Ιταλία CIAO BELLA TOSCANA, CIAO BELLA ASSISI

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου

Ξεκινήσαμε νωρίς το πρωί και κάναμε μια στάση στο Μontepulciano που πραγματικά μας εντυπωσίασε Γενέτειρα του μεγάλου ποιητή Agnolo Ambrogini, που ονομάζεται και "Poliziano. Είναι χτισμένο στα 605 μ, και επιτρέπει στον επισκέπτη να θαυμάσει τη θέα., της Τοσκανικής υπαίθρου
Χάρη την ιστορία της στο πέρασμα των αιώνων, η πόλη διατηρήσε πολλά αρχιτεκτονικά κοσμήματα και καλλιτεχνικούς θησαυρούς σε συνδυασμό με την φυσική ομορφιά του γύρω τοπίου Στεγάζει έναν πλούτο της καλλιτεχνικής και της αρχιτεκτονικής. κληρονομιάς του 14ου αιώνα, και είναι περιτριγυρισμένο από μεγαλοπρεπή κτίρια που χρήστηκαν ως επί το πλείστον από διάσημους αρχιτέκτονες της Αναγέννησης


Η μεσαιωνική πύλη Porta al Prato στο βόρειο άκρο της πόλης μας καλωσόρισε, και εντυπωσιαστήκαμε από τις πρώτες εικόνες που είδαμε



Όμορφα μαγαζιά με τοπικά προιόντα, που δεν μας άφησαν αδιάφορους
Montepulciano είναι γνωστή παγκοσμίως για το κρασί του. Γνώστες του κρασιού θεωρούν το Vino Nobile μεταξύ των καλύτερων της Ιταλίας,
είναι επίσης γνωστό για το χοιρινό κρέας, το τυρί, τα " pici " είδος ζυμαρικού , φακές, και το μέλι. (τα δυο τελευταια δεν τα προτίμησα, εξάντλησα όλα τα άλλα )



Ο κεντρικός δρόμος του Montepulciano είναι περίπου 1,5 χλμ. από την Porta al Prato μέχρι την Piazza Grande
H εκκλησία του Sant’ Agostino χτισμένη από τον
Michelozzo το 1427, με μια περίτεχνα σκαλιστή πύλη που απεικονίζει την Παναγία και το Χριστό και πλαισιώνεται από Αγ. Ιωάννη και Αγ. Αυγουστίνο
Είναι καθημερινά επισκέψιμη


Oμορφες κατοικίες του 15ου αιώνα σε αναγγενησιακό στυλ ,μας κέντριζαν το ενδιαφέρον
Εκει βρίσκετε και το
Palazzo Comunale (Δημαρχείο), το οποίο φέρει ομοιότητες με το Palazzo Vecchio της Φλωρεντίας.
. Η κατασκευή άρχισε το δεύτερο μισό του 13ου αιώνα και τον 15ο αιώνα, η πρόσοψη του αντικαταστάθηκε από τον Michelozzo. Η φιλόξενη αυλή με το ψηλό πύργο είναι πρωτότυπη -και από την κορυφή κάποιος μπορεί να δει τη Σιένα στα βορειοδυτικά και τα βουνά Sibellini προς τα ανατολικά.
Στην ίδια πλατεία βρήσκετε και το γραφείο Τουριστικών Πληροφοριών του Montepulciano .

Θαυμάσαμε το πύργο του ρολογιού και είναι ανοικτό καθημερινά 10 π.μ.-6: 00 μ.μ. με 2 ευρώ μπορείτε να θαυμάσετε τη θέα από ψηλά
Είναι χτίσμα του 15ου αιώνα με ένα άγαλμα του Pulcinella που χτυπά τις ώρες με το ραβδί του.



Εδώ ο επισκέπτης μπορεί ανάλογα με την εποχή,να δει καποιες εορταστικές εκδηλώσεις
«Fiera di Sant'Agnese" είναι μια παραδοσιακή υπαίθρια αγορά με περίπου 300 εκθέτες που γίνετε την 1η Μαΐου.
Η παλαιά αγορά πραγματοποιείται κάθε δεύτερο Σαββατοκύριακο στο ιστορικό κέντρο της πόλης, με περίπου 50 εκθέτες.
«Fiera della Maesta ντελ Πόντε" είναι ένα παραδοσιακή Τοσκανέζικη αγορά φιλοξενείται κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό, το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Σεπτεμβρίου


 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
χα χα απολαυστικη περιγραφη!!! συνεχισε!!!:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διάλεξα την Αλιταλια μετά από γνώμη γνωστού μέλους μας, Ιταλόφιλος- ψιλοκαπετάνιος -πολυταξιδεμένος και φαν της Αλιταλια….(σιγά να μη σας πω και όνομα….)
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
Θα διαβασεις πολλα ακομα.......αυτο ηταν το παρασύνθημα......
Τι τιμωρεια εβαλες στη Φανουλα και τη κρεμασες αναποδα....αντε ισιωσε την....ζαλιστηκα να τη κοιταω.....

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
:D Περιμένουμε Σιένα! :reading:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
Αυτόν ξέρω εγώ. Όχι για Ιταλόφιλο βέβαια... :haha: Μπορεί και να είναι ο Αντώνης Ιταλόφιλος, δεν ξέρω, αλλά δε τον κόβω. Πάντως έμαθα ποιος είναι!! Πότε ξαναδίνω το μάθημα; :lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Πολύ φαγί και πολύ πιοτί αυτό το ταξίδι, ε? Μπράβο!!!
Υ.Γ. Ρεθυμνάκι μου καλό, δεν λες σε καποιον μοντ να διορθώσει το "tsao" στον τίτλο? ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom