ΗΠΑ California Uber Alles

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πρέπει να περάσω πρώτα από το μαρτύριο ενός Γερμανού τελωνειακού που όχι μόνο δε μιλάει ξένες γλώσσες, αλλά επιμένει κιόλας να κάνει αναλυτικό τελωνειακό έλεγχο σε επιβάτη που όχι μόνο είναι transit, αλλά εμφανώς έχει μαζί του αποδείξεις και βεβαιώσεις για τα πάντα...

:shock::shock::shock::shock::shock:
Εμ, είχα μόνο χειραποσκευές μαζί μου (οι βαλίτσες πήγαιναν απευθείας Αθήνα), το οποίο σημαίνει φωτογραφική μηχανή + φακούς, netbook, gps, και μια αλλαξιά ρούχα που βιαζόμουν να χρησιμοποιήσω... Φεύγοντας από το Ελ. Βενιζέλος, είχα περάσει μια βόλτα από το τελωνείο, και είχα πάρει απόδειξη εξαγωγής με τα serial numbers των παραπάνω, για να είμαι safe. Ο Γερμανός τελωνειακός βέβαια δε μπορούσε να διαβάσει τα Ελληνικά στο έγγραφο, οπότε λίγη σημασία είχε το εν λόγω έγγραφο γι αυτόν, αλλά διάβολε, έβλεπε ότι δε μάσαγα, είχα φροντίσει και το είχα μαζί μου ακόμα κι αυτό... Και παρ' όλ' αυτά, με έβαλε και άδειασα τις χειραποσκευές μπροστά του.
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ ωραία ιστορία, infos και φωτογραφίες...μα τί οργάνωση είναι αυτή!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μπραβο taver, τωρα μολις διαβασα και τα τελευταια 2 κομματια της ιστοριας, πολυ ωραιες φωτος, ξεναγησεις κτλ! Μια ολοκληρωμενη ιστορια που μπορει καλλιστα να χρησιμοποιηθει ως βαση για ενα πλανο ταξιδιου προς τα εκει!

Αντε καλη προετοιμασια για το Νησι του Πασχα!:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπραβο taver, τωρα μολις διαβασα και τα τελευταια 2 κομματια της ιστοριας, πολυ ωραιες φωτος, ξεναγησεις κτλ! Μια ολοκληρωμενη ιστορια που μπορει καλλιστα να χρησιμοποιηθει ως βαση για ενα πλανο ταξιδιου προς τα εκει!

Αντε καλη προετοιμασια για το Νησι του Πασχα!:)
Merci!

Για το τελευταίο, ακόμα αμφιταλαντεύομαι, μπορεί ακόμα και να καταλήξω να τσιμπήσω την προσφορά της LH και να χτυπήσω κανα Seattle...
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Τα λογια ειναι περιττα...Ευχαριστω για το ταξιδι το διαβασα με την μια μου πηρε βεβαια 4 ωρες...Στο Las Vegas ποσο σου βγηκε το ξενοδοχειο αν επιτρεπετε και γενικα το ταξιδι θα με ενδιεφερε να κανω κατι παρομοιο και εγω....Αντε πανε και στα νησια του πασχα ειναι ενα απο τα 2 ταξιδια που θα κανω οπωσδηποτε πολυ να με κατατοπισεις και για εκει...Και παλι ευχαριστω..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα λογια ειναι περιττα...Ευχαριστω για το ταξιδι το διαβασα με την μια μου πηρε βεβαια 4 ωρες...Στο Las Vegas ποσο σου βγηκε το ξενοδοχειο αν επιτρεπετε και γενικα το ταξιδι θα με ενδιεφερε να κανω κατι παρομοιο και εγω...
Το ξενοδοχείο στο Vegas είχε $125.35 ανά δωμάτιο για το πρώτο βράδυ (προπληρωμή) και $103.55 ανά δωμάτιο για καθένα από τα 2 επόμενα (χωρίς πρωινό, αλλά με δωρεάν parking). Συνολικά 2 δωμάτια για 3 βραδιές (καθημερινές όλες), 515,81 ευρώ (λόγω της προπληρωμής χάσαμε λίγο από την ισοτιμία που άλλαξε, καθώς κάθε συναλλαγή χρεώθηκε σε ευρώ με την ισοτιμία της ημέρας που έγινε).

Όλο το ταξίδι διαφέρει λίγο ανάμεσα στα άτομα (καθώς ούτε το ίδιο φαγητό καταναλώναμε, ούτε τα ίδια ψώνια κάναμε κλπ), αλλά βγήκε γύρω στα 3000 ευρώ - χωρίς να κάνουμε προσπάθεια για οικονομία.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπραβο Κώστα καταπληκτικη ιστορία
γεματη πληρης ...σωστος ταξιδιωτικός οδηγός !!!!
και οικονομική σε σχεση μερες -τι ειδες / τιμή

και παλι μπραβο !!!!! μπραβο !!!!!!!
 

Ant1

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
Συγχαρητηρια, εχεις μοναδικο ταλεντο και στην οργανωση και στην συγγραφη!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πάρα πολύ όμορφη ιστορία! Λεπτομερής, κατατοπιστική, καλογραμμένη και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα! Μπράβο! 2 χρόνια πριν είχα επισκεφθεί το Los Angeles και το Las Vegas για 20 ημέρες. Έμενα σε συγγενείς μου που έχουν ζήσει χρόνια εκεί κι έτσι είχα την ευκαιρία να ζήσω λίγο καλύτερα την αμερικανική κουλτούρα καθώς συναναστράφηκα και με αμερικανούς φίλους τους! Στην ιστορία σου περιγράφεις σχεδόν όλα τα μέρη που επισκέφτηκα απλά θα ήθελα να συμπληρώσω λίγα ακόμα.
Για τους φιλότεχνους υπάρχει το υπέροχο Getty Museum σε έναν λόφο όπου ανεβαίνει κανείς με τρενάκι μέσω μιας υπέροχης διαδρομής. Το μουσείο είναι ένας εκπληκτικός αρχιτεκτονικά χώρος με υπέροχη θέα στο LA. Έχει πάρα πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα! Ξεχώρισα την αίθουσα ζωγραφικής (φιλοξενεί τις Ίριδες του Βαν Γκογκ), τις πιο εντυπωσιακές εκθέσεις φωτογραφίας που έχω δει ποτέ καθώς και την προσωρινή έκθεση μεσαιωνικών εκθεμάτων.
Αν κάποιος έχει χρόνο στο LA αξίζει να γυρίσει αρκετές υποπεριοχές της πόλης. Εμείς μέναμε στο Palos Verdes Estates, μια ήσυχη και πολύ όμορφη περιοχή. Η αρχιτεκτονική έχει ισπανικό αποικιακό στυλ με υπέροχα σπιτάκια με τους κήπους τους (σε ισπανικό στυλ, όχι τύπου "νοικοκυρές σε απόγνωση"), γεφυράκια, όμορφες πλατεϊτσες, δέντρα και λουλούδια παντού! Και μόνο ο περίπατος στις γειτονιές ήταν εμπειρία.Όπως και η επίσκεψη στην τράπεζα η οποία θύμιζε lobby μικρού boutiqe hotel και το κέρασμα καφέ και μηλόπιτας ήταν δεδομένο. Τα supermarket ήταν καλόγουστα καθώς δεν έβλεπες το πλαστικό να κυριαρχεί παντού αλλά αντίθετα το ξύλο επικρατούσε. Επιπλέον μπορούσες να πας για ψώνια νηστικός και να φύγεις χορτάτος από τα πολλά τυράκια, αλλαντικά κλπ που είχαν προς δοκιμή!:p Η δημοτική βιβλιοθήκη της περιοχής ήταν ένας παραμυθένιος χώρος βγαλμένος από παιδική φαντασίωση (φυσικά με free wireless internet!). H πιο αξέχαστη ανάμνηση ήταν η βόλτα στην παραλία (που φταναμε σε 10 λεπτά από ένα μονοπατάκι). Τα κύματα του ωκεανού έσκαγαν στα πόδια μας και μερικά μέτρα πιο πέρα τα δελφίνια έκαναν τα δικά τους παιχνίδια. Για τα βράδια υπήρχαν τα μπαράκια στην pier της περιοχής που σαν θέαμα με εντυπωσίασε καθώς δεν είχα δει ποτέ κάτι παρόμοιο! Το να είμαι δηλαδή σε μια εξέδρα πάνω στον ωκεανό αρκετά μέτρα μακριά από την ακτή.

Και 2 επιλογές διασκέδασης που ξεχώρισαν ήταν το καλύτερο κινέζικο που έχω δοκιμάσει στο Ws China Bistro (όπως επίσης και το γευστικότερο πράσινο τσάι που έχω πιεί - μου χάρισαν και καμιά δεκαριά φακελάκια όταν τους το είπα:lol:). Για καφέ και γλυκό στο cafe του ξενοδοχείου Beverly Wilshire Hotel σε έναν ατμοσφαιρικό και πολυτελή χώρο στο νότιο άκρο του rodeo drive (είναι το ξενοδοχείο που γυρίστηκε το pretty woman!).
Tέλος, στο Las Vegas μείναμε στο Paris που ήταν απλά υπέροχο! Το Las Vegas είναι εντυπωσιακό! Ο λόγος που θα πήγαινα και δεύτερη φορά είναι για να παρακολουθήσω κάποιο από τα μοναδικά του θεάματα! Είχα δει το Love του Circus Du Soleil και ήταν ανεπανάληπτο! Ακροβάτες - χορευτές σε ένα φαντασμαγορικό show ύπο τον ήχο τραγουδιών των Beatles! Ήταν μαγικό!

Για μένα αυτό το ταξίδι δεν ήταν απλά μια ξεχωριστή εμπειρία, ήταν εμπειρία ζωής!:rolleyes:
 

mariamaska

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Nέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βανουατου
Φίλε μου,
καλό είναι να ξέρει κανείς ότι στην άνοδο μιας εθνικής δεν έχει διόδια,
αλλά υπάρχει και ο Κέρουακ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom