EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εμ όταν μετακομίζουμε δεν κλείνουμε με ίζυτζετ... τη διαφορά του εισιτηρίου θα μας τη φάνε οι βαλίτσες...

ΥΓ, συμφωνώ με τη Bahari
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
απο τοτε που ηρθα εδω εχω ακυρωσει εισιτηρια εχω χασει αεροπλανα, εχω πληρωσει παραπανω ενοικια. οποτε μετα απο τοσα γαμ...ικα λεφτα ειπα να κανω οικονομια στην αεροπορικη..
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Λάθος!

Στην easy είναι 20 κιλά συνολικά όσες βαλίτσες και αν αγοράσεις. Δηλαδή το ολικό βάρος δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 20!

Τώρα αν είναι 3-4 κιλά παραπάνω μπορείς να προ-αγοράσεις κάποια επιπλέων κιλά, αν και δεν είναι φτηνή λύση. Στο αεροδρόμιο θα σε χρεώσουν 10 λίρες ανά κιλό (12Ε λογικά?)...

Εάν έχεις 10 κιλά παραπάνω καλύτερα να πάρεις μια κούτα και να τα στείλεις με το ταχυδρομείο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Έκανα μια δοκιμή και έβαλα για έναν επιβάτη 4 βαλίτσες και μου το βγάζει κανονικά. Είκοσι κιλά συνολικά εννοεί ότι η βαλίτσα που θα παραδώσεις θα είναι μέχρι 20 κιλά και όχι παραπάνω. Αν ήταν 20 συνολικά για τις 4 βαλίτσες, τότε θα έπρεπε να ταξιδέψεις με 4 βαλίτσες των 5 κιλών η καθεμία:xmas_rolleyes:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
μα τι λογικη ειναι αυτη? πως την πατησα ετσι? τα 20 κιλα χωρανε στη μια βαλιτσα που εχω.γιατι πληρωσα για 2η?shit!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λάθος!

Στην easy είναι 20 κιλά συνολικά όσες βαλίτσες και αν αγοράσεις. Δηλαδή το ολικό βάρος δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 20!
Είσαι σίγουρος; Αν είναι να έχεις μόνο 20 κιλά, τότε γιατί να δηλώσεις 4 βαλίτσες;;;
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Baggage allowances | easyJet.com

Each passenger who pays for a hold bag can take up to 20kg of luggage. This weight allowance applies to the passenger rather than to the bag so purchasing extra bags is possible but will not increase the allowance. If you think you’ll need to take a little bit more with you, you can buy some extra weight – it’s best to do this online before you fly as the online charges are considerably cheaper than at the airport.
 
Last edited by a moderator:

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
επισης θα εχω μια χειραποσκευη. αλλα θα εχω κ το τσαντακι μου που ειναι μικρο κ θα εχω μεσα λεφτα,κινητο κ κλειδια.μην μου πειτε οτι κ το τσαντακι μου που θα εχω κρεμασμενο πανω μου μετραει σαν χειραποσκευη..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
επισης θα εχω μια χειραποσκευη. αλλα θα εχω κ το τσαντακι μου που ειναι μικρο κ θα εχω μεσα λεφτα,κινητο κ κλειδια.μην μου πειτε οτι κ το τσαντακι μου που θα εχω κρεμασμενο πανω μου μετραει σαν χειραποσκευη..
Αυτό μπορώ να στο πω με σιγουριά μια και είναι προσωπική εμπειρία. Όταν γύριζα από Βερολίνο είχα μια τσάντα (γυναικεία) και μια σακούλα με κάτι κούπες που είχα αγοράσει στο Βερολίνο και δεν ήθελα να τις βάλω μέσα στη βαλίτσα γιατί φοβόμουν μη σπάσουν. Ο υπάλληλος στο check in μου είπε ότι εχω 2 χειραποσκευές και ότι πρέπει κάτι να κάνω... Ε, φυσικά έβαλα τη γυναικεία τσάντα μέσα στη σακούλα και ούτε γάτα ούτε ζημιά :xmas_cheesygrin:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
1. Στα αεροδρόμια της Αγγλίας έχουν αρκετές φορές ανακοινώσεις ότι η γυναικίες τσάντες, τσάντες λαπτοπ κτλ μετράνε σαν carry on. Δηλάδη...οι ΒΑ/ΟΑ/Α3 μου επιτρέπουν να έχω και το carry on βαλιτσάκι μου ΚΑΙ μία τσάντα λάπτοπ ή messenger bag ή σχολικό σακίδιο. Εάν η τσάντα σου είναι πολύ μικρή, τότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αλλά εγώ με την easy δεν θα το ρίσκαρα. Στην τελική βγάλε το μπουφάν/παλτό σου, κράτο το και κρύψτη μέσα εκεί.

2. Αν κατάλαβα καλά απο αυτά που λές στην άλλη συζήτηση, πετάς για Λονδίνο και μετά για Ελλάδα με easy έτσι? Που σημαίνει 2 διαφορετικά εισητήρια. Που σημαίνει 2 check in. Που σημαίνει ότι αν έχεις 10 κιλά υπέρβαρο δεν θα πληρώσεις 120 Ε αλλά 240 Ε. Καλύτερα ταχυδρομείο...
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
καλα καταλαβες. θα κανω κατι καλυτερο.θα παρατησω περισσοτερα πραγματα εδω.τα γαλλικα ταχυδρομεια δεν τα εμπιστευομαι.ηδη χαθηκε ενα πακετο μου που πηγαινε ελλαδα...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γιατί δε στέλνεις τα πράγματά σου με κάποια μεταφορική εταιρεία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.089
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom