Ιταλία CIAO BELLA TOSCANA, CIAO BELLA ASSISI

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου

Κάποτε βρέθηκα σε παρέα και έπεσε το εξής ερώτημα…..
-Ποιά είναι η εικόνα της απόλυτης ευτυχίας…..?????
-Το τσεκ-ιν στο αεροδρόμιο….. απάντησα χωρίς δεύτερη σκέψη, και ας με κοιτούσαν λες και κατέβηκα από άλλο πλανήτη

Αεροδρόμιο Ηρακλείου ,λοιπόν 28 Οκτώμβρη περίμενα υπομονετικά τη σειρά μου στο γκισέ της Α3, για το ταξίδι μου με τις ευχές φίλων από το φόρουμ ,και όχι μόνo.

Stopover ένα βράδυ στην Αθήνα, και την επομένη μας περίμενε η τρικολόρε….για πρώτη φορά να πετάξουμε για Ρώμη, και Φλωρεντία
Διάλεξα την Αλιταλια μετά από γνώμη γνωστού μέλους μας, Ιταλόφιλος- ψιλοκαπετάνιος -πολυταξιδεμένος και φαν της Αλιταλια….(σιγά να μη σας πω και όνομα….)
Το μόνο μου άγχος ήταν…….. μη και χάσω την ακριβοπληρωμένη μου βαλίτσα…….αγαπητέ συμφορουμήτη,…….ψάχνε μέρος να κρυφτείς !!!!!
Άντε και φτηνά τη γλίτωσες…..όλα πήγαν καλά, βέβαια, καλού – κακού είχαμε όλοι και ένα σακ- βουαγιαζ στο χέρι για παν ενδεχόμενο
Πρώτη στάση η Ρώμη, και μετά από 3ωρο αναμονής ,45 λεπτά –μόνο- καθυστέρηση φτάνουμε Φλωρεντία…..
Το lancia που μας περίμενε στο αεροδρόμιο ,αποδείχτηκε θηρίο, με το βαλιτσοβρόχι που φορτώθηκε, και για τα χιλιόμετρα που έκανε

Το ξενοδοχείο που επιλέχτηκε στη Φλωρεντία ήταν το MEDΙΤΕRANEO
Booking.com: Grand Hotel Mediterraneo, Φλωρεντία, Ιταλία - 152 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Πολύ καλή η επιλογή μας κτισμένο δίπλα στον Άρνο σχετικά κοντά στο κέντρο, με πολύ φιλικό προσωπικό,, άνετα και ζεστά δωμάτια, και πρωινό σουπερ, το συνιστώ με χίλια…..
Και επειδή νηστικό αρκούδι δεν χορεύει…..το πρώτο μας γεύμα στο William
Via Magliabechi 7-11r.
Σπιτικα τορτελίνια, φρέσκια παστα, πολύ καλό σέρβις υπέροχο κρασί, νόστιμο φαγητό, κοντά στην εκκλησία Santa Croce
To κρασί αυτό ήταν ένα από τα καλλίτερα που δοκιμάσαμε
P1000013.JPG
Μια σύντομη στάση στη Piazza Michelangelo για να θαυμάσουμε τη θέα,που πραγματικά δεν χορταίναμαι
P1000031.JPG
P1000035.jpg
Οι βιτρίνες εξίσου εντυπωσιακές δεν μας άφηναν αδιάφορους
P1000051.JPG
P1000077.JPG
Μια επίσκεψη στο εκπτωτικό χωριό Barberino επιβάλλεται…..κάναμε το μοιραίο λάθος να πάμε Κυριακή….όπου έχανε η μάνα το παιδί και ο σκύλος τον αφέντη
Μετά την επιδρομή στα μαγαζιά αξίζει μια στάση για φαγητό στο il torraccione με αυθεντική κουζίνα Τοσκάνης
Τα γεμιστά ραβιόλια με σπανάκι και τυρί….θα μου μείνουν αξέχαστα , ωραία διακόσμηση γενικά μας άρεσε πολύ
P1000041.JPG
Επόμενος προορισμός η Σιένα.......

 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
χα χα απολαυστικη περιγραφη!!! συνεχισε!!!:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διάλεξα την Αλιταλια μετά από γνώμη γνωστού μέλους μας, Ιταλόφιλος- ψιλοκαπετάνιος -πολυταξιδεμένος και φαν της Αλιταλια….(σιγά να μη σας πω και όνομα….)
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
Θα διαβασεις πολλα ακομα.......αυτο ηταν το παρασύνθημα......
Τι τιμωρεια εβαλες στη Φανουλα και τη κρεμασες αναποδα....αντε ισιωσε την....ζαλιστηκα να τη κοιταω.....

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
:D Περιμένουμε Σιένα! :reading:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
Αυτόν ξέρω εγώ. Όχι για Ιταλόφιλο βέβαια... :haha: Μπορεί και να είναι ο Αντώνης Ιταλόφιλος, δεν ξέρω, αλλά δε τον κόβω. Πάντως έμαθα ποιος είναι!! Πότε ξαναδίνω το μάθημα; :lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.415
Likes
7.755
Πολύ φαγί και πολύ πιοτί αυτό το ταξίδι, ε? Μπράβο!!!
Υ.Γ. Ρεθυμνάκι μου καλό, δεν λες σε καποιον μοντ να διορθώσει το "tsao" στον τίτλο? ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom