Dubai θα με συγχωρέσεις?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν το είχα πει σε κανένα... τσιμουδιά μην γίνω ρόμπα... πήγα και γύρισα χωρίς να με πάρει κανένας χαμπάρι... τι να σας έλεγα ότι είχα κερδίσει ένα ταξίδι στο Dubai και θα πήγαινα τελικά στο μέρος που δυσφήμιζα όσο κανένα άλλο? Κι όμως πήγα... τρία βράδια... Dubai μου σου ζητώ συγνώμη... πέφτω στα γόνατα και εξομολογούμαι τις αμαρτίες μου...

Είχα να πάω κοντά στα 10 χρόνια... τα πράγματα έχουν τόσο αλλάξει... ουρανοξύστες υπήρχαν και τότε αλλά το σήμερα επισκιάζει το χθες... μπορεί να ακουστεί υπερβολικό αλλά το μέγεθος, το στύλ και η μαγεία της πόλης μόνο με την μεγαλοπρέπεια της Ν.Υ μπορεί να συγκριθεί... για ψώνια δεν το συζητώ... το καλύτερο και το πιό φινετσάτο σε τιμές κλάσματος από αυτών του Μιλάνο... αλήθεια στραβός ήμουν τόσο καιρό που διαφήμιζα την αγορά της Ιταλίας? στο θέμα αξιοθεάτων μπορεί να υστερεί λίγο αλλά δυο λαμπερά μουσεία άνοιξαν πρόσφατα τις πύλες τους και βάζουν πλέον για τα καλά το Dubai στον πολιτιστικό χάρτη της υφηλίου... το μουσείο της Ισλαμικής τέχνης και το μουσείο της πόλης του Dubai δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν από αντίστοιχα μουσεία Ευρωπαικών πόλεων... εκεί όμως που η πόλη δίνει τα ρέστα της είναι στα ξενοδοχεία... δεκάδες ξενοδοχεία υπερπολυτελείας χτίζονται και δικαίως δίνουν στην πόλη τον τίτλο της πρωτεύουσας των πιό χλιδάτων ξενοδοχείων του κόσμου... η διαμονή σε αυτούς τους καλόγουστους ναούς της φιλοξενείας επιβάλεται... ένα ακόμη θετικό στοιχείο είναι αυτό του κλίματος... μιλάμε για το αιώνιο καλοκαίρι... ακόμη και τώρα ντάλα καλοκαίρι δεν καταλάβαινες σχεδόν καθόλου την ζέστη πόσο μάλλον τον χειμώνα... aircondition σχεδόν παντού στα ξενοδοχεία, στα ταξί, στα σουκ, στα εμπορικά κέντρα...ο κόσμος φιλόξενος και παντού πρόθυμος να σε βοηθήσει... η νυχτερινή ζωή μπορεί να μην στέκετε στο ύψος της αντίστοιχης Ευρωπαικής αλλά τα βήματα προοδου κι εδώ είναι αισθητά. Δεκάδες bar και club κάνουν την εμφάνισή τους και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να εντυπωσιάσουν και σε αυτό τον τομέα οι ντόπιοι... οι εκδρομές στην έρημο και οι εντυπωσιακές παραλίες είναι ακόμη ένα μεγάλο τουριστικό συν...δεν βλέπεις κάθε μέρα την απεραντοσύνη της ερήμου... αν κάποιος ξεπεράσει το σοκ της μαντίλας είμαι σίγουρος ότι θα περάσει άνετα μια βδομάδα εξαιρετικών διακοπών...

Ίσως κάποιοι μιλήσουν για τεχνητό κιτς παράδεισο αλλά εγώ ένα μόνο θα πω... την ίδια γνώμη είχα κι εγώ μέχρι που πήγα... κάντε μια βόλτα και σίγουρα θα αλλάξετε την γνώμη σας... κλείνω λέγοντας μόνο ένα, Dubai θα με συγχωρέσεις?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν σε πιστευω.Γρηγορα στη Famek για θεραπεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί ρε παιδιά στη FAMEK; Δηλαδή δεν μπορεί να πει ένας άνθρωπος ότι έσφαλλε; Να πω τη μαύρη αλήθεια κι εγώ μετά τη ΝΥ (όπου τα πολυτελή ξενοδοχεία κοστίζουν μερικές δεκάρες παραπάνω από τα budget καταλύματα) έχω αρχίσει να αναθεωρώ ό,τι έλεγα για τα πεντάστερα... Μια χαρά τον βλέπεις τον προορισμό κι από το Plaza, δεν κατάλαβα δηλαδή. Είναι γενναίο να πει κανείς πως έσφαλλε. Ειδικά άμα είσαι και ο απόλυτος και στριφνός Τράβελερ, το θέμα παίρνει διπλή αξία. Θα σε κράξουνε φίλε, αλλά είσαι πρωτοπόρος. Κι εγώ ομολογώ πως έσφαλλα. Είμαστε δύο πλέον στο δρόμο της μετάνοιας...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δηλαδή λές να παρατείνομε το stopover???
α ρέ τι μου κάνετε και με ταραζετε...
μου αρέσουν οι συγνώμες!!!:rolleyes:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μιά μεγάλη γιούχα από εμένα στον φίλο σας τον τράβελερ.. κάλα που κέρδισε το δώρο ο τζαμπατζής και άνοιξε τα μάτια του!! γρήγορα στην φαμέκ μη σου πω και με ελικόπτερο:D
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
:pμην λες τετοια traveller γιατι παραλιγο να σε πιστεψω..:p
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μιά μεγάλη γιούχα από εμένα στον φίλο σας τον τράβελερ.. κάλα που κέρδισε το δώρο ο τζαμπατζής και άνοιξε τα μάτια του!! γρήγορα στην φαμέκ μη σου πω και με ελικόπτερο:D
leftri ERTYUI

άν ψώνιζες barilla θα έβλεπες την προσφορά!!!
την είχαν την περασμένη βδομάδα στα super market.στα 1069 πακέτα δώρο ένα dubai!!!:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Traveller είσαι εσύ ο ίδιος;:roll:δεν μπορεί.....κάτι θα παίχτηκε στο μακρυνό Dubai και άλλαξες άποψη.:rolleyes:....εσύ είχες να πάς 10 χρόνια ,εγώ πήγα πριν 3,τι να άλλαξε δηλαδή;:roll:;πιστεύω ότι αυτό που θα αλλάξει κάπως τα πράγματα θάναι η ολοκλήρωση του μετρό;αλήθεια μήπως έγινε;
γιατί κατα τάλλα βρε Traveller oκ τα ξενοδοχεία τα χλιδάτα τα ξέρουμε ε και;
η ζέστη η αποπνικτική άλλαξε;τι να το κάνω το air condition όταν πρέπει νάμαι συνέχεια ....μαυτό και το βάζουν στο φουλ ,πρέπει να κυκλοφορώ συνέχεια με ζακέτα κλπ κλπ
και οσο για την έρημο....εκεί κι άν είναι καρακίτς η βραδυά που στήνουν με τα φαγητά και τους χορούς ......
κρίμα που τώρα θα το..θάβουμε οι υπόλοιποι και θα σ έχουμε μου φαίνεται...... απέναντι :haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε σεις λυπηθείτε με απόψε, έχω και μια βαλίτσα να φτιάξω και με τόσα γέλια δεν έχω προλάβει να βάλω ούτε μια κάλτσα μέσα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε σεις λυπηθείτε με απόψε, έχω και μια βαλίτσα να φτιάξω και με τόσα γέλια δεν έχω προλάβει να βάλω ούτε μια κάλτσα μέσα!
εσύ κατσε κάτω δεν έχεις να πας πουθενά....
δεν τελειωσες ακόμα την ιστορία σου...περιμένω να μου πείς αν οι σωλήνες του ρωμαικού υδραγωγείου ήταν απο κεραμίδι ή κάποιο άλλο υλικό...:shock:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ρε σεις λυπηθείτε με απόψε, έχω και μια βαλίτσα να φτιάξω και με τόσα γέλια δεν έχω προλάβει να βάλω ούτε μια κάλτσα μέσα!
τι πειράζει,πήγαινε χωρίς κάλτσες:cool:θα βρεις και εκεί,renata όμως μόνο εδώ!άντε σήμερα που έχει ρέντα:clap:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
leftri ERTYUI

άν ψώνιζες barilla θα έβλεπες την προσφορά!!!
την είχαν την περασμένη βδομάδα στα super market.στα 1069 πακέτα δώρο ένα dubai!!!:D
Εγώ είχα κερδίσει την εκδρομή αλλά ούτε που τόλμησα να το σκεφτώ να πάω ''θα με κράξει ό τράβελερ'' σκέφτηκα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom