Postcrossing

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Λοιπον, αν δεις εδω κατω δεξια γραφει υπηρεσια postcard 0.80. Αυτο τον τιμοκαταλογο τον εχουν τοιχοκολλημενο τα ταχυδρομεια (τουλαχιστον το δικο μου) οποτε δειξτους το. Τωρα σε περιπτωση που δεν τον εχει το δικο σου και αρνουνται να το αναγνωρισουν απλα μην τους λες τι θες να στειλεις. Ζητα γραμματοσημο που δεν γραφει την αξια αλλα στη θεση της αναγραφει Α βαρος εξωτερικου. Μπορεις να το δεις εδω. Αν πανε να σου χρεωσουν το συγκεκριμενο γραμματοσημο 0,90 (που δεν το νομιζω) πες τους οτι κανει 0,80. Στην περιπτωση που το ταχυδρομειο σου δεν εχει τετοια γραμματοσημα, πραγμα που συμβαινει συχνα, απλα ζητα γραμματοσημα που εχουν αθροισμα 0.80, κολλα τα και στειλτη (συνηθως με 2 γραμματοσημμα εχεις καθαρισει!)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
επειδή κι εγώ κάθε φορά που πηγαίνω στο ταχυδρομείο, ενώ τους λέω ότι θέλω γραμματόσημα για καρτ-ποστάλ χωρίς φάκελο, μου δίνουν αυτά των 90 λεπτών και όχι των 80, πώς μπορώ να το επιβεβαιώσω με κάποιο τρόπο;
Μπορείς να τους ζητήσεις να επικοινωνήσουν με τα κεντρικά να τους το επιβεβαιώσουν, εγώ έτσι είχα κάνει σε κάποια φάση. Ή μπορείς απλά να ζητάς γραμματόσημα των 80 λεπτών χωρίς να λες τι τα θες.

Edit: με πρόλαβε η niax. :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επιβεβαιωμενο...οτι η καρτ ποσταλ,εχει 0,80 γραμματοσημο(χωρις φακελλο).
Μωρέ επιβεβαιωμένο είναι, απλά δεν είναι όλοι οι ταχυδρομικοί υπάλληλοι ενήμεροι.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Ωραία, θα εκτυπώσω τον κατάλογο και θα τον έχω μαζί μου κάθε φορά που θα πηγαίνω στο ταχυδρομείο για προμήθειες. Ευχαριστώ κορίτσια! ;)
ΥΓ: Πάντως το έχω περιορίσει λίγο το άθλημα, αφού πέρασα μια περίοδο που έστελνα και λάμβανα συνέχεια κάρτες και έχασα τον μπούσουλα, τώρα νομίζω ότι έχω βρει τους φυσιολογικούς μου ρυθμούς και το απολαμβάνω καλύτερα! Happy Postcrossing!! :)
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Οι κάρτες που έχω παραλάβει από Taiwan , St.Petersburg (Anchkov bridge-Fontanka river) , China , Netherlands , Ukraine(Carpathian mountains) , St.Petersburg(The red sails festival) , Australia
IMG_20140207_142438.jpg IMG_20140207_142448.jpg IMG_20140207_142501.jpg IMG_20140207_142515.jpg IMG_20140207_142535.jpg IMG_20140207_142548.jpg IMG_20140207_142620.jpg
 

antonis_vet

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημερα σε ολους

Εκανα λογαριασμο ψαχνοντας για αλλους ελληνες που συμμετςχουν στο postcrossing
Καταρχας δεν γνωριζα το κολπο με τα "Α βαρους εξωτερικου" γραμματοσημα , ναστε καλα !

Ωστοσο εχω ενα θεμα με το πως θα βρω καρτ ποσταλ..
Καταρχας μενω στην Θεσσαλονικη
Εχω παρει και στειλει καμια 8ρια καρτες ως τωρα
Ωστοσο αρχικα την παλεψα με καρτες τις κλασσικες ( λευκοσ πυργος,καστρα,μεγας αλεξανδρος , κλπ κλπ )
Ωστοσο μπορω να πω εχω αρχισει να τις βαριεμαι , συν του οτι βλεπω ( ισως γιατι και η κουλτουρα του ελληνα δεν ειναι διαχρονικα δεμενη με τις καρτ ποσταλ ) πως ο κοσμος αλλα ζηταει εξω πολλες φορες ( πχ απο τραγουδιστες , απο κινουμενα σχεδια κλπ ) .
Ξερει κανεις Θεσσαλονικιος περαν των βασικων ( Καστρα , παραλια , πεζοδρομο Δ.Γουναρη κλπ ) που μπορω να βρω ενδιαφερουσες καρτες ;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ξερει κανεις Θεσσαλονικιος περαν των βασικων ( Καστρα , παραλια , πεζοδρομο Δ.Γουναρη κλπ ) που μπορω να βρω ενδιαφερουσες καρτες ;
Σαλονικιά δεν είμαι, αλλά καθώς έρχομαι συχνά στην πόλη σου έχω επίγνωση της έλλειψης ποικιλίας και του μονότονου τουριστικού στυλ των περισσοτέρων καρτών εκεί. Το μόνο κατάστημα στο οποίο έχω βρει πολύ συμπαθητικές κάρτες είναι ένα τουριστικό στη Λ. Νίκης, πολύ κοντά στο Λ. Πύργο. Έχει κάποιες πραγματικά καλές! :)

Από εκεί και πέρα θα σε συμβούλευα να κάνεις μια βόλτα στα ΕΛΤΑ και να αγοράσεις maximum cards (νομίζω έχει σε αυτό της Β. Ηρακλείου). Είναι καλλιτεχνικού στυλ καρτ-ποστάλ, βασισμένες σε σειρές γραμματοσήμων. Έχουν στην μπροστινή πλευρά ένα γραμματόσημο το οποίο μπορεί να είμαι μικρής ή μεγάλης αξίας, παρ' όλα αυτά η τιμή των καρτών είναι σταθερή και μπορείς να τις ταχυδρομήσεις χωρίς να βάλεις εξτρά γραμματόσημο! Κάνε καμιά βόλτα και σε πωλητήρια μουσείων, πάντα έχουν ενδιαφέρουσες καρτούλες!

Και βέβαια, μπορείς να ψάχνεις για όμορφες τουριστικές και μη καρτούλες στα διάφορα ταξίδια και στις εκδρομούλες σου! :)
 

antonis_vet

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Thanks !
Θα προσπαθήσω να κάνω μια μεγααααλη βολτα στην πόλη και να κανω ντου σε μαγαζια και βιβλιοπωλεία μπας και ...

Άσχετο,αλλά εχω πηξει με τις χώρες...9 καρτες εχω στείλει και ολες ( με εξαίρεση 1 που εστειλα ατην Ταϊβάν ) ολες είναι για ΗΠΑ , Ολανδια , Γερμανία , Ρωσία και Κίνα ....
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Δυστυχως εγω δεν εχω ιδεα απο Θεσσαλονικη αλλα μπορω να σου προτινω το εξης. Να κοιταξεις για postcard books σε μεγαλες αλυσιδες βιβλιοπωλιων. Πχ στον Παπασωτηριου εχει αρκετη ποικιλια αν δεις εδω. Και το Public εχει αλλα λιγα. Το ποιο πιθανο ειναι βεβαια να μην τα εχουν στοκ αλλα ερχονται γρηγορα. Στο Public μπορεις να πας να τα παραλαβεις απο το καταστημα χωρις να επιβαρυνθεις με εξοδα αποστολης. Για τον Παπασωτηριου δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Ωραία είναι τα postcard books, αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να στέλνει κάποιος από την Ελλάδα μια κάρτα πχ με έργα του Μονέ. εγώ προτιμώ να στέλνω κάρτες με "ελληνικό" χρώμα, που δεν θα μπορεί να τις βρει κάποιος εκτός Ελλάδας. :)
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Voulina κι εγω συμφωνω γενικα με αυτο αλλα υπαρχουν και προφιλ που ζητουν συκγεκριμενους ζωγραφους, καρτουν η γενικα οχι τουριστικες καρτες. Και απ'οτι καταλαβα ο φιλος ρωταει που να βρει πιο γενικες καρτες. Επισης προσωπικα αν και προτιμω τις τουριστικες καρτες ωστε να βλεπω τοπια και παραδοσεις απο τα αλλα μερη, χαιρομαι επισης οταν λαμβανω καποια αλλα θεματα που μου αρεσουν (καρτουν, μπαλετο, μανηταρια) που αν και ειναι international εγω τετοιες καρτες μεχρι τωρα εδω δεν εχω βρει να αγορασω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom