Αιθιοπία FARENZI..

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

Οι φωνές- τσιρίδες fa-re-nz-….fa-re-nzi!!!!!! Ξε-νοι…ξέ-νοι!!!!!! αλλά με ρυθμό αφρο ραπ, μπορώ να πω , τα ποδοβολητά , τα σπρωξίματα, τα εκούσια η ακούσια αγκαλιάσματα μας αφήνουν άφωνους για να μην πω παραλυμένους στην πρώτη μας έξοδο –κάθοδο από το πούλμαν που επί 15 ώρες ο πισινός μας είχε κάνει κατακλύσεις πάνω στα σκισμένα βελούδινα καθίσματα..
Δεκαπέντε ώρες με 2-3 αναγκαστικές στάσεις βιολογικού καθαρισμού , νυσταγμένοι αφού φτάσαμε 3 και μισή ξημερώματα στο αεροδρόμιο της Addis , κουρασμένοι και τσατισμένοι σφόδρα, κοινώς ταχαμε πάρει στο κρανίο, με τους τελωνειακούς της βάρδιας, που αφού δεν ενδώσαμε στη υποχρεωτική μίζα ,δεν μας άφησαν να βγάλουμε τα φάρμακα που είχαμε φέρει μαζί μας και έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια και παπαρ… τις επιστολές των πρέσβεων, των υπουργών περί δωρεάς στο δοκιμασμένο λαό , έτσι όπως γράφουν αυτοί οι πολιτικοί- πολιτικάντες γλυψιματίες των πάντων και προς στιγμή χάρηκα για το ανάλογο γράψιμο της επίσημης επιστολής του υπουργού από ένα απλό τελωνειακό που μάλλον δεν κατάλαβε τι έκανε αλλά θα το εμπεδώσει αργότερα με το που θα πέσουν τα τηλεφώνα και θα πάρουν κεφάλια!!!.. Με το κεφάλι στο αυχένα όμως ακόμη κολλημένο ο τύπος, μας οδηγεί σε μια αίθουσα όπου στοιβάζουμε τις 17 κούτες φάρμακα…
-Θα τα πάρουμε πίσω λέει ο αρχηγός… Να φροντίσετε να υπάρχουν εδώ στην αποθήκη σας!!
Τι ρεζιλίκι Θεέ μου.. σκέφτομαι..
- Θα πρέπει να πληρώσετε και το 5% της αξίας τους επιμένει εκείνος..
- -Βρε καλέ μου , αφού θα τα εκτελωνίσεις τότε για να πάρεις το 5% , γιατί δεν τα εκτελωνεις τώρα και να πάρεις το 100% της αξίας ?
- Όχι ..
- Οχιές τριμουτσουνες.. φωνάζω .και σαν να κατάλαβε ο άτιμος και με υποχρεώνει σε ένα συνεχές άνοιγμα κλείσε του κουτιού με τα χειρουργικά εργαλεία ..
- Τι κάνεις με αυτά?
- Τρώω…είναι τελευταίου τύπου μαχαιροπήρουνα και όλοι μας θα τρώμε με αυτά.. ατομικά μαχαιροπήρουνα. Και του κόβω τη φόρα γιατί τα ετοίμαζε για την αποθήκη...
Με τις τσέπες άδειες αλλά με γεμάτη την αποθήκη μας παρακολουθεί που φεύγουμε…
-ΑΧ και ναξερες τι σου συμβαίνει από τώρα καλέ μου…εσύ εδώ και η τύχη σου γυρίζει!! ..φυσικά δεν υπάρχει μια στο τρισεκατομμύριο τα φάρμακα να μείνουν εδώ η να γυρίσουν πίσω και αρχίσαμε αμέσως τις διαδικασίες και τα τηλεφωνήματα….
..Δεκαπέντε ώρες μετά, βρίσκομαι εγκλωβισμένη από ένα πλήθος που φωνάζει και τραγουδά…ξένοι…ΞΕΝΟΙ!!!! ,στο Yirgalem 280 χιλιόμετρα νότια της πρωτεύουσας , περιοχή τόσο απομονωμένη που διαπιστώνεις πως πράγματι είσαι ο μόνος φαρενζι που πάτησε πόδι εδώ, μιας και δεν πιάνεται ο κυρ Μεισαηλίδης ελληνοαιθιοπικης καταγωγής από προπάππου, αλλά γέννημα και θρέμμα της Αιθιοπίας, που είναι ο ιδιοκτήτης του Aregash lodge που για 15 μέρες θα είναι όχι μόνο η βάση μας , αλλά και η οικογένεια μας ‘όπως φάνηκε από τη πρώτη στιγμή των εναγκαλισμών …
..
 

Attachments

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Έτσι μπράβο Ελευθερία!!! Επίθεση από την Μαύρη Ήπειρο από πολλαπλά μέτωπα!! Περιμένω με τρομερό ενδιαφέρον καθώς το farenzi σου, συνδεέται άμεσα με το δικό μου obruni
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Έτσι μπράβο Ελευθερία!!! Επίθεση από την Μαύρη Ήπειρο από πολλαπλά μέτωπα!! Περιμένω με τρομερό ενδιαφέρον καθώς το farenzi σου, συνδεέται άμεσα με το δικό μου obruni
.. Σπυρακο γυρισες και εσυ βλεπω... θα σε δουμε στα μερη μας?:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Περιμενω διαβαζω και ακουω με προσοχη!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Συντονιστηκα κ εγω κ περιμενω τη συνεχεια. Μετα τη Γκανα μια χαρα εκατσε η Αιθιοπια.
Κ με την ευκαιρια αλλη μια φορα μπραβο για το τοσο σημαντικο εργο που προσφερετε...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πηρα θεση κι εγω κι ειμαι ετοιμη για αναγνωση αλλα πανω απο ολα για επιστροφη στις αναμνησεις.

Υ.Γ ειμεις οι δυο δεν γινεται να μην γνωριζομαστε.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μια θέση στο αναγνωστικό κοινό και για μένα
Η Αιθιοπία είναι από τους προορισμούς - πόθους
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Α ρε lullu γύρισες και γέμισε το forum ζωή......παρε και τουτη παρε και κείνη.
Εχασα φάση...οταν τσακώνεσαι και τα παίρνεις στην κράνα θέλω να μπώ κατω απο το κρεββάτι μου....την επομενη θαρθω μαζί σου να σου φτιάχνω φραπέδες...σκέτους!
για λεγε λέγε αναθεμα τους αράπηδες....:D:D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πηρα θεση κι εγω κι ειμαι ετοιμη για αναγνωση αλλα πανω απο για επιστροφη στις αναμνησεις.

Υ.Γ ειμεις οι δυο δεν γινεται να μην γνωριζομαστε.
,,,... την ιδια εντυπωση εχω και εγω!!!!!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλως ηρθες LULLU!!!!
Καλη προσαρμογη.
Οι ιστοριες απο τη μαυρη ηπειρο διαβαζοντε μονορουφι.


ΥΓ.Εισαι σιγουρη για τον επομενο προορισμο σου....φοβαμε μετα την Αιθιοπια μηπως παθεις κανενα πολιτισμικο σοκ.:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Στην είσοδο του lodge μια καλλονή της φυλής sidama κρατώντας στα χέρια ένα δίσκο γεμάτο ποτήρια που περιέχουν ένα παχύρευστο δίχρωμο υγρό, μας προσφέρει το welcome drink..μόνο που εμείς αντί να το πιούμε, το φάγαμε με κουταλάκι, τόσο κρεμωδες ήταν ο δίπατος- δίχρωμος πολτός από μάγκο και πασιον φρουτ…και από γεύση όλα τα λεφτά !!!!!..
Οι στρογγυλές καλύβες του aregash φτιαγμένες από ξύλο και μπανανιά τα παραδοσιακά υλικά της περιοχής με τεχνοτροπία και τεχνική των sidama είναι χωμένες μέσα και κάτω από πυκνή βλάστηση, περιφραγμένες από ένα πυκνό ξύλινο φράκτη που από την μια πλευρά της πλαγιάς καταλήγει κάτω και στο βάθος σε ένα ποτάμι που χαράζει τα όρια ιδιοκτησίας του κυρ Γρηγόρη και της ιταλίδας γυναίκας του με το πιο συνηθισμένο όνομα παγκοσμίως…κ Μαρία…
Χωριστήκαμε σε κρουπακια καλυβοσυγκατοικησης, είμαστε και 24 φωνακλάδες έλληνες, ζωή ναχουμε, και προχώρησα στο νούμερο 5 μαζί με τις άλλες 2 συγκάτοικους.. Το ντους που πολυπόθητα περιμέναμε μας άφησε στα κρύα του λουτρού, αφού βεβαίως η ροή του νερού ελαττώθηκε τραγικά με το που άνοιξαν όλες οι βρύσες ταυτόχρονα….όσοι είχαν την γαϊδουρινή υπομονή να υποστούν το ντους σταγόνα –σταγόνα σαν γερμανικό βασανιστήριο έφτασαν λουσμένοι και καθαροί για να παρακολουθήσουν τη coffee ceremony.. Εδώ το να προσφέρεις καφέ στο καλεσμένο σου δεν γίνεται σε χρόνο ντε-τε, κοινώς ξεπέτα ,χτύπημα στο σεικερ καλαμάκι και οξω από τη πόρτα ,η ο σουρωτός χάλια γεύση, εδώ χρειάζεται χρόνος ..και μεράκι. Και να το πώς γίνεται.. Κατάχαμα απλώνονται , σκορπίζονται φύλλα η πέταλα λουλουδιών γύρω από τη περιοχή που θα καθίσει και θα δουλέψει ο …ας τον ονομάσω απλά καφετζή.. Πάνω στα αναμμένα κάρβουνα και τη φωτιά τοποθετεί ένα απλωτό τσίγκινο δίσκο με τους κόκκους καφέ τους οποίους γυρνά συνεχώς και σιγά –σιγά μέχρι να καβουρδιστούν. Αφού τελειώσει το καβούρντισμα , βάζει τους ζεματιστούς κόκκους σε μια γαβάθα και αρχίζει το κοπάνισμα με το γουδοχέρι. Η σκόνη που θα βγει από εκεί, χύνεται σε ένα τσαγιερό με βραστό νερό , σκεπάζεται και αφήνει να κατακαθίσει ο καφές.. για μισή ώρα περίπου .. Ξελιγωμένοι παρακολουθούμε όλη αυτή τη τελετή με τα ρουθούνια να υποφέρουν από τη μυρωδιά που βγαίνει και απλώνεται από τον φρεσκοκαβρουντισμένο καφέ αλλά και από το λιβάνι που καίει ταυτόχρονα ..εν το μεταξύ μας προσφέρουν φρεσκοψημένο καλαμπόκι , το γνωστό μας ποπκορν πασπαλισμένο με ζάχαρη….μέχρι να έλθει η ώρα των απεριόριστων και εν σειρά, δοκιμών καφεποτηρίων..
Ο κυρ Γρηγόρης μας διηγείται , στα άπταιστα ελληνικά που όχι μόνο δεν ξέχασε, αλλά δίδαξε και στη γυναίκα του , την ιστορία του, την ιστορία της οικογένειας του και το πώς ξεκίνησε να φτιάξει το lodge που έχει τιμηθεί από την ευρωπαϊκή ένωση σαν το must seen στη χώρα.. ..και που τον μετέτρεψε από ικανότατο μηχανικό σε εξαίρετο ξενοδόχο.
-Εδώ έχουμε σεβαστεί το περιβάλλον και τη φύση λέει υπερήφανος.. Δεν υποκύψαμε στη δορυφορική τηλεόραση, στα ραδιόφωνα, στη καλωδιακή τηλεφωνία…δεν θέλουμε να προσφέρουμε αυτού του είδους τις ανέσεις στους πελάτες μας…. εδώ προσφέρουμε την ηρεμία , την αρμονική συνύπαρξη φύσης, ζώων και ανθρώπου..
Στο άκουσμα ότι τηλεφώνα γιοκ , ιντερνέτ με το σταγονόμετρο η γιοκ , κάποιοι δεν γλύτωσαν το εγκεφαλικό, αλλά προς στιγμή, γιατί μετά χάθηκαν μέσα στο καινούργιο και πρωτόγνωρο , το διαφορετικό, το δυνατό, που την ίδια στιγμή είναι όμορφο και απάνθρωπο, δύσκολο , ακατόρθωτο …
Η ώρα του βραδινού … ήλθε με όλες τις μυρωδιές αυτής της χώρας και τις ανάκατες γεύσεις της ιταλοαιθιοπικης κουζίνας… μασητήρες άνω και κάτω γνάθου ορμήστε!!!!!!!....
Ξύπνημα στις 7 παρά , πρωινό και δουλειά… διάλειμμα τέρμα…τα κεφάλια μέσα… Το λεωφορειάκι του νοσοκομείου μας περιμένει.. Πώς να συντονίσεις 24 άτομα με τη μια?
- Άντε σήμερα πρώτη μέρα έχετε ελαφρυντικά , από αύριο απουσία σε όποιον καθυστερεί.. λέει ο καθηγητής..
Μας χωρίζουν 6 χιλιόμετρα από το νοσοκομείο. Η διαδρομή περνά μέσα από το χωριό-πόλη yirgalem. Μια πόλη φλατ, από λαμαρινοκατασκευή, χώμα και ξύλο.. Περνώντας σήμερα, με το μάτι ξεκούραστο και με διάθεση καθαρή έτοιμη για μάθηση, φέρνοντας στη μνήμη μου και τις χθεσινές εικόνες του 15ωρου ταξιδιού, διαπιστώνω πως το κομμάτι αυτό είναι το πιο έφορο της Αιθιοπίας. Στρέμματα καλλιεργήσιμης γης με καλαμπόκι, μαγκο, καφέ, μπανάνες, τσατ( το ναρκωτικό που εξάγετε και Κένυα-Σομαλία-Σουδάν και όχι μόνο) ζαχαροκάλαμα , παπαγια και πασιον φρουτ.. έχουν καταλάβει την άλλοτε θέση των ευκαλύπτων, ακακιών και κάθε άλλου είδους δένδρου που δεν γίνονται τροφή ..Από την λίμνη Awasa μέχρι το Yirgalem η αλλαγή καλλιεργειών είναι εμφανέστατη.. τι να κάνουν οι άνθρωποι.. πρέπει να πολεμήσουν τη φτώχεια.. .. Το να φτάσεις στο προορισμό σου δεν είναι καθόλου προβλέψιμος ο χρόνος.. Πρέπει να συνυπάρξεις , να συμπορευτείς, να συγκρουστείς και κερδίζει πάντα ο πιο δυνατός, με εκατοντάδες ζωντανά , αγελάδια, γαϊδούρια τύπου μπονσάι.., έχουν πλάκα και μαρτυρούν συμπόνια τα καημένα έτσι μιτσιαλά μισοριξιά που είναι και καταφορτωμένα τόσο που τα υποβαστάζουν και άλλοι 4-5 νοματαίοι πράγμα που δεν αποτρέπει την συχνή πτώση και κατρακύλα…
Καθυστερημένοι φτάνουμε στο νοσοκομείο. .οι συνάδελφοι έχουν αρχίσει την πρωινή ενημέρωση των περιστατικών που εισήχθησαν χθες στη εφημερία και υπομονετικά περιμένουν να καθίσουμε και να βγάλουμε το σκασμό επιτέλους…
Η πρώτη επαφή με ένα σύστημα υγείας όχι εθνικό, και πολύ περισσότερο όχι υγείας αλλά επιβίωσης με μια ιατρική κατάρτιση των γιατρών άψογη, επιπέδου Χαουζ για όσους έχουν παρακολουθήσει κομμάτια αυτής της σειράς..
Δέκα και κάτι , ενημέρωση τέλος…ώρα για τα τμήματα.. Οι ομάδες έγιναν και κάθε μια στο χώρο της.., δεν μπορώ να συγκρατήσω το γέλιο που προσπάθησα να κρύψω βλέποντας τους φοιτητές να ψάχνουν τα dettol μαντηλάκια αντί το στηθοσκόπιο…..καλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά που λέει και η μάνα μου…
Με την απίστευτης ενέργεια παντός καιρού, αναισθησιολόγου και την νοσηλεύτρια μπουκάραμε στο χειρουργείο παραχωρώντας προτεραιότητα στην κατσίκα που τελειώνοντας μάλλον τη βάρδια της έβγαινε εκείνη την ώρα.. …
.. Μωρέ!!!! Δεν μας περίμενε να μας παραδώσει!!!!!!!.
Σκοτάδι επικρατεί στο χώρο, το φως από τα παράθυρα λιγοστό. .ο doc Fecade επί το έργο και το καλωσόρισμα είναι τα μπράβο για τον υπέροχο αγώνα που έκανε χθες η εθνική Ελλάδας.. .
--Γιατρέ μου.. ..μας καλοπιάνεται.. .. ήταν καλός?
_Μα κερδίσατε!!!!!
Ουπς… δεν το γνωρίζαμε… περίεργο πως έγινε αυτό? ..
- Η ζωή έχει και τα απρόβλεπτα της για να μην ρουτινίαζουμε! ..όχι συχνά, αλλά γίνεται.. να εμείς εδώ δεν περιμέναμε ότι θα ερχόσαστε και όμως είστε εδώ..
Και για να μην ρουτινίαζει και η αναισθησιολόγος λέω να πάρει τον ασκό και να ξεκουράσει το συνάδελφο…εδώ το μηχάνημα αναισθησίας δεν έχει αναπνευστήρα αυτόματο και ο γιατρός δίνει οξυγόνο με την αμπού …
Το πρώτο σοκ όποιος νέος από τη χειρουργική ομάδα το δέχτηκε πέρασε γρήγορα , όπως γρήγορα πέρασε και η ώρα. Ρουφήξαμε εικόνες, απλότητα, ευγένεια, εικόνες ιατρικής πολέμου η ανέχειας, ιατρικής σκέψης σωστής όπως τη διδαχτήκαμε αλλά ξεχάσαμε γιατί γίναμε δέσμιοι κατευθυνόμενης τεχνικής ιδεολογίας και πρακτικής των όποιων εργαστηρίων η εταιρειών σκεπάζοντας και τις όποιες ανεπάρκειες μας στη ιατρική γνώση … μάθαμε πολλά από τα πρώτα κιόλα λεπτά της πρώτης μέρας….
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom