Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Αυτό με τους 3 μήνες δεν πολυ παίζει...είχαμε ρωτήσει και δεν γινόταν για κάποιο λόγο..αλλά δεν θυμάμαι γιατί!
Ότι και να πω θα είναι ψέμματα :roll::roll:


Μπορεις να πας απο 3 μηνες μεχρι και ενα χρονο? ετσι δεν ειναι?
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Πήγα στο 4ο έτος...στο εαρινό 6μηνο!
Εμάς στη σχολή μου δεν έπαιζε αυτό...δηλαδή να μην σε επιλέξουν οι καθηγητές! Κατέθετες τα χαρτιά σου και περίμενες την πολυπόθητη αναχώρηση! Πιο πολύ έχει να κάνει με τις σχέσεις που έχουν μεταξύ τους τα πανεπιστήμια....απλά ανταλλάζουν φοιτητές! :D
Εμάς οι καθηγητές μας είχαν πολύ καλή σχέση με το Πανεπιστήμιο της Τσεχίας! Ίσως γι'αυτό να μας προέτρεψαν από το γραφείο Διεθνών Σχέσεων να πάμε στην Τσεχία erasmus!

argiro σε ποιος έτος πήγες? 4o ή 5ο?

πρώτα είναι θέμα καθηγητών να σε διαλέξουν και μετά τρέχεις :p
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Πήγα στο 4ο έτος...στο εαρινό 6μηνο!
Εμάς στη σχολή μου δεν έπαιζε αυτό...δηλαδή να μην σε επιλέξουν οι καθηγητές! Κατέθετες τα χαρτιά σου και περίμενες την πολυπόθητη αναχώρηση! Πιο πολύ έχει να κάνει με τις σχέσεις που έχουν μεταξύ τους τα πανεπιστήμια....απλά ανταλλάζουν φοιτητές! :D
Εμάς οι καθηγητές μας είχαν πολύ καλή σχέση με το Πανεπιστήμιο της Τσεχίας! Ίσως γι'αυτό να μας προέτρεψαν από το γραφείο Διεθνών Σχέσεων να πάμε στην Τσεχία erasmus!
σε εμάς πέρσι δεν πήγε κανείς τσεχία και φέτος φαγώθηκαν όλοι και δήλωσαν τσεχία :shock::D

η υπεύθυνη καθηγήτρια μας είπε ότι είναι δύσκολο να περάσεις μαθήματα εκεί και δεν είναι όπως την Ελλάδα που όποιος θέλει παρακολουθεί κτλπ

:rolleyes:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Εμείς κατόπιν συνεννόησης με τους καθηγητές λείπαμε ακομη και ολόκληρη βδομάδα....λόγω ταξιδίων :lol::lol::lol:
Οκ τα εργαστήρια είχαν απουσίες αλλά και πάλι οι περισσότεροι δεν ερχόντουσαν....στο λέω εγώ που πήγαινα σε όλα τα μαθήματα ;)
Καλό είναι βέβαια να δείχνεις συνεπής...ώστε να έχεις επιείκια στην εξεταστική! ;);)
Όλα αυτά τώρα λογικό είναι να σε αγχώνουν αλλά όταν επιστρέψεις από το εράσμους θα σου φαίνονται ασήμαντα :lol: θα έχεις περάσει τόσο ΤΕΛΕΙΑ!





σε εμάς πέρσι δεν πήγε κανείς τσεχία και φέτος φαγώθηκαν όλοι και δήλωσαν τσεχία :shock::D

η υπεύθυνη καθηγήτρια μας είπε ότι είναι δύσκολο να περάσεις μαθήματα εκεί και δεν είναι όπως την Ελλάδα που όποιος θέλει παρακολουθεί κτλπ

:rolleyes:
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Φέτος είναι η χρονιά μου. Θα ζήσω κι εγώ αυτήν την πολυπόθητη εμπειρία του erasmus. Έναυσμα αποτέλεσε η κολλητή μου που πήγε Toulouse πέρυσι, αλλά αυτό ήταν η σταγόνα που ξεχείλησε το ποτήρι που είχε γεμίσει απο την απερίγραπτη ταινία "L'abergne Espagnole"....Όπου σαν 2ος Xavier θα ζήσω κι εγώ με την σειρά μου στην εκπληκτική Ισπανία, συγκεκριμένα Zaragoza, Σεπτέμβριο '10 με Φεβρουάριο '11. Επιτέλους...!
¡Hasta luego!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Zaragoza;;

εμείς ... Σαλαμάνκα εκεί που φοίτησε ο Καράσκο...από 2 Σεπτ έως 10 Φεβρ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
όλοι οι φίλοι μου που γύρισαν από Erasmus, έτσι ήταν! και ενώ τους καταλάβαινα, τώρα τους νιώθω απόλυτα και ας μην ήταν η δικιά μου εμπειρία erasmus. το βλέπετε άλλωστε και εδώ. το ζείτε σε πρώτο χέρι πόσο κολλημένη είμαι ακόμα στις αναμνήσεις μου. Και θέλω να τις καταγράψω πριν πάω να ζήσω τις επόμενες.
Erasmus δεν πήγα προπτυχιακά, οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα μου δοθεί η ευκαιρία να πάω μεταπτυχιακά. Και επίσης θέλω να ελπίζω ότι θα είναι σχετικά ανέμελα όπως λένε και αυτοί που πήγαν προπτυχιακά. Σκέφτομαι για Σουηδία. Ελπιζω να μην ειναι τοσο ακριβά όσο Νορβηγία...
πως μπορει να παει καποιος erasmus μεταπτυχιακα;;;
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
με τον ίδιο τρόπο, αλλά οι διαδικασίες γίνονται πιο γρήγορα. Σε κπ σχολές τουλάχιστον. Δλδ σε εμάς προπτυχιακά έπρεπε να κάνεις αίτηση 1 χρόνο πριν, ενώ στα μεταπτυχιακά μπορεις και μόνο ένα εξάμηνο πριν.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
με τον ίδιο τρόπο, αλλά οι διαδικασίες γίνονται πιο γρήγορα. Σε κπ σχολές τουλάχιστον. Δλδ σε εμάς προπτυχιακά έπρεπε να κάνεις αίτηση 1 χρόνο πριν, ενώ στα μεταπτυχιακά μπορεις και μόνο ένα εξάμηνο πριν.
Α μαλιστα . Επειδη προπτυχιακα δεν το βλεπω τουλαχιστον να το ζησω μεταπτυχιακα ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
με τον ίδιο τρόπο, αλλά οι διαδικασίες γίνονται πιο γρήγορα. Σε κπ σχολές τουλάχιστον. Δλδ σε εμάς προπτυχιακά έπρεπε να κάνεις αίτηση 1 χρόνο πριν, ενώ στα μεταπτυχιακά μπορεις και μόνο ένα εξάμηνο πριν.
ωραια .. επειδη προπτυχιακα δεν το βλεπω τουλαχιστον να το ζησω μεταπτυχιακα ..
 

gardenia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
osnabrueck

Γεια σας! Φευγω σε λιγες μερες για erasmus στη Γερμανια στο Osnabrueck. Μηπως εχει παει κανεις; Θελω να ρωτησω κατι σημαντικο.. Ακουω οτι οι περισσοτεροι πανε με παρεα, με φιλους τους.. Εγω θα παω εντελως μονη μου. Ειναι πολυ δυσκολο να προσαρμοστει κανεις εκει οταν ειναι ολοι αγνωστοι;:shock:
Το ξερω οτι ''ειναι ολα τελεια'' και ''γνωριζεις ενα σωρο κοσμο'' αλλα αυτο φανταζομαι μετα απο ενα διαστημα.. Στην αρχη ειναι πολυ ασχημα τα πραγματα για καποιον που παει μονος του;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom