Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Ιταλία erasmus κανείς; Όλο για Ισπανία λέτε! :(

Ακριβώς όπως τα λένε τα παιδιά παρακάτω!
Εάν πας κανονικά για σπουδές στην Ιταλία, τον 1ο χρόνο κάνεις μαθήματα ιταλικών ώστε να μάθεις τη γλώσσα και μετά ξεκινάς τα μαθήματα του πανεπιστημίου!
Για το τι παίζει με το εράσμους όμως εκεί δεν ξέρω...παρόλα αυτά δες με ποιά πανεπιστήμια συνεργάζεται η σχολή σου και μπες στην ιστοσελίδα τους να μάθεις σε ποιά γλώσσα γίνονται τα μαθήματα!
Εγώ αρχικά θα πήγαινα Ισπανία εράσμους αλλά στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο στην Κόρδοβα (όπως ενημερώθηκα επίσημα) έπρεπε να παρακολουθήσω τα μαθήματα στα ισπανικά...οπότε επέλεξα Τσεχία και όλα μια χαρά!

Οπότε μίλα με το πανεπιστήμιο για να είσαι απολύτως σίγουρη! Πάντως όπου και να πας θα περάσεις ΤΕΛΕΙΑ :D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ακριβώς όπως τα λένε τα παιδιά παρακάτω!
Εάν πας κανονικά για σπουδές στην Ιταλία, τον 1ο χρόνο κάνεις μαθήματα ιταλικών ώστε να μάθεις τη γλώσσα και μετά ξεκινάς τα μαθήματα του πανεπιστημίου!
Για το τι παίζει με το εράσμους όμως εκεί δεν ξέρω...παρόλα αυτά δες με ποιά πανεπιστήμια συνεργάζεται η σχολή σου και μπες στην ιστοσελίδα τους να μάθεις σε ποιά γλώσσα γίνονται τα μαθήματα!
Εγώ αρχικά θα πήγαινα Ισπανία εράσμους αλλά στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο στην Κόρδοβα (όπως ενημερώθηκα επίσημα) έπρεπε να παρακολουθήσω τα μαθήματα στα ισπανικά...οπότε επέλεξα Τσεχία και όλα μια χαρά!

Οπότε μίλα με το πανεπιστήμιο για να είσαι απολύτως σίγουρη! Πάντως όπου και να πας θα περάσεις ΤΕΛΕΙΑ :D
Σε ποιο πανεπιστημιο της Τσεχιας αν επιτρεπετε;; εχεις παει ή θα πας;;
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο

milaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΕΡΑΣΜΟΥΣ

Παιδιά εγώ είμαι στο νηπιαγωγών και θέλω να πάω.... Ξέρει κανείς να μου πει τι είναι καλύτερο? πρακτική ή μαθήματα? και ποια χώρα είναι πιο οικονομική?? Για Ισπανία τι λέτε????? βγαίνει με αυτά πού δίνουν:D:D:D:D και αν όχι πόσα χρειάζονται παραπάνω??
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παιδιά εγώ είμαι στο νηπιαγωγών και θέλω να πάω.... Ξέρει κανείς να μου πει τι είναι καλύτερο? πρακτική ή μαθήματα? και ποια χώρα είναι πιο οικονομική?? Για Ισπανία τι λέτε????? βγαίνει με αυτά πού δίνουν:D:D:D:D και αν όχι πόσα χρειάζονται παραπάνω??
Προχώρα για Σαλαμάνκα, αν την έχουν μέσα, και μην το σκέφτεσαι.

Να σας πω και κάτι σημερινά νέα, κι απίστευτα, ποιος το περίμενε τη σημερινή εποχή.
Το μεσημέρι με πήραν τλφ από την πρεσβεία μας στην Μαδρίτη όπως είπε η κοπέλα, (βγήκε όμως ελλ. αριθμός). ζήτησαν τη Σ.Π.
δηλ. την κόρη μας γιατί έχουν το πορτοφόλι της, που έχει μέσα κάρτες αναλήψεως, ταυτότητες κλπ, κι ήθελαν τη δ/νση εδώ να της το στείλουν. Της το είχαν κλέψει στη Σαλαμάνκα τον περασμένο Οκτ. όταν ήταν σε erasmus. Σκεφτείτε τι πορεία θα είχε κάνει μέχρι να φτάσει στην πρεσβεία μας αλλά και την ευσυνειδησία των ατόμων που ενδιαφέρθηκαν είτε αστυνομικοί, είτε πολίτες. Βρήκαν μάλιστα το σταθερό μας τλφ, κι αυτό ίσως μέσω των τραπεζών
 

gallego

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Suomi
Γεια σας παιδια,
Να ρωτησω στο πανεπιστημιο που ειμαι εχουν ξεκινησει οι συνεντευξεις και μολις σημερα εδωσα και εγω.Ξερει κανεις ποσα επιπλεον χρηματα χρειαζονται για ερασμους στη Φινλανδια η τη Γερμανια?ξερω πως εξαρταται αναλογα με τη ζωη που κανει καποιος εκει αλλα περιπου ποσο πιο ακριβα ειναι σε συγκριση με την Ελλαδα?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
φινλανδια σιγουρα θα χρειαστεις περισσοτερα σε σχεση με την υποτροφια που θα παρεις .. στην Γερμανια αναλογως σε ποια πολη θα πας ..
 

gallego

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Suomi
Στη Γερμανια ειμαι υποψηφιος για μια πολη 104.000 κατοικων στη Βεστφαλια,το Ζηγκεν αν εχεις ακουστα(εγω παντως πριν το δω στο προγραμμα δεν ηξερα που επεφτε),θα χρειαστω λιγοτερα ποσα απ'οτι για παραδειγμα Βερολινο-Μοναχο?Και ξερεις μηπως ποσο,στο περιπου,για Φινλανδια?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προφανως και λιγοτερα απο Βερολινο και Μοναχο .. δεν ξερω συγκεκριμενα ποσα θα σου χρειαστουν στην Φινλανδια,αλλα να σου δωσω να καταλαβεις μονο για το σπιτι στις εστιες μπορει να χρειαστεις και ενα 400-500 ευρω το μηνα .. δηλαδη σχεδον ολη η υποτροφια ..
 

gallego

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Suomi
Οχι απ'αυτα που εχω ψαξει μεχρι στιγμης δεν χρειαζονται 400-500 ευρω για τις εστιες,νομιζω ειναι καπου στα 250-300 ευρω...αυτο που δεν ξερω ομως ειναι ποσο πιο ακριβη ειναι η ζωη εκει για εναν φοιτητη.Μια γνωστη μου Φινλανδεζα μου ειπε πως εξαρταται με το πως ζεις εκει,αλλα της συγκεκριμενης της ειχε φανει και ακριβη η Ελλαδα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.029
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom