Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

msjoh

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Στα site τους λογικά πρέπει να υπάρχει η λίστα μαθημάτων που προσφέρουν, οπότε αναφέρεται και η γλώσσα. Επίσης στη σχολή σου κάπου θα υπάρχει η λίστα με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια που κι εκεί πρέπει να λέει για τη γλώσσα. Αν τίποτε από αυτά δε λειτουργεί τότε στείλε email στα πανεπιστήμια στη Γερμανία. Κι από δω (εννοώ στο φόρουμ) να σου απαντήσει κάποιος δεν μπορείς να είσαι εντελώς σίγουρη. Γενικά ξέρω ότι στη Γερμανία γίνονται τα περισσότερα στη γλώσσα τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις κι αγγλικά ενδεχομένως.
Ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!:clap:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Προσωπικά, έχω ακούσει ότι για να πάει κανείς στην Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία και Ισπανία, στο γαλλόφωνο τμήμα του Βελγίου και στην Ελβετία, θα πρέπει να γνωρίζει έστω και στοιχειωδώς την γλώσσα του πανεπιστημίου. Οπότε δύσκολα κάποιος χωρίς γνώσεις γερμανικών να γίνεις αποδεκτός σε γερμανόφωνο πανεπιστήμιο για Erasmus.
 

msjoh

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Προσωπικά, έχω ακούσει ότι για να πάει κανείς στην Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία και Ισπανία, στο γαλλόφωνο τμήμα του Βελγίου και στην Ελβετία, θα πρέπει να γνωρίζει έστω και στοιχειωδώς την γλώσσα του πανεπιστημίου. Οπότε δύσκολα κάποιος χωρίς γνώσεις γερμανικών να γίνεις αποδεκτός σε γερμανόφωνο πανεπιστήμιο για Erasmus.
Μηπως γνωριζεις και για Πορτογαλια?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μηπως γνωριζεις και για Πορτογαλια?

Πορτογαλία πας και με αγγλικά μόνο. Αλλά όλα είναι πολύ σχετικά, εξαρτάται πρώτα από το ποιες συνεργασίες υπάρχουν μεταξύ της σχολής σου και των σχολών εκεί και τι προσφέρει το κάθε πανεπιστήμιο εκεί κλπ. Οπότε πάντα είναι καλύτερο να μαθαίνεις από πρώτο χέρι τα πράγματα.
 

ECh

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Προπτυχιακό Εrasmus

Γεια σας παιδιά!!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...
Είμαι 5ο έτος και χρωστάω 5 μαθήματα. Οι αιτήσεις για το εαρινό εξάμηνο Erasmus έχουν λήξει ή έστω λήγουν προσεχώς. Γνωρίζετε αν μπορώ να κινήσω τις διαδικασίες για το χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο του 2012-2013 λόγω έτους; Γιατί του χρόνου θα είμαι 6ο. Ευχαριστώ.....!!!! :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
οι αιτησεις για το εαρινο εξαμηνο του 2011-2012 εχουν ληξει προ πολλου .. Αν εισαι ΕΜΠ τοτε για το χειμερινο εξαμηνο του 2012-2013 οι αιτησεις ειναι μεχρι 29/2 και για το εαρινο εξαμηνο του 2012-2013 ειναι 15/5 .. Μπορεις ακομα και αν εισαι μεγαλυτερο ετος να πας Ερασμους ;)
 

GODOFWAR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
χαιρετε και απο μενα.....ειμαι 5ο ετος στο πα.πει , και απο προπερσυ ηθελα να δηλωσω για ερασμους, αλλα καθε χρονο, κατι μου τυχαινε και ηταν αδυνατο να δηλωσω.....φετος ομως το πηρα αποφαση( μιας και μολις χθες βγηκε η ανακοινωση της σχολης μου). χρωσταω γυρω στα 9-10 μαθηματα και μια εξεταστικη μπροστα μου, πιστευετε οτι εχω καλες ελπιδες να με διαλεξουν ??

Επισης, ειδα μια λιστα με συνεργαζομενες ,με τη σχολη μου, χωρες και πανεπιστημια, και η αληθεια ειναι οτι σε πρωτη φαση, ξενερωσα...Βιεννη, Λευκωσια , Ανκαρα , Κων/πολη ( αυτα με γλωσσα αγγλικα), και μετα ανζε απο γαλλια , μιλανο Κοσεντζα και μπενεβεντο(κατι τετοιο) απο ιταλια στις οποιες ομως δεν γνωριζω τη γλωσσα.....οποτε μου μενουν οι 2 τουρκικες, η κυπρος και η βιεννη.....

Εχει καποιος αποψη ???? και επισης, χειμερινο η εαρινο 6μηνο πιστευετε καλυτερα???
 

mythos21gr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα στο παρεάκι. Είμαι ένας ακόμα "ερωτευμένος με την ιδέα του εράσμους". Στο πρώτο πτυχίο λόγω του οτι δεν είχα κάποιον από τα φιλαράκια να με ακολουθήσει,δεν τόλμησα το "ταξίδι". Αυτή τη φορά όμως θα κάνω ότι μπορώ για να πάω. Θα ήθελα λοιπόν βοήθεια από όποιον γνωρίζει. Είμαι στη Ψυχολογία στο Ρέθυμνο και θέλω να πάω στη Βαρκελώνη στο ερχόμενο χειμερινό. Απ'όσο ξέρω οι δηλώσεις εδώ είναι από 1-15 Μαρτίου οπότε πρέπει να κινηθώ γρήγορα. Γνωρίζετε κατά πόσο είναι πιθανόν να με δεχτούν χωρίς να ξέρω ισπανικά; Επίσης και παααρα πολύ σημαντικό: είναι πιθανό να την "παλέψω" φεύγοντας από Ελλάδα αν έχω ελάχιστα λεφτά στην άκρη; με την υποτροφία και με λιτή ζωή (σε εξοδα) μπορείς να ζήσεις εκει;
 

korin

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατινικης Αμερικης
παιδια θελω ερασμους νομικη για γαλλια ή ελβετια.ξερει κανενας?προτεινετε κτ?ελβετια εχει παει καποιος ερασμους?δεν την κοβω για πολυ ανετη χωρα..ενδεικνυται για ερασμους??πεταξτε κ κανα πανεπιστημιο αν ξερετε
Λοιπόν αυτή την στιγμή είμαι erasmus στο Montpellier από νομική. Πανέμορφη πόλη, με καλή τοποθεσία για εκδρομές, μέσο όρο ηλικίας 25, κατοίκους χαμογελαστούς και φιλόξενους(καμία σχέση με τους γάλλους του βορρά) και γεμάτη με ισπανούς, ιταλούς και έλληνες! Επίσης αυτή η πόλη έχει πάντα ήλιο! :cool: Είμαι δύο μήνες εδώ και δεν έχει βρέξει ποτέ!!Σχετικά φτηνή για τα δεδομένα της Γαλλίας( μπύρα 2.5 ευρώ, καφες 1.8, supermarket γύρω στα 20 την βδομάδα ...). Στις εστίες ισχύει η απαγόρευση εισοδου μετά τις 22.00 αλλά κανείς δεν την σέβεται! Εμείς κάθε μέρα κάνουμε πάρτυ μέχρι τις 6 το πρωί και δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Οι εστίες κοστίζουν κόντα στα 200ε αλλά τα 90 στα δίνει ως επίδομα η γαλλική κυβέρνηση. Μελανά σημεία: απίστευτα ανοργάνωτο πανεπιστήμιο και τρομερή γραφειοκρατία...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.401
Λοιπόν αυτή την στιγμή είμαι erasmus στο Montpellier από νομική. Πανέμορφη πόλη, με καλή τοποθεσία για εκδρομές, μέσο όρο ηλικίας 25, κατοίκους χαμογελαστούς και φιλόξενους(καμία σχέση με τους γάλλους του βορρά) και γεμάτη με ισπανούς, ιταλούς και έλληνες!

Μελανά σημεία: απίστευτα ανοργάνωτο πανεπιστήμιο και τρομερή γραφειοκρατία...
Ίσως στους Γάλλους του Βορρά να μην ήταν απίστευτα ανοργάνωτο και με τρομερή γραφειοκρατία το πανεπιστήμιο σας....:D
Βέβαια απ' 'οτι κατάλαβα θεωρούνται πιο ξενέρωτοι για σας αλλα δεν μπορείς να τα έχεις όλα...;)
 

korin

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατινικης Αμερικης
Δυστυχώς η γραφειοκρατεία είναι η ίδια παντού στην Γαλλία! Όσον αφορά το πανεπιστήμιο, σίγουρα έχεις δίκιο, αλλά όταν σκεφτόμουν το erasmus με ενδιέφερε πιο πολύ η πόλη παρά το επίπεδο του πανεπιστημίου. Τα κριτήρια αυτά μπορούν να περιμένουν μέχρι το μεταπτυχιακό! Δεν ξέρω αν είναι πιο ξενέρωτοι, πάντως δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοί! Σε αντίθεση με εδώ που όλοι σκίζονται να σε βοηθήσουν!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.401
Για Erasmus στο Μπορντώ, πληροφορίες γενικές και ειδικές μπορεί να δώσει κανείς ????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom