ΗΠΑ Manhattan - Σαν πρώτη φορά

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.366
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Περιμενω κι εγω τη συνεχεια της ιστοριας γιατι μου αρεσει ο τροπος που γραφεις Def...προσωπικη ασυντονιστη αφηγηση :)
Οχι αλλη συντονισμενη αμερικάνικη επίθεση!!:D
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Θέλετε να με πεθάνετε:mad::mad::mad:..είναι σίγουρο..γιατί τι σας έχω κάνει???:)
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Ο κυβος εριφθη! Δεκεμβρη φευγουμε για New York για 15 μερες και θα περασουμε εκει τις γιορτινες μερες!! Ειμαι πολυ ενθουσιασμενη! Γενικα δεν εχω κανει πολλα ταξιδια στο εξωτερικο, και εννοειται Αμερικη παω πρωτη φορα.. Και αν σας πω την τιμη των εισητιριων....δε θα το πιστεψετε! Τοσο που εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως ειναι καμια μουφα τα e-tickets που εκλεισα και μου χρεωσαν την πιστωτικη κομπιναδορικα! Καταρχην η πτηση ειναι απ'ευθειας απο αθηνα με airFrance (Βενιζελος - JFK non stop!!!). Το ξερατε οτι η AirFrance πεταει απο Αθηνα για Νεα Υορκη και μαλιστα σε απ'ευθειας πτηση? Γιατι εγω εναν φιλο που ρωτησα και ο οποιος ταξιδευει καθε 4μηνο Αμερικη (Βοστωνη) για δουλεια, μου ειπε πως δεν το χει δει αυτο ποτε. Η τιμη? 380Ευρω μετ'επιστροφης!!!! Απιστευτο δεν ειναι, ή μηπως γενικα παιζουν για εκει τετοιες τιμες κατα καιρους?

Τωρα εχω μπολικο καιρο να το οργανωσω...να βρουμε που θα μεινουμε (κι αν το ξενοδοχειο πρεπει να το κλεισουμε -μεσω ιντερνετ- απο νωρις ή αργοτερα, και για τις πρωτες μονο ή για ολες τις μερες), αν θα νοικιασουμε αμαξι κι απο που, τι θα δουμε (πχ θεματικα παρκα αν υπαρχουν), τι πρεπει να δοκιμασουμε απο φαγητο, πού θα περπατησουμε, αν υπαρχουν μερη κοντα στη Νεα Υορκη που ειναι εφικτο κι αξιζει να ταξιδεψεις για να δεις (πχ καταρακτες Νιαγαρα, καποιο χειμερινο θερετρο) και τοσα τοσα αλλα....

Αν καποιος εχει καμια ιδεα-αποψη-προταση-εμπειρια, πολυ ευχαριστως και με μεγαλη ανυπομονησια θα τη διαβασω!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Σούπερ ταξίδι!!! Άντε με το καλό!!! Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου οπότε θα το οργανώσεις τέλεια!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καταρχην η πτηση ειναι απ'ευθειας απο αθηνα με airFrance (Βενιζελος - JFK non stop!!!). Το ξερατε οτι η AirFrance πεταει απο Αθηνα για Νεα Υορκη και μαλιστα σε απ'ευθειας πτηση?
Λυπάμαι που στο χαλάω αλλά η Air France δεν πετάει non stop απο την Αθήνα στο JFK... προφανώς με Delta θα πετάξεις και νομίζεις ότι πετάς με την AF...
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Λυπάμαι που στο χαλάω αλλά η Air France δεν πετάει non stop απο την Αθήνα στο JFK... προφανώς με Delta θα πετάξεις και νομίζεις ότι πετάς με την AF...
Τα εισητιρια τα βρηκα απο ενα ψαχτηρι πτησεων, το οποιο μου εβγαλε οι τις ταδε ημερομηνιες η airfrance δινει το ταδε εισητιριο. Μπηκα στο site της, τα βρηκα, και τα εκλεισα απο εκει. Στις πτησεις (o αριθμος των οποιων ειναι ΑF_ _ _) οντως αναφερει: Flight operated by Delta Air Lines . Το σκεφτηκα οτι η πτηση θα εξυπηρετειται απο αεροπλανο της delta αλλα δεν εδωσα σημασια και δε με απασχολει κιολας.. Εκτος κι αν υπαρχει κατι ασχημο με τη delta...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τα εισητιρια τα βρηκα απο ενα ψαχτηρι πτησεων, το οποιο μου εβγαλε οι τις ταδε ημερομηνιες η airfrance δινει το ταδε εισητιριο. Μπηκα στο site της, τα βρηκα, και τα εκλεισα απο εκει. Στις πτησεις οντως αναφερει: Flight operated by Delta Air Lines . Το σκεφτηκα οτι η πτηση θα εξυπηρετειται απο αεροπλανο της delta αλλα δεν εδωσα σημασια και δε με απασχολει κιολας.. Εκτος κι αν υπαρχει κατι ασχημο με τη delta...
Τίποτα άσχημο δεν υπάρχει όταν έχεις ένα εισιτήριο για Νέα Υόρκη στην τιμή των 380 Ευρώ!!!:clap:
Απλά ο traveller σε διόρθωσε, και πολύ σωστά έκανε, γιατί ανέφερες ότι η AirFrance έχει απευθείας πτήση από Αθήνα για Νέα Υόρκη χωρίς αυτό να συμβαίνει στην πραγματικότητα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τι άσχημο να έχει η DELTA δηλαδή? Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι πετάς με αυτή και όχι με την AF...

Το καλό είναι ότι πετάς non stop το κακό είναι οτι θα πετάξεις με παλιό αεροπλάνο (767) και με αμερικάνικη εταιρία που το service τους γενικά είναι μέτριο... κατά τα άλλα η τιμή είναι super και η ΝΥC άπαιχτη... καλά να περάσεις και να φας κι ένα σπέσιαλ χάμπουργκερ στο corner bistro.. Corner Bistro.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Τι άσχημο να έχει η DELTA δηλαδή? Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι πετάς με αυτή και όχι με την AF...

Το καλό είναι ότι πετάς non stop το κακό είναι οτι θα πετάξεις με παλιό αεροπλάνο (767) και με αμερικάνικη εταιρία που το service τους γενικά είναι μέτριο... κατά τα άλλα η τιμή είναι super και η ΝΥC άπαιχτη... καλά να περάσεις και να φας κι ένα σπέσιαλ χάμπουργκερ στο corner bistro.. Corner Bistro.
Ok, thanks για τις διευκρινησεις και τις πληροφοριες... Και μιας και ανεφερες το αεροπλανο traveller, kι επειδη εγω δεν εχω κανει ξανα τοσο μεγαλο ταξιδι...θα κανω μια αφελεστατη ερωτηση: Πώς περναει το 11ωρο εκει μεσα??? Φανταζομαι για να λες ειναι παλιο, δε θα χει για να δεις dvd, ετσι? Να κοιμηθεις ανετα μπορεις?
Και κατι ασχετο..Υπαρχει περιπτωση να βρω ξενοδοχειο αν οχι μεσα, κοντα στο Μανχατταν, με λιγοτερα απο 100Ευρω τη διανυκτερευση?
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ok, thanks για τις διευκρινησεις και τις πληροφοριες... Και μιας και ανεφερες το αεροπλανο traveller, kι επειδη εγω δεν εχω κανει ξανα τοσο μεγαλο ταξιδι...θα κανω μια αφελεστατη ερωτηση: Πώς περναει το 11ωρο εκει μεσα??? Φανταζομαι για να λες ειναι παλιο, δε θα χει για να δεις dvd, ετσι? Να κοιμηθεις ανετα μπορεις?
Και κατι ασχετο..Υπαρχει περιπτωση να βρω ξενοδοχειο αν οχι μεσα, κοντα στο Μανχατταν, με λιγοτερα απο 100Ευρω τη διανυκτερευση?
Κατ' αρχήν καλό ταξίδι. Η περίοδος μέχρι να φύγεις είναι η "ωραιότερη". Ονειρεύεσαι όπως σου αρέσει, περιμένεις,λαχταράς! Όταν ξεκινήσεις, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση της επιστροφής. Αστεία τέλος. Οι ώρες περνάνε : λίγο ταινία, λίγο ύπνο, λίγο βόλτα (WC...)
λίγο κουβέντα, λίγο φαί κλπ. Ποτέ δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Καλά να περάσεις, θα είμαι
νοερά κι εγώ μαζί σου
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Σ'ευχαριστω πολυ! Σιγουρα η περιοδος μεχρι να φυγουμε ειναι η καλυτερη! Και σιγουρα οι μερες εκει θα περασουν πολυ γρηγορα...αλλα δε στενοχωριομαστε..επιστρεφοντας θα χουμε στο νου οτι ξεκινα η περιοδος σχεδιασμου του επομενου ταξιδιου!
Ελπιζω στο μεγαλο διαστημα που μεσολαβει μεχρι το ταξιδι να βρω τις πληροφοριες που χρειαζομαι.. Κι οταν γυρισω φανταζομαι θα μπορω κι εγω να δωσω τις δικες μου
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Καλή η βιβλιοθήκη, αλλά τρομερά αφελείς και με παρωπίδες οι "φίλοι" μας οι Αμερικάνοι. Δεν ξέρω παιδιά αλλά αυτόν τον "πλούτο" του ανθρώπου, ούτε θελω να τον δω απο κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom