Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.128
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι, τα μεταπτυχιακα ειναι πιο επισμενα. Εγω στο προπτυχιακο μονο στα μαθηματα γλωσσας πηγαινα.
Και συ βρε κοριτσι τη Γαλλια διαλεξες; Δεν υπαρχει πιο ξενερωτη χωρα...
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
το εχω καταλαβει. αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η ανοργανωσια του πανεπιστημιου. και μια γενικοτερα ανοργανωσια.και οτι τελικα σαν χωρα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.και μετα λενε τους ελληνες.στο μονο που τους παραδεχομαι ειναι οτι δεν υπαρχουν αδεσποτα κι ολοι εχουν εναν σκυλο.οχι σαν εμας. που ριχνουμε φολες...
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
και ναι διαλεξα τη γαλλια επειδη ξερω γαλλικα και αγγλικα.οποτε η αγγλια, η γαλλια, η βελγιο μπορουσα να παω.που αλλου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.128
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
ναι αλλα δεν ειναι κ οτι πιο ευκολο να ζεις σε μια ξενη χωρα χωρις να μιλας τη γλωσσα.πχ στη γαλλια δε μιλανε αγγλικα.επισης οταν ηρθα δε μιλουσα καλα γαλλικα κι ειχα δυσκολιες στην επικοινωνια.συνεννοηση μπουζουκι που λεμε.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
καλα και λιθουανια τι ζωη να κανεις? με -3 να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι.επρεπε να παω ισπανια.μπορουσα στο προπτυχιακο που εκανα να παω μαδριτη..τι χαζη που ειμαι!καταπληκτικη χωρα και ζεστοι ανθρωποι.ειναι αληθεια οτι ειμαι λιγο προκατειλημμενη με αυτες τις πολυ βορειες χωρες.
οσο για το παρισι συμφωνω.το παρισι ειναι για διακοπες και μονο.οχι να ζησεις μονιμα.με καμια παναγια.
Παντως εγω που πηγα Φινλανδια (πιο βορεια δεν παει :) ) περασα εκπληκτικα..Τα αναπολω τωρα που ειμαι και στρατο και λεω κοιτα που ημουν και κοιτα που ειμαι..τι μου θυμησες τωρα!Αντε του χρονου μεταπτυχιακο Μοναχο..σε ποια πολη εισαι στη Γαλλια?αα
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
καλα και λιθουανια τι ζωη να κανεις? με -3 να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι.επρεπε να παω ισπανια.μπορουσα στο προπτυχιακο που εκανα να παω μαδριτη..τι χαζη που ειμαι!καταπληκτικη χωρα και ζεστοι ανθρωποι.ειναι αληθεια οτι ειμαι λιγο προκατειλημμενη με αυτες τις πολυ βορειες χωρες.
οσο για το παρισι συμφωνω.το παρισι ειναι για διακοπες και μονο.οχι να ζησεις μονιμα.με καμια παναγια.
Κι όμως κάνεις λάθος..καταρχίν το κρύο δεν αποτέλεσε ποτέ πρόβλημα και εμπόδιο, ίσα ίσα βοήθησε στη σύσφιγξη των σχέσεων διότι σχεδόν κάθε μέρα κάναμε πάρτυ σε κάποια εστία, να πιούμε, να ζεσταθούμε και έτσι να είμαστε έτοιμοι για έξοδο τις άγριες ώρες:xmas_mrgreen: Συν του ότι ήταν πάμφθηνα για να ταξιδέψουμε εντός και εκτός χώρας, οπότε τι καλύτερο από ταξίδια και καλή παρέα!
Χαχαχα..καλά βρε adikoxameni, που της ανακάλυψες την στατιστική???σίγουρα η Λιθουανία ήταν μια χώρα όχι και τόσο ιδανική για τους μόνιμους κατοίκους..τα υπολείμματα του Σοβιετικού καθεστώτος ήταν έντονα και γενικά μια χώρα που τώρα έχει αρχίσει να ανακάμπτει. Η ζωή όμως του ερασμιακού δεν, όπως την έζησα εγώ τουλάχιστον, δεν συνδέεται με τον ρεαλιστικό αντικειμενικό τρόπο ζωής μιας χώρας. Συν του ότι όσους Λιθουανούς γνώρισα ήταν άτομα ευγενικά, πρόθυμα να σε βοηθήσουν να γνρίσεις την χώρα με την δική τους ματιά. Όσο για την γλώσσα, το θεωρώ εντελώς λάθος σκεπτικό να την θέτεις ως περιορισμό..και να μην ξέρεις, την μαθαίνεις..και η συνεννόηση μπουζούκι έχει τα καλά της μαζί με τα κακά της. Τέτοιες ευκαιρίες και βιώματα, όπως το εράσμους είναι μοναδικά, και είναι κρίμα να περιορίζονται οι επιλογές μας από τον καιρό ή την γλώσσα ή επειδή δεν θα 'χει άλλους έλληνες κτλ...Εσείς που δεν έχετε πάει ακόμη να τα ακούτε αυτά:xmas_mrgreen:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
τι να πω παιδια.μπραβο σας που αντεχετε.για εμενα το κλιμα ειναι πολυ σημαντικο για να παω να ζησω καπου για πολυ καιρο.εγω ειμαι στο montpellier(γενετειρα του remi gaillard).κι εμεις παρτυ στην εστια γιοκ φυσικα αφου μετα τις 10 απαγορευεται ο οποιοσδηποτε θορυβος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
και ναι διαλεξα τη γαλλια επειδη ξερω γαλλικα και αγγλικα.οποτε η αγγλια, η γαλλια, η βελγιο μπορουσα να παω.που αλλου?
θα μάθαινες και ισπανικά. Ρώτα και τον Vito αλλά και άλλους.....
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
τι να πω παιδια.μπραβο σας που αντεχετε.για εμενα το κλιμα ειναι πολυ σημαντικο για να παω να ζησω καπου για πολυ καιρο.εγω ειμαι στο montpellier(γενετειρα του remi gaillard).κι εμεις παρτυ στην εστια γιοκ φυσικα αφου μετα τις 10 απαγορευεται ο οποιοσδηποτε θορυβος.
Και εμάς 23:00 με 07:00 απαγορευόταν το οτιδήποτε στην εστία, πάρτυ, είσοδος και έξοδος. Αν ήθελες να βγεις έπρεπε να φύγεις πριν τις 23:00 και να γυρίσεις μετά τις 7:00 και εννοείται απαγορευόταν η διανυκτέρευση ξένου ατόμου στην εστία. Οπότε τα πάρτυ ξεκινούσαν στις 19:00, φεύγαμε κατά τις 22:30...και μετά είχαμε μάθει κάθε καταδρομικό ελιγμό για να σκαρφαλώνουμε από τους τοίχους και να μπαινοβγαίνουμε από τα παράθυρα!!! Και αυτό είναι το εράσμους!!!!ότι του φανεί του λολοστεφανή:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
σας ζηλευω που εγω δε μπορεσα να ζησω τα ιδια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom