Βραζιλία Rio de janeiro

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Στο άγαλμα του Ιησού γίνεται της πόπης, φοβερά είναι στο Pao de Acucar και ηλιοβασίλεμα στην Urca, φοβερή γειτονιά. Δε ξέρω και πόσες μέρες θα μείνετε.
Λεμε αν το αποφασίσουμε για ΡΙΟ να μείνουμε 10-12 μέρες ..απλά με φοβίζει ο καιρός

Και από θέμα ασφαλείας τι γίνεται εκεί;κυκλοφορείς όλες τις ώρες έξω;
 
Last edited by a moderator:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λεμε αν το αποφασίσουμε για ΡΙΟ να μείνουμε 10-12 μέρες ..απλά με φοβίζει ο καιρός

Και από θέμα ασφαλείας τι γίνεται εκεί;κυκλοφορείς όλες τις ώρες έξω;
Μεταφέρθηκαν τα μηνύματα σε ένα τόπικ που έχουν αναφερθεί αρκετά για το Ρίο, δες και θα σου λυθούν κάποιες απορίες.

Τον Αύγουστο άντε να πάει 17-18 βαθμούς το πρωί ή το βράδυ και θα τους δεις τους cariocas να ντύνονται με βαριά μπουφάν χείμωνα και να λένε την πόλη Frio De Janeiro (που ουτε καν..).

Για την βροχή είναι απρόβλεπτα τα πράγματα όπως καταλαβαίνεις, μπορεί να πας και να βρέχει 5 μέρες σερί, μπορεί και να έχει ήλιο συνέχεια. Έτσι και αλλιώς είναι τόσες πολλές οι δραστηριότητες που μπορείς να κάνεις γύρω από την πόλη, και από την στιγμή που θέλεις να μείνεις εκεί 10-12 μέρες, που δε χρειάζεται να έχεις κάθε μέρα καιρό για παραλία.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Μεταφέρθηκαν τα μηνύματα σε ένα τόπικ που έχουν αναφερθεί αρκετά για το Ρίο, δες και θα σου λυθούν κάποιες απορίες.

Τον Αύγουστο άντε να πάει 17-18 βαθμούς το πρωί ή το βράδυ και θα τους δεις τους cariocas να ντύνονται με βαριά μπουφάν χείμωνα και να λένε την πόλη Frio De Janeiro (που ουτε καν..).

Για την βροχή είναι απρόβλεπτα τα πράγματα όπως καταλαβαίνεις, μπορεί να πας και να βρέχει 5 μέρες σερί, μπορεί και να έχει ήλιο συνέχεια. Έτσι και αλλιώς είναι τόσες πολλές οι δραστηριότητες που μπορείς να κάνεις γύρω από την πόλη, και από την στιγμή που θέλεις να μείνεις εκεί 10-12 μέρες, που δε χρειάζεται να έχεις κάθε μέρα καιρό για παραλία.

Ωραία σ ευχαριστω πολύ..από θέμα ασφαλείας ;
 

thespx89

Member
Μηνύματα
16
Likes
27
Καλησπέρα, διάβαζα τα thread της Βραζιλίας και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αφού το Ρίο έχει υψηλά ποσοστά εγκληματικότητας (προφανώς μπορεί να σου συμβεί το ο,τιδήποτε οπουδήποτε απλά εκεί υπάρχει λίγο μεγαλύτερη πιθανότητα απ'ότι καταλαβαίνω), αν κάνεις skip το Ρίο και πας στα υπόλοιπα υπέροχα μέρη που έχετε γράψει, είσαι ΟΚ; Εννοώ υπάρχει εγκληματικότητα σε όλη τη χώρα ή μόνο/κυρίως στο Ρίο; (δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένα περιστατικά που μπορεί να προκύψουν παντού)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα, διάβαζα τα thread της Βραζιλίας και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αφού το Ρίο έχει υψηλά ποσοστά εγκληματικότητας (προφανώς μπορεί να σου συμβεί το ο,τιδήποτε οπουδήποτε απλά εκεί υπάρχει λίγο μεγαλύτερη πιθανότητα απ'ότι καταλαβαίνω), αν κάνεις skip το Ρίο και πας στα υπόλοιπα υπέροχα μέρη που έχετε γράψει, είσαι ΟΚ; Εννοώ υπάρχει εγκληματικότητα σε όλη τη χώρα ή μόνο/κυρίως στο Ρίο; (δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένα περιστατικά που μπορεί να προκύψουν παντού)
Είναι κρίμα να το αποφύγεις...Απλά προσέχεις περισσότερο....
 

thespx89

Member
Μηνύματα
16
Likes
27
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις απλά επειδή δεν έχω καταλάβει, εκτός από τις παραλίες (που απ' ότι κατάλαβα μπορείς να βρεις και αλλού στη χώρα εξίσου εντυπωσιακές), τι έχει το Ρίο το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να το δεις; (εκτός από το καρναβάλι :p )
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις απλά επειδή δεν έχω καταλάβει, εκτός από τις παραλίες (που απ' ότι κατάλαβα μπορείς να βρεις και αλλού στη χώρα εξίσου εντυπωσιακές), τι έχει το Ρίο το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να το δεις; (εκτός από το καρναβάλι :p )
Μαρακανά :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις απλά επειδή δεν έχω καταλάβει, εκτός από τις παραλίες (που απ' ότι κατάλαβα μπορείς να βρεις και αλλού στη χώρα εξίσου εντυπωσιακές), τι έχει το Ρίο το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να το δεις; (εκτός από το καρναβάλι :p )
To καλύτερο setting πόλης στον πλανήτη.

Εγκληματικοτητα δυστυχώς έχει παντού στη Βραζιλία, προφανώς σε μικρότερες πόλεις είναι κάπως καλύτερα. Δε θα έχανα το Ρίο για κάτι που μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, φίλος προ 2 εβδομάδων έπεσε θύμα ληστείας στο κέντρου του Παρατι με πιστόλι πριν νυχτώσει κι είναι από τα ασφαλέστερα μέρη στη χωρα. Έτσι είναι η Βραζιλία, το αποδέχεσαι παίρνεις τις οποίες προφυλάξεις και πας. Αν σε παρηγορεί, στους περισσότερους δε συμβαίνει τιποτε απολύτως.
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εγώ έχω πάει 6 φορές στη Βραζιλία, μέχρι τώρα, και δεν μου έχει συμβεί κάτι. Βέβαια, φροντίζω να περνάω απαρατήρητος, να μη δείχνω, ούτε τουρίστας, ούτε ευκατάστατος, παρά μόνο χαλαρός με λιτά ρούχα/παπούτσια/σαγιονάρες, σαν τους ντόπιους
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις απλά επειδή δεν έχω καταλάβει, εκτός από τις παραλίες (που απ' ότι κατάλαβα μπορείς να βρεις και αλλού στη χώρα εξίσου εντυπωσιακές), τι έχει το Ρίο το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να το δεις; (εκτός από το καρναβάλι :p )
Κι εγώ είχα διαβάσει όλα αυτά , περί ληστειών με όπλο και μαχαίρι τη μέρα, και είχα πανικοβληθεί. Πήγα πολύ σφιγμένη, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είχα σαν αρχή να μην κυκλοφορω όταν σκοτεινιάζει, αν και στην ιπανεμα που εμένα δεν ένιωθα τόσο φόβο ακόμα και τότε. Επίσης δεν κυκλοφορούσα με το σακιδιακι, αλλά με τσάντα ώμου που μέσα είχα πράγματα που δε με πειράζει να χάσω - με το σακίδιο κάνεις μπαμ ότι είσαι τουρίστας. Κινητο, διαβατήριο και λεφτά, επάνω μου. Στη Λαπα είπα στην αρχή να μην πάω, αλλά ήθελα να δω την escaderia saleron και τον καθεδρικό, οπότε το έκανα - με φόβο είναι η αλήθεια. Το πιο πιθανό για κάποιον που πάει είναι να μη συμβεί τίποτα, εάν προσέχει στοιχειωδώς. Πάντως ωραίο είναι το Ρίο, αφου θα βρεθητε Βραζιλία πρέπει να πάτε, αλλά μια φορά είναι αρκετή. Με τόση προσοχή και άγχος,δεν το ευχαριστιεσαι όσο θα επρεπε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.799
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom