Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

milanezos92

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ε αν ειναι να στρωθεις στο διαβασμα,τοτε διαβασε ολο το θεμα προσεκτικα γιατι εχουν αναφερθει πολλακις σε πανεπιστημια και σε χωρες κλπ κλπ ..
Επισης αποτι ξερω το Claude Bernard της Lyon ειναι καλυτερο απο το Dauphine του Παρισιου ..
Απο σχολές έχω στο μυαλό μου Ecole Centrale Paris, η Λυών, Ecole national des ponts et chausses, Ecole polytechnique kai ecole polytechnique federale de Laussane. Γιατί όχι όμως στο Παρίσι; Τι είναι το τόσο αρνητικό με την Γαλλία; Γιατί ναι μεν θα πάμε για σπουδές, αλλά έχετε δίκιο μην πάθω και κατάθλιψη...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.877
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γενικα το Erasmus δεν ενδεικνυται για μεγαλουπολεις(βλ Παρισι) λογω κοστους ζωης και οτι με τους ερασμιτες ενδεχομενως θα μενετε ο ενας εδω ο αλλος παραπερα και δεν θα μενετε εστιες .. Φαντασου σε μεγεθη Αθηνας να μενει ο ενας ερασμιτης Περιστερι και ο αλλος Γλυφαδα για να το καταλαβεις πιο καλα .. Οποτε δεν θα ζησεις το Erasmus οπως πρεπει .. Και οσο για το κοστος ζωης ενδεικτικα να σου αναφερω οτι περυσι 4 φιλες μου πηγανε ερασμους Παρισι για ενα σπιτι 60τμ δωσανε 2000 το μηνα(500 η καθεμια) .. Μαζι με ολα τους τα εξοδα τους εβγαινε πανω απο 1000 ευρω το μηνα ...

Οσων αφορα την Γαλλια,δεν εχω ακουσει τα καλυτερα απο θεμα ζωης και οτι ακομα και στις εστιες δεν μπορεις να κανεις "φασαρια" στους διαδρομους .. Ο,τι εχω ακουσει σου λεω γιατι δεν τα εχω ζησει .. Προχθες ημουνα σε παρεα με μια κοπελα που ειχε παει Ρεν και μου ειπε οτι περασε φοβερα,οποτε παραδειγματα υπαρχουν πολλα ....

Ρωτα και κανενα ατομο απο την σχολη σου,οσο ρωτας μαθαινεις ...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
συμφωνω. Αλλο πραγμα να πας διακοπες και αλλο να πας να μεινεις. Επισης αλλο πραγμα να μεινεις μονιμα , αλλο να μεινεις για 5 μηνες.
Παντως αν καταφερεις και βρεις δωματιο σε εστιες στο Παρισι ,τοτε θα περασεις πολυ καλυτερα πιστευω. Και λιγοτερα λευτα θα ξοδευεις και θα ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις παρεα. Απο γνωστους που μου χουν πει δλδ. Αν δεν μπορεις να βρεις σε εστιες, αστο καλυτερα, ΚΟιτα για αλλου, Αυτη ειναι η γνωμη μου.
 

zwk1000

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπερα και απο εμενα:) εγω δεν εχω παει ακόμα erasmus αλλα θέλω πολύ!Εχω δυο χρονια μπροστα μου ακόμα να το αποφασίσω μιας και ειμαι δευτερο ετος ακόμα. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν εχει πάει erasmus Πραγα (για μαθήματα) ή Δανία (για πρακτική). Τι προτίνετε???
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Καλησπέρα σου!!

Εγώ πριν 3 χρονάκια (πώς περνούν τα άτιμα :roll:) είχα πάει εράσμους στο Μπρνό της Τσεχίας (2η μεγαλύτερη πόλη μετά την Πράγα)...χρωστούσα 3 τελευταία μαθήματα και τα πέρασα εκεί, τα έδωσα στα Αγγλικά και οι καθηγητές ήταν πολύ καλοί-ελαστικοί, αγαπούν την Ελλάδα και είχαμε την καλύτερη αντιμετώπιση!
Η ζωή απίθανη, πιο οικονομική διασκέδαση από ότι εδώ...αν σου αρέσει η μπίρα θα την καταευχαριστηθείς!!!

Αφού το έχεις βάλει στο μυαλό σου όμως...κάντο! Μην περάσει ο καιρός και στο τέλος δεν πάς πουθενά! ;)


Καλησπερα και απο εμενα:) εγω δεν εχω παει ακόμα erasmus αλλα θέλω πολύ!Εχω δυο χρονια μπροστα μου ακόμα να το αποφασίσω μιας και ειμαι δευτερο ετος ακόμα. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν εχει πάει erasmus Πραγα (για μαθήματα) ή Δανία (για πρακτική). Τι προτίνετε???
 

zwk1000

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Αχ δεν φαντάζεσαι πόσο σε ζηλεύω!!!Θέλω παρα πολυ να πάω αλλα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Και η Πράγα είναι ο Νο1 προορισμός Εrasmus στην σχολή μου. Θα χαρώ λοιπόν να ακούσω για την εμπειρία σου εκει. Και μιας και πάω πράγα για 5 μερές σε 3 εβδομάδες (διακοπες επιτελους!!!χαχαχα :) ) Θα μου ήταν ιδιάιτερα χρήσιμο αν έχεις όρεξη να μου πεις μικρα μυστικά της πόλης...(προς αποφυγή των τουριστικών και πολυσυζητημένων μαγαζιών) Ποιος μπορεί να μιλήσει καλύτερα για μια πόλη απο κάποιον που πέρασε εξι μήνες εκει?? :D
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Θα δεις σαν καλή τουρίστρια ότι πρέπει να δεις και προτίμησε μικρές pub για τα βραδάκια σου, εάν θες club έχει κοντά στο ποτάμι ένα "φημισμένο" με πολύ μεγάλη ουρά βέβαια..δεν μου αρέσουν τα clubs και δεν ξέρω περισσότερα.
Τα τσέχικα φαγητά δεν νομίζω να τα λατρέψεις :roll: εγώ έτρωγα σνίτσελ και μακαρονάδες συνέχεια!! Στις 5 μερούλες που έχεις αφιέρωσε μια μέρα στο μαγευτικό κατ εμένα Cesky Krumlov, κανα (~)2ωρο από την Πράγα!
Ωραία είναι η Πράγα αλλά πολύ τουριστική.....στο Μπρνό που ήμουν εγώ δεν είχε καθόλου τουρίστες και μου άρεσε περισσότερο! Βέβαια αυτά είναι γούστα...
Καλά να περάσεις στο ταξιδάκι σου :p

ΥΓ. Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις absinthe!


Αχ δεν φαντάζεσαι πόσο σε ζηλεύω!!!Θέλω παρα πολυ να πάω αλλα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Και η Πράγα είναι ο Νο1 προορισμός Εrasmus στην σχολή μου. Θα χαρώ λοιπόν να ακούσω για την εμπειρία σου εκει. Και μιας και πάω πράγα για 5 μερές σε 3 εβδομάδες (διακοπες επιτελους!!!χαχαχα :) ) Θα μου ήταν ιδιάιτερα χρήσιμο αν έχεις όρεξη να μου πεις μικρα μυστικά της πόλης...(προς αποφυγή των τουριστικών και πολυσυζητημένων μαγαζιών) Ποιος μπορεί να μιλήσει καλύτερα για μια πόλη απο κάποιον που πέρασε εξι μήνες εκει?? :D
 

zwk1000

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Χαχαχα εδω με την μπυρα και ζαλίζομαι!!!!:)))))))))Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθεια σου :)Αντε και με το καλό να ακολουθήσω τα ίχνη σου και να πάω και εγώ Εrasmus :D
 

msjoh

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδια καλημερα! Ειμαι αγγλικο και θελω να παω ερασμους απο Σεπτεμβρη. Μηπως γνωριζει καποιος αν στα δυο πανεπιστημια της Γερμανιας (Βερολινο και Ντορτμουντ) τα μαθηματα γινονται στα Αγγλικα?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδια καλημερα! Ειμαι αγγλικο και θελω να παω ερασμους απο Σεπτεμβρη. Μηπως γνωριζει καποιος αν στα δυο πανεπιστημια της Γερμανιας (Βερολινο και Ντορτμουντ) τα μαθηματα γινονται στα Αγγλικα?

Μήπως να έψαχνες στο site των πανεπιστημίων;; Ποιος να δώσει πιο σίγουρη απάντηση από αυτούς!
ΥΓ: Ούτε καν τα ονόματα των πανεπιστημίων δε δίνεις:roll:
 

msjoh

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μήπως να έψαχνες στο site των πανεπιστημίων;; Ποιος να δώσει πιο σίγουρη απάντηση από αυτούς!
ΥΓ: Ούτε καν τα ονόματα των πανεπιστημίων δε δίνεις:roll:
Nαι απλα δεν βγαζω ακρη γι αυτο ρωτησα κι εγω εδω μπας και γνωριζει καποιος.. Τα ονοματα των πανεπιστημιων παντως ειναι Technische Universitat Dortmund και Freie Universitat Berlin. Ευχαριστω οπως κ να' χει παντως!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Nαι απλα δεν βγαζω ακρη γι αυτο ρωτησα κι εγω εδω μπας και γνωριζει καποιος.. Τα ονοματα των πανεπιστημιων παντως ειναι Technische Universitat Dortmund και Freie Universitat Berlin. Ευχαριστω οπως κ να' χει παντως!

Στα site τους λογικά πρέπει να υπάρχει η λίστα μαθημάτων που προσφέρουν, οπότε αναφέρεται και η γλώσσα. Επίσης στη σχολή σου κάπου θα υπάρχει η λίστα με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια που κι εκεί πρέπει να λέει για τη γλώσσα. Αν τίποτε από αυτά δε λειτουργεί τότε στείλε email στα πανεπιστήμια στη Γερμανία. Κι από δω (εννοώ στο φόρουμ) να σου απαντήσει κάποιος δεν μπορείς να είσαι εντελώς σίγουρη. Γενικά ξέρω ότι στη Γερμανία γίνονται τα περισσότερα στη γλώσσα τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις κι αγγλικά ενδεχομένως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.163
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom