Ιταλία CIAO BELLA TOSCANA, CIAO BELLA ASSISI

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου

Τοσκανη χωρις επισκεψη στη Pienza δεν γινετε
Η Pienza βρίσκετε στην επαρχία της Σιένα στην περιοχή της Val d'Orcia ,μεταξύ των Montepulciano και Montalcino
Ανακηρύχθηκε Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς από την UNESCO το 1999.
Ξαναχτίστηκε πάνω σε ένα χωριό που ονομαζόταν Corsignano και η ανοικοδόμηση έγινε από το Φιορεντίνο αρχιτέκτονα Bernardo Gambarelli
Αφήσαμε το αυτοκίνητο στο παρκινκ και ανηφορίζουμε προς τη πλατεία



Οι πρώτες εικόνες πολύ όμορφες, και από παντού μας ερχόταν η μυρωδιά του τυριού pecorino (προβατάκι ) μια και είναι η πατρίδα του



Προχωρήσαμε για το Palazzo Piccolomini , που κάποτε ήταν το σπίτι του πάπα Πίου ΙΙ που γεννήθηκε το 15ο αιώνα και ήθελε να την αναδείξει σε ιδανική πόλη της Αναγέννησης
Αξιοσημείωτη είναι η εσωτερική αυλή του Palazzo, όπου οι κήποι και η θέα στην ευρύτερη περιοχή της Τοσκάνης είναι απίστευτη.
Μπορεί κάποιος να το επισκεφθεί με 30 λεπτά με ξενάγηση. και η είσοδος είναι 5 ευρω
Δυστυχώς φτάσαμε 10 λεπτά πριν κλείσει οπότε δεν καταφέραμε να το δούμε
,Είναι ανοικτό Τρίτη έως Κυριακή 10:00-12:30 & 3:00-6:00, κλειστά Δευτέρα και το χειμώνα. Τηλέφωνο: 0578-749-071
Περπατησαμε περιμετρικα στη πολη, και θαυμασαμε τις ομορφιες της και το τρουλο απο τη Ντουομο



Piazza Pio II

Η πιο σημαντική πλατεία της πόλης, την πλατεία Piazza Pio II. Η πλατεία είναι το ιδανικό παράδειγμα μιας καλά σχεδιασμένης πόλη με αρχιτεκτονικα στοιχεία από τον 15ο αιώνα
. Η πλατεία περιβάλλεται από πολλά σημαντικά κτίρια σε όλες τις πλευρές, όπως το όμορφο καθεδρικό ναό της Pienza, το Palazzo Piccolomini, το Palazzo Communale και διάφορα άλλα όμορφα μνημεία που είχαν κατασκευαστεί στην πόλη κατά τη διάρκεια της ανάπλασης της πόλης.
Ο καθεδρικός ναός βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της πλατεία και είναι το κεντρικό σημείο του ιστορικού κέντρου της πόλης.
Το γραφείο για τουριστικές πληροφορίες είναι κοντά στην Piazza Pio ΙΙ, και είναι ανοιχτό από Δευτέρα έως Σάββατο 10:00-1:00 & 3:00-7:00, Κυριακή κλειστά, μπορείτε να αφήσετε τις αποσκευές σας εδώ. Τηλέφωνο & Fax: 0578-749-905

Το Palazzo Comunale είναι το δημαρχείο που βρίσκεται στην κεντρική πλατεία απέναντι από την εκκλησία.

Για φαγητο προτιμήσαμε τη τρατορεια Latte di Luna, σπιτικο φαγητο, φιλικη εξυπηρετηση, πηραμε 7 πιατα και πληρωσαμε 60 ευρω


. Το καλύτερο μέρος για ψώνια είναι οι τοπικές αγορές που γίνονται εδώ κάθε Παρασκευή , με πάγκους που πωλούν τα πάντα, είδη διατροφής, προϊόντα αρτοποιίας, κρασιά, αντίκες, είδη χειροτεχνίας, τοπικά κοσμήματα, ρούχα και διάφορα άλλα πράγματα. Μερικά από τα μεγαλύτερα καταστήματα στην πόλη πωλούν έργα τέχνης και κεραμικά σε αρκετά υψηλές τιμές για τους τουρίστες γι 'αυτό είναι καλύτερα να τα αποφύγετε. Υπάρχουν επίσης πολλές καλές ποικιλίες κρασιών σε προσιτές τιμές
Επομενος προορισμος Ασιζη
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
χα χα απολαυστικη περιγραφη!!! συνεχισε!!!:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διάλεξα την Αλιταλια μετά από γνώμη γνωστού μέλους μας, Ιταλόφιλος- ψιλοκαπετάνιος -πολυταξιδεμένος και φαν της Αλιταλια….(σιγά να μη σας πω και όνομα….)
επιτέλους έπιασες την πέννα και είναι τέλεια
το προχτεσινό ένθετο της κυριακάτικης είχε πολλές σελίδες περί Τοσκάνης και σε θυμήθηκα

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
επιτέλους Ευη έγραψες!!!
το κόβω πολύ χαιλοταξίδι...που τέτοια τύχη!!!:D
γράφε να μαθαίνω...μου αρέσει να ακούω!!
Θα διαβασεις πολλα ακομα.......αυτο ηταν το παρασύνθημα......
Τι τιμωρεια εβαλες στη Φανουλα και τη κρεμασες αναποδα....αντε ισιωσε την....ζαλιστηκα να τη κοιταω.....

Κατα φωνή να φανταστώ... ; :lol:
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
:D Περιμένουμε Σιένα! :reading:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οταν λεμε για συμφορουμητη μας, φαν της Αλιταλια, Ιταλοφιλο, και ψιλοκαπετανιο...εσυ καταλαβες το Σουδιανο ????
Που ειναι οριτζιναλ καπετανιος ????
-antonis- μετεξεταστέος εμεινες......
στο φορουμ με το κηδεμονα σου !!!:D:D
Αυτόν ξέρω εγώ. Όχι για Ιταλόφιλο βέβαια... :haha: Μπορεί και να είναι ο Αντώνης Ιταλόφιλος, δεν ξέρω, αλλά δε τον κόβω. Πάντως έμαθα ποιος είναι!! Πότε ξαναδίνω το μάθημα; :lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.787
Πολύ φαγί και πολύ πιοτί αυτό το ταξίδι, ε? Μπράβο!!!
Υ.Γ. Ρεθυμνάκι μου καλό, δεν λες σε καποιον μοντ να διορθώσει το "tsao" στον τίτλο? ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom