vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Σ' ευχαριστούμε π α ρ α π ο λ ύ για την υπέροχη περιγραφή που ξεκίνησες για την ωραιότερη - όπως και για άλλους, έτσι και για μένα - πόλη στον κόσμο!
Τέτοια καλογραμμένη αφήγηση, τόσες εκπληκτικές φωτογραφίες δεν έχω δει ούτε στους καλύτερους ταξιδιωτικούς οδηγούς.
Εχω κάνει πολλές φορές τη διαδρομή από τη γέφυρα του Westminster έως το Tate Modern μόνο και πάντα ήθελα να προχωρήσω παρα πέρα. Τώρα με τη βοήθεια του οδηγού σου στις γιορτές, που θα είμαι, θα κάνω και την υπόλοιπη διαδρομή!
Νάσαι πάντα καλά, να κάνεις πολλά και ωραία ταξίδια και περιμένουμε τη συνέχεια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ' ευχαριστούμε π α ρ α π ο λ ύ για την υπέροχη περιγραφή που ξεκίνησες για την ωραιότερη - όπως και για άλλους, έτσι και για μένα - πόλη στον κόσμο!
Τέτοια καλογραμμένη αφήγηση, τόσες εκπληκτικές φωτογραφίες δεν έχω δει ούτε στους καλύτερους ταξιδιωτικούς οδηγούς.
Εχω κάνει πολλές φορές τη διαδρομή από τη γέφυρα του Westminster έως το Tate Modern μόνο και πάντα ήθελα να προχωρήσω παρα πέρα. Τώρα με τη βοήθεια του οδηγού σου στις γιορτές, που θα είμαι, θα κάνω και την υπόλοιπη διαδρομή!
Νάσαι πάντα καλά, να κάνεις πολλά και ωραία ταξίδια και περιμένουμε τη συνέχεια.
Σέυχαριστώ πάρα πολύ για τα τόσο καλά σου λόγια.
Κι εγώ σου εύχομαι να περάσεις τέλεια στο Glorious London;)
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Πολυ ωραια περιγραφη !!!!Μπραβο, ειδατε πολλα παντως για τις μερες που πηγατε !!!!:D

Λονδινο :innocent: τι μου θυμισες !!!!Ειναι μαγεια το λονδινο οπως και να χει, ειχα κανει πρωτοχρονια 2010 για 2011 αλλαγη και περασα τελεια(βεβαια οπου και να εχω παει ταξιδια περπατησα , αλλα στο λονδινο οχι ξεποδαριαστηκα ..πονουσαν μεση ποδια τα παντα ολα )αλλα τα αξιζει το λονδινακι <3
,καλα εγω το λονδινο το αγαπουσα πριν ακομα παω .!!!

Μηπως να αρχισεις να γραφεις ταξιδιωτικους οδηγους γιαννη :rolleyes-80:???
Νομιζω θα σου πηγαινε ανετα !!!:rolleyes:

Χαζευω και κοιταω ξανα και ξανα τις φωτογραφιες ενω εχω παει και εγω:clap:
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολυ ωραια περιγραφη !!!!Μπραβο, ειδατε πολλα παντως για τις μερες που πηγατε !!!!:D

Λονδινο :innocent: τι μου θυμισες !!!!Ειναι μαγεια το λονδινο οπως και να χει, ειχα κανει πρωτοχρονια 2010 για 2011 αλλαγη και περασα τελεια ,καλα εγω το λονδινο το αγαπουσα πριν ακομα παω .!!!

Μηπως να αρχισεις να γραφεις ταξιδιωτικους οδηγους γιαννη :rolleyes-80:???
Νομιζω θα σου πηγαινε ανετα !!!:rolleyes:
Σ'ευχαριστώ αλλά δεν νομίζω:D
Εκτός από το οτι έχω πολύ μικρή ταξιδιωτική εμπειρία δεν φαντάζεσαι τι κόπος είναι.Σίγουρα μου αρέσει αλλά συγχρώνος με κουράζει;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Τρέμετε Lonely planet, Rough guide, Fodor's και λοιποί… giannismits is here…
Προτείνω να συνεργαστείς με τους γκουρού του Λονδίνου για τον απόλυτο οδηγό της πόλης, να μην μείνει ούτε σοκκάκι ασχολίαστο. :icon_cheesygrin:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τρέμετε Lonely planet, Rough guide, Fodor's και λοιποί… giannismits is here…
Προτείνω να συνεργαστείς με τους γκουρού του Λονδίνου για τον απόλυτο οδηγό της πόλης, να μην μείνει ούτε σοκκάκι ασχολίαστο. :icon_cheesygrin:
:icon_redface: ε κόψε κάτι:D
Κοίτα γκουρού υπάρχουν εδώ μέσα και χάρη σ'αυτούς ανακάλυψα και είδα τόσα πράγματα στο Λονδίνο.
Απλά μου αρέσει να αναλύω κάποια πράγματα παραθέτοντας και ιστορικές πληροφορίες και γενικότερα να είναι κάτι σαν οδηγός.πάντα με φωτογραφικό υλικό φυσικά.
Για να μη πω τώρα ποιός είναι ο μέντορας μου και ποιανού οι ιστορίες είναι πρότυπο για μένα ;)
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδιβες..
ευχαριστούμε κ εμεις οι επίδοξοι επισκέπτες...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
:icon_redface: ε κόψε κάτι:D
Κοίτα γκουρού υπάρχουν εδώ μέσα και χάρη σ'αυτούς ανακάλυψα και είδα τόσα πράγματα στο Λονδίνο.
Απλά μου αρέσει να αναλύω κάποια πράγματα παραθέτοντας και ιστορικές πληροφορίες και γενικότερα να είναι κάτι σαν οδηγός.πάντα με φωτογραφικό υλικό φυσικά.
Για να μη πω τώρα ποιός είναι ο μέντορας μου και ποιανού οι ιστορίες είναι πρότυπο για μένα ;)
Το τελυταίο το παρακάμπτω…
Γκουρού υπάρχουν αλλά συμμάζεμα, γράψιμο και φωτογραφική επένδυση είναι Η δουλειά
Άντε ετοίμαζε νέα αποστολή στο Λονδίνο για τα off the beaten track
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μέρα δεύτερη II – St. Katherine Docks-Wapping

Στη συνέχεια επιστρέψαμε στην Tower Bridge όπου την διασχίσαμε και την θαυμάσαμε και από κοντά ενώ είχαμε μια καλύτερη πανοραμική οπτική το City Hall με τον Shard το City και τον Tower of London.Τα πυκνά σύννεφα είχαν μαυρίσει τον ουρανό αλλά εμείς συνεχίζαμε ακάθεκτοι την διαδρομή μας ελπίζοντας να μη βρέξει.








Στο τέλος της γέφυρας στρίψαμε δεξιά και βρεθήκαμε στο συντριβάνι το κορίτσι και το δελφίνι με backround πάντα την Tower Bridge.Λίγα βήματα μετά βλέπουμε το ηλιακό ρολόι στα St. Katherine Docks.Κάναμε την βόλτα μας γύρω από τα τρία Docs που ενώνονται με γεφυράκια και είναι ένα δημοφιλές συγκρότημα κατοικιών και αναψυχής με πολλά καταστήματα για φαγητό και ποτό και μου άρεσε πάρα πολύ. Μακάρι να είχαμε περισσότερο χρόνο να πηγαίναμε σε κάποιο απ’αυτά.






Η κούραση είχε έρθει. Δεν ήταν και λίγα τα χιλιόμετρα που έγραψαν τα πόδια μας.Ήταν μόνο νωρίς το μεσημέρι και είχαμε και συνέχεια. Αν και το Wapping που θέλαμε να πάμε είναι σχετικά κοντά με τα πόδια είπαμε να πάμε με λεωφορείο. Αυτό που θέλαμε να κάνουμε αλλά δεν μας βγήκε γιατί λίγο μπερδευτήκαμε με τις στάσεις είναι να πάρουμε το λεωφορείο 100 από την στάση Sampson Street Β που είναι πάνω στην Wapping High Street και να κατέβουμε μετά από 2 στάσεις στην Wapping Station και από κει να παίρναμε το D3.
Τελικά περπατήσαμε μέχρι τον σταθμό Overground, Wapping Station. Από εκεί πήραμε το D3 και κατεβήκαμε μετά από μία στάση στη Wapping, Monza Street. Δεν γλιτώσαμε και πολλά μέτρα δηλαδή.

Λίγο μετά είναι η Wapping Wall όπου στον αριθμό 57 βρίσκεται η φημισμένη παμπ The Prospect of Whitby.



Είναι μια ιστορική πάμπ στις όχθες του Τάμεση που διεκδικεί τον τίτλο της παλαιότερης παραποτάμιας ταβέρνας και χρονολογείται γύρω στο 1520.Η αρχική ονομασία ήταν The Pelican.Η πάμπ είναι ένα εκπληκτικό κτίσμα και είναι εντυπωσιακό τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά.Μέσα κυριαρχεί το ξύλο και η πέτρα και είναι ένας πολύ ζεστός χώρος.Εχει μπαλκόνι με φανταστική θέα αλλά εμείς καθήσαμε μέσα και χαλαρώσαμε με μια ζεστή σοκολάτα. Δυστυχώς δεν πεινούσαμε να δοκιμάσουμε κάποια από τα ενδιαφέροντα πιάτα που έχει σε αρκετά φιλικές τιμές.



Η κρεμάλα συμβολίζει τις εκτελέσεις που γινόντουσαν στους πειρατές και λαθρεμπόρους κοντά στην ακτή του ποταμού Τάμεση στο Wapping. Σύμφωνα με το μύθο, οι εγκληματίες ήταν δεμένοι στο σημείο αυτό κατά την άμπωτη και τους άφηναν εκεί να πνιγούν όταν θα ερχόταν η παλίρροια!

Wapping Hydraulic Power Station


Δίπλα από την παμπ στα Pelican stairs αλλά και λίγα μέτρα μετά στη στάση Wapping Wall P είναι άλλη μια αποκάλυψη! Κατεβαίνοντας τα σκαλάκια βρίσκεστε στην αμμουδιά του Τάμεση.Εφόσον έχει άμπωτη φυσικά.Εμείς πετύχαμε παλίρροια που έφτανε μέχρι τα σκαλιά.Και πάλι όμως ήταν ένα ωραίο θέαμα σε συνδιασμό με τον καιρό που άρχισε να αγριεύει και να ρίχνει τις πρώτες σταγόνες βροχής.




Ευτυχώς εκείνη τη στιγμή από την στάση Wapping Wall P ήρθε το λεωφορείο 100.Όση ώρα ήμασταν μέσα στο λεωφορείο έριξε μια απίστευτη βροχή. Στεναχωρήθηκα και προβληματίστηκα γιατί η συνέχεια είχε πλοιάριο και Greenwich και τι βόλτα να κάνεις με τέτοιον καιρό? Μετά από λίγα λεπτά φτάνοντας στη στάση St Katharine Docks που κατεβήκαμε, η βροχή είχε σταματήσει και κατευθείαν ο ήλιος βγήκε λαμπερός!

Η συγκεκριμένη στάση λεωφορείου βρίσκεται πίσω από τα St Katharine Docks και σχεδόν απέναντι απ’τον Tower of London και την Tower Bridge. Περπατήσαμε έχοντας δίπλα μας τα εξωτερικά τείχοι του πύργου και απέναντί μας την γέφυρα. Κατεβαίνοντας δεξιά βρεθήκαμε μπροστά στον πύργο του Λονδίνου.






Ο πύργος του Λονδίνου που προστατεύεται ως Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς από την Ουνέσκο, είναι ένα ιστορικό κάστρο που χτίστηκε από τον Γουλιέλμο τον Κατακτητή το 1078. Οι επόμενοι βασιλείς έκαναν διάφορες επεκτάσεις στο κάστρο.Ο Πύργος είναι ένα συγκρότημα από διάφορα κτίρια μέσα σε αμυντικά τείχη και τάφρο και η ισχυρότερη δομή του μεσαιωνικού κάστρου είναι ο Λευκός πύργος που χρονολογείται απ’ απ τον 11 ο αιώνα. Αν και αρχικά χρησιμοποιήθηκε ως Βασιλική κατοικία το μεγαλύτερο διάστημα από τα 900 χρόνια της ιστορίας του ήταν αντικείμενο τρόμου και σύμβολο καταπίσεσης. Ένα μέρος βασανιστηρίων και θανάτου. Τα βασικά αξιοθέατα στο σύμπλεγμα του Πύργου είναι το Μουσείο με τα κοσμήματα του Στέμματος, δηλαδή τα βασιλικά εμβλήματα, στέμματα, σκήπτρα, ξίφη που χρησιμοποιούνταν στις στέψεις και σε άλλες επίσημες τελετές. Τον Λευκό Πύργο όπου φυλάσσονται πανοπλίες και συλλογές από όπλα, τον Πύργο των βασανιστηρίων, τον Πύργο Green, το Βασιλικό Νομισματοκοπείο.
http://www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/

Η είσοδος στον πύργο κοστίζει 19,50 λίρες και περιλαμβάνεται στην προσφορά 2 for 1 της travel card.
Δυστυχώς ο χρόνος ήταν λίγος όπως είπα και ο πύργος θα μας έπιανε πολύ χρόνο οπότε δεν τον επισκευτήκαμε.

Tower bridge και City Hall από την πλευρά του Πύργου




Αφού περάσαμε μπροστά από τον πύργο και θαυμάσαμε ότι μπορούσαμε να δούμε απ’έξω κατευθυνθήκαμε προς το Tower Millennium Pier. Από την προβλήτα Tower Pier θα παίρναμε το θαλάσσιο λεωφορείο της γραμμης KPMG Clippers Thames το RB1 για να πάμε στο Greenwich.Το συγκεκριμένο δρομολόγιο κάνει τη διαδρομή Embankment Pier - Woolwich Arsenal Pier και είναι το πιο δημοφιλές καθώς κάνει στάση στα σημαντικότερα σημεία όπως London Eye Pier, Bankside Pier, London Bridge City Pier, Tower Pier, Canary Wharf Pier, Greenwich Pier.

Υπάρχουν φυσικά και οι οργανωμένες κρουαζιέρες από διάφορες εταιρείες, και από την συγκεκριμένη όμως μπορείτε και με τα ποταμόπλοια της γραμμής να κάνετε πιο ευέλικτα και οικονομικά τη δική σας βόλτα στον Τάμεση.Οπότε οργανώστε και προγραμματίστε την διαδρομή που εσείς θέλετε ανάλογα την περιοχή που θα βρίσκεστε και που θέλετε να πάτε.
http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/1131.aspx
http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/21311.aspx
*Πατώντας πάνω στις αποβάθρες εμφανίζεται η διαδρομή της κάθε γραμμής.Επίσης μπορείτε να κατεβάσετε σε pdf τα δρομολόγια και τα τιμολόγια.

Η Thames Clippers λειτουργεί με άδεια από την tfl (Transport for London) και παρέχει εκπτώσεις στους κατόχους Oyster και Travel Card. Το εισητήριο μονής διαδρομής κανονικά κοστίζει 6,50 λίρες, για τους κατόχους Oyster Card 5,85 και τους κατόχους Travel Card όπως εμείς 4,30.
http://www.thamesclippers.com/
http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/piers/21314.aspx

Αφού κόψαμε τα εισητήρια μας περιμέναμε το RB1 το οποίο μετά από λίγα λεπτά ήρθε.


Τα πλοιάρια είναι κλειστά με αεροπορικού τύπου καθίσματα και μεγάλες τζαμαρίες.Μόνο στο σημείο της εξόδου υπάρχει μικρός χώρος που μπορείς να σταθείς έξω για να δείς καλά τα αξιοθέατα και την θέα καθώς προχωράει το καραβάκι.Έτσι κι εγώ αφού τράβηξα καποιες φωτογραφίες καθήσα στη θέση μου.Μετά από τέσσερις στάσεις σε περίπου 20 λεπτά φτάσαμε στο Greenwich...
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ερώτηση..Σας εμφανίζει τις φωτογραφίες?
Στον Mozilla μου εμφανίζει ελάχιστες και στον explorer φαίνονται κανονικά χωρίς πρόβλημα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Μια χαρά τις βλέπω με mozilla και είναι και πολύ ωραίες. :icon_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom