Ιταλία CIAO BELLA TOSCANA, CIAO BELLA ASSISI

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου

Αποφασίσαμε να την επισκεφτούμε, μετά από πρόταση της Έμης επηρεασμένη από ταινία με τη Diane Lane"Under the Tuscan Sun" που είχε γυρίσματα εκεί, και δεν είχε άδικο
Η Cortona είναι μια από τις δώδεκα πόλεις των Ετρούσκων
Γύρω από τη πόλη υπάρχουν τα τείχη των Ετρούσκων που ενσωματώθηκα στα μεσαιωνικά τείχη που περιβάλλουν το ιστορικό κέντρο της. Μέσα από τα τείχη, μπορείτε να περιπλανηθείτε στα στενά μεσαιωνικά δρομάκια του ιστορικού κέντρου της.
Ο πρώτος τουριστικός οδηγός για τη Cortona γράφτηκε από τον Giacomo Lauro και τυπώθηκε στη Ρώμη το 1639. Προκειμένου να βοηθήσει τους τουρίστες της εποχής, ο οδηγός απεικονίζει έναν χάρτη της πόλης, σχέδιο του Pietro Berrettini. που ήταν Κορτονέζος καλλιτέχνης πιο γνωστός ως Pietro da Cortona
Είναι χτισμένη σε υψόμετρο 600 μέτρων,και έχει υπέροχη πανοραμική θέα από κάθε σημείο της


Βρίσκεται στα σύνορα μεταξύ Τοσκάνης και Ούμπρια, στην επαρχία Arezzo και είναι πολύ σημαντικός τουριστικός προορισμός, λόγω της προνομιακής και γεωγραφικής της θέσης.
Για το λόγο αυτό, αν μείνετε στη Cortona (που το συνιστώ ) μπορείτε εύκολα να επισπευτείτε και άλλες πόλεις για την πολιτιστική και καλλιτεχνική τους άποψη, όπως η Περούτζια, Pienza, Montepulciano, Montalcino, η λίμνη Trasimeno, Arezzo, Ασίζη, Gubbio, Orvieto, Spoleto και πολλές άλλες.
Η Cortona μοιάζει να πλαισιώνεται στο κέντρο ενός τριγώνου που έχει για γωνίες του την Αρέτσο, τη Σιένα και τη Περούτζια, τρεις από τις πλουσιότερες πόλεις της Κεντρικής Ιταλίας στην ιστορία και έργα τέχνης.
Αφήσαμε το αυτοκίνητο στη piazza Mercato - που παραδόξως από τα λίγα μέρη που δεν πληρώσαμε παρκινγκ – και ανεβήκαμε τη via Guelia





φτάσαμε στη Piazza della Rebubblica είναι μια από τις πολλές πλατείες της πόλης , ημικυκλική και διακοσμημένη στο κέντρο με την Κρήνη , η οποία άρχισε να χτίζεται το 1870 και ολοκληρώθηκε το 1888
Εκει θαυμάσαμε το Palazzo Comunale (Δημαρχείο), με το πύργο του ρολογιού που χτίστηκε το 13ο αιώνα



Ακολουθήσαμε τη via Nazionale ισως η πιο εμπορική της πόλης
Γεμάτη καλόγουστα παραδοσιακά μαγαζάκια , με αντίκες και έργα τέχνης ,με όμορφα κεραμικά , με προχωρημένο ντιζαίν δεν θα έλεγα ακριβά , μας καλούσαν να τα δούμε.
Η απληστία μου δεν με εγκατέλειψε ούτε εδώ….αγόρασα τοπικά μακαρόνια pici …λες και θα πέσει Κατοχή…….
Τώρα έχουμε το Δ.Ν.Τ τη κατοχή σε πιο σύγχρονη έκδοση….:D:D:D



Στο τέλος της via Naziοnale βρίσκετε η piazza Garibaldi (Carbonaia) όπου η θέα ήταν απίστευτη, εκεί βρίσκετε και η εκκλησία του San Domenico
Είναι κοντά στο δημοτικό κήπο , με έργα του Fra Angelico και Signorelli , που χρονολογούνται το 15ο αιώνα




Δυστυχώς δεν καταφέραμε να δούμε τη Duomo ήταν κλειστή λόγω έργων, περάσαμε από το Τeatro Signorelli , που βρίσκεται στην Piazza Signorelli. Το θέατρο πραγματοποιεί τακτικές παραστάσει και
θεωρείται ως ένα από τα πιο ξεχωριστά ορόσημα της πόλης,
Τόσο στη πλατεία όσο και στο θέατρο γίνονται διάφορα φεστιβάλ και εκδηλώσεις
Το πιο νόστιμο παγωτό στη Gelateria Linus , την Piazza Signorelli, 24


Επιστρέψαμε στη via Nazionale όπου είχα εντοπίσει ένα πολύ όμορφο και ατμοσφαιρικό wine bar



Enoteca Wine Bar Caff

Ένα ποτήρι κρασί με διάφορες μπρουσκέτες μας αποζημίωσε και μας ξεκούρασε, Ήθελα πάρα πολύ να δω τη πόλη , αν και έχω πολλές αντοχές …….δεν τα κατάφερα….θέλει πολύ χρόνο….και διαστήματα ξεκούρασης
Θέλω να πω ότι ο επισκέπτης της Cortona εκτός από τις ομορφιές της που θα δεί, επιβάλετε να φοράει και αθλητικό παπούτσι
Όλοι οι δρόμοι είναι πλακόστρωτοι, ανηφορικοί, και πάρα- πάρα πολύ κουραστικοί., αλλά αξίζει το κόπο
Δυστυχώς το σκοτάδι έπεφτε νωρίς, οπότε έπρεπε να επιστέψουμε …στο Montanare ορκίστηκα όμως ότι θα ξαναγυρίσω για να μείνω εκεί.

Επόμενος προορισμός η όμορφη Pienza
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
χα χα απολαυστικη περιγραφη!!! συνεχισε!!!:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διάλεξα την Αλιταλια μετά από γνώμη γνωστού μέλους μας, Ιταλόφιλος- ψιλοκαπετάνιος -πολυταξιδεμένος και φαν της Αλιταλια….(σιγά να μη σας πω και όνομα….)
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
Θα διαβασεις πολλα ακομα.......αυτο ηταν το παρασύνθημα......
Τι τιμωρεια εβαλες στη Φανουλα και τη κρεμασες αναποδα....αντε ισιωσε την....ζαλιστηκα να τη κοιταω.....

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
:D Περιμένουμε Σιένα! :reading:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
Αυτόν ξέρω εγώ. Όχι για Ιταλόφιλο βέβαια... :haha: Μπορεί και να είναι ο Αντώνης Ιταλόφιλος, δεν ξέρω, αλλά δε τον κόβω. Πάντως έμαθα ποιος είναι!! Πότε ξαναδίνω το μάθημα; :lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Πολύ φαγί και πολύ πιοτί αυτό το ταξίδι, ε? Μπράβο!!!
Υ.Γ. Ρεθυμνάκι μου καλό, δεν λες σε καποιον μοντ να διορθώσει το "tsao" στον τίτλο? ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom