μέσα σε 4 ώρες έκανα μεγάλη βόλτα στο κέντρο. Είναι μικρές οι αποστάσεις.
 

Ant.dem

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Το Φλεβάρη έκλεισα εισητηρια για Βέλγιο και συγκεκριμένα για Μπρυζ. Το προβλήμα είναι ότι το εισιτήριο που έκλεισα είναι με την ryanair και το αεροπλάνο προσγειώνεται στο αεροδρόμιο σαλρερουα στις 10 το βράδυ. Από κει αν πάρω λεωφορείο για Μπρυζ θα φτάσω στην πόλη στις 2 το βράδυ! Ξέρει κανείς αν εκεί που μας αφήνει το λεωφορείο του αεροδρομίου έχει ταξί? Σκέφτομαι ότι θα βρεθω χαράματα σε μια άγνωστη πόλη και έχω πανικοβληθεί!! Εκτός του ότι 99 στα 100 ξενοδοχεία δεν έχουν 24η ρεσεψιόν και δε βρισκω και τέτοιο ξενοδοχείο σε λογική τιμή παρακαλώ τη βοήθεια σας!!! Φαντάζομαι αρκετά άτομα διαλέγουν αυτη την οικονομική αλλά βραδινή πτήση της ryanair για Βέλγιο και ίσως μπορουν να με βοηθήσουν..
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Αν σε δυσκολεύει επειδή θα είναι βράδυ μπορείς να πας στις Βρυξέλλες να κοιμηθείς θα φτάσεις γρήγορα έχει λεωφορεία με 5-10 € κάθε μισή ώρα 10.30, 11.00, 11.30, 12.00 και σε 1 ωρίτσα θα είσαι στον προορισμό σου. Την επόμενη ημέρα πας στην Μπρυζ σε 1 ωρίτσα ξεκούραστα και χωρίς άγχος.
Εγώ θα έμενα όλες τις μέρες Βρυξέλλες και θα πήγαινα ημερήσια Μπρυζ, Γάνδη, Αμβέρσα και όπου αλλού ήθελα.
Εαν τελικά επιλέξεις να πας μπρυζ και ταξί να μη βρεις άνετα φτάνεις στο ξενοδοχείο με τα πόδια στην ανάγκη θα περπατήσεις κανένα χιλιομετράκι. Έχει πολλά ξενοδοχεία με 24 ώρες ρεσεπσιόν NH Brugge, Novotel Brugge Centrum, ibis Brugge Centrum κλπ που άνετα πας με τα πόδια, απλά έχε και καμιά ομπρέλα πρόχειρη.... Μπες στην accorhotels και δες πολλές φορές βγάζουν προσφορές στα ξενοδοχεία της αλυσίδας τους με πολύ καλές εκπτώσεις ή δωρεάν πρωινό ή στις 3 διανυκτερεύσεις 1 δώρο κλπ..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Το λεωφορείο σε αφήνει στον σιδηροδρομικό σταθμό της Μπρυζ.Στον σταθμό υπάρχει το ibis budget Brugge Centrum Station που είναι οικονομικό και έχουν μείνει και αρκετά μέλη του φόρουμ.Η απόσταση μέχρι το κέντρο,όπως ειπώθηκε είναι σχετικά μικρή.
https://www.booking.com/hotel/be/et...0da64fc6f8040052;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
λεωφορεία με 5-10 €
Αν τα αγοράσεις διαδυκτιακά για Βρυξέλλες, μπορεί να είναι αυτές οι τιμές και μέχρι 15 ευρώ, επιτόπου στο Σαρλερουά είναι 17 ευρώ.(αν θυμάμαι καλά)
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για μετάβαση από Αεροδρόμιο σε Μπρυζ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα λεωφορεία της Flibco που σ αφήνουν ακριβώς στην είσοδο της πόλης πίσω από το σιδηροδρομικό σταθμό (https://www.flibco.com/en/bus_stops/73). Τα εισιτήρια τα κλείνεις online και απλά δείχνεις στον οδηγό το mail. Σε περίπτωση που δεν βρεις ταξί η απόσταση μέχρι το κέντρο δεν είναι μεγάλη. Όντως το ibis budget είναι πάρα πολύ κοντά στο σταθμό και το έχουν προτιμήσει αρκετοί στο φορουμ. Σύμφωνα με τον τουριστικό οδηγό της πόλης https://www.visitbruges.be/en/taxi υπάρχουν ταξί στο σταθμό. Γενικά ο οδηγός τους είναι λεπτομερής και πολύ κατατοπιστικός. Πήγα τον Μάιο και ειλικρινά τις περισσότερες πληροφορίες (μετά το φόρουμ φυσικά) τις άντλησα από τον οδηγό τους.
 

Ant.dem

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις αμεσες απαντήσεις! Θα σκεφτώ όλα τα πιθανά σενάρια που μου προτείνατε ευχαριστω πολύ και για τις πληροφορίες και τις σελίδες που μου στείλατε να κοιτάξω!
 

Argi83

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στο forum μιας και είμαι νεο μελος!
Θα κανω ταξιδη στην μπριζ, και θα ήθελα να μάθω αν απο μπριζ έχει τρένο για Παρίσι, Λονδίνο η Άμστερνταμ. Η σε αυτα τα μέρη μπορείς να πας με τρένο μόνο απο Βρυξέλλες ?
Και 2ον: υπάρχει απευθείας τρένο για τους ποιο πάνω προορισμόυς η μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις 2 και 3 τρενα μέχρι να φτάσεις στον προορισμό??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
για ολα φτανεις μεσω βρυξελλων,δεν υπαρχει απ ευθειας τρενο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom