Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
για erasmus μεταξύ
- Λισαβώνας
- Πράγας
- Κρακοβίας
τι προτείνετε???
Πράγα Πράγα και παλι Πράγα (μπύρα, τσέχες-τσεχοι και κοντα σε αλλες ωραιες πολεις).

Χαιρετε! Ειμαι φοιτητης της νοσηλευτικης και σκεφτομαι να ακολουθησω και εγω το προγραμμα erasmus.Σκεφτομαι να δηλωσω της 3 εξης πολεις: Olomouc[Τσεχια],Brasov[Ρουμανια] και Kaunas[Λιθουανια].Εαν υπαρχει καποιος με πληροφοριες για τις παραπανω πολεις/χωρες θα ηθελα πολυ να τις μοιραστει..
Πληροφορίες δεν εχω αλλα κατα τη γνωμη μου να πας Κάουνας. Εχω ακουσει και διαβάσει τα καλυτερα!


Και μια ερώτηση.... μπορεις να κανεις erasmus πάνω απο μια φορά???
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
για erasmus μεταξύ
- Λισαβώνας
- Πράγας
- Κρακοβίας
τι προτείνετε???
Πραγα και Κρακοβια. Καλυτερα κεντρο της Ευρωπης ωστε να τη γυρισεις. Εγω θα προτιμησω Κρακοβια μιας και ειναι πιο συμπαθης πολυ απο την Πραγα. Η Πραγα ειναι κλασσικη πρωτευουσα με πολυ θορυβο, κοσμο αλλα και πολλα πραγματα να κανεις. Η κρακοβια μου αρεσε καθως τη θεωρω πιο alternative πολη με πολλες επιλογες αλλα και πιο ησυχη συγκριτικα με την Πραγα

Και μια ερώτηση.... μπορεις να κανεις erasmus πάνω απο μια φορά???
Μπορεις να πας καθαρα 12 μηνες. Αν σε ενα πανεπιστημιο πχ οπως στη Τσεχια το εξαμηνο ειναι 4 μηνες καθαρα τοτε μπορεις να πας για 3 εξαμηνα. Με το παλιο ερασμους μπορουσες να πας οσες φορες θελεις καθως υπηρχε η περιπτωση του free mover δηλαδη μετακινηση χωρις υποτροφια. Στην ουσια δηλαδη θα μπορουσες να πηγαινες καθε χρονο ερασμους σε διαφορετικο πανεπιστημιο! :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κρακοβια και Πραγα ειναι πανομοιοτυπες πολεις. Ομως η Πραγα εχει περισσοτερα παρκα,λιμνες,περισσοτερα μερη για εξερεύνηση,καλυτερη μπυρα,πολυ καλυτερο απο το Αμστερνταμ (αν σε ενδιαφερουν αυτα) και ειναι ακομα πιο κοντα στην κεντρικη Ευρωπη. Απο Κρακοβια οι κοντινες επιλογες με λεωφορειο τρενο σε αποσταση μικροτερη των 6-8ωρων εχεις Λβιβ,Βουδαπεστη,Πραγα,Βαρσοβια,Βιεννη,Μπρατισλαβα,Βερολινο,Βροτσλαβ. Απο Πραγα εχεις ολα αυτα(χωρις το Λβιβ) + Μοναχο,Δρεσδη,Νυρεμβεργη,Γκρατς. Το καλο της Κρακοβιας ειναι οτι εχει βαση ryanair και wizzair με παρα πολλους προορισμους ενω στην Πραγα δεν ειχαμε τοσες πολλες επιλογες.

Και οι δυο πολεις ειναι κατ'εμε οι καλυτερες επιλογες στην Ευρωπη για Ερασμιτες γιατι τα συνδυαζουν ολα,αλλα επελεξα την Πραγα για λογους καλυτερης καθημερινοτητας
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Κρακοβια και Πραγα ειναι πανομοιοτυπες πολεις. Ομως η Πραγα εχει περισσοτερα παρκα,λιμνες,περισσοτερα μερη για εξερεύνηση,καλυτερη μπυρα,πολυ καλυτερο απο το Αμστερνταμ (αν σε ενδιαφερουν αυτα) και ειναι ακομα πιο κοντα στην κεντρικη Ευρωπη. Απο Κρακοβια οι κοντινες επιλογες με λεωφορειο τρενο σε αποσταση μικροτερη των 6-8ωρων εχεις Λβιβ,Βουδαπεστη,Πραγα,Βαρσοβια,Βιεννη,Μπρατισλαβα,Βερολινο,Βροτσλαβ. Απο Πραγα εχεις ολα αυτα(χωρις το Λβιβ) + Μοναχο,Δρεσδη,Νυρεμβεργη,Γκρατς. Το καλο της Κρακοβιας ειναι οτι εχει βαση ryanair και wizzair με παρα πολλους προορισμους ενω στην Πραγα δεν ειχαμε τοσες πολλες επιλογες.

Και οι δυο πολεις ειναι κατ'εμε οι καλυτερες επιλογες στην Ευρωπη για Ερασμιτες γιατι τα συνδυαζουν ολα,αλλα επελεξα την Πραγα για λογους καλυτερης καθημερινοτητας
Για Πράγα έχεις προσωπική άποψη; Έχουμε και εμείς συμφωνία και το σκέφτομαι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για erasmus Γλασκώβη ξέρουμε τίποτα;
Για erasmus συγκεκριμένα δεν ξέρω (εγώ έκανα μεταπτυχιακό εκεί), αλλά η Γλασκώβη γενικώς είναι τρελή φοιτητούπολη!
Πολύ φθηνότερη από Λονδίνο, με πολλά φοιτητικά events και γενικώς πολύ δραστήριες φοιτητικές κοινότητες.
Επίσης μπορεί να αποτελέσει αφετηρία για εξερεύνηση διαφόρων ευρωπαϊκών χωρών, καθώς γίνονται πολλές πτήσεις με low-cost αεροπορικές εταιρείες! Και βέβαια και η ίδια η Σκωτία είναι πανέμορφη, να μην ξεχνιόμαστε! :)
Παρ' όλα αυτά έχε υπόψη ότι το κόστος ζωής, παρότι λογικό, είναι σαφώς μεγαλύτερο από άλλους Erasmus προορισμούς (όπως Ουγγαρία, Πολωνία, Σλοβακία και λοιπές low cost χώρες).
 
Μηνύματα
13
Likes
3
Παιδια οταν λεει μηνες μετακινησεις 10 σημαινει οτι 10 μηνες θα ειμαι στην πολη που επελεξα?δηλαδη θελω να πω οτι απο το πανεπηστημιο μου δεν θα λειπω μονο γεναρη με ιουλιο?
(για να μην σας κουραζω αμα υπαρχει καποιος που να μπορεις να μου λυσει καποιες αποριες και εχει και ελευθερο χρονο ας μου στειλει ενα μηνυμα)
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Μεχρι 10 μπορεις να παραμεινεις , ως 1 ετος . εξαρταται απο το ακαδημαικο ημ/γιο του καθε πανεπιστημιου αλλου ειναι ενα 6μηνο αλλου ενα 5μηνο. Εχεις δικαιωμα να πας το ελαχιστο 3 μηνες ή ενα εξαμηνο ή ολο το έτος. Δεν ξερω αν σε βοηθησα!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
To Mιλάνο πώς σας φαίνεται για erasmus; Είναι πολύ ακριβό;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom