Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

SweetDreams

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ωραια αρα Τσεχια μιας και ειναι φθηνα.
Μου εχουν πει πολλοι τα καλυτερα για την Πολωνια.Εχω και επιλογη για Βαρσοβια αλλα δυστυχως τα μαθηματα δεν με ενδιαφερουν και πολυ.Εχεις ανεβασει για την εμπειρια σου στη Πολωνια με το ερασμους στο site?Αν οχι ,με λιγα λογια πως περασες?

alice:Θα παω (πρωτα ο θεος) στο εαρινο!!:)(αν με δεχτουν)
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
ωραια αρα Τσεχια μιας και ειναι φθηνα.
Μου εχουν πει πολλοι τα καλυτερα για την Πολωνια.Εχω και επιλογη για Βαρσοβια αλλα δυστυχως τα μαθηματα δεν με ενδιαφερουν και πολυ.Εχεις ανεβασει για την εμπειρια σου στη Πολωνια με το ερασμους στο site?Αν οχι ,με λιγα λογια πως περασες?
Εγώ ειμαι τώρα Πολωνία, μπορώ να σου πω πως είναι τελεια! Έχω γνωρίσει πολλά άτομα και έχω ταξιδέψει πολύ ως τωρα. Είναι πολύ φθηνά γενικά και δεν έχω πρόβλημα με τα λεφτά. Απλά να ξερεις ότι τον Φεβρουάριο θα υπάρχει μια δυσκολία λόγω καιρού,τότε πιάνουν τα πολλά κρύα. Εγώ ζορίστηκα λίγο γιατί είχε -10 για μια εβδομάδα... Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ ωραία :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και η Πολωνία είναι πάμφθηνη. Δεν νομίζω να είναι τόσο πιο φθηνή η Τσεχία, το ίδιο θα είναι (η Πράγα είναι πανάκριβη πάντως). Στο Γκντανσκ πιστεύω ότι θα είναι πολύ ωραιαα! Καλύτερα από το Λοτζ, δεν είναι και καμία ιδιαίτερη πόλη. Σε ποιο εξάμηνο θα πας, χειμερινό ή εαρινό;
Σε σχέση με Γερμανία ήταν το σχόλιό μου περί κόστους ζωής στην Τσεχία, γνωρίζω πολύ καλά ότι και στην Πολωνία είναι οικονομικά :) (αν κ παλιότερα ήταν ακόμα καλύτερα). Gdansk όντως κλάσεις ανώτερο από Lodz (= Γουτζ).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν οχι ,με λιγα λογια πως περασες?
Με λίγα λόγια: ανεπανάληπτα:lol:

Οικονομική ζωή ώστε να μπορείς να καλύπτεις τα έξοδα και να βγαίνεις και συχνά έξω, υπέροχα μέρη για να κάνεις εκδρομές, καλές συγκοινωνίες εντός και εκτός χώρας, τι άλλο να θέλει ένας ερασμίτης;
Το κρύο δεν είναι τίποτα, συνηθίζεται. Εχω ζήσει και -15 για μέρες και ήταν μια χαρά:D
 

SweetDreams

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Τελεια!!!Ολα καλα μου ακούγονται !!!Αν και δεν το γουσταρω και πολυ το κρυο ...ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα:D
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τελεια!!!Ολα καλα μου ακούγονται !!!Αν και δεν το γουσταρω και πολυ το κρυο ...ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα:D
Ζεστό μπουφάν, ζεστά παπούτσια κ ντύσιμο σαν κρεμμύδι σε στρώσεις και όλα καλά! Καλή επιτυχία!
 
Μηνύματα
174
Likes
811
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Αυτη τη στιγμη βρισκομαι στο προβλημα της επιλογης τη χωρας.Οι πρωτες μου επιλογες ειναι Gdansk και Lοdz της Πολωνιας και θελω και μια τριτη επιλογη.
Μεταξυ του heidelberg στη Γερμανια και το kralove στην Τσεχια ποιο θα προτιμούσατε.......γνωμες?
+1 για Πολωνία. Εγώ έκανα Erasmus στο Wroclaw και θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για το πόσο υπέροχα πέρασα. Θεωρώ ότι η Πολωνία είναι ιδανική χώρα για Ερασμους λόγω χαμηλού κόστους ζωής, γεωγραφικής θέσης κλπ. Το Gdansk είναι πανέμορφο και προσφέρει ωραίες ευκαιρίες για ταξίδια, αρκεί να είσαι προετοιμασμένος για ψωφόκρυο το χειμώνα. Η Lodz δε θα ήταν πόλη που θα πρότεινα π.χ. ως προορισμό για ταξίδι και όντως είναι μάλλον αδιάφορη σε σύγκριση με άλλες πόλεις της Πολωνίας αλλά πληρεί τις προϋποθέσεις της μικρής, φτηνής πόλης σε κεντρική τοποθεσία, οπότε πιστεύω ότι θα είναι πολύ ωραία για Erasmus. Εγώ θα πήγαινε και στις δύο, αλλά πρώτη επιλογή θα έβαζα το Γκντανσκ.

Heidelberg και Kralove επίσης φαίνονται ωραίες πόλεις για Erasmus, αν και η Χαϊδελβέργη είναι αρκετά πιο ακριβή, οπότε δε βρίσκω λόγο να την επιλέξεις, εκτός αν έχεις βασικό στόχο να εξασκήσεις τα γερμανικά σου/να πας στο καλύτερο πανεπιστήμιο.
 

SweetDreams

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
+1 για Πολωνία. Εγώ έκανα Erasmus στο Wroclaw και θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για το πόσο υπέροχα πέρασα. Θεωρώ ότι η Πολωνία είναι ιδανική χώρα για Ερασμους λόγω χαμηλού κόστους ζωής, γεωγραφικής θέσης κλπ. Το Gdansk είναι πανέμορφο και προσφέρει ωραίες ευκαιρίες για ταξίδια, αρκεί να είσαι προετοιμασμένος για ψωφόκρυο το χειμώνα. Η Lodz δε θα ήταν πόλη που θα πρότεινα π.χ. ως προορισμό για ταξίδι και όντως είναι μάλλον αδιάφορη σε σύγκριση με άλλες πόλεις της Πολωνίας αλλά πληρεί τις προϋποθέσεις της μικρής, φτηνής πόλης σε κεντρική τοποθεσία, οπότε πιστεύω ότι θα είναι πολύ ωραία για Erasmus. Εγώ θα πήγαινε και στις δύο, αλλά πρώτη επιλογή θα έβαζα το Γκντανσκ.

Heidelberg και Kralove επίσης φαίνονται ωραίες πόλεις για Erasmus, αν και η Χαϊδελβέργη είναι αρκετά πιο ακριβή, οπότε δε βρίσκω λόγο να την επιλέξεις, εκτός αν έχεις βασικό στόχο να εξασκήσεις τα γερμανικά σου/να πας στο καλύτερο πανεπιστήμιο.
Ευχαριστω για την απαντηση Χριστινα.Και εγω ετσι το σκεφτομαι 1 )Γκντανσκ 2)Lodz 3)Kralove
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Παιδια υπαρχει καποιο θεμα να ρωτησω για ερμασμους , πως γινεται τι και πως και που??
 

alice~

Member
Μηνύματα
715
Likes
1.168
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδια υπαρχει καποιο θεμα να ρωτησω για ερμασμους , πως γινεται τι και πως και που??
Κάνω επικόλληση μερικά πράγματα που έχω γράψει στο θέμα μου για το Ερασμους μου στην Πολωνία.

Σχετικά με το πρόγραμμα Erasmus+

Τι είναι;

Το πρόγραμμα Erasmus δίνει την δυνατότητα σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές (αλλά και καθηγητές) να φοιτήσουν για ένα εξάμηνο σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Παρακολουθούν μαθήματα και δίνουν στην εξεταστική κανονικά, όπως θα γινόταν και στο τμήμα τους στην Ελλάδα. Βέβαια υπάρχουν μερικές διαφορές. Μπορεί το τμήμα στο εξωτερικό να είναι πιο εύκολο, με καθηγητές που είναι καλοί προς τους ξένους φοιτητές και δείχνουν κατανόηση, και τα μαθήματα να τελειώσουν ακόμα και κανενα μήνα νωρίτερα. Μπορεί όμως να είναι και πιο δύσκολο, με αυστηρούς καθηγητές και οι εργασίες να μην τελειώνουν ποτέ.

Γενικότερα, έτσι όπως το αντιλήφθηκα εγώ αλλά και κατά την γνώμη των περισσοτερων, το Ερασμους σε προπτυχιακό επίπεδο αποσκοπεί κυρίως στο να σε φέρει σε επαφή με διαφορετικές κουλτούρες και να σε μυήσει στην ζωή στο εξωτερικό. Οι σπουδές, κατά την ταπεινή μου άποψη, έρχονται σε δευτερη μοίρα. Σίγουρα μαθαίνεις πράγματα και σίγουρα μπορεί να είναι αυτός ο κύριος στόχος κάποιου που πάει για Erasmus. Αλλά κατα γενική ομολογία, οι περισσότεροι πάνε για να περάσουν καλά και να γνωρίσουν κάτι διαφορετικό.

Πώς δηλώνω συμμετοχή και σε ποιες χώρες μπορώ να πάω;
Κάθε πανεπιστήμιο έχει μια ιστοσελίδα σχετικά με το πρόγραμμα. Εκεί μπορεί να βρει κανείς ποια είναι τα συνεργαζόμενα τμήματα του εξωτερικού. Επίσης, για κάθε τμήμα υπάρχει και ένας υπεύθυνος καθηγητής. Μπορείτε να μιλήσετε μαζί του. Οι αιτήσεις για την συμμετοχή δεν γίνονται την ίδια περίοδο για όλα τα πανεπιστήμια, οπότε θα πρέπει να ενημερωθείτε για το δικό σας, αλλά συνήθως γίνονται τον Φεβρουάριο ή τον Μάρτιο, και τα απαραίτητα δικαιολογητικά τα βρίσκετε στην αντίστοιχη ιστοσελίδα του πανεπιστημίου σας.

Ποια είναι τα κριτήρια;
Και αυτά διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο αλλά σε γενικές γραμμές είναι, αρχικά, οι ξένες γλώσσες [σε μερικά τμήματα του εξωτερικού είναι απαραίτητο να μιλάς την γλώσσα τους (συνήθως στην Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία), σε άλλα όχι]. Όσες περισσότερες γλώσσες γνωρίζει κανείς, τόσο πιο πιθανό είναι να τον επιλέξουν. Σημαντικός είναι επίσης ο μέσος όρος που έχει, αλλά και ο αριθμός των μαθημάτων που χρωστάει (όσα λιγότερα, τόσο καλύτερα προφανως :p). Αλλά αν ένα τμήμα του εξωτερικού δεν έχει ζήτηση, τότε είναι πολύ πιθανό να επιλεγεί κάποιος, ακόμα και αν δεν εχει καλο μεσο ορο, ή χρωστάει πολλά μαθήματα.

Χρηματοδότηση;
Ο φοιτητής λαμβάνει ένα ποσό, το οποίο εξαρτάται από την χώρα που θα πάει και από το αν έχει υψηλό κόστος διαβίωσης ή οχι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο στόχος του Ερασμους σε προπτυχιακό επίπεδο, ειδικά από τη στιγμή που οι περισσότεροι φοιτητές δεν έχουν ζήσει στο εξωτερικό για μεγάλο διάστημα, είναι να τους δοθεί μια ευκαιρία να γνωρίσουν έναν ξένο πολιτισμό και έναν νέο τρόπο ζωής. Το πανεπιστήμιο συνηθως έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Ετσι και αλλιως κανεις δεν θέλει να περάσει όλο το Ερασμους του διαβάζοντας και να κάνει εργασίες κάθε μέρα, όταν έχει τέτοια ευκαιρία να γνωρίσει ένα ξένο μέρος και να ταξιδέψει. Όποτε ακόμα και να μην επιλέξει κάποιος το πιο γνωστό πανεπιστήμιο, δεν έχει και τόση σημασία αν τον ενδιαφέρουν αλλα πράγματα.
Νομίζω ότι υποτιμάς τις Ελληνίδες φοιτήτριες και φοιτητές αν υποστηρίζεις ότι επιλέγουν πανεπιστήμιο Εράσμους σύμφωνα με το πού έχει τη φτηνότερη μπύρα και πού θα κάνουν τις περισσότερες διακοπές. Αυτό ίσχυε εν μέρει στα παλιότερα χρόνια που έρευνες είχαν δείξει ότι Εράσμους πήγαιναν οι χειρότεροι φοιτητές και όχι οι καλύτεροι (για τους λόγους που ανέφερες δηλαδή πολιτιστική γνωριμία της χώρας μέσω της κατανάλωσης μεγάλων ποσοτήτων ζύθου) όμως σήμερα αυτό έχει αντιστραφεί και οι φοιτητές ψάχνουν κυρίως το καλύτερο πανεπιστήμιο που θα τους βοηθήσει και στο βιογραφικό τους και σε δυνατότητες networking για το μέλλον.
Άλλωστε ταξίδια πια μπορεί να κάνει κανείς με την παρέα του πολύ φθηνά εκτός Εράσμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.140
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom