KLM KLM - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
1. Αρκεί...

2. Θα σου δωθούν 2 boarding passes. 1 ATH-AMS και 1 AMS-EDI. Δέν ξέρω πως είναι το online check in counter/drop off της KLM στο Βενιζέλος αλλά πάντα πάνε στο τελικό προορισμό (με εξαιρέσεις που δεν ισχύουν στην περιπτωσή σου). Όταν σκανάρεις το boarding pass σου (το πρώτο) κανονικά θα πρέπει να σου βγάλει ΟΛΕΣ τις πληροφορίες για το ταξίδι σου. Θα κάνεις confirm αφού δείς οτι είναι σωστές, θα σου κάνει print το tag και τελείωσες.

3. Δεν έχεις αρκετό χρόνο για να πας στη πόλη και να δεις κάτι ουσιαστικό. Ταλαιπωρία είναι. Ως αναφορά τον έλεγχο. Άν δεν κάνω λάθος επειδή κάνεις transfer για χώρα εκτώς Schengen θα ξαναπεράσεις κάποιο έλεγχο. Το αεροδρόμιο έχει διάφορα πράγματα να κάνεις (και ένα απο τα πιο ωραία μουσεία αεροδρομίου).
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Πάρα πολύ ωραία!
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!
Τώρα για να είμαι σίγουρος για το check-in αν είναι το κάνω online και το πολύ πολύ μετά πάω και περιμένω στο γκισέ της KLM (αν δεν έχει καμιά τεράστια ουρά) για να παραδώσω τις αποσκευές. Δεν νομίζω να μου αρνηθούν επειδή έχω κάνει online check in.
Αν τώρα δεν έχουν βάλει ακόμα μηχάνημα για να παραδώσω μόνος μου τις αποσκευές και έχουν ειδικό υπάλληλο για αυτούς που έχουν κάνει online ακόμα καλύτερα. Προτιμώ να τις δώσω σε υπάλληλο παρά να τις βάλω μέσα σε ένα μηχάνημα! Είμαι λίγο παραδοσιακός σε αυτά και τα φοβάμαι αυτά τα πολύ αυτοματοποιημένα συστήματα!
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
Μετά από 10 χρόνια απουσίας, η KLM Royal Airlines θα επανασυνδέσει το Aμστερνταμ με το Μπουένος Aιρες από τις 31 Οκτωβρίου 2011. Το Μπουένος Aιρες θα είναι ο 67ος υπερατλαντικός προορισμός».
Ο Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος Peter Hartman της KLM δήλωσε: «Με το Μπουένος Aιρες που είναι ο 7ος προορισμός της KLM στη Λατινική Αμερική, ενισχύουμε τη θέση μας σε αυτή την έντονα αναπτυσσόμενη περιοχή. Η Λατινική Αμερική είναι πού σημαντική για το εκτεταμένο δίκτυο της Air France-KLM. Το Μπουένος Aιρες, με 14 εκατομμύρια κατοίκους, είναι ένας από τους σημαντικότερους προορισμούς στην ταχέως αναπτυσσόμενη αυτή αγορά. Η Αργεντινή είναι ένας πολύ δημοφιλής τουριστικός προορισμός για τους ευρωπαίους ταξιδιώτες".

Οι απευθείας πτήσεις προς το αεροδρόμιο Ezeiza του Μπουένος Aιρες θα πραγματοποιούνται τρεις φορές την εβδομάδα για τη χειμερινή περίοδο με ένα Boeing 777-200ER εξοπλισμένο με 318 θέσεις: 35 στην World Business Class και 283 στην Οικονομική Θέση. Η πτήση της KLM KL707 θα αναχωρεί το πρωί από το αεροδρόμιο του Aμστερνταμ Schiphol στις 10.10 τη Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή με άφιξη στο Μπουένος Aιρες το βράδυ της ίδιας ημέρας στις 20.20 και η πτήση της επιστροφής KL708 θα αναχωρεί από το Μπουένος Aιρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή στις 22.20, με άφιξη στο Aμστερνταμ την επόμενη ημέρα στις 15.35.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Απο τις 14/5 η KLM στα ευρωπαικα δρομολογια θα χρεωνει εξτρα την βαλιτσα και θα εχει δωρεαν μονο την χειραποσκευη, η εταιρια δηλωνει οτι σκοπος αυτης της κινησης ειναι ο επιβατης να πληρωνει ακριβως ο,τι χρειαζεται και η εταιρια να διατηρει τους ναυλους χαμηλα. Η χρεωση δεν ισχυει για υπερατλαντικα ταξιδια στα οποια υπαρχει και ενδοευρωπαικο μερος οπως ATH-AMS-JFK.

Περισσοτερες λεπτομερειες για το ποιοι δικαιουνται ακομα δωρεαν αποσκευη εδω
Changed Check-in Baggage Policy - KLM.com
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αρχίσαν τα βιολιά..... και το χορό σέρνει η KLM
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Γιατι τα εισητηρια της KLM ειναι φτηνα :shock::shock::shock::shock::shock:;;;;;;;;;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Γιατι τα εισητηρια της KLM ειναι φτηνα :shock::shock::shock::shock::shock:;;;;;;;;;
Απο Αθηνα για Αμστερνταμ ειναι πανακριβα. Πιο κοντινα δρομολογια οπως Βερολινο-Αμστερνταμ επαιζαν παλιοτερα γυρω στα 80€, τωρα πλεον δεν ξερω:roll:
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Βερολινο-Αμστερνταμ τον Ιουλιο 227!!!!ευρω... Τζαμπα...
Το ιδιο δρομολογιο off season τον Οκτωβρη 195 ευρω..... Μας δουλευουν ετσι.....
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Βερολινο-Αμστερνταμ τον Ιουλιο 227!!!!ευρω... Τζαμπα...
Το ιδιο δρομολογιο off season τον Οκτωβρη 195 ευρω..... Μας δουλευουν ετσι.....
Απο περιεργεια τωρα που τα κοιταξα το συγκεκριμενο παιζει γυρω στα 130€ και Ιουλιο αναλογα τις μερες, μερικες εχει πανω απο 200€ . Σιγουρα αρκετα παραπανω βεβαια απο τα 79€ που ειχα δωσει για το ιδιο δρομολογιο πριν 1,5 χρονο με την ιδια εταιρια:D
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν είσαι Flying Blue μέλος (ακόμα και απλό) δικαιούσαι δωρεάν αποσκευή ;)
Οπότε απλά κάντε register όσοι δεν είστε...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Ας το βάλω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Η KLM έχει βάση και προσφέρει πτήσεις για Νοτιο-Ανατολική Αγγλία(αεροδρόμιο MANSTON η ΚΕΝΤ INTERNATIONAL AIRPORT-στο Κέντ φυσικά).

Εχει και σχετικά καλούς συνδυασμούς απο Αθήνα.

Από τιμές,άστα να πάνε...

Πιθανόν να εξυπηρετεί κάποιον η περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom