ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
:clap:Δεύτερη φορά στη Νέα Υόρκη???!!!! Ζηλεύω και πάλι! :lol:
Μπράβο βρε echo...

1) Κοιτάω και γω για εισιτήρια κατά καιρούς (μπας και ξαναπάμε σύντομα;)), η τιμή μου φαίνεται νορμάλ (εως καλή) για αρχές-μέσα Απρίλη.

2) Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά ενημέρωσε μας...

3) Είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα, αλλά προσωπικά μια χαρά τη βρήκα τη Delta (και πήγα με το αεροπλάνο που αναφέρεις).

Πολύ καλά να περάσετε λοιπόν!

Υ.Γ. Με ξενοδοχεία τι έκανες?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
:clap:Δεύτερη φορά στη Νέα Υόρκη???!!!! Ζηλεύω και πάλι! :lol:
Μπράβο βρε echo...

1) Κοιτάω και γω για εισιτήρια κατά καιρούς (μπας και ξαναπάμε σύντομα;)), η τιμή μου φαίνεται νορμάλ (εως καλή) για αρχές-μέσα Απρίλη.

2) Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά ενημέρωσε μας...

3) Είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα, αλλά προσωπικά μια χαρά τη βρήκα τη Delta (και πήγα με το αεροπλάνο που αναφέρεις).

Πολύ καλά να περάσετε λοιπόν!

Υ.Γ. Με ξενοδοχεία τι έκανες?
Ευχαριστώ πολύ pxanth!! Έβρισκα και φθηνότερα εισιτήρια αλλά με εταιρίες που δεν ήθελα να ταξιδέψω (ουκρανική,ρώσικη..) ή με χάλια ανταποκρίσεις.. Η τιμή μου φάνηκε καλή γιατί κλείσαμε πριν λίγες μέρες για την πεθερα μου, με delta και απευθείας πτήσεις, για τέλη ιουνίου, και έκανε 870 ευρώ. Βέβαια άλλο ο ιούνιος..
Με χαροποιεί που την βρήκες μια χαρά την delta.. 11 ώρες μου φαίνονται πολλές!! Ελπίζω να έχει σχετικά άνετες θέσεις, αρκετές ταινίες για να δούμε και φαγητό που να τρώγεται..
Θέμα με την διαμονή δεν υπάρχει γιατί έχουμε συγγενείς και εντωμεταξύ έχουν πάει κι άλλοι από πέρσι, οπότε θαμαστε μεγάλη παρέα για το Πάσχα..
Έχω την εντύπωση ότι πάλι θα τα γλιτώσει. ;)

Άντε βρε τυχερούλα με κάνεις να ζηλεύω πάλι :p
Καλά κατάλαβες kanelitsa μου! :) Εύχομαι και σεις να πάτε σύντομα!
Μπράβο!καλη ιδέα ....και γω σκέφτομαι για Δεκέμβριο.Αμα υπάρχουν συγγενείς,τα έξοδα ειναι πολυ μειωμένα :)
Η αλήθεια είναι πως χωρίς συγγενείς είναι πολύ δύσκολο να μείνεις για αρκετές μέρες. Το κοίταζα μηπως μείνουμε για ένα βράδυ Μανχάταν και ακόμα και απρίλη είναι πανάκριβα. Έχει μόνο κάτι χρέπια με κοινό μπάνιο στο 100άρικο..
Μακάρι να τα καταφέρεις για Δεκέμβρη πάντως ,το χριστουγεννιάτικο κλίμα είναι το κάτι άλλο.. :)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ακριβώς τέτοια εποχή πήγαμε και μεις με Delta το 2009! Να φανταστείς ότι με προσφορά τοτε δώσαμε τα ίδια σχεδόν λεφτά! Η πτήση περνάει γρήγορα κάναμε 9 ώρες να πάμε και 10 να γυρίσουμε ειδικά στον γυρισμό ούτε την κατάλαβα σχεδόν κοιμόμουν συνέχεια .. Ο καιρός ήταν φανταστικός το πρωί τις μισές μέρες γυρνούσαμε με κοντομάνικο. Οι μέρες είναι ιδανικές για να τα δείτε όλα!! Καλά να περάσετε!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ακριβώς τέτοια εποχή πήγαμε και μεις με Delta το 2009! Να φανταστείς ότι με προσφορά τοτε δώσαμε τα ίδια σχεδόν λεφτά! Η πτήση περνάει γρήγορα κάναμε 9 ώρες να πάμε και 10 να γυρίσουμε ειδικά στον γυρισμό ούτε την κατάλαβα σχεδόν κοιμόμουν συνέχεια .. Ο καιρός ήταν φανταστικός το πρωί τις μισές μέρες γυρνούσαμε με κοντομάνικο. Οι μέρες είναι ιδανικές για να τα δείτε όλα!! Καλά να περάσετε!!!
Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες giannoula! :) Λογικά οι 11ώρες που βλέπω εγώ δε θαναι όλες στον αέρα, μπορεί ναναι και 10ωρο, ανάλογα βεβαια και με τον καιρό που θα συναντήσουμε.
Μακάρι ναχουμε και μεις τόσο καλό καιρό τον απρίλη! θαναι και μεγάλη η μέρα και θα το ευχαριστηθούμε περισσότερο, γιατι Δεκέμβρη νύχτωνε πολύ νωρίς, 4+ νομίζω..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
σίγουρα νύχτωνε μετά τις 6μμ και να πάτε και για κανένα καφέ ή ποτάκι αν έχει καλό καιρό την ώρα του ηλιοβασιλέματος στο http://www.230-fifth.com/. Έχει σούπερ θέα!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
σίγουρα νύχτωνε μετά τις 6μμ και να πάτε και για κανένα καφέ ή ποτάκι αν έχει καλό καιρό την ώρα του ηλιοβασιλέματος στο http://www.230-fifth.com/. Έχει σούπερ θέα!!!
Το έψαξα και ο ήλιος δύει στις 7.30, μια χαρά! Η πρότασή σου καταγράφηκε! ήθελα ένα μέρος με θέα μιας και δε θα ξανανέβουμε στο top of the rock (που ήταν τέλειο βέβαια)..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπήκα στο site της Delta και η κράτηση έγινε μια χαρά.. Έχει και δωρεάν κράτηση θέσεων κι ας είναι 2 μήνες πριν. Πάντως η απόδειξη στην διαχειριση της κράτησης (στο site της Delta) λεει ότι δώσαμε 50 ευρώ παραπάνω.. Ενώ η απόδειξη που μας ήρθε απ'το travelplan λεει κανονικά το ποσό που δώσαμε.. Αυτή τη διαφορά δε καταλαβαίνω ποιος τη χρεώνεται..

Χτες ανανέωσα τη μία esta που είχε λήξει (λόγω λήξης διαβατηρίου) και παρατήρησα ότι δε ζητάει πια αριθμό πτήσης. Εντωμεταξύ ούτε στην διαχείριση κράτησης στο site της delta μου ζητάει να βάλω τους αριθμούς των esta (μόνο άλλα στοιχεία θέλει). Δε δηλώνουμε πια τις esta;

Η δική μου esta που δεν έχει λήξει έχει μέσα τα στοιχεία από το προηγούμενο ταξίδι και δε με αφήνει να τα αλλάξω. Πειράζει αυτό;
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θέμα με την διαμονή δεν υπάρχει γιατί έχουμε συγγενείς και εντωμεταξύ έχουν πάει κι άλλοι από πέρσι, οπότε θαμαστε μεγάλη παρέα για το Πάσχα..
Να σου πω την αλήθεια, αφότου έκανα το ποστ θυμήθηκα ότι είχες μείνει σε συγγενείς... μεγάλο πλεονέκτημα! Κάθε χρόνο Νέα Υόρκη λοιπόν!:clap:

Το έψαξα και ο ήλιος δύει στις 7.30, μια χαρά! Η πρότασή σου καταγράφηκε! ήθελα ένα μέρος με θέα μιας και δε θα ξανανέβουμε στο top of the rock (που ήταν τέλειο βέβαια)..
Συμφωνώ και επαυξάνω με την πρόταση της @giannoula για το 230 Fifth. Το Empire δείχνει πολύ επιβλητικό (και πολύ κοντινό!) από εκεί πάνω. Ελπίζω να βοηθήσει και ο καιρός, ώστε να καθίσετε έξω, είναι τελείως διαφορετικά σε σχέση με μέσα...

Χτες ανανέωσα τη μία esta που είχε λήξει (λόγω λήξης διαβατηρίου) και παρατήρησα ότι δε ζητάει πια αριθμό πτήσης. Εντωμεταξύ ούτε στην διαχείριση κράτησης στο site της delta μου ζητάει να βάλω τους αριθμούς των esta (μόνο άλλα στοιχεία θέλει). Δε δηλώνουμε πια τις esta;
Δεν ξέρω τι συνέβαινε παλιότερα, αλλά εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον δεν ζητάει αριθμό ESTA στο site της Delta.

Η δική μου esta που δεν έχει λήξει έχει μέσα τα στοιχεία από το προηγούμενο ταξίδι και δε με αφήνει να τα αλλάξω. Πειράζει αυτό;
Αυτή είναι και δική μου απορία. Πρέπει να μας διαφωτίσει κάποιος που πήγε δύο τουλάχιστον φορές μέσα σε δύο χρόνια που ισχύει η ESTA. Είναι δηλαδή απαραίτητο να αλλάξει κανείς τα στοιχεία πτήσης και τη διεύθυνση διαμονής?


Έχεις κάνει κάποιο πλάνο σχετικά με τα αξιοθέατα που θα επισκεφτείτε αυτή τη φορά? Κάτι που να σου έμεινε "απωθημένο" από την προηγούμενη?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτή είναι και δική μου απορία. Πρέπει να μας διαφωτίσει κάποιος που πήγε δύο τουλάχιστον φορές μέσα σε δύο χρόνια που ισχύει η ESTA. Είναι δηλαδή απαραίτητο να αλλάξει κανείς τα στοιχεία πτήσης και τη διεύθυνση διαμονής?

Έχεις κάνει κάποιο πλάνο σχετικά με τα αξιοθέατα που θα επισκεφτείτε αυτή τη φορά? Κάτι που να σου έμεινε "απωθημένο" από την προηγούμενη?
Eυχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες!! :) Σχετικά με την esta, τα στοιχεία διαμονής είναι ίδια, αλλά φαίνεται η παλιά πτήση. Αλλά αφού πλέον δε ζητάει τα στοιχεία της καινούριας πιθανότατα δεν πειράζει..

Ακόμα δεν έχω κάνει πλάνο γιατί ήταν ξαφνική απόφαση, αλλά θέλουμε να κάνουμε κάποια πράγματα που δε προλάβαμε, και σίγουρα να ξαναπάμε σε κάποια που δεν είχαμε χρόνο να ευχαριστηθούμε. Π.χ. στο ΜΕΤ ξανά σίγουρα.. Όπως και στο μνημείο 11/9 που πήγαμε 2 φορές αλλά δε καταφέραμε να το δουμε.. Το Central park χωρίς μισό μέτρο χιόνι θαναι πολύ διαφορετικό και σίγουρα θα ξαναπάμε.. Επίσης σκεφτόμαστε μήπως πάμε για μιάμιση μέρα καταρράκτες Νιαγάρα, έχει φθηνές πτήσεις..

Εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες όλες οι προτάσεις για έξτρα πράγματα για κάποιον που έχει δει τα βασικά.. :)
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.936
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες όλες οι προτάσεις για έξτρα πράγματα για κάποιον που έχει δει τα βασικά
Βέβαια όταν θα πάτε δεν θα είναι ακόμη έτοιμο, αλλά μπορείτε να το έχετε υπόψιν σας για επόμενη επίσκεψη. :)

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΠΝΟΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤ
Το απίστευτο πλωτό πάρκο που θα αλλάξει την όψη της Νέας Υόρκης -Θα αιωρείται πάνω από το νερό [εικόνες]


Πηγή: Το απίστευτο πλωτό πάρκο που θα αλλάξει την όψη της Νέας Υόρκης -Θα αιωρείται πάνω από το νερό [εικόνες] | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/191520/apisteyto-ploto-parko-poy-tha-allaxei-tin-opsi-tis-neas-yorkis-tha-aioreitai-pano-apo#ixzz3Rr4FB4Du
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.561
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom