Ταϊλάνδη Ko Samui-Ko Phagnan

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
λοιπον τελικα το πηρα αποφαση και θα παμε στα δυο παραπανω...
καλως εχοντων των πραγματων, θελω να μεινουμε 3-4 βραδια Σαμουι, 8-9 στο Κο P. και αναγκαστικα ενα βραδυ Μπανγκογκ..

Αλλα δεν μπορω να κατασταλλαξω...αντε Μπανγκογκ θα βρω ενα ξενοδοχειο....στο φιναλε ενα βραδυ ειναι...

το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω που να μεινουμε στα νησια
Στο Κο P.θελω να μεινουμε καπου αλλα να ειναι ωραια η παραλια...
Στο Σαμουι, δεν μπορω να κατασταλλαξω...επειδη θα ειμαστε και τελη Ιουνη με αρχες Ιουλη στο Σαμουι, δεν θελω να παμε καπου και να ειναι σχεδον ολα κλειστα γιατι ειδα οτι ειναι low season...απο την αλλη δεν θελω και τον τρελο χαμο (βλ. Chaweng)...σκεφτομουν καπου για Lamai...¨η για Maenam

μιας και πολλοι εχετε παει Ταυλανδη, εχετε να προτεινετε τιποτα;
οχι ντε και καλα καταλυμα...τουλαχιστον ποια παραλια να εχουμε ως βαση μας....αντε μετα πας και σε καμια αλλη αυθημερον...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος: Θα πας 2 βδομάδες Ταϋλάνδη και θα μείνεις 8-9 μέρες στο Koh Phangan? Γιατί? :shock: Τι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις όλες αυτές τις μέρες?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω που να μεινουμε στα νησια
Στο Κο P.θελω να μεινουμε καπου αλλα να ειναι ωραια η παραλια...
Στο Σαμουι, δεν μπορω να κατασταλλαξω...επειδη θα ειμαστε και τελη Ιουνη με αρχες Ιουλη στο Σαμουι, δεν θελω να παμε καπου και να ειναι σχεδον ολα κλειστα γιατι ειδα οτι ειναι low season...απο την αλλη δεν θελω και τον τρελο χαμο (βλ. Chaweng)...σκεφτομουν καπου για Lamai...¨η για Maenam
μιας και πολλοι εχετε παει Ταυλανδη, εχετε να προτεινετε τιποτα;
οχι ντε και καλα καταλυμα...τουλαχιστον ποια παραλια να εχουμε ως βαση μας....αντε μετα πας και σε καμια αλλη αυθημερον...
Στο Σαμούι, μπορείς να μείνεις κάπου ανάμεσα σε Chaweng & Lamai, έχει ωραίους κολπίσκους και πολύ πράσινο στους λόφους, είναι πολύ όμορφα...τίποτα δεν είναι κλειστό την εποχή που πας, είναι όλα μια χαρά και δε γίνεται κανένας κακός χαμός, ο Αύγουστος στην Ελλάδα είναι 100 φορές χειρότερος. Απλά πρόσεξε μην έχει φασαρία από νυχτερινά μαγαζιά εκεί που θα μείνεις, εμένα μου αρέσει το βράδυ η ησυχία κι αν είναι και η θάλασσα στα πόδια σου, τι άλλο θέλεις...

Συμφωνώ με τον μπαμπαντούμα ότι είναι ίσως πολλές 8-9 μέρες στο πανέμορφο Koh Phangan....3-4 μέρες ίσως είναι αρκετές για μένα....δες μήπως και πας Ko Tao μετά αφού έχεις τόσες μέρες...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος: Θα πας 2 βδομάδες Ταϋλάνδη και θα μείνεις 8-9 μέρες στο Koh Phangan? Γιατί? :shock: Τι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις όλες αυτές τις μέρες?
δεν εχω αποφασισει ακομα 100% ποσες μερες κ που...ετσι το σκεφτομαι προς το παρον.
θελω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πολυ relax...

+ 3-4 καταδυσεις
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Εγω πιστευω οτι 8 μερες στο Pha Ngan δεν ειναι πολλες αφου θελεις να πας για relax.Στο Ταο δε θα σου προτεινα να πας, πηγανε περυσι τον Αυγουστο φιλοι και φυγανε τρεχοντας.Το νησι ειναι καραχτισμενο!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αν και αν ψαξεις στο φορουμ, θα βρεις αρκετα θρεντ με πολυτιμες πληροφοριες για ταιλανδη (που και μενα με βοηθησαν φοβερα περυσι που εκανα το ταξιδι σου)
εν συντομια, το κο ταο προτεινεται για καταδυσεις, οποτε πηγαινε για κανα διημερακι.. επισης, συμφωνω με τους προλαλησαντες, οτι οσο και να σου αρεσει το πανγκαν 8 μερες θα κόψεις φλεβες... μεινε 3 μαξ τεσσερις... το νησι προσφερεται για χαλαρωση και ησυχια επισης, φανταζομαι το ξερεις και αυτό θελεις... σε 1-2 μερη μονο εχει κοσμο, κινηση, μαγαζια.. επισης τσεκαρε τις ημερομηνιες του full moon party και δες αν σου αρεσει η ιδεα, για να μη βρεθεις προ εκπληξεων (αν δε θες)

στο πανγκαν, εγω εμενα στο long bay resort, ενα απιθανο resort για χαλαρωση... δε με τρελανε βεβαια η θαλασσα που ειχε μπροστα αλλα οκ... επισης τσεκαρε και το blue ocean garden που εχει προτεινει νομιζω ο ξενος...

στο σαμουι μπορεις να μεινεις στο λαμαι, το οποιο εχει ζωη μεν, αλλα οχι τον κακο χαμο της τσαβενγκ (που συν ολα τα αλλα εχει και μια μυρωδια υπονομων που δεν αντεχεται)..

εγω εμενα στο lamai wanta...

αν θες ακομη περισσοτερη ησυχια... εσενα τη θαλασσα και κανα ρεστοραντ, μεινε στους κολπισκους που λεει ο GTS σε κανενα www.promtsukburi.com ή www.thongtakian.com (αυτα ειναι αναμεσα σε λαμαι και τσαβενγκ)

επισης κακως βγαζεις εξω την μπανγκοκ.. καλα τα νησια, αλλα ειναι μια πολη που αξιζει το τριημερακι της και ειναι εμπειρια να τη δεις.. σου αρεσει δε σου αρεσει...προτιμησε τις περιοχες silom η sukhumvit... εγω εμεινα 2 μερες στη μια στο silom city hotel (ευγενικη προσφορα της κικη η επιλογη) και 1 μερα στην επιστροφη στο πιο χλιδατο και ακριβο (σιγα το ακριβο αλλα λεμε τωρα) adelphi suites στο sukhumvit τα συστηνω και τα 2... (οι τιμες ειναι οπως σε ολη την ταιλανδη χωμα, ετσι κι αλλιως)
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
φλεβες αποκλειεται να κοψω...δεν γλυτωνετε ετσι ευκολα απο μενα...

θα τσεκαρω τα καταλυματα που ειπες...οσο για την μπανγκογκ δεν εχω αποφασισει ακομα...σιγουρα ενα βραδυ θα κατσω, ισως δυο-τρια...δεν ξερω...
θα μεινω sukhumvit που ειπες...πολυ με βοηθησε...εχω σταμπαρει ενα μπαρακι στην περιοχή που οπωσδηποτε θα επισκεφτω....αν μενω και στην περιοχη ακομα καλυτερα

το Long bay resort δεν μου αρεσε...αλλα το blue ocean ειναι στις επιλογες μου...δαγκωτο...στο Ko P. ποια παραλια ειναι πιο ωραια;
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κι εγω αυτο ηθελα, (blue ocean) αλλα δεν ειχε δωματια οταν αποφασισα να ρωτησω...

επισης, στο πανγκαν ειχα κανει ερωτησεις αλλα δεν ειχαν δωματια και τα Salad Hut και www.sunsetcovephangan.com



στην μπανγκοκ, το silom ειναι πιο βολικο οταν θελεις να επισκεφθεις την πλευρα κοντα στο ποταμι με τους ναους κλπ... αλλα οκ...

το sukhumvit το ειχα επιλεξει για να δω και αυτη την περιοχη αλλα και τη χλιδατη πλευρα της πολης με το skytrain (εμπορικα κεντρα siam)

οπως και να εχει βολευουν και οι 2 και ειναι καλες περιοχες..
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σχετικα με το Koh Phangan τσεκαρε και το Asia bungalows ειναι πολυ καλο στην salat beach.
Eγω θα καθομουν στο Παγκαν ενα 3μηνο αλλα εσυ κατσε 4 μερες καλα ειναι.
Να πας και στην bottle beach ηταν "χυμα" κατασταση πριν κατι χρονια.
Βρες και την παραλια που ειναι απεναντη το νησακι Κο Μα δεν θυμαμαι το ονομα της τωρα.
Πανσεληνο θαχει οταν πας?

Ρωταω γιατι τοτε βγαινουν οι λυκανθρωποι:haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το Asia bungalows το εχω τσεκαρει κ εγω...ειναι στα υποψηφια...
το ερωτημα μου σχετικα με το Koh Phangan ειναι το θεμα παραλιας...
γιατι διαβασα οτι το καλοκαιρι λογω παλιρροιας καποιες παραλιες δεν ειναι και τοσο καλα για μπανιο...βεβαια με καιει το snorkeling...οχι τοσο το μπανιο...


εγω κατεληξα στην δυτικη πλευρα...που βρισκεται κ το National Marine Park

αν καποιος εχει λογω εμπειριας αλλη αποψη , Please ιnform me...THANX παντως
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
απο αποψη εμβολιων κλπ για Qatar Ταυλανδη απο οτι διαβασα δεν χρειαζεται τιποτα...
ουτε βιζα...σωστα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom