ΗΠΑ California Uber Alles

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλε μου,
καλό είναι να ξέρει κανείς ότι στην άνοδο μιας εθνικής δεν έχει διόδια,
αλλά υπάρχει και ο Κέρουακ!
Δεν καταλαβαίνω. Τι σχέση έχουν τα διόδια με τη λογοτεχνία?

Σημ: Το "On the Road" του Kerouac είναι ακόμα στη λίστα των "προς ανάγνωση" μου. Θα έβγαζα άλλο νόημα από το παραπάνω αν το είχα διαβάσει ήδη?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φοβερή εμπειρία και περιγραφή.Δεν εμπίπτει τόσο στα γούστα μου,αλλά για να πω την αλήθεια το Yosemite και η Route 66 μου άνοιξαν λιγάκι την όρεξη.

Δεν μας είπες,κανένα καλό Καλιφορνέζικο κρασί ήπιες πουθενά;
Κοτζάμ Napa Valley.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν μας είπες,κανένα καλό Καλιφορνέζικο κρασί ήπιες πουθενά;
Κοτζάμ Napa Valley.
Ε, παντού! Εννοείται ότι όπου μπορούσα να επιλέξω κρασί (δηλαδή όχι π.χ. στην πιτσαρία με τους Καουμπόηδες στο San Luis Obispo, ούτε στην καντίνα στο Yosemite, ούτε στη μπυραρία στο Berkeley), δοκιμάζαμε πάντα τοπικούς οίνους, και ήταν πάντα εξαιρετικοί.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε γαμώτο,έπρεπε να τους τραβήξεις τους καουμπόυδες.Καλά κι εγώ θα ντρεπόμουν,αλλά έπρεπε να βάλετε τη γυναίκα της παρέας να τους πει τι authentic που είναι κι ότι θέλει μια αναμνηστική μαζί τους.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ρε γαμώτο,έπρεπε να τους τραβήξεις τους καουμπόυδες.Καλά κι εγώ θα ντρεπόμουν,αλλά έπρεπε να βάλετε τη γυναίκα της παρέας να τους πει τι authentic που είναι κι ότι θέλει μια αναμνηστική μαζί τους.
Maltakia ,θα σου φέρω φώτο με καουμπόυδες απο Calico.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Maltakia ,θα σου φέρω φώτο με καουμπόυδες απο Calico.
To Calico πάλι εγώ ανερυθρίαστα το παρέκαμψα, παρότι πέρασα 3Km δίπλα... (οκ, το είχα στα τελείως optional, αν είχαμε φτάσει στο Barstow με διαθέσιμο χρόνο).
Μοιάζει - από περιγραφές και φωτογραφίες - να είναι πιο "στημένο" κι από τη Disneyland... Άμα πας, πες μας αν ήταν όντως έτσι.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το Rhyolite δεν βλέπω φίλε taver.
Πως και σου ξέφυγε?
Στη Death Valley όταν πήγα εγώ - μήνα Μάρτιο - τα πάντα ήταν καταπράσινα και παντού είχε λουλούδια ( απίστευτο και όμως αληθινό...), λόγω των πολλών βροχών του χειμώνα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Rhyolite δεν βλέπω φίλε taver.
Πως και σου ξέφυγε?
Στη Death Valley όταν πήγα εγώ - μήνα Μάρτιο - τα πάντα ήταν καταπράσινα και παντού είχε λουλούδια ( απίστευτο και όμως αληθινό...), λόγω των πολλών βροχών του χειμώνα.
To Rhyolite μου ξέφυγε. Παρ' όλα αυτά είναι 1 ώρα και κάτι εκτός της πορείας που ακολουθήσαμε... Αν θέλαμε να βρισκόμαστε στο Lone Pine πριν μας πιάσει η νύκτα (& να μη μείνουμε από βενζίνη μέσα στο εθνικό πάρκο), κάτι θα έπρεπε να κόψουμε!

Είναι εντυπωσιακό αυτό που περιγράφεις με τη Death Valley... και ανησυχητικό μήνυμα για το κλίμα της Γης...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
To Calico πάλι εγώ ανερυθρίαστα το παρέκαμψα, παρότι πέρασα 3Km δίπλα... (οκ, το είχα στα τελείως optional, αν είχαμε φτάσει στο Barstow με διαθέσιμο χρόνο).
Μοιάζει - από περιγραφές και φωτογραφίες - να είναι πιο "στημένο" κι από τη Disneyland... Άμα πας, πες μας αν ήταν όντως έτσι.
Καλά και εγώ δεν κόβω και φλέβες αλλά μιας και θα περνάω απο εκεί θα ρίξω μια ματιά.Η αρχική σκέψη ήταν Rhyolite η Goldfield αλλά δεν μου έβγαινε το πρόγραμμα.
 

leftie

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
φανταστικό το ταξίδι σου. Σχεδιάζω και εγώ το ίδιο ταξίδι. Θα χρειαστώ την πολύτιμη εμπειρία σου
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
αν όλα πάνε καλά σε ένα μήνα ακριβώς θα βίσκομαι στην santa cruz.Εχω εκτυπώσει την ιστορία σου και ανυπομονώ να την διαβάσω για να πάρω ιδέες!!!
 

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Τρομερή οργάνωση!!! Θέλουμε με την φίλη μου να κάνουμε κι εμείς κάτι αντίτοιχο, νοικιάζοντας αυτοκίνητο από Νέα Υόρκη και να τελειώσουμε το ταξίδι μας στην Καλιφόρνια.. Έχουμε σκεφτεί να μείνουμε εκεί για περίπου 2 μήνες, προκειμένου να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη.. Αφού λοιπόν είναι η πρώτη μας φορά εκτός Ε.Ε, ήθελα να σε ρωτήσω, τελείως εμπειρικά και σκεπτόμενος απλά και χονδρικά, πόσο εκτιμάς ότι θα κοστίσει κατ'άτομο 2 μήνες road trip από Νέα Υόρκη έως Καλιφόρνια, με νοικιασμένο αυτοκίνητο και φυσικά βάζοντας μέσα την διαμονή σε Motel.. Είσαι ενημερωμένος κι επειδή έχω αγχωθεί κάπως με όλο το θέμα, θα ήθελα τα φώτα σου για να έχω μια γενική εικόνα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom