ΗΠΑ California Uber Alles

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με καλά motel, φαγητά της προκοπής και χωρίς στερήσεις, και με τις σημερινές τιμές του δολαρίου, υπολογίζω γύρω στα ?7.000 - ?8.000 το άτομο όλα μέσα, μαζί με τα αεροπορικά. Από κει και πέρα, ανάλογα με το τι στερήσεις είστε διατεθειμένοι να δεχτείτε, το κόστος κατεβαίνει....
 

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Σ'ευχαριστώ, τώρα έχω μια γενική αλλά κ πιο συγκεκριμένη εικόνα... :)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
έχω διαβάσει την εξαιρετική αυτή ιστορία αρκετό καιρό και πλέον σχεδιάζω ένα αντίστοιχο ταξίδι.
taver έχω δύο θέματα:
  1. σκέφτομαι από Las Vegas να πάω στο Grand Canyon με το αμάξι, αφενός μεν για οικονομικούς λόγους και αφετέρου για να χαρούμε την διαδρομή με στάσεις όπου και όσο θέλουμε.Φαντάζομαι υπάρχει η δυνατότητα να κατεβούμε στο φαράγγι με ελικόπτερο αφού έχουμε πάει μέχρι εκεί με το αυτοκίνητο και όχι με tour.Δεν έχω βρει ,όμως, πουθενά αντίστοιχη τιμή μόνο για το ελικόπτερο και μου προξενεί εντύπωση.Εσείς πως και δεν πήγατε μέχρι εκεί με το αμάξι?
  2. Μήπως έχεις την διαδρομή που ακολούθησες από palm springs μέχρι το las Vegas σε κάποιο χάρτη?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
έχω διαβάσει την εξαιρετική αυτή ιστορία αρκετό καιρό και πλέον σχεδιάζω ένα αντίστοιχο ταξίδι.
taver έχω δύο θέματα:
  1. σκέφτομαι από Las Vegas να πάω στο Grand Canyon με το αμάξι, αφενός μεν για οικονομικούς λόγους και αφετέρου για να χαρούμε την διαδρομή με στάσεις όπου και όσο θέλουμε.Φαντάζομαι υπάρχει η δυνατότητα να κατεβούμε στο φαράγγι με ελικόπτερο αφού έχουμε πάει μέχρι εκεί με το αυτοκίνητο και όχι με tour.Δεν έχω βρει ,όμως, πουθενά αντίστοιχη τιμή μόνο για το ελικόπτερο και μου προξενεί εντύπωση.Εσείς πως και δεν πήγατε μέχρι εκεί με το αμάξι?
  2. Μήπως έχεις την διαδρομή που ακολούθησες από palm springs μέχρι το las Vegas σε κάποιο χάρτη?
1. Είναι μεγάλη η απόσταση για να πας οδικά, ενώ οι στάσεις απαιτούν και χρόνο. Δε βλέπω πως μπορεί να γίνει αυθημερόν όλο αυτό. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε μια δινυκτέρευση, ίσως και 2. Αν τις έχεις, γιατί όχι... Αλλά νομίζω πως δεν υπάρχουν και καταλλύμματα μέσα στο εθνικό πάρκο, θα πρέπει να μείνεις παραέξω.

2. Δες εδώ. Το έφτιαξα τώρα από μνήμης, ελπίζω πέντε χρόνια μετά πως τα θυμάμαι ακόμα σωστά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χάρτη,θα ακολουθήσω την διαδρομή σου από san diego προς las vegas.
Όσον αφορά το Grand Canyon, ψάχνοντας τα διάφορα tour εκτός από την επιλογή του αεροπορικού, υπάρχει και οδικώς μονοήμερη από las Vegas προς Grand Canyon west, στο Skywalk.Με αφορμή αυτό σκέφτομαι να πάω με αμάξι. 2.5 ώρες διαδρομή αναφέρεται ότι είναι από το googlemaps.
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
σε 10 μέρες θα κάνω ακριβώς το ίδιο ταξίδι,
μια ερώτηση γιατί και εγώ για οικονομίκους λόγους (4 άτομα) σκέφτομαι να πάω
με το αμάξι λας βεγκας grand canyon τελικά γίνεται?
υπάρχει ελικόπτερο να πάρουμε εκεί
γιατί απο λας βεγκας τα 300$ ειναι πολλά.
τα άρθρα σου ήταν εξαιρετικά και παρα πολύ χρήσιμα!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
το δικό μου ταξίδι προς τα εκεί αργεί ακόμη, είναι προγραμματισμένο για τον Απρίλιο του 2015.
Έχω όμως κατασταλάξει στο εξής πρόγραμμα για τις περιοχές που αναφέρεις.
Πρωινό ξύπνημα στο Palm Springs και περιήγηση στο Joshua Park μέχρι τις 12,30 περίπου.Στην συνέχεια,οδηγώντας σε κάποια σημεία στον route 66, θα πάμε στο Grand Canyon National Park,, όπου θα μείνουμε για 2 βράδια. Το δεύτερο πρωινό φεύγουμε αμέσως για Las Vegas και πάλι οδηγώντας σε κάποια σημεία στον route 66.Πηγαίντας για las Vegas έχουμε σκοπό να δούμε τα Delgadillo's, GrandCanyonCaverns, Hackberry, HooverDam.
Palm Springs προς GCNP έχουμε σκοπό να ακολουθήσουμε της εξής διαδρομή:
https://www.google.gr/maps/dir/Ίντι...ac53c5ddc21!2m2!1d-112.133564!2d35.959096!3e0


Και GCNP προς Las Vegas
https://www.google.gr/maps/dir/Gran...6d5b379a3!2m2!1d-115.1398296!2d36.1699412!3e0

Mέσα στο εθνικό πάρκο του Grand Canyon τις δυο βραδιές θα τις περάσουμε στο Bright Angel Lodge που από τι έψαξα είναι μόλις λίγα μέτρα από το κύριο ρήγμα. :http://www.grandcanyonlodges.com/lodging/bright-angel/
Στο εθνικό πάρκο (Grand Canyon National Park - εμείς θα πάμε στο south rim) είναι το πραγματικό Grand Canyon το πιο βαθύ σημείο και πιο πλατύ. Δεν θα δούμε όμως το skywalk (το οποίο βρίσκεται στο West Rim που είναι ουσιαστικά εκτός Grand Canyon) αλλά ούτε θα έχουμε τη δυνατότητα να κατεβούμε στον ποταμό με το ελικόπτερο. Υπάρχει επιλογή του ελικοπτέρου ,δεν γνωρίζω όμως που ακριβώς σε πηγαίνει βόλτα. Σίγουρα όμως δεν σε κατεβάζει στον Colorado για boattrip.
Tα παραπάνω είναι πληροφορίες που έχω αντλήσει από το ίντερνετ, δεν έχω πάει ακόμη.
Φυσικά στον καταρτισμό του προγράμματος για όλο το ταξίδι με βοήθησε πολύ η ιστορία του taver.
Από ποιο site έκλεισες αμάξι?
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
έκλεισα μέσω της www.rentalcars.com στην thrifty.com 485€ πήγε για 20 μέρες. (προπληρωμή)
αν είναι όλα εντάξει θα σου πω σε ενα μήνα που θα έχω γυρίσει
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Καλησπέρα.
Τι υπέροχο ταξίδι (και φωτογραφίες...)
Μας ταξίδεψες φίλε.

Κάτι παρόμοιο κάναμε με 2 κολλητούς τον Οκτώβριο του 2013. Ταξίδι ζωής.

Μια ερώτηση: Είδα ότι νοικιάσατε αμάξι απο San Fr και το επιστρέψατε LA.
Σας χρέωσαν κάτι επιπλέον; Επειδή στο rentalcars που κοίταξα, λέει:
Σημείωση: Επιπρόσθετες αμοιβές για ενοικιάσεις μίας κατεύθυνσης μπορεί να υπάρξουν για αυτήν την ενοικίαση. Σε αυτήν την περίπτωση θα επικοινωνήσουμε μαζί σας, μετά την αποστολή της αίτησή σας & θα σας ενημερώσουμε σχετικά με τα τέλη,τα οποία θα καταβληθούν στην εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων τοπικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα σοβαρά sites (το rentalcars δε συμπεριλαμβάνεται κατά τη γνώμη μου σ' αυτά) σου δίνουν τελική τιμή, που περιλαμβάνει και όλες τις χρεώσεις για το one way rental ($100 στη δική μας περίπτωση, το 2009).
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Τα σοβαρά sites (το rentalcars δε συμπεριλαμβάνεται κατά τη γνώμη μου σ' αυτά) σου δίνουν τελική τιμή, που περιλαμβάνει και όλες τις χρεώσεις για το one way rental ($100 στη δική μας περίπτωση, το 2009).
Thank you!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom