Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγω παντως που ειχα παει Φινλανδια περσυ δεν την ειδα και πολυ μεγαλη την αποσταση ασφαλειας που λες,ειδικα για τις Φινλανδες η αποσταση ασφαλειας ειναι αρνητικη! :p
:haha::haha::haha: αυτα ειναι τα καλα ;);)
 

moca

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Το 2003 πήγα με Leonardo Da Vinci στο Παλέρμο στην μυστηριώδη Σικελία....παρόμοιο με το erasmus ήταν το πρόγραμμα αλλά πήγαινες για δουλειά και όχι για μαθήματα....αναγνωριζόταν έτσι η υποχρεωτική πρακτική άσκηση.
Ομολογώ ότι ήταν η καλύτερη εμπειρία που μου πρόσφερε η σχολή μου!!!
Μακάρι να μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάω με παρόμοιο τρόπο και αλλού...
 

lefkogianos

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
..Άγνωστο ακόμα..
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κόσμος!
Τι γίνεται ρε παιδιά??? όλοι ισπανία πάτε..?
Κανείς για Βιεννη? :(
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
στο erasmus νοικιαζεις σπιτι οπου πας ή παρεχουν τα πανεπιστημια διαμονη σε εστιες?
 

lefkogianos

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
..Άγνωστο ακόμα..
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κόσμος!
Για τσεχία και βιέννη παρέχονται εστίες απλά τις πληρώνεις ειδικά στη βιεννη λίγο ακριβά..!! Το έψαξα και για μονοκλινο δωμάτιο βγαίνει γύρω στα 260- (ως το Θεό) !! το νοίκι το μήνα...! Βρήκα κάτι καλά όμως γύρω στα 300..!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Eξαρτάται από τη χώρα στην οποία θα πας και από το πανεπιστήμιο!
Εγώ στο Μπρνο της Τσεχίας έμεινα στις εστίες του πανεπιστημίου ( ένα 9όροφο μπλόκ στο οποίο 2ος,3ος,4ος και κάποια δωμάτια του 5ου ήταν μόνο με εράσμους φοιτητές!!!! ) και πλήρωνα 3000 κορώνες κάθε μήνα (120 ευρώ)...πολύ καλή τιμή!!! Α! Έδινα και κανα 10ρικο παραπάνω για το internet...;)
Ένας φίλος μου που έμεινε για λίγο στο κέντρο της πόλης και νοίκιαζε, έδινε 300 ευρώ το μήνα....μετά που είδε πόσο καλά περνούσαμε στις εστίες ήρθε και αυτός!



στο erasmus νοικιαζεις σπιτι οπου πας ή παρεχουν τα πανεπιστημια διαμονη σε εστιες?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ευχαριστω πολυ! μακαρι να τα καταφερω... υπαρχει ενα οριο νομιζα στα μαθηματα που χρωστας ετσι δεν ειναι? απλα νομιζω πως αυτο εξαρταται απο τη καθε σχολη... σωστα?
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Ναι, νομίζω δικαιούσαι να πας από το 2ο έτος και μετά...δεν τα ξέρω ακριβώς γιατί εγώ πήγα στο τελευταίο 6μηνο οπότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα!
Α! Τώρα που το θυμήθηκα..πρέπει να δηλώσεις από ένα ορισμένο αριθμό μαθημάτων και πάνω...διότι εγώ είχα 3 τελευταία μαθήματα και μου είπαν από το γραφείο Διεθνών Σχέσεων ότι πρέπει να δηλώσω κι άλλα...έτσι δήλωσα 6 στο σύνολο! Εννοείται τα πέρασα και τα 6 ( μην αγχώνεσαι για αυτό το καμμάτι του εράσμους :lol: )....και τα 3 που περίσευαν τα άφησα σαν προαιρετικά στο πτυχίο! Το παν είναι να μπορείς να συνεννοηθείς με το γραφείο Διεθνών Σχέσεων της σχολής σου...αυτοί σε κατευθύνουν! Είτε θετικά είτε όχι...εμείς πχ θέλαμε να πάμε Ισπανία, στην Κόρδοβα αλλά από το γραφείο μας έιπαν ότι οι Έλληνες φοιτητές εκεί δεν έχουν καλή αντιμετώπιση από του καθηγητές ( είχε δημιουργηθεί θέμα με κάτι αντιγραφές σε εξετάσεις κτλ )....και μας πρότειναν την Τσεχία ( που περνάς και σχετικά εύκολα τα μαθήματα )....:p
Εσύ πού σκέφτεσαι να δηλώσεις?


ευχαριστω πολυ! μακαρι να τα καταφερω... υπαρχει ενα οριο νομιζα στα μαθηματα που χρωστας ετσι δεν ειναι? απλα νομιζω πως αυτο εξαρταται απο τη καθε σχολη... σωστα?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δε ξερω ακομα αναλυτικα ολες τις χωρες που μπορω να παω και με τις οποιες συνεργαζεται η σχολη μου. Εγω τελειωσα τωρα το πρωτο ετος ειναι καπως νωρις αλλα θελω να το προετοιμαζω να μη μεινω ξεκρεμαστη. Για ισπανια μου εχουν πει παιδια απ'τη σχολη μου αλλα δε ξερω ακομα...θα το ψαξω. Τσεχια μου ακουγεται υπεροχη! Α εγω νομιζα οτι δε πρεπει να χρωσταω μαθηματα για να με δεχτουν... Καταλαβες τι εννοω ετσι? να μη χρωσταω εδω ωστε να με δεχτουν εκει.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Όχι, καμία σχέση...έχει να κάνει σου λέω με το εκάστοτε γραφείο Διεθνών Σχέσεων...το δικό μας ας πούμε έστειλε μαζί μας και έναν φίλο μου ο οπόιος χρωστούσε πάρα πολλά....δήλωσε καμιά 10ριά, πέρασε ένα!!! Την Κυριακή γυρνάει από Αγγλία όπου έκανε την πρακτική του (στύλ εράσμους πάλι)..και ακόμα χρωστάει :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Οπότε μην σε αγχώνει...και αν δεις ότι σου λένε διάφορα πάτα και λίγο πόδι!
Εμάς μας άλλαξαν γνώμη και την Ισπανία την κάναμε Τσεχία..αλλά περάσαμε τέλεια οπότε κανένα πρόβλημα! Αν όμως εσύ θες "πολύ" να πας κάπου μην τους αφήσεις να σου αλλάξουν γνώμη! Α! Και κάτι άλλο..θα έχεις τρέξιμο με τα χαρτιά που πρέπει να ετοιμάσεις ( γιατί τα κάνεις όλα εσύ..μόνη σου ) αλλά μην πτοείσαι! Σαν εμπειρία αξίζει...και για μένα ήταν εμπειρία ζωής...οπότε το συστήνω ανεπιφύλακτα! :p:p
Καλό καλοκαίρι :swim:

Α εγω νομιζα οτι δε πρεπει να χρωσταω μαθηματα για να με δεχτουν... Καταλαβες τι εννοω ετσι? να μη χρωσταω εδω ωστε να με δεχτουν εκει.
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
argiro σε ποιος έτος πήγες? 4o ή 5ο?

πρώτα είναι θέμα καθηγητών να σε διαλέξουν και μετά τρέχεις :p
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σαν εμπειρία αξίζει...και για μένα ήταν εμπειρία ζωής...οπότε το συστήνω ανεπιφύλακτα! :p:p
Καλό καλοκαίρι :swim:
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες! κι εγω ετσι νομιζω θα'ναι καταπληκτικη εμπειρια και δε σκοπευω να την αφησω ετσι... Μπορεις να πας απο 3 μηνες μεχρι και ενα χρονο? ετσι δεν ειναι?
Επισης καλο καλοκαιρι!! :playball: :fishing: :pirateshark: :surf1: :fishing2: :snorkel: :icecream:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom