Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτό ίσχυε εν μέρει στα παλιότερα χρόνια που έρευνες είχαν δείξει ότι Εράσμους πήγαιναν οι χειρότεροι φοιτητές και όχι οι καλύτεροι (για τους λόγους που ανέφερες δηλαδή πολιτιστική γνωριμία της χώρας μέσω της κατανάλωσης μεγάλων ποσοτήτων ζύθου)
Έχεις εύκαιρες αυτές τις έρευνες; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο και γενικά εκπλήσσομαι (άντε, δε θα πω θίγομαι κιόλας:bleh: )Η δική μου εμπειρία πάντως (και προσωπική και από πολλά άτομα που γνωρίζω ότι πήγαν erasmus παλιότερα) απέχει εντελώς από αυτό που υποστηρίζουν οι έρευνες που αναφέρεις.

Άλλωστε ταξίδια πια μπορεί να κάνει κανείς με την παρέα του πολύ φθηνά εκτός Εράσμους.
Α, και το Erasmus είναι κάτι πολύ παραπάνω από ένα ή περισσότερα ταξίδια.
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτό ίσχυε εν μέρει στα παλιότερα χρόνια που έρευνες είχαν δείξει ότι Εράσμους πήγαιναν οι χειρότεροι φοιτητές και όχι οι καλύτεροι
Όπως γράφει και η Earth Citizen μπορείς να μας δείξεις τις περιβόητες έρευνες που έχεις διαβάσει; Το κριτήριο επιλογής για εράσμους ήταν πάντα το πόσα μαθήματα έχεις περάσει και με τι βαθμό και το επίπεδο σε ξένες γλώσσες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχεις εύκαιρες αυτές τις έρευνες;
Όπως γράφει και η Earth Citizen μπορείς να μας δείξεις τις περιβόητες έρευνες που έχεις διαβάσει;
Grade uncertainty and the adverse selection of Erasmus students: a Spanish experience
"Based on a very detailed statistical analysis of a Spanish case, I investigate the paradoxical result that despite the fact that scholarships are awarded on the basis of academic merit, empirical evidence indicates that good students are less likely to go on Erasmus than bad ones."

Υ.Γ. Άλλωστε και μόνο το γεγονός ότι σε κάθε θέμα Erasmus αντί να έχουμε ερωτήσεις ή να μιλάμε για το πρόγραμμα σπουδών ή πώς μπορεί να ωφεληθεί ένας προπτυχιακός φοιτητής απ' αυτή την εμπειρία, μιλάμε για το πού έχει φτηνότερη ζωή, φτηνότερη μπύρα και περισσότερα αξιοθέατα αποδεικνύει ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει αποτύχει επί των αρχών που σχεδιάστηκε.
 
Last edited:

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Σαν φοιτητης δεν πηγα ερασμους και ηταν ενα απο τα πραγματα που εχω μετανιωσει στη ζωη μου.
Ερασμους ειναι η μεγαλυτερη ευκαιρια να γνωρισεις μερη και ανθρωπους και να δεις τι βρισκεται εκει εξω.
Αν βλεπουν φοιτητες σκεφτειτε το δυο φορες πριν το απορριψετε. Ανοιξτε τους οριζοντες σας.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Νομίζω ότι υποτιμάς τις Ελληνίδες φοιτήτριες και φοιτητές αν υποστηρίζεις ότι επιλέγουν πανεπιστήμιο Εράσμους σύμφωνα με το πού έχει τη φτηνότερη μπύρα και πού θα κάνουν τις περισσότερες διακοπές. Αυτό ίσχυε εν μέρει στα παλιότερα χρόνια που έρευνες είχαν δείξει ότι Εράσμους πήγαιναν οι χειρότεροι φοιτητές και όχι οι καλύτεροι (για τους λόγους που ανέφερες δηλαδή πολιτιστική γνωριμία της χώρας μέσω της κατανάλωσης μεγάλων ποσοτήτων ζύθου) όμως σήμερα αυτό έχει αντιστραφεί και οι φοιτητές ψάχνουν κυρίως το καλύτερο πανεπιστήμιο που θα τους βοηθήσει και στο βιογραφικό τους και σε δυνατότητες networking για το μέλλον.
Άλλωστε ταξίδια πια μπορεί να κάνει κανείς με την παρέα του πολύ φθηνά εκτός Εράσμους.
Δεν υποτιμώ κανεναν ούτε λέω ότι κάποιος θα πάει εκεί μόνο για την μπυρα. Όλα τα παρακάτω τα λέω ως υπευθυνη φοιτήτρια που συμμετέχει σε workshops, συνέδρια κτλ και γενικά ψάχνεται πολύ (και σίγουρα δεν πήγε Πολωνία για την μπυρα). Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά σίγουρα δεν είσαι φοιτητής και σίγουρα απέχεις από την (ελληνική) φοιτητική πραγματικότητα. Στις μέρες μας οι περισσότεροι φοιτητές με το ζόρι έχουν αρκετά χρήματα για να την βγάλουν στην Ελλάδα. Ποσο μαλλον να επιλέξουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό, σε ακριβές χώρες όπου θα δίνουν όλο το ποσο της υποτροφίας στην διαμονή. Γι’αυτο οι περισσότεροι καλως ή κακώς κοιτάνε πρώτα το κόστος και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα. Και προσπαθούν όσο το δυνατό να συνδυάζουν ένα καλό τμήμα με μια οικονομική, ή τουλάχιστον όχι πανάκριβη ζωή. Εγώ πάντως στο Ερασμους δεν γνώρισα κανέναν ερασμιτη που να πήγε για σπουδές μονο. Και επειδή υποτιμάτε την Πολωνία, φίλες μου στο politecnico di Milano παλι είχαν πρόβλημα γιατί όλοι οι ερασμιτες που ήταν μαζί τους σε ομαδες εργασίας έλειπαν συνέχεια σε ταξίδια (και μερικες φορες έλειπαν και οι φίλες μου). Και τόσο εγώ στην Πολωνία όσο και αυτές εκεί, αλλά και από την εμπειρία μας σε workshops όπου συμμετείχαν ξένα πανεπιστήμια, έχουμε συνειδητοποιήσει ότι μπορεί όλοι να σνομπάρουμε τα ελληνικά ιδρύματα, αλλά αν εξαιρέσουμε τις εγκαταστάσεις, και την οργάνωση μερικες φορές, σε γνώσεις είμαστε πολύ, πολύ μπροστά. Εκεί που ήμουν, σίγουρα κανενας ερασμιτης δεν νοιαζόταν να κάνει ούτε τα βασικά, ποσο μαλλον οι Ισπανοί που εμφανίζονταν ξαφνικά στο τελος του εξαμήνου και παρακαλούσαν τους καθηγητές να τους περάσουν με 5. Ήμουν η μοναδική που έκανα κανονικα τις εργασιες μου.
Και για τα ταξίδια, με 20€ δεν πας σίγουρα Σκανδιναβια, Αγγλία κτλ από Ελλάδα.
Απλά αν το ψάξεις λίγο, και αν δει κανεις και τα ερωτηματολόγια που μας έστειλαν μετά το Ερασμους είναι πολύ εύκολο να καταλάβει κανεις πως, εκτός από τις σπουδές, το προγραμμα δημιουργήθηκε για να ενισχύσει την ευρωπαϊκή ταυτότητα του φοιτητή και όχι μόνο για να έχουμε να γραφουμε ένα ακόμα πανεπιστήμιο στο βιογραφικό μας.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ ωραία τα λες. Επιβεβαιώνεις την έρευνα που παρέθεσα ότι οι καλοί φοιτητές είναι πιο πιθανόν να μη συμμετάσχουν σε Εράσμους σε σχέση με χειρότερους.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Grade uncertainty and the adverse selection of Erasmus students: a Spanish experience
"Based on a very detailed statistical analysis of a Spanish case, I investigate the paradoxical result that despite the fact that scholarships are awarded on the basis of academic merit, empirical evidence indicates that good students are less likely to go on Erasmus than bad ones."
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην Ισπανία που μπορεί να πηγαίνουν οι χειρότεροι ή στη Γερμανία που μπορεί να πηγαίνουν οι καλύτεροι. Στην Ελλάδα για να σε επιλέξουν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια.



Υ.Γ. Άλλωστε και μόνο το γεγονός ότι σε κάθε θέμα Erasmus αντί να έχουμε ερωτήσεις ή να μιλάμε για το πρόγραμμα σπουδών ή πώς μπορεί να ωφεληθεί ένας προπτυχιακός φοιτητής απ' αυτή την εμπειρία, μιλάμε για το πού έχει φτηνότερη ζωή, φτηνότερη μπύρα και περισσότερα αξιοθέατα αποδεικνύει ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει αποτύχει επί των αρχών που σχεδιάστηκε.
Αυτό έλειπε να ρωταγαν σε ταξιδιωτικό φόρουμ τη γνώμη μας για το πρόγραμμα σπουδών τους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στην Ελλάδα για να σε επιλέξουν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια.
Υπάρχουν κριτήρια για να σε επιλέξουν αλλά αν δεν πάνε οι καλύτεροι, οι επόμενοι προς επιλογή είναι οι χειρότεροι. Και το άρθρο εξηγεί για ποιο λόγο οι καλοί φοιτητές αποφεύγουν το Εράσμους.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πολύ ωραία τα λες. Επιβεβαιώνεις την έρευνα που παρέθεσα ότι οι καλοί φοιτητές είναι πιο πιθανόν να μη συμμετάσχουν σε Εράσμους σε σχέση με χειρότερους.
Και εγώ απο τους καλούς ήμουν που δεν πήγα (επιβεβαιώνοτας την έρευνά σου) και τώρα μουτζώνομαι...
Είναι μια πολύ ωραία εμπειρία που είναι ωραίο να ζήσεις ως φοιτητής. Όσα ταξίδια και να κάνεις, το Erasmus είναι κάτι διαφορετικό. Δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Ελλάδα για να σε επιλέξουν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια.
Στη δική μου εποχή , πολύ παχιών αγελάδων, το κριτήριο ήταν ένα κι είχε τέσσερα γραμματα: ΠΑΣΠ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό το' χα ξεχάσει, σωστή παρατήρηση! Οι Δαπίτες δε χρειάζονταν Εράσμους, Εράσμους έκαναν στην Αράχωβα και στη Μύκονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom