Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΞΗΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.. ΠΑΡΙΣΙ (ΟΠΟΥ ΖΕΙ ΜΟΝΙΜΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ-ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ) , ΙΣΠΑΝΙΑ( ΟΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΛΒΕΤΙΑ(LAUSANNE)!!

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΦΗΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΟΜΟΛΟΓΩ..!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ !!! :)
Καταρχήν μη γράφεις με κεφαλαία, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ (είναι σα να φωνάζεις!).

Κατά δεύτερον και εν συντομία εγώ λέω να πας στην Ισπανία! Και τη γλώσσα θα βελτιώσεις (μη σου πω θα την τελειοποιήσεις) και είναι υπέροχη χώρα και ενδείκνυται και για erasmus. Παρίσι πανέμορφο αλλά ακριβό και πας κι όποτε θέλεις όπως λες κι εσύ. Λωζάννη καλή αλλά πανάκριβη και γενικά erasmus στην Ελβετία δε με εμπνέει και πολύ:xmas_mrgreen: Όλα αυτά τα λέω χωρίς να ξέρω τι παίζει με τα μαθήματα/πανεπιστήμια, λέω γνώμη μόνο γι ατις χώρες.

Καλή παρέα θα βρεις σίγουρα αν είσαι κι εσύ ανοικτή σε αυτό το θέμα και γενικά όλοι καλά περνάνε στο erasmus, μην ανησυχείς! Το αγόρι θα έρχεται να σε βλέπει, άντε θα έρθεις κι εσύ καμιά φορά πίσω, θα μιλάτε μέσω ίντερνετ, 5 μήνες είναι μόνο θα περάσουν:xmas_biggrin:
Μη χάσεις την ευκαιρία για erasmus:xmas_wink:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Καταρχήν μη γράφεις με κεφαλαία, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ (είναι σα να φωνάζεις!).

Κατά δεύτερον και εν συντομία εγώ λέω να πας στην Ισπανία! Και τη γλώσσα θα βελτιώσεις (μη σου πω θα την τελειοποιήσεις) και είναι υπέροχη χώρα και ενδείκνυται και για erasmus. Παρίσι πανέμορφο αλλά ακριβό και πας κι όποτε θέλεις όπως λες κι εσύ. Λωζάννη καλή αλλά πανάκριβη και γενικά erasmus στην Ελβετία δε με εμπνέει και πολύ:xmas_mrgreen: Όλα αυτά τα λέω χωρίς να ξέρω τι παίζει με τα μαθήματα/πανεπιστήμια, λέω γνώμη μόνο γι ατις χώρες.

Καλή παρέα θα βρεις σίγουρα αν είσαι κι εσύ ανοικτή σε αυτό το θέμα και γενικά όλοι καλά περνάνε στο erasmus, μην ανησυχείς! Το αγόρι θα έρχεται να σε βλέπει, άντε θα έρθεις κι εσύ καμιά φορά πίσω, θα μιλάτε μέσω ίντερνετ, 5 μήνες είναι μόνο θα περάσουν:xmas_biggrin:
Μη χάσεις την ευκαιρία για erasmus:xmas_wink:
συμφωνω. Ειδικα αφου ξερεις και ισπανικα μην το σκεφτεσαι καθολου
 

devez

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
γαλλια ελβετια

Γεια σας! Θα παω με το προγραμμα erasmus Ολλανδία στο Eindhoven καποιος απο σας εχει παει? Ή που θα παει τον Σεμπτεμβρη?
παιδια θελω ερασμους νομικη για γαλλια ή ελβετια.ξερει κανενας?προτεινετε κτ?ελβετια εχει παει καποιος ερασμους?δεν την κοβω για πολυ ανετη χωρα..ενδεικνυται για ερασμους??πεταξτε κ κανα πανεπιστημιο αν ξερετε
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
παιδια θελω ερασμους νομικη για γαλλια ή ελβετια.ξερει κανενας?προτεινετε κτ?ελβετια εχει παει καποιος ερασμους?δεν την κοβω για πολυ ανετη χωρα..ενδεικνυται για ερασμους??πεταξτε κ κανα πανεπιστημιο αν ξερετε
Για erasmus στη Γαλλία έχω ακούσει καλά για Montpellier. Για Ελβετία από όσο γνωρίζω από ερασμίτες είναι πολύ ακριβή χώρα και χωρίς καθόλου έντονη νυχτερινή ζωή. Οπότε αν θες να ξεσαλώσεις μάλλον δεν είναι ο ιδανικός προορισμός. Αν πάλι θες να "χωθείς" για κάποιο καλό μεταπτυχιακό/internship/δουλειά why not; Ας πούμε στη Γενεύη στα Ηνωμένα Έθνη γνωρίζω άτομα από Νομική που έκαναν internship και νομίζω είναι καλή εμπειρία. Αλλά όσον αφορά ποιά πανεπιστήμια εκεί έχουν καλά νομικά τμήματα δεν έχω ιδέα!
 

devez

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Για erasmus στη Γαλλία έχω ακούσει καλά για Montpellier. Για Ελβετία από όσο γνωρίζω από ερασμίτες είναι πολύ ακριβή χώρα και χωρίς καθόλου έντονη νυχτερινή ζωή. Οπότε αν θες να ξεσαλώσεις μάλλον δεν είναι ο ιδανικός προορισμός. Αν πάλι θες να "χωθείς" για κάποιο καλό μεταπτυχιακό/internship/δουλειά why not; Ας πούμε στη Γενεύη στα Ηνωμένα Έθνη γνωρίζω άτομα από Νομική που έκαναν internship και νομίζω είναι καλή εμπειρία. Αλλά όσον αφορά ποιά πανεπιστήμια εκεί έχουν καλά νομικά τμήματα δεν έχω ιδέα!
ελβετια μονο γενευη παιζει για μενα λογω γλωσσας και εξαμηνου.θα δουμε.οντως,ψοφια ελβετια μου κανει κι εμενα..μονπελιε εχει παει ενας φιλος μεταπτυχιακο,πολυ καλα λεει.επαρχια γαλλια λεει περισσοτερο ε?μπορντο,μονπελιε κτλ.internship τι ειναι?βασικα σκεφτομαι για εαρινο εξαμηνο.ομως τωρα μια φιλη μου που πηγε,δεν προλαβε την εξεταστικη αυτη.οποτε να υπολογιζω 2 χαμενες εξεταστικες συνολο?αν βρω 5μηνο προγραμμα σε καποιο πανεπιστημιο,λετε να προλαβω να δωσω του χρονου τ χειμωνα την εξεταστικη εδω ελλαδα και μετα να φυγω?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ελβετια μονο γενευη παιζει για μενα λογω γλωσσας και εξαμηνου.θα δουμε.οντως,ψοφια ελβετια μου κανει κι εμενα..
Είναι και τι θέλει κανείς. Επειδή συνήθως στο erasmus όλοι πάνε για sex, alcohol and rock 'n roll καταστάσεις στην Ελβετία ενδέχεται να απογοητευτείς. Αν είσαι πιο low-profile άτομο, σε ενδιαφέρει να δεις φύση, να μελετήσεις και να κάνεις διασυνδέσεις για μεταπτυχιακό και λοιπά μπορεί και να σου αρέσει, δεν ξέρω!

εμονπελιε εχει παει ενας φιλος μεταπτυχιακο,πολυ καλα λεει.επαρχια γαλλια λεει περισσοτερο ε?μπορντο,μονπελιε κτλ.internship τι ειναι?
Η Γαλλία έχει απίστευτες φοιτητούπολεις από όσο ξέρω! Και μάλλον η επαρχία βολεύει επειδή το Παρίσι, αν και πανέμορφο, νομίζω ότι είναι πανάκριβο και τα δεδομένα ενός ερασμίτη. Τα internships είναι συμβάσεις εργασίας (συνήθως εξάμηνες, αλλά μπορούν να είναι για λιγότερο ή περισσότερο) για νέους επαγγελματίες (συχνά άτομα που πήραν πρόσφατα πτυχίο, αλλά και για πιο έμπειρους) σε διεθνείς οργανισμούς, μη-κυβερνητικές οργανώσεις και λοιπά. Πολλά παιδιά από Νομική με ενδιαφέρον πάνω στα ανθρώπινα δικαιώματα, το διεθνές δίκαιο και λοιπά κάνουν internship Γενεύη.


εαν βρω 5μηνο προγραμμα σε καποιο πανεπιστημιο,λετε να προλαβω να δωσω του χρονου τ χειμωνα την εξεταστικη εδω ελλαδα και μετα να φυγω?
Δεν έχω ιδέα.
 

milanezos92

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα. Είμαι δευτεροετής φοιτητής και του χρόνου σκέφτομαι να πάω για ERASMUS Γαλλία, Παρίσι η Λυών. Καμια συμβουλή, εμπειρίες πληροφορίες;(Γαλλικά κάνω εδώ και 4 μήνες και λογικά μέχρι του χρόνου θα είμαι σε επίπεδο Β1)
 

milanezos92

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
εγω γιατι δε μπορω να πω το ιδιο βρε παιδια?ειμαι γαλλια για μεταπτυχιακο ερασμους κι εχω φαει ΤΗΝ απογοητευση.η πολη οχι κατι το ιδιαιτερο και μικρη.οι γαλλοι συμφοιτητες καλα παιδια,αλλα δεν κανουμε κ την απιστευτη παρεα.τα μαθηματα αδιαφορα και πιεστικα(ολη μερα μαθημα,το βραδυ πισω στην εστια,αντε να βγουμε κανενα σαββατο)με τις ελληνιδες που ειναι εδω δεν κανουμε παρεα με αποτελεσμα να ειμαι 4 μηνες μονη(αν ηθελα να βαρεθω καθομουν και στο σπιτι μου).με αποτελεσμα να προτιμω να γυρισω σπιτι μου στους φιλους μου,στις γατες μου,στην πολη μου.Δεν ξερω ισως φταιει κ η ηλικια μου,δεν ειμαι πια 20 χρονων..
Σε ποια πόλη είσαι και απο ποια σχολή, σιλ βου πλε :) ;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.879
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα. Είμαι δευτεροετής φοιτητής και του χρόνου σκέφτομαι να πάω για ERASMUS Γαλλία, Παρίσι η Λυών. Καμια συμβουλή, εμπειρίες πληροφορίες;(Γαλλικά κάνω εδώ και 4 μήνες και λογικά μέχρι του χρόνου θα είμαι σε επίπεδο Β1)
εγω παντως σε οσους θελουν να πανε Ερασμους τους λεω να ΜΗΝ πανε Γαλλια .. για την μονη πολη της Γαλλιας που εχω ακουσει καλα λογια(για Ερασμιτικη ζωη μιλαω παντα) ειναι στην Ρεν .. Ειδικα Παρισι δεν το προτεινω καθολου .. Ειναι υπεροχη σαν πολη και μπλα μπλα μπλα μπλα,αλλα δεν ειναι για Erasmus ..
Αλλες επιλογες εκτος Γαλλιας δεν εχεις;
 

milanezos92

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
εγω παντως σε οσους θελουν να πανε Ερασμους τους λεω να ΜΗΝ πανε Γαλλια .. για την μονη πολη της Γαλλιας που εχω ακουσει καλα λογια(για Ερασμιτικη ζωη μιλαω παντα) ειναι στην Ρεν .. Ειδικα Παρισι δεν το προτεινω καθολου .. Ειναι υπεροχη σαν πολη και μπλα μπλα μπλα μπλα,αλλα δεν ειναι για Erasmus ..
Αλλες επιλογες εκτος Γαλλιας δεν εχεις;
Επειδή θέλω να πάω για ερασμους κυρίως για να κάνω διασυνδέσεις και φοιτήσω σε πολύ καλό πανεπιστήμιο (ναι θα πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα :D) παίζει μόνο Λωζάνη, Παρίσι, Λυων.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ποια πόλη είσαι και απο ποια σχολή, σιλ βου πλε :) ;

Tώρα κι εσύ τι ρωτάς την adikoxameni για πληροφορίες...έχει (αδικο)χαθεί από το φόρουμ, δε νομίζω ότι θα παρεις απάντηση:roll:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.879
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επειδή θέλω να πάω για ερασμους κυρίως για να κάνω διασυνδέσεις και φοιτήσω σε πολύ καλό πανεπιστήμιο (ναι θα πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα :D) παίζει μόνο Λωζάνη, Παρίσι, Λυων.
Ε αν ειναι να στρωθεις στο διαβασμα,τοτε διαβασε ολο το θεμα προσεκτικα γιατι εχουν αναφερθει πολλακις σε πανεπιστημια και σε χωρες κλπ κλπ ..
Επισης αποτι ξερω το Claude Bernard της Lyon ειναι καλυτερο απο το Dauphine του Παρισιου ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom