Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Aνεβαζω κι εδω το μηνυμα μου.
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να πραγματοποιησω τη κλινικη μου ασκηση σε καποια αλλη χωρα με τον ερασμο ισως του χρονου ισως και αργοτερα (ειμαι στο τριτο εξαμηνο ακομα). Προχθες ειδα την ανακοινωση που ειχε βγει πριν μερικους μηνες και τα πανεπιστημια ειναι τρια. Στη Στοκχολμη, στο Ελσινκι και στη Μαδριτη. Ενταξει μεχρι να παω εγω ισως αλλαξουν αλλα Ισπανια δε θελω λογω της γλωσσας και λογω του οτι θελω να παω καπου εντελως διαφορετικα που δυσκολα θα πηγαινα ταξιδι. Αυτο που μου εκανε κλικ ηταν η Φινλανδια και μαλλον καλως εκανα! Θελω μια πολη εντελως διαφορετικη απο εδω να ειναι ομορφη και να μπορω να κανω εκδρομες ή ταξιδια.Η φυσικη ομορφια αλλα και η ποιοτητα ζωης ειναι που με ενδιαφερουν. Εχω καποιες αποριες ομως σχετικα με τον ερασμο.

-Τι γινεται με τις εστιες; τι πληρωνεις σε αυτες; μενεις μονος;
-ποσα χρηματα ειναι η επιδοτηση και ποσα παραπανω θα χρειαζονται περιπου το μηνα;
Σου δινουν καποια χρηματα εξ'αρχης και μετα καποια καθε μηνα; εδω ειδα (κατω κατω στο τελος λεει Χρηματοδότηση φοιτητών και Χώρες συμμετοχής) οτι στη φινλανδια δινουν περιπου 600 ευρω. αυτο ειναι το μηνιαιο ποσο; αυτο ειναι το αγχος μου.... τα χρηματα. γι'αυτο αλλωστε το ψαχνω απο τωρα ωστε αν χρειαστει να ξεκινησω τις οικονομιες.
-Επισης οταν λενε εξαμηνο εννοουν αυστηρα εξαμηνο ή ειναι λιγοτερο;
-Απ'οτι διαβασα παραπανω μαλλον η φινλανδια υπερισχυει της σουηδιας ε;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Aνεβαζω κι εδω το μηνυμα μου.
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να πραγματοποιησω τη κλινικη μου ασκηση σε καποια αλλη χωρα με τον ερασμο ισως του χρονου ισως και αργοτερα (ειμαι στο τριτο εξαμηνο ακομα). Προχθες ειδα την ανακοινωση που ειχε βγει πριν μερικους μηνες και τα πανεπιστημια ειναι τρια. Στη Στοκχολμη, στο Ελσινκι και στη Μαδριτη. Ενταξει μεχρι να παω εγω ισως αλλαξουν αλλα Ισπανια δε θελω λογω της γλωσσας και λογω του οτι θελω να παω καπου εντελως διαφορετικα που δυσκολα θα πηγαινα ταξιδι. Αυτο που μου εκανε κλικ ηταν η Φινλανδια και μαλλον καλως εκανα! Θελω μια πολη εντελως διαφορετικη απο εδω να ειναι ομορφη και να μπορω να κανω εκδρομες ή ταξιδια.Η φυσικη ομορφια αλλα και η ποιοτητα ζωης ειναι που με ενδιαφερουν. Εχω καποιες αποριες ομως σχετικα με τον ερασμο.

-Τι γινεται με τις εστιες; τι πληρωνεις σε αυτες; μενεις μονος;
-ποσα χρηματα ειναι η επιδοτηση και ποσα παραπανω θα χρειαζονται περιπου το μηνα;
Σου δινουν καποια χρηματα εξ'αρχης και μετα καποια καθε μηνα; εδω ειδα (κατω κατω στο τελος λεει Χρηματοδότηση φοιτητών και Χώρες συμμετοχής) οτι στη φινλανδια δινουν περιπου 600 ευρω. αυτο ειναι το μηνιαιο ποσο; αυτο ειναι το αγχος μου.... τα χρηματα. γι'αυτο αλλωστε το ψαχνω απο τωρα ωστε αν χρειαστει να ξεκινησω τις οικονομιες.
-Επισης οταν λενε εξαμηνο εννοουν αυστηρα εξαμηνο ή ειναι λιγοτερο;
-Απ'οτι διαβασα παραπανω μαλλον η φινλανδια υπερισχυει της σουηδιας ε;
Το ΙΚΥ σου δινει μια υποτροφια της ταξης των 2000-2500 ευρω αναλογως με το διαστημα που θα πας .. αλλα για 6μηνο καπου εκει κυμαινεται .. τωρα απο κει και περα το πως θα διαχειριστεις τα λεφτα ειναι δικο σου θεμα . καποια πανεπιστημια εχουνε εστιες,καποια αλλα οχι .. οποτε αυτο πρεπει να το ψαξεις εσυ στα σαιτ των πανεπιστημιων που ενδιαφερεσαι .. επομενως το ποσα λεφτα θα χρειαζεσαι επιπλεον το μηνα ειναι αναλογο με την πολη που θα πας .. γενικα παντως και Σουηδια και Φιλανδια θεωρουνται ακριβες χωρες και ειδικα σε σχεση με την Ισπανια . η Σουηδια εχει κορωνες και η Φιλανδια ευρω ..
ο,τι αλλο θες ρωτα ..
υγ. αν πας Φιλανδια ή Σουηδια μην χασεις το sea battle ;););););)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Το ΙΚΥ σου δινει μια υποτροφια της ταξης των 2000-2500 ευρω αναλογως με το διαστημα που θα πας .. αλλα για 6μηνο καπου εκει κυμαινεται .. τωρα απο κει και περα το πως θα διαχειριστεις τα λεφτα ειναι δικο σου θεμα . καποια πανεπιστημια εχουνε εστιες,καποια αλλα οχι .. οποτε αυτο πρεπει να το ψαξεις εσυ στα σαιτ των πανεπιστημιων που ενδιαφερεσαι .. επομενως το ποσα λεφτα θα χρειαζεσαι επιπλεον το μηνα ειναι αναλογο με την πολη που θα πας .. γενικα παντως και Σουηδια και Φιλανδια θεωρουνται ακριβες χωρες και ειδικα σε σχεση με την Ισπανια . η Σουηδια εχει κορωνες και η Φιλανδια ευρω ..
ο,τι αλλο θες ρωτα ..
υγ. αν πας Φιλανδια ή Σουηδια μην χασεις το sea battle ;););););)
Eυχαριστω πολυ!!! Λετε για πρακτικη ασκηση τα πραγματα να'ναι λιγοτερο χαλαρα;; Εχω σκοπο να κανω και τα ταξιδακια μου γι'αυτο ρωταω.:bleh: θα μπορω αραγε να λειπω που και που; ναι εχω καταλαβει οτι ειναι ακριβες οι δυο αυτες χωρες αλλα με εμπνεει περισσοτερο το βορειο για να ζησω μερικους μηνες, να γευτω το διαφορετικο. κ η ειδικα η φιλανδια μου'κανε το κλικ ;) πρεπει να μαθω λεπτομερειες απ'τη σχολη. ευχαριστω και παλι.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στην πρακτικη ειναι αναλογως που θα τυχεις .. εχω ακουσει και ατομα που τα ξυνανε ολη μερα και εχω ακουσει και αλλους που το μετανιωσανε πικρα .. ειναι αναλογα τον κλαδο και τις απαιτησεις .. παντως τα ταξιδακια σου θα μπορεσεις να τα κανεις πιο ευκολα προπτυχιακα πιστευω
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
τι να πω παιδια.μπραβο σας που αντεχετε.για εμενα το κλιμα ειναι πολυ σημαντικο για να παω να ζησω καπου για πολυ καιρο.εγω ειμαι στο montpellier(γενετειρα του remi gaillard).κι εμεις παρτυ στην εστια γιοκ φυσικα αφου μετα τις 10 απαγορευεται ο οποιοσδηποτε θορυβος.
εκεί κοντά δεν είναι η νίκαια? :p (άσχετο!)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
και ναι διαλεξα τη γαλλια επειδη ξερω γαλλικα και αγγλικα.οποτε η αγγλια, η γαλλια, η βελγιο μπορουσα να παω.που αλλου?
Εεεε, δεν είναι απαραίτητο αυτό! Αγγλικά πλέον μιλάνε "σχεδόν" παντού!

Εγώ πήγα εράσμους Τσεχία...και όχι στην Πράγα που σαφώς ξέρουν Αγγλικά αλλά και ελληνικά μην σου πω κάποιοι λόγω του τουρισμού ...αλλά Μπρνό (η 2η μεγαλύτερη πόλη της Τσεχίας)!
Εκεί δεν μιλούσαν καθόλου αγγλικά οι κάτοικοι :lol:

Τουλάχιστον με τους καθηγητές στο Πανεπιστήμιο και τις λοιπές υπηρεσίες δεν είχαμε πρόβλημα..μπορούσαμε να συννενοηθούμε!
Οπότε, εάν μπορείς να συννενοηθείς με το Πανεπιστήμιο σου (που στην ουσία αυτό σε νοιάζει)....επρεπε να επιλέξεις απλά μια χώρα που σου αρέσει!

Τώρα βέβαια είναι αργά..οπότε προσπάθησε έστω και τώρα να περάσεις καλά...το έχεις πάρει πολύ αρνητικά και τα μηδενίζεις όλα. Ο χρόνος περνάει όμως και θα μετανιώνεις για πράγματα που ίσως δεν έκανες...αναθεώρησε όσο προλαβαίνεις ;)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
-Τι γινεται με τις εστιες; τι πληρωνεις σε αυτες; μενεις μονος;
-ποσα χρηματα ειναι η επιδοτηση και ποσα παραπανω θα χρειαζονται περιπου το μηνα;
Σου δινουν καποια χρηματα εξ'αρχης και μετα καποια καθε μηνα; εδω ειδα (κατω κατω στο τελος λεει Χρηματοδότηση φοιτητών και Χώρες συμμετοχής) οτι στη φινλανδια δινουν περιπου 600 ευρω. αυτο ειναι το μηνιαιο ποσο; αυτο ειναι το αγχος μου.... τα χρηματα. γι'αυτο αλλωστε το ψαχνω απο τωρα ωστε αν χρειαστει να ξεκινησω τις οικονομιες.
-Επισης οταν λενε εξαμηνο εννοουν αυστηρα εξαμηνο ή ειναι λιγοτερο;
-Απ'οτι διαβασα παραπανω μαλλον η φινλανδια υπερισχυει της σουηδιας ε;
Manelaki παντως αμα θες να πας ερασμους φινλανδια ειμαι ο ανθρωπος σου!Ειχα παει στο Ελσινκι και μπορω να σου δωσω οτι πληροφορια θες!
Συγκεκριμενα για αυτα που ρωτας την εστια τη πληρωνεις μονος σου και ειναι ~350 ευρω/μηνα εξαρταται και ποσο μακρια η κοντα εισαι απο το κεντρο.Για χρηματα εγω χαλαγα καπου στα 900 το μηνα με περιοδους σπαταλης και περιοδους αιματηρων οικονομιων:D..Εγω επερνα καπου 560 το μηνα τα υπολοιπα απο την τσεπη μου..!Το εξαμηνο στη Φινλανδια ειναι 5μηνο στην ουσια και τα μαθηματα χωριζονται σε δυο "τριμηνα" που σημαινει οτι εχεις 4 εξεταστικες το χρονο;).
Και ΝΑΙ Φινλανδια εννοειται τι Σουηδια και βλακειες!!!!

PS:Ειχα γνωρισει και κατι κοπελες Ισπανιδες που εκαναν την πρακτικη τους σε ενα νοσοκομειο εκει σα νοσοκομες και απο οτι ξερω μια χαρα περναγανε,μου χαν πει οτι οι συνθηκες ηταν πολυ καλες.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Manelaki παντως αμα θες να πας ερασμους φινλανδια ειμαι ο ανθρωπος σου!Ειχα παει στο Ελσινκι και μπορω να σου δωσω οτι πληροφορια θες!
Συγκεκριμενα για αυτα που ρωτας την εστια τη πληρωνεις μονος σου και ειναι ~350 ευρω/μηνα εξαρταται και ποσο μακρια η κοντα εισαι απο το κεντρο.Για χρηματα εγω χαλαγα καπου στα 900 το μηνα με περιοδους σπαταλης και περιοδους αιματηρων οικονομιων:D..Εγω επερνα καπου 560 το μηνα τα υπολοιπα απο την τσεπη μου..!Το εξαμηνο στη Φινλανδια ειναι 5μηνο στην ουσια και τα μαθηματα χωριζονται σε δυο "τριμηνα" που σημαινει οτι εχεις 4 εξεταστικες το χρονο;).
Και ΝΑΙ Φινλανδια εννοειται τι Σουηδια και βλακειες!!!!

PS:Ειχα γνωρισει και κατι κοπελες Ισπανιδες που εκαναν την πρακτικη τους σε ενα νοσοκομειο εκει σα νοσοκομες και απο οτι ξερω μια χαρα περναγανε,μου χαν πει οτι οι συνθηκες ηταν πολυ καλες.
Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες! Με καλυψες.... Τωρα με την αρχη του νεου εξαμηνου θα φροντισω να μαθω περισσοτερα απ'τη σχολη ;)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ιταλία erasmus κανείς; Όλο για Ισπανία λέτε! :(
το κακο της Ιταλιας ειναι οτι σχεδον ολα τα πανεπιστημια κανουνε μαθηματα στα Ιταλικα,τουλαχιστον στον κλαδο που ειμαι εγω και εχω κοιταξει .. γενικα παντως το εχω ακουσει και απο αλλο κοσμο οποτε πρεπει να ισχυει γενικα σε ολα τα πανεπιστημια της Ιταλιας .. γιαυτο δεν πολυμιλαμε για Ιταλια
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οντως στα ιταλικα πανεπιστημια επικρατει η ιταλικη γλωσσα .Εχω δουλεψει 2 χρονια στον ΔΟΑΤΑΠ και εβλεπες οτι ολα τα ιταλικα πτυχια (βασικα-μεταπτυχιακα )αργουσαν να τα ολοκληρωσουν τα παιδια ..λογω γλωσσας και του οτι καποια μαθηματα δινονταν προφορικα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οντως στα ιταλικα πανεπιστημια επικρατει η ιταλικη γλωσσα .Εχω δουλεψει 2 χρονια στον ΔΟΑΤΑΠ και εβλεπες οτι ολα τα ιταλικα πτυχια (βασικα-μεταπτυχιακα )αργουσαν να τα ολοκληρωσουν τα παιδια ..λογω γλωσσας και του οτι καποια μαθηματα δινονταν προφορικα.
βεβαια αλλο ερασμους,αλλο να πας να σπουδασεις Ιταλια,αλλα οπως και να χει παροτι ειναι πολυ ωραια να πας στην Ιταλια για ερασμους πχ Μπολονια,πολλοι την αποφευγουνε λογω γλωσσας ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom