ΗΠΑ Manhattan - Σαν πρώτη φορά

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δηλαδή για να καταλάβω. Δεν έχεις πάει, αλλά χαρακτηρίζεις "αφελείς" και με παρωπίδες τους ανθρώπους εκεί;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δηλαδή για να καταλάβω. Δεν έχεις πάει, αλλά χαρακτηρίζεις "αφελείς" και με παρωπίδες τους ανθρώπους εκεί;
΄Οποιος εχει άποψη για τους εξωγήινους τους εχει επισκεφθεί κιόλας;

Αλλο πράγμα η Αμερική, άλλο οι ΗΠΑ, άλλο η εξωτερική τους πολιτική και άλλο οι πολίτες των ΗΠΑ με τον πολιτισμό, τις συνήθειες, τις συμπεριφορές και τα στερεότυπά τους.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ναι, το ξέρω, τα χουμε ξαναπεί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλή η βιβλιοθήκη, αλλά τρομερά αφελείς και με παρωπίδες οι "φίλοι" μας οι Αμερικάνοι. Δεν ξέρω παιδιά αλλά αυτόν τον "πλούτο" του ανθρώπου, ούτε θελω να τον δω απο κοντά.
Και να ρωτήσω τώρα εγώ γιατί αυτό πρέπει να μας ενδιαφέρει? Δε θες να πας Αμερική. Μάλιστα. Κι εγώ δεν ενδιαφέρομαι να πάω Σεϋχέλες, Μαυρίκιους κλπ. Με είδες να πάω σε κάποια ιστορία από κείνα τα μέρη και να καταθέσω δήλωση? Τόσοι και τόσοι άλλοι εδώ θέλουν μόνο τροπικές παραλίες και σνομπάρουν την Ευρώπη. Θα έπρεπε κι αυτοί να κάνουν το ίδιο σε κάθε Ευρωπαϊκή ιστορία?
Ασε την κάθε ιστορία γι αυτούς που του το μέρος τους ενδιαφέρει. Και μόνο.
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Μπράβο Defkalionα!
Για μια ακόμη φορά άψογος!
 
Last edited by a moderator:

frederiko lomen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
παρακαλω μπορω να επικοινωνησω μαζι σου ?

για σου ειθελα να σου πω οτι το αυτα που γραφεις ειναι μαγευτηκα !!!! απλα ειθελα να σε ρωτησω αμα μπορεις να μου στιλεις το μαιλ σου στο δικο μου ...............θελω να σε ρωτησω 2 -3 πραγματα γιατι θα παω και εγω στησ 7 αυγουστου σε παρακαλω πολυ
 

frederiko lomen

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σε παρακαλω defkalion μπορεις να μου στειλις το μαιλ σου στο δικο μου ................. θελω να σε ρωτησω κατι
 

profchaos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ετσι ένιωσα κι εγώ περπατώντας το manhatat το 5th avenue το central park 42street με τις επιβλητικές πινακίδες και τα θέατρα και επίσης το μουσείο της φυσικής ιστορίας το library Grand Central και άλλα πολλά που αν ειχα χρόνο θα έγραφα δίχως σταματημό.

Επισυμανση το manhatan ειναι πανεύκολο και δεν χάνεσαι με τιποτα.Παντού πινακίδες και συμάνσεις.avenues και τα streets κάθετα.Αρκει να ξέρεις να μετράς..
Δεν ενιωσα οτι βρίσκομαι μακριά απο την Ελλάδα ουτε την παραμικρή ανασφάλεια αλλα πολύ οικεια λες και ζουσα χρόνια εκει..Για την ακρίβεια ενιωσα ανακούφιση που ειχα φύγει μακριά απο την χώρα που γεννήθηκα.
Ενα δέος ενιωσα με τα ψηλά κτίρια μονο την πρώτη μέρα που το επισκεύτηκα τις υπόλοιπες ειχα ταυτιστεί με το περιβάλλον 100%
Αν και μεγαλωμένος στα προάστεια της Αττικής χωρίς να μου αρέσει η Αθήνα και το κέντρο το Μανχάταν ειναι μια εξαιρετική περιοχή ανθρώπινη και θα μπορούσα να μένω στο κέντρο του χωρίς δευτερη σκέψη.
Η Νέα Υόρκη με το Central Park σου δίνει την αίσθηση οτι έχει χτιστεί σε ενα περιβάλλον που θα έπρεπε κυριολεκτικά να είναι ζουγκλα.
Πράσινο παντού και ενας αέρας Ωκεανου και πράσινου μαζί .Δεν μύρισα ουτε στιγμή καυσαέριο και πήγα και μεσα στον Ιούλιο με 100F απ έξω.

Επισκεύτικα και το 9/11 οπου εκεί πραγματικά με έπιασε μια ανατριχίλα και δεος.Φυσικά είδα και το νέο πύργο που ηταν σχεδόν έτοιμος.

Εν ολίγης ψάχνω να βρώ τρόπο στα 31 μου για το πολυπόθητο εισητήριο και την απόδραση απο την Ελλάδα..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
σε παρακαλω defkalion μπορεις να μου στειλις το μαιλ σου στο δικο μου ................. θελω να σε ρωτησω κατι
To forum είναι για να ανταλάσσουμε πληροφορίες δημόσια και να κερδίζουν έτσι όλα τα μέλη. Ότι θέλεις ρώτα το εδώ και αν μπορώ να βοηθήσω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom