Ρουμανία Happenings, τένις και μεσαιωνικά κάστρα...στη Ρουμανία!

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Απ την στιγμη που έχω μικτή ασφάλεια γιατί να μου κρατήσουν λεφτά σε περίπτωση ατυχήματος; Αποσο ξέρω την πιστωτική δεν μπορω να τη χρεισημοποιησω εκει ,πρεπει να είναι κ η μητέρα μου μαζί! Χαχα
Αν η πιστωτική έχει pin, δεν χρειάζεται ταυτοπροσωπία. Αρκεί να γνωρίζεις τον αριθμό.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αρχικά @Grerena ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη ιστορία!

Τώρα περί ενοικίασης αυτοκινήτου στη Ρουμανία, επειδή κι εγώ το έψαχνα πριν λίγες μέρες, εννοείται ότι στα διεθνή γραφεία ισχύει ο κανόνας, δηλαδή ο οδηγός πρέπει να έχει πιστωτική κάρτα στο όνομά του. Βρήκα όμως την εταιρεία telcar, η οποία ίσως να μην απαιτεί πιστωτική κάρτα. Το σάιτ της είναι στα ρουμάνικα, αλλά με τη βοήθεια του google translate διάβασα τους όρους και γράφει ότι για την εγγύηση μπορείς να δώσεις πιστωτική ή μετρητά. Τους έστειλα και e-mail πριν 2 μέρες, αλλά δε μου έχουν απαντήσει. Αν θες @Στάθης μπορείς να το ελέγξεις κι εσύ και να τους στείλεις e-mail.

Εμείς πάντως αποφασίσαμε τελικά να πάμε οδικώς από Αθήνα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@Sassenach77 Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Αυτήν την ατμόσφαιρα πράγματι την ένιωσα και χαίρομαι που κάποιος την ΅εισέπραξε΅.
Μόλις πας στη λίμνη, θα θέλουμε άμεση ανταπόκριση, γιατί το επόμενο οδικό μου από Ελλάδα σκέφτομαι να συμπεριλαμβάνουν τα "κενά" της Ρουμανίας...
Εύχομαι μόνο να βοηθήσει ο καιρός !!! Και πιστεύω Νοέμβρη μήνα, θα υπάρχει πολύ ατμόσφαιρα "κόμη Δράκουλα" :D
Με το καλό να ξαναπάς, γιατί είσαι καλή γυριστρούλα:p και σε χαίρομαι !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου: ναι! θέλει πιστωτική κάρτα. Εγώ το νοίκιασα από το αεροδρόμιο για 4 ημέρες. Είχα κλείσει όμως αυτοκίνητο με e-mail από Ελλάδα. Αυτό σημαίνει ότι όταν πήγα υπήρχε αυτοκίνητο διαθέσιμο και ότι δεν έχασα χρόνο σε διαδικαστικά. Η φθηνότερη τιμή που βρήκα ήταν 74€ το τετραήμερο, αλλά επέλεξα τη μικτή ασφάλεια και μου στοίχισε τελικά 104€.
Τις λατρεύω αυτές τις τιμές !!! :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Απ την στιγμη που έχω μικτή ασφάλεια γιατί να μου κρατήσουν λεφτά σε περίπτωση ατυχήματος; Αποσο ξέρω την πιστωτική δεν μπορω να τη χρεισημοποιησω εκει ,πρεπει να είναι κ η μητέρα μου μαζί! Χαχα
Γιατί μπορεί πχ να κάνεις κάποια παράβαση. Αν όμως κάνεις πλήρη ασφάλεια, το ποσό της εγγύησης πέφτει αισθητά !
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
@Eurotraveler οδικό στη Ρουμανία; Πολύ καλό μου ακούγεται. Εγώ το σκέφτομαι πραγματικά για του χρόνου το Σεπτέμβριο.
Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι μόλις γύρισα από ένα οδικό 5.400km (πήγαμε Μόναχο μέσω Βαλκανίων και γυρίσαμε από Ιταλία) και ύστερα από αυτό η Ρουμανία μου φαίνεται... πολύ πολύ κοντά. Επίσης ο δρόμος Αθήνα - Θεσσαλονίκη είναι από τους καλύτερους που συνάντησα.
Καλά να περάσεις.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Φαντάζομαι ότι κάτι θα διαβάσουμε γι' αυτό.:clap::clap:
Σίγουρα θα γράψω για αυτό το ταξίδι. Αλλά θα αργήσει λίγο. Μέχρι να τα βάλω σε σειρά όλα αυτά που κάναμε. Ηταν και πολλά! Σαν να ήταν πολλά ταξίδια σε ένα! Το ξέρω Βασίλη ότι είσαι fan του οδικού ταξιδιού. Τώρα έγινα και εγώ. Για αυτό υπομονή για να το περιγράψω σωστά.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Σαν τα οδικά δεν υπάρχουν. Μπορει να ειναι κουραστικά αλλα αυτά που βλέπεις σε αποζημιώνουν !! Μια πόλη μπορεις να την δεις με ενα αεροπορικό ταξίδι χάνεις όμως την μαγεία της της περιφέρειας της χώρας, τα μικρά υπέροχα χωριουδάκια !!! Δυστυχώς η χώρα μας δεν ευνοει πολυ τα οδικα ταξίδια γιατί είμαστε λίγο αποκομενοι από την υπόλοιπη Ευρώπη. Ακόμη όμως και αυτά τα ταξίδια που τα κάνω αεροπορικώς σχεδόν πάντα νοικιάζω αυτοκίνητο για να δω πράγματα και παραέξω.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σίγουρα θα γράψω για αυτό το ταξίδι. Αλλά θα αργήσει λίγο. Μέχρι να τα βάλω σε σειρά όλα αυτά που κάναμε. Ηταν και πολλά! Σαν να ήταν πολλά ταξίδια σε ένα! Το ξέρω Βασίλη ότι είσαι fan του οδικού ταξιδιού. Τώρα έγινα και εγώ. Για αυτό υπομονή για να το περιγράψω σωστά.
Υπομονή έχουμε , καθώς και έναν χειμώνα μπροστά μας για να διαβάζουμε και να ονειρευόμαστε.:):)
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Επίσης ο δρόμος Αθήνα - Θεσσαλονίκη είναι από τους καλύτερους που συνάντησα.
Το πιστεύω. Επιπλέον όμως πρέπει να είναι και ένας από τους ακριβότερους όσον αφορά τα διόδια...

Άλλαξαν τα σχέδια και θα πάμε αεροπορικώς. Τα 40€ της Ryanair για Δεκέμβρη είναι ό,τι πρέπει. Θα γλιτώσουμε έτσι και τους επαρχιακούς δρόμους από τη Σόφια ως το Σιμπίου, οι οποίοι με φοβίζουν λίγο το χειμώνα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ακόμα καλύτερα.
Έχει τα καλά του το οδικό...αλλά και το αεροπορικό είναι αλλιώς.
Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom