Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

matina_k

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια
internship-uk

Η βασική προϋπόθεση είναι να ξέρεις Αγγλικά και να συμμετέχεις στο πρόγραμμα Εράσμους μέσω του πανεπιστημίου σου. Το πρόγραμμα Εράσμους ισχύει για τους προπτυχιακούς. Για τους μεταπτυχιακούς, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει το Leonardo Da Vinci. Μου είπε ότι η αίτηση που κάνεις στην αρχή μέσω του site είναι αρκετά μεγάλη και είναι δύσκολο να την ολοκληρώσεις μέσα σε μια μέρα, αλλά αποθηκεύεται αυτόματα και τη συνεχίζεις από εκεί που την άφησες. Αν από αυτά που έχεις συμπληρώσει στην αίτηση, δουν ότι τους κάνεις, τότε σε καλούν σε συνέντευξη για να δουν αν όντως ξέρεις Αγγλικά και αν έχεις τις βασικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενό σου. Στο site, υπάρχουν τα βήματα αναλυτικά. Η φίλη μου κάνει internship στο marketing, αλλά απ'όσο ξέρω υπάρχουν και θέσεις για IT, HR, μετάφραση κ.α. Θα μείνει εκεί μέχρι τέλος Νοέμβρη γιατί η υποτροφία από το πανεπιστήμιο καλύπτει μόνο 3 μήνες. Μία είναι η εταιρία, απλά έχει διάφορα ταξιδιωτικά sites και δουλεύεις σε κάποια από αυτά, ανάλογα με το τι σπουδάζεις και το τι σε ενδιαφέρει...

Όσο για τα έξοδα, δίνεις πριν πας εκεί τα χρήματα (είναι πανω κάτω όσο και η υποτροφία), τα οποία στην ουσία καλύπτουν τα πάντα (διαμονή, φαγητό, ρεύμα κτλ)...και από εκεί και πέρα, τα δικά σου τα χαλάς για εξόδους κ ταξίδια :)clap:)...
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Εχω γραψει εναν οδηγο βοηθειας εδω . Τι να γίνει, ότι μπορούμε κάνουμε και εμείς , οι πρώην ερασμίτες. Οι παλιοί για τους καινούργιους :) Πρέπει να πατε παιδιά αν έχετε την ευκαιρία και την οικονομική άνεση, δεν ξέρετε τι χάνετε!!!
 

clooby_doo

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον πάλι Λισσαβώνα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει!
Γεια σας παιδιά

Σκεφτομαι κ εγω να κάνω την αίτηση μου για ερασμους!ηδη εχω επικοινωνήσει με το πανεπιστήμιο κ υπαρχει πιθανότητα να παω το εαρινό εξάμηνο στην λισσαβώνα(πορτογαλία)! αλλά ενας σημαντικός λογος που το σκέφτομαι ειναι ο οικονομικός! δεν ξερω πόσο μπορεί να κοστίσει αυτή η εμπειρία και γι'αυτο σκέφτομαι αν πρεπει να κανω την αιτησή μου η οχι!εμαθα για κάποιες επιδοτήσεις που δίνουν τα πανεπιστήμια στους φοιτητές, αλλα απο απόψεις φοιτητών κατάλαβα οτι δεν ειναι κ πολύ εμπιστές!π.χ υπαρχει πιθανότητα να πάς να γυρίσεις κ ακόμη να μην εχεις λάβει την επιδότηση!τι εχετέ να πεείτε εσεις που ήδη εχετε ζήσει αυτή την εμπειρία?
Γεια σου thanasi!Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι στην Λισσαβόνα για Εράσμους.Όντως τα πράγματα εδώ είναι πάμφθηνα.Εγώ την επιδότηση δεν την έχω πάρει ακόμα,αλλά θα την πάρω μέσα στον Νοέμβρη.Δεν νομίζω να στην δώσουν όταν επιστρέψεις.Σίγουρα θα την πάρεις πριν φύγεις ή όσο είσαι εκεί πέρα.Εγώ προσωπικά είχα μαζέψει κάποια χρήματα από τον προηγούμενο χρόνο εφ' όσον ήξερα ότι θα έρθω Εράσμους.Θα σε συμβούλευα άμα μπορείς να πιάσεις καμμιά δουλειά για να έχεις κάποια δικά σου χρήματα γιατί στην αρχη θα έχεις αρκετά έξοδα,μέχρι να βρεις σπίτι και να τακτοποιηθείς πλήρως.Όταν στρώσουν τα πράγματα τα οικονομικά σου θα είναι σε πολύ καλυτερη κατάσταση και θα περνάς άνετα.Το σούπερ μάρκετ είναι πολύ φθηνό για να παίρνεις από εκεί ότι θες και να μαγειρεύεις στο σπίτι.Επίσης το βράδυ με 5-10 ευρω πίνεις του σκασμού και γυρνάς σπίτι με ταξί.Εξαρτάται πόσο πίνεις.Ενδεικτικά το μισό λιτρο μπύρα κανει 1,5 ευρώ,το μισό λύτρο σαγκρία 1,8 ευρώ και μισό λιτρο απο τα κλασσικα ποτά κάνει 6 ευρώ.Συνήθως θα βγαίνεις στο bairro alto,όπου μαζεύονται όλοι και παίρνουν ποτά από τα μπαρ και κάθονται έξω στους δρόμους ή πηγαίνου στο mirradoro(σημείο θέασης) και κάθονται εκεί με τα ποτά τους.Σίγουρα,το Εράσμους είναι μια ξεχωριστή εμπειρία.Αν τα οικονομικά σου το αντέχουν σου προτείνω να πας!!!Μπορείς να με ρωτήσεις ότι άλλο θες να σου πω!!:cool:
 

thanasis krg

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδήποτε
Γειά σου clooby! τελικά φευγω για πορτογαλία και ήθελα να σε ρωτήσω για το θέμα του σπιτιου. που μου προτεινεις να μείνω(θα προτιμοθσα μια κεντικη περιοχη) και σε ποιά περιοχή μενεις εσύ?Ακομη αν εχεις ακουσει για δωματια απο γνωστούς εκει θα ηθελα να μου πεις για να επικοινωνησω!
 

lefkogianos

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
..Άγνωστο ακόμα..
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κόσμος!
Γεια σας παιδιά...! Καλή χρονιά να έχουμε...!!
Το Φλεβάρη πάω Βιέννη εράσμους και θέλω να προτείνω σ όποιον όποια θα είναι εράσμους εκέι κοντά δηλαδή πράγα ή μόναχο ή σαλτσμπουργκ να έρθει βιέννη να τον ''ξεναγήσω'' και μετά να με ''ξεναγησει αυτός με τη σειρά του στη΄πόλη του.... !:xmas_wink:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Αχ τέτοιο καιρό πριν 2 χρονάκια (αμαν πώς πέρασαν) ετοιμαζόμουν κι εγώ για το δικό μου εράσμους στο Μπρνο Τσεχίας!!!!
Τελικά όπου και να πάει κανείς περνάει τέλεια! Αρχικά νόμιζα έχει να κάνει με την πόλη-χώρα που θα επιλέξεις...τελικά όμως έχει να κάνει καθαρά με το ότι "πας εράσμους" και την όλη νοοτροπία...!!!!
Άντε καλά να περάσετε όσοι τυχεροί πάτε...και μην βιαστείτε να γυρίσετε!!!! :xmas_razz:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.135
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Barca 2003. Χρονια κι εκεινα... μεγαλωσαμε πατριωτη, μεγαλωσαμε.

Φιλια στους Νικο, Μιχαλη, Μαρια, Fabbio, Laurence, Marco, Tony, Jeremy, Michel, Georgi, Juan, Andria, στις διδυμες Ολλανδεζες Clasina και Mani, στον "ψηλο" (1.45m) Rooby, τον βλακα τον Matthew, στον Pedro, στην Ermana και φυσικα στη μοναδικη μου Ιωαννα.
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
εγω γιατι δε μπορω να πω το ιδιο βρε παιδια?ειμαι γαλλια για μεταπτυχιακο ερασμους κι εχω φαει ΤΗΝ απογοητευση.η πολη οχι κατι το ιδιαιτερο και μικρη.οι γαλλοι συμφοιτητες καλα παιδια,αλλα δεν κανουμε κ την απιστευτη παρεα.τα μαθηματα αδιαφορα και πιεστικα(ολη μερα μαθημα,το βραδυ πισω στην εστια,αντε να βγουμε κανενα σαββατο)με τις ελληνιδες που ειναι εδω δεν κανουμε παρεα με αποτελεσμα να ειμαι 4 μηνες μονη(αν ηθελα να βαρεθω καθομουν και στο σπιτι μου).με αποτελεσμα να προτιμω να γυρισω σπιτι μου στους φιλους μου,στις γατες μου,στην πολη μου.Δεν ξερω ισως φταιει κ η ηλικια μου,δεν ειμαι πια 20 χρονων..
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
Επισης για οσους σκεφτονται για Ερασμους να προτιμησουν οπωσδηποτε νοτιες χωρες οπως Ισπανια,Ιταλια,Πορτογαλια.Αλλη φαση οι πολεις και οι ανθρωποι.Αν παλι προτιματε τους ψυχρους Βορειοευρωπαιους τι να πω..εμενα μου φερνουν καταθλιψη.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
εγω γιατι δε μπορω να πω το ιδιο βρε παιδια?ειμαι γαλλια για μεταπτυχιακο ερασμους κι εχω φαει ΤΗΝ απογοητευση.η πολη οχι κατι το ιδιαιτερο και μικρη.οι γαλλοι συμφοιτητες καλα παιδια,αλλα δεν κανουμε κ την απιστευτη παρεα.τα μαθηματα αδιαφορα και πιεστικα(ολη μερα μαθημα,το βραδυ πισω στην εστια,αντε να βγουμε κανενα σαββατο)με τις ελληνιδες που ειναι εδω δεν κανουμε παρεα με αποτελεσμα να ειμαι 4 μηνες μονη(αν ηθελα να βαρεθω καθομουν και στο σπιτι μου).με αποτελεσμα να προτιμω να γυρισω σπιτι μου στους φιλους μου,στις γατες μου,στην πολη μου.Δεν ξερω ισως φταιει κ η ηλικια μου,δεν ειμαι πια 20 χρονων..
Νομίζω δεν φταίει η ηλικία (εν μέρει ίσως, αλλά όχι απόλυτα) αλλά η χώρα. όταν ήμουν εράσμους Λιθουανία η κολλητή ου είχε πάει εράσμους στο Παρίσι...λέγαμε η μια στην άλλη πως περνάμε και απλά δεν υπήρχε θέμα σύγκρισης! Εμείς κάναμε ξέφρενη ζωή και αυτή το ακριβώς αντίθετο. Επίσης όταν εγώ έκανα μεταπτυχιακό Ολλανδία περνούσα πολύ ωραία, και τώρα που αυτή κάνει μεταπτυχιακό στο Παρίσι πάλι, παραμένει η ίδια κατάσταση..βαρεμάρα και α-κοινωνικοποίηση! Βέβαια έχει να κάνει και το ότι είσαι μεταπτυχιακή ερασμίτισα..δεν μπορείς να είσαι τόσο χαλαρή όσο οι προπτυχιακοί, έχει άλλη βαρύτητα και εννοείται πολύ διάβασμα...που για μας ήταν άγνωστη λέξη!
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
καλα και λιθουανια τι ζωη να κανεις? με -3 να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι.επρεπε να παω ισπανια.μπορουσα στο προπτυχιακο που εκανα να παω μαδριτη..τι χαζη που ειμαι!καταπληκτικη χωρα και ζεστοι ανθρωποι.ειναι αληθεια οτι ειμαι λιγο προκατειλημμενη με αυτες τις πολυ βορειες χωρες.
οσο για το παρισι συμφωνω.το παρισι ειναι για διακοπες και μονο.οχι να ζησεις μονιμα.με καμια παναγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom