Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δεν ξέρω γενικά στην Ισπανία τι γίνεται, αλλά ξέρω τι γίνεται στη Σεβίλλη, και νομίζω οτι ισχύει το ίδιο σε ολες τις πόλεις.

Οι εστίες λοιπόν είναι λίγες, ακριβές και μακρία απο το κέντρο της πόλης. σχεδόν όλοι οι φοιτητές νοικιάζουν σπίτι. Αλλά μένουν 3-4 άτομα μαζί και βγαίνει περιπου 250 ευρώ το μήνα, μαζι με όλα τα έξοδα..

ποιός ο λόγος που πρέπει να είναι κοντά στο κέντρο. φαντάζομαι ότι θα είναι κοντά στο πανεπιστήμιο οπότε βολεύει.
οι ερασμίτες δικαιούνται εστίαση στα εστιατόρια των σχολών;
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
παιδια τι ωραια αυτα που λετε!εγω θα τολμησω του χρονου την αιτηση!παντως με απασχολει κατι,πολλα παιδια που εχω ακουσει κατα καιρους τονιζουν ως ιδιαιτερη κ σημαντικη εμπειρια τα φλερτ κ τις "πιο προσωπικες γνωριμιες" στο ερασμους !!!!!!!!κ νιωθω οτι εγω που δεν ενδιαφερομαι για κατι τετοιο δεν θα περασω εξισου καλα...!ειναι λιγο χαζο αυτο που λεω..αλλα αναρωτιεμαι πως να ειναι το ερασμους οταν πισω εχεις μια πολυ ωραια σχεση που σε περιμενει...Εγω δεν το νομιζω,αλλα υπαρχει περιπτωση να ειναι εμποδιο στην ολη εμπειρια αυτο?...

πλάκα κάνεις?:roll: μην ακούς....εγώ είχα φίλους και μάλιστα αγόρια τα οποία είχαν σχέση πίσω Ελλάδα, πέρασαμε φοβερά...ήρθαν οι κοπέλες τους και τους επισκέφτηκαν....όλα καλά! Το εράσμους είναι να γνωρίσεις κόσμο από άλλες χώρες, να περάσετε καλά..η αλήθεια είναι ότι προκύπτουν πολλοί έρωτες αχ...
καλά να περάσεις :p
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Όπως λέει και η argiro, μαθήματα.????

Στα ισπανικά πανεπιστήμια, τα μαθήματα διδάσκονται στα ισπάνικα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.. Οταν έφτασα εγώ Ισπανία είχα κάνει μολις 2 μήνες μαθήματα, οπότε δεν μπορούσα να συνεννοηθώ για να φάω όχι να παρακολουθήσω στο πανεπιστήμιο, οπότε απο τα 7 μαθήματα που είχα δηλώσει πέρασα μόνο το 1...

Αλλά εγώ προσωπικά δεν ειχα προβλημα, να μην περάσω μαθήματα, και πήγα για άλλους λόγους.. Και τελικά δεν είχα πρόβλημα ουτε με την υποτροφία.


Οσον αφορά το που θα μένεις πιστευω εγώ οτι είναι καλύτερα να μένεις στο κέντρο μιας πόλης, σου κάνει τη ζωη ευκολότερη... Βέβαια εσυ αποφασίζεις..!
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Εγώ ήμουν το προηγούμενο εξάμηνο Γερμανια, στο μόναχο και παρόλο τις ωραίες παρέες και την πρωτόγνωρη εμπειρία δεν ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες μου. Απλά δεν πιστεύω εν τέλει ότι η νότια Γερμανία είναι το καλύτερο μέρος για Ερασμους και αν μπορούσα θα διάλεγα Ισπανία. Χάλια χειμώνας, σχετικά μούχλα και κρύοι άνθρωποι. Είχαν προγραμματίσει να βγαίνουν καθε Σάββατο και αυτό ήταν. Όμως η ποικιλομορφία της κουλτούρας μου άρεσε πολύ. Θα ξαναπήγαινα αν μπορούσα σε άλλο μέρος. Για Φιλανδία πάντως που ειπες είναι ακόμα πιο κρύοι απ τους Γερμανούς και είναι και πρωτοι σε αυτοκτονίες. Γνώρισα ένα Φιλανδο και μου είπε ότι έχουν αποσταση ασφαλείας μεταξύ τους για να μην αγγίζονται και πολυ. Αλλα εσύ μην πτοείσαι θα κάνεις παρεα με ερασμίτες και είμαι σιγουρη οτι θα περασεις τελεια!
καλα μας ερασμους!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχα! αυτό με την απόσταστη ασφαλείας το είχα ακούσει από Βρετανό. Τελικά και στους Γερμανούς το πρόσεξα εν μέρει...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εγω παντως που ειχα παει Φινλανδια περσυ δεν την ειδα και πολυ μεγαλη την αποσταση ασφαλειας που λες,ειδικα για τις Φινλανδες η αποσταση ασφαλειας ειναι αρνητικη! :p
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Γνώρισα ένα Φιλανδο και μου είπε ότι έχουν αποσταση ασφαλείας μεταξύ τους για να μην αγγίζονται και πολυ. Αλλα εσύ μην πτοείσαι θα κάνεις παρεα με ερασμίτες και είμαι σιγουρη οτι θα περασεις τελεια!
καλα μας ερασμους!

απόσταση ασφαλείας? :shock:


Bλέπω πως αρκετά παιδιά λένε ότι δεν υπάρχει διάβασμα όταν είσαι στο erasmus..τότε τα μαθήματα πως τα περνάτε? :p γιατί ξέρω πως είναι δύσκολα στο εξωτερικό με εργασίες κτλπ

Θυμάμαι κάποιες καθηγήτριες της σχολής μου να λένε ότι δεν θέλουν να στέλνουν φοιτητές για διακοπές και γι'αυτό τα κριτήρια είναι αυστηρά..
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Στους 5-6 μήνες που βρίσκεσαι στο erasmus διαβάζεις τον τελευταιο μήνα που είναι η εξεταστική....εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα! 3 μαθήματα χρειαζόμουν για να τελειώσω τη σχολή και πέρασα 5 ;)
Κάποιοι καθηγητές ήταν αυστηροί..άλλοι όχι και τόσο....ένας καθηγητής-παππούλης στην εξέταση μας κέρασε καφέ,κρασί,τσίπουρο...όλα ντόπια της Τσεχίας :lol: αγαπούσε πολύ την Ελλάδα και έτσι μια χαρά μας έκατσε!
Σίγουρα δεν είναι παντού το ίδιο...αλλά μεγάλο ποσοστό των φοιτητών που πάνε erasmus, δεν πάνε για να περάσουν όλα τα μαθήματα που δηλώνουν...αλλά για να περάσουν καλά! εγώ τουλάχιστον γι'αυτό πήγα..και πέρασα τέλεια! :p μια φορά πας erasmus οπότε κοίτα να το χαρείς..τα μαθήματα έτσι κι αλλιώς θα τα περάσεις..είτε στο erasmus είτε στην Ελλάδα!



Bλέπω πως αρκετά παιδιά λένε ότι δεν υπάρχει διάβασμα όταν είσαι στο erasmus..τότε τα μαθήματα πως τα περνάτε? :p γιατί ξέρω πως είναι δύσκολα στο εξωτερικό με εργασίες κτλπ
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
εγώ αναφέρθηκα στους υπεύθυνους καθηγητές στην Ελλάδα για τα πανεπιστήμια του εξωτερικου..

ξέρω καθηγήτρια που προτίμησε να μην στείλει 2ο φοιτητή στην Γερμανία επειδή θεώρησε ότι κανένας από αυτούς που έκαναν αίτηση για το γερμανικό πανεπιστήμιο ΄δεν ήταν άξιος να σπουδάσει για 5 μήνες εκεί (και ότι θα την έκαναν ρεζίλι με τα μαθήματα..)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Κατάλαβα αλλά εγώ σου απάντησα μόνο σε αυτό που είπες για το πώς περνιούνται τα μαθήματα στο εξωτερικό! ;)
Τώρα όσον αφορά τους καθηγητές μας..πράγματι κάποιοι το σκέφτονται έτσι...αλλά είναι χαζό!!! Διότι οι καθηγητές των πανεπιστημίων έξω ξέρουν τι εστί να είσαι φοιτητής erasmus..οπότε δεν παρεξηγούν :lol::lol: ....ίσα ίσα που βοηθάνε κιόλας κάποιοι!
Και οι δικοί τους φοιτητές τα ίδια κάνουν όταν πάνε erasmus!

εγώ αναφέρθηκα στους υπεύθυνους καθηγητές στην Ελλάδα για τα πανεπιστήμια του εξωτερικου..

ξέρω καθηγήτρια που προτίμησε να μην στείλει 2ο φοιτητή στην Γερμανία επειδή θεώρησε ότι κανένας από αυτούς που έκαναν αίτηση για το γερμανικό πανεπιστήμιο ΄δεν ήταν άξιος να σπουδάσει για 5 μήνες εκεί (και ότι θα την έκαναν ρεζίλι με τα μαθήματα..)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
απόσταση ασφαλείας? :shock:


Bλέπω πως αρκετά παιδιά λένε ότι δεν υπάρχει διάβασμα όταν είσαι στο erasmus..τότε τα μαθήματα πως τα περνάτε? :p γιατί ξέρω πως είναι δύσκολα στο εξωτερικό με εργασίες κτλπ

Θυμάμαι κάποιες καθηγήτριες της σχολής μου να λένε ότι δεν θέλουν να στέλνουν φοιτητές για διακοπές και γι'αυτό τα κριτήρια είναι αυστηρά..
candyman μην ανησυχείς....θα πάμε και οι γονείς μαζί να κάνουμε τις διακοπές μας μια που θα νοικιάζουμε και το σπίτι κι ούτε έξοδα εστιατορίου θάχουμε:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom