Αυστρία Γερμανία Ιταλία Κροατία Μαυροβούνιο Σλοβενία Roadtrip από τον Όλυμπο ως τις Άλπεις και τους Δολομίτες...

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
κι εγώ στο τελευταίος στην ουρά είμαι ...
με σακίδιο και μπαστουνάκια
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα
Καλησπέρα φιλε kapetanore... Εντάξει η ιστορία σου είναι απλά μγευτική και είναι απο τα ταξίδια που θα ήθελα να κάνω κάποια στιγμή.. Να είσαι καλα και να περνάς πάντα καλά!!

Εδω και 1,5 μήνα περίπου ασχολούμαι και εγώ με την ορεινή πεζοπορία ή αλλιως trekking και είμαι τουλάχιστον εξτασιασμένος με τα βουνά.. Δεν φανταζόμουν τις συγκινίσεις που μπορεί να σου προσφέρει το βουνό.. Δυστυχώς ακόμα έχω εμπειρία μόνο απο Πάρνηθα αν και μετά το στρατό θα οργανωθώ καλύτερα και θα πάρω σβάρνα τα βουνά!!

Λοιπόν ξεκινάω ερωτήσεις..

Τι εξοπλισμό είχατε απο μποτάκια?? Εγώ αυτή την περίοδο μιας και είμαι μόνο πάρνηθα έχω κάτι απλά μποτάκια της timberland που κρίνονται ικανοποιητικά για τα συγκεκριμένα μονοπάτια. Μετέπειτα βλεπουμε.. Προς ASolo κλείνω μιας και έχω δοκιμάσει και πραγματικά είναι κορυφαία.

Κάπου είδα μια φωτογραφία σας με απλά αθλητικά.. Πιστεύω πως τα είχατε φορέσει για λίγο,γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι ανεβήκατε όλα αυτα τα βουνά με αθλητικό παπούτσι.. Αν όντως ανεβήκατε με αθλητικά απλά υποκλίνομαι...!! Αν και μεγάλη σας βλακεία και το ξέρεις.. Το βουνό ειδικά σε δύσκολες αναβάσεις δεν συγχωρεί.. Με ένα απλό διάστρεμα και είσαι ουσιαστικά ανίκανος για οτιδήποτε..

Επόμενη ερώτηση.. Τα μονοπάτια στις άλπεις ήταν καλά σηματοδοτημένα?? Βρήκες κάπου οδηγίες για τα μονοπάτια,χαρτες,διαδρομές και τα σχετικά??

Χρησιμοποιείτε gps?? και αν ναι ποιο?? Ενδιαφέρομαι μετά το στρατο να πάρω ένα gps για το βουνό μιας και είναι πολύ χρήσιμο..Μπορείς να περνας διαδρομές άλλων ή να καταγράφεις τις δικές σου και να τις ανεβάζεις ώστε και άλλοι να τις χρησιμοποιούν.. Εχεις κάποια διαδρομή να μας την δείξεις σε Google maps?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις.. Αλλά αν μου έρθουν κ αλλες θα στις κάνω.. :bleh:

Να κανονίσουμε μια φορουμίστικη εξόρμιση στην πάρνηθα σε απλά μονοπάτια...!! Ε??
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Τι εξοπλισμό είχατε απο μποτάκια?? Εγώ αυτή την περίοδο μιας και είμαι μόνο πάρνηθα έχω κάτι απλά μποτάκια της timberland που κρίνονται ικανοποιητικά για τα συγκεκριμένα μονοπάτια. Μετέπειτα βλεπουμε.. Προς ASolo κλείνω μιας και έχω δοκιμάσει και πραγματικά είναι κορυφαία.
Για δες και τα Salomon. Πλήρως αδιάβροχα, καλό κράτημα, ασφαλείς αστράγαλοι, δεν τα αλλάζω με τίποτα...

http://www.salomon.com/gr/segment/hiking-shoes.html
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα
Για δες και τα Salomon. Πλήρως αδιάβροχα, καλό κράτημα, ασφαλείς αστράγαλοι, δεν τα αλλάζω με τίποτα...

Hiking shoes - Footwear - Footwear - Salomon

εννοείτε πως είναι κορυφαία εταιρεία και τα έχω δοκιμάσει απλά τα asolo μου ταίριαξαν καλύτερα.. Βέβαια μεχρι να τα παρω βλέπουμε..! Προς το παρών θα πάρω μια στρατιωτική αρβύλα με gore-tex(λέμε τώρα) και όλα τα κομφόρ δώρο απο τον ελληνικό στρατό!!!:D:D:D:D:D:D
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Καλησπέρα φιλε kapetanore... Εντάξει η ιστορία σου είναι απλά μγευτική και είναι απο τα ταξίδια που θα ήθελα να κάνω κάποια στιγμή.. Να είσαι καλα και να περνάς πάντα καλά!!

Εδω και 1,5 μήνα περίπου ασχολούμαι και εγώ με την ορεινή πεζοπορία ή αλλιως trekking και είμαι τουλάχιστον εξτασιασμένος με τα βουνά.. Δεν φανταζόμουν τις συγκινίσεις που μπορεί να σου προσφέρει το βουνό.. Δυστυχώς ακόμα έχω εμπειρία μόνο απο Πάρνηθα αν και μετά το στρατό θα οργανωθώ καλύτερα και θα πάρω σβάρνα τα βουνά!!

Λοιπόν ξεκινάω ερωτήσεις..

Τι εξοπλισμό είχατε απο μποτάκια?? Εγώ αυτή την περίοδο μιας και είμαι μόνο πάρνηθα έχω κάτι απλά μποτάκια της timberland που κρίνονται ικανοποιητικά για τα συγκεκριμένα μονοπάτια. Μετέπειτα βλεπουμε.. Προς ASolo κλείνω μιας και έχω δοκιμάσει και πραγματικά είναι κορυφαία.

Κάπου είδα μια φωτογραφία σας με απλά αθλητικά.. Πιστεύω πως τα είχατε φορέσει για λίγο,γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι ανεβήκατε όλα αυτα τα βουνά με αθλητικό παπούτσι.. Αν όντως ανεβήκατε με αθλητικά απλά υποκλίνομαι...!! Αν και μεγάλη σας βλακεία και το ξέρεις.. Το βουνό ειδικά σε δύσκολες αναβάσεις δεν συγχωρεί.. Με ένα απλό διάστρεμα και είσαι ουσιαστικά ανίκανος για οτιδήποτε..

Επόμενη ερώτηση.. Τα μονοπάτια στις άλπεις ήταν καλά σηματοδοτημένα?? Βρήκες κάπου οδηγίες για τα μονοπάτια,χαρτες,διαδρομές και τα σχετικά??

Χρησιμοποιείτε gps?? και αν ναι ποιο?? Ενδιαφέρομαι μετά το στρατο να πάρω ένα gps για το βουνό μιας και είναι πολύ χρήσιμο..Μπορείς να περνας διαδρομές άλλων ή να καταγράφεις τις δικές σου και να τις ανεβάζεις ώστε και άλλοι να τις χρησιμοποιούν.. Εχεις κάποια διαδρομή να μας την δείξεις σε Google maps?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις.. Αλλά αν μου έρθουν κ αλλες θα στις κάνω.. :bleh:

Να κανονίσουμε μια φορουμίστικη εξόρμιση στην πάρνηθα σε απλά μονοπάτια...!! Ε??
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σου λόγια soctama. Αφού έκανες τις ερωτήσεις πρέπει να μπω στις απαντήσεις! Λοιπόν:
1) Από παπούτσια εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα Asolo με διαπνέουσα μεμβράνη αδιαβροχοποίησης Goretex, χαμηλά όμως αφού έχω γερά πόδια και δεν φοβάμαι τα διαστρέμματα και είναι πιο βολικά και άνετα. Αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη και μιλάω πάντα για καλοκαίρι και για συγκεκριμένες και μέχρι ένα όριο συνθήκες βουνού. Σχεδόν όλοι οι ορειβάτες-πεζοπόροι που συνάντησα εκεί πάντως είχαν μποτάκια, όπως και οι δύο φίλοι μου. Από την μικρή έρευνα που έχω κάνει τα καλύτερα και σε προσιτές τιμές είναι τα Asolo και τα Salomon.
2) Τα μονοπάτια στις Άλπεις είχαν εκπληκτική σήμανση. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις καν σε ένα από τα γνωστά διλήμματα, που βρίσκεσαι σε διασταύρωση μονοπατιών και δεν υπάρχει ταμπέλα. Όλα είναι πολύ εύκολα. Για την συγκεκριμένη διαδρομή που επιλέξαμε να κάνουμε και λέγεται Berliner Höhenweg, βρήκα όλες τις πληροφορίες που ήθελα σε αυτά τα 2 site: Berliner H?henweg και Berliner H?henweg - Hiking - Sport & Activ. Gps δεν χρησιμοποιήσαμε αφού η διαδρομή ήταν πολύ συγκεκριμένη και δεν υπήρχε λόγος να κάνουμε τέτοια αγορά τώρα (αν και πολύ θα θέλαμε)!
3) Στην φωτογραφία που παραθέτω από το Google Earth, με την λευκή γραμμή είναι η συνολική διαδρομή διάρκειας 8 ημερών. Εμείς κάναμε τις 4 από τις 8 μέρες αφού δεν είχαμε άλλο χρόνο. Ξεκινήσαμε από την βορειοανατολική άκρη που είναι και το πρώτο καταφύγιο που λέγεται Gamshutte και τελειώσαμε νότια μετά την μεγάλη λίμνη που είναι το καταφύγιο Berlinerhutte. Αν θέλεις περισσότερες διαδρομές και πληροφορίες σε αυτό το site Mayrhofen Hippach : Winter Ski Urlaub Zillertal Tirol ?sterreich Sommer Wandern Biken Familie κάτω δεξιά στην κεντρική σελίδα έχει ένα εικονίδιο-link του Google Earth. Κατεβάζεις το αρχείο, το ανοίγεις με το Google Earth, το ενεργοποιείς και σου εμφανίζει όλα τα μονοπάτια, τα καταφύγια και πολλά άλλα.

Ελπίζω να σου απάντησα σε όλα. Ό,τι άλλο χρειαστείς, ευχαρίστως να βοηθήσω!
 

Attachments

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα
οκ φτάνει κατάλαβα..!! Η οργάνωση είναι τέλεια.. Στα site που μου έστειλες τα έχει όλα.. Απίστευτα οργανωμένοι.. Αρα μπορώ να φανταστώ και την σήμανση των μονοπατιών!!!

Καλές κορυφές..!!
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
19/7/2010
Ξυπνάμε στις 8 μετά από έναν στεγνό ύπνο και επιτέλους ο ήλιος λάμπει πάνω από τους Δολομίτες! Φτιάχνουμε πρωινό στο camping και κάνουμε τα τελευταία σχέδια επί χάρτου για την πρώτη μας via ferrata. Λέγεται Fermanton και ξεκινάει από το Tofana di Mezzo όπου θα φτάσουμε με 3 lifts, περνάει από το Tofana di Dentro και θα καταλήξουμε στο μεσαίο lift το Ra Vales. Η διαδρομή θεωρείται εύκολη με πολύ όμορφα τοπία και ενδύκνειται για μια πρώτη επαφή με την όλη διαδικασία. Περνάμε λοιπόν από ένα super market, εφοδιαζόμαστε με ξηρά τροφή και νερό και πάμε στο πρώτο lift που είναι στο άκρο της Cortina d'Ampezzo. Μετά από 3 αναβάσεις με μεγάλα lift της τάξεως των 25-30 ατόμων, που μας πρόσφεραν εκπληκτική θέα στα βουνά και στην πόλη, φτάνουμε σε υψόμετρο 3.150 μέτρων απ'όπου ξεκινάει η διαδρομή μας. Ο καιρός είναι πολύ κλειστός και εμείς βρισκόμαστε μέσα στα σύννεφα να προσπαθούμε να βρούμε την αρχή της via ferrata. Τελικά μετά από λίγο ψάξιμο έρχεται η στιγμη να ασφαλιστούμε και να ξεκινήσει το ειδύλλιό μας με τις "σιδερένιες οδούς".
Οι πρώτες κινήσεις μας είναι πολύ αργές και απόλυτα αναγνωριστικές. Ελέγχουμε τον εξοπλισμό μας με κάθε πιθανό τρόπο, ώστε να αποκτήσουμε την απαραίτητη ψυχολογία και βεβαιότητα ότι μία πιθανή πτώση θα σταματήσει σίγουρα εν τη γεννέσει της! Ο εξοπλισμός είναι απλός και πολύ εύχρηστος. Περιλαμβάνει γάντια, ένα κράνος, ένα μποντριέ (ζώνη αναρρίχησης) και ένα σύστημα 2 σχοινιών μήκους ενός μέτρου σε σχήμα Υ με καραμπίνερ και ασφάλιση με ειδικό κρίκο 8άρι που φρενάρει πιο ήπια την πιθανή πτώση. Η κίνηση στις via ferrata γίνεται με τον εξής τρόπο: περνάς τα καραμπίνερ των 2 σχοινιών στο ειδικό συρματόσχοινο που βρίσκεται πάντα δίπλα σου ή από πάνω σου και κινείσαι χωρίς να κρατάς τα σχοινιά σου αφού τα τραβάς με το σώμα. Κάθε 2 μέτρα περίπου, μπορεί λιγότερο αν είναι δύσκολο και επικίνδυνο το σημείο, το συρματόσχοινο περνάει από τις ειδικές ασφάλειες που είναι καρφωμένες στα βράχια και εκεί είσαι αναγκασμένος να βγάλεις πρώτα το ένα καραμπίνερ να το περάσεις από την άλλη μεριά της ασφάλειας και μετά την ίδια διαδικασία με το άλλο, ώστε να είσαι σίγουρα ασφαλισμένος τουλάχιστον με ένα από τα δύο. Μέχρι να το συνηθίσουμε κινούμασταν πολύ αργά, αλλά δεν μας πήρε πολύ χρόνο να γίνει η κίνηση ένας αυτοματισμός.
Το πιο εντυπωσιακό σίγουρα σε μία via ferrata είναι τα τοπία που αντικρύζεις και οι κορυφές που καταφέρνεις να φτάσεις! Η αίσθηση είναι τελείως πρωτόγνωρη αφού δεν κινούμαστε σε μονοπάτι αλλά στην κόψη κάθετων βράχων και σε στενές κορυφογραμμές με ανεπανάληπτη θέα...

Η πολύ εύκολη τελικά ferrata, μετά από μιάμιση ώρα μας οδηγεί σε μία κορυφή των 3.238 μέτρων. Είναι το ψηλότερο σημείο που έχουμε φτάσει, έχουμε τελειώσει επιτυχώς την πρώτη μας "σιδερένια οδό" και απολαμβάνουμε την κορυφή ολομόναχοι μέσα σε πυκνή συννεφιά. Είναι μία από τις στιγμές...
Η κατάβαση που ξεκινάει από την άλλη πλευρά της κορυφής είναι επίπονη και δύσκολη. Η κλίση σε κάποια σημεία είναι μεγάλη και το έδαφος γεμάτο μικρές πέτρες που δεν βοηθάνε τα πόδια να κοντράρουν και να ισορροπούν καλά. Είμαστε πολύ προσεκτικοί αφού πλέον δεν υπάρχει ασφάλιση, ενώ συναντάμε και χιονούρα που για να την αποφύγουμε κάνουμε μία μεγάλη παράκαμψη, χωρίς καν να υπάρχει ένα υποτιθέμενο μονοπάτι. Αποτέλεσμα; Να ανέβουμε σχεδόν όσο κατεβήκαμε, σε κακοτράχαλο έδαφος που κάθε πάτημα είναι και γλίστρημα, για να βρούμε πάλι το μονοπάτι απαλλαγμένο όμως από την χιονούρα!

Αργότερα κατεβαίνοντας πιο ήπια και εύκολα πλέον μία ωραία κορυφογραμμή συναντάμε ένα κτίριο χτισμένο πραγματικά μέσα στον βράχο. Είναι ένα υποτυπώδες καταφύγιο χτισμένο κατά την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, που τώρα χρησιμοποιείται μόνο ως καταφύγιο έκτακτης ανάγκης. Τουλάχιστον ξέραμε πλέον ότι αν γίνει κάτι θα μπορέσουμε να βγάλουμε το βράδυ κάπου προστατευμένοι:haha:. Μετά την επίσκεψη στο εσωτερικό του που είναι βγαλμένο από άλλη εποχή με κρυφές κρύπτες και αποθήκες, συνεχίζουμε το μονοπάτι που μας οδηγεί σε ένα πολύ δύσκολο σημείο.

Μία χιονούρα έχει καλύψει περίπου 20 μέτρα από το μονοπάτι που κινείται σε αρκετά κεκλιμένο επίπεδο. Μαζί μας είναι ένας πενηντάρης Ιταλός που μας είχε προσπεράσει αλλά τώρα έχουμε μείνει όλοι μαζί και συζητάμε πιθανές εκδοχές. Τελικά αποφασίζω να πάω να δω την κατάσταση του χιονιού, αν μπορέσω να περάσω και να βοηθήσω τους άλλους, που μένουν ψηλότερα για να με παρακολουθούν με θέα! Υπάρχουν κάποιες πατημασιές στο χιόνι που διευκολύνουν κάπως την κατάσταση στην αρχή αλλά μετά το μέσο της τα πράγματα δυσκολεύουν. Το χιόνι έχει γίνει πάγος, δεν υπάρχει κανένα ίσιο σημείο να πατήσεις για 5 μέτρα και επιπλέον ένας μικρός παγωμένος βράχος ξεπροβάλλει από το χιόνι! Κοιτάζοντας πίσω αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον δεν μπορώ να γυρίσω, οπότε αποφεύγοντας να κοιτάξω κάτω και να σκεφτώ που μπορεί να καταλήξω αν πέσω (θα έφτανα πολύ μακρυά σίγουρα), κάνω 3 μεγάλα, γρήγορα, ασταθή και χωρίς περιθώριο λάθους βήματα και φτάνω στην άλλη άκρη προσπαθώντας να ξαναβάλω την καρδιά μου στην θέση της:bleh:! Οι άλλοι μόνο που με είδανε απορρίψανε αμέσως την εκδοχή του να περάσουν όπως εγώ και αποφασίσαμε να προσπαθήσουν να παρακάμψουν σιγά σιγά την χιονούρα από κάτω. Πρώτος ο Μανώλης που σχετικά γρήγορα φτάνει σε εμένα και συνεχίζουν ο Ιταλός με τον Αχιλλέα, που έρχονται μαζί για να βοηθάνε ο ένας τον άλλο. Αργούνε πολύ, αφού η κλίση της πλαγιάς είναι μεγάλη και το έδαφος σαθρό με αποτέλεσμα να γλιστράνε συνέχεια ακόμα και όταν κάθονται! Τελικά μετά από μισή ώρα φτάνουν και αυτοί σε εμάς σώοι και αβλαβείς και χωρίς άλλες περιπέτειες φτάνουμε στο μεσαίο lift και κατεβαίνουμε στην Cortina.
Πηγαίνουμε αμέσως στο camping για μπανάκι και ξεκούραση. Ικανοποιούμε τα άδεια μας στομάχια με ωραία pizza από το διπλανό camping και κατά τις 8.30 ανεβαίνουμε στην πόλη για βόλτα. Δεν χορταίνουμε να περπατάμε τον πεζόδρομο, να χαζεύουμε όλα τα μαγαζιά και να φωτογραφίζουμε τους Δολομίτες γύρω μας που αλλάζουν χρώματα κάθε 5 λεπτά με την δύση του ήλιου!

Μετά από λίγη ακόμα pizza :haha: στο "στέκι φαγητού" πηγαίνουμε στο "στέκι ποτού", όπου καταναλώνουμε αρκετή μπίρα και ποτά, συζητώντας με πολύ χαβαλέ όσα ωραία και δύσκολα περάσαμε! Είναι η τελευταία μας βραδιά με αυτή την σύνθεση άλλωστε, αφού αύριο το πρωί ο Αχιλλέας φεύγει για Τσεχία και μένουμε εγώ με τον Μανώλη να εξερευνήσουμε όρια και αντοχές σε δύσκολες "σιδερένιες οδούς" που έχουμε ήδη επιλέξει...

Χιλιόμετρα 15ης μέρας: 20
Σύνολο: 3750
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πω πω! Τι αφήγηση ήταν αυτή! Οι φωτογραφίες από Cortina αλλά κυρίως από τα βουνά είναι τέλειες! Ένα χτυποκάρδι το ένιωσα στην κατάβασή σας!;) Και έχετε αφήσει τα ακόμα δυσκολότερα για το τέλος...Ανυπομονώ!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Ετσι..ψηλα,δυσκολα και ελευθερα!!!Μπραβο σου και στα....ανωτερα;)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
τωρα ανακαλυψα την ιστορια σου....προσπαθω οσο μπορω να πηγαινω για καμια πεζοπορια,προς το παρον μονο νεπαλ εχω παει μια τριημερη απο εξωτερικο.....Στο συστηνω!!!!
ευχομαι μια μερα να παω και προς τα μερη που τοσο καλα περιεγραψες...παντως μου ανοιξες την ορεξη...πολυ ωραιες φωτο!!!!
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Πω πω! Τι αφήγηση ήταν αυτή! Οι φωτογραφίες από Cortina αλλά κυρίως από τα βουνά είναι τέλειες! Ένα χτυποκάρδι το ένιωσα στην κατάβασή σας!;) Και έχετε αφήσει τα ακόμα δυσκολότερα για το τέλος...Ανυπομονώ!
Ευχαριστώ πολύ! Όντως τα δύσκολα έρχονται.. Όποιος πάσχει από υψοφοβία και ιλίγγους ας σταματήσει εδώ:D

Ετσι..ψηλα,δυσκολα και ελευθερα!!!Μπραβο σου και στα....ανωτερα;)
Να σαι καλά pigi. Όπως ακριβώς το λες είναι: ψηλά, δύσκολα και ελεύθερα! Συναισθήματα και στιγμές που μόνο το βουνό μπορεί να προσφέρει! Κάπου εκεί άλλωστε κατοικούσαν οι θεοί πριν τους διώξουμε...

τωρα ανακαλυψα την ιστορια σου....προσπαθω οσο μπορω να πηγαινω για καμια πεζοπορια,προς το παρον μονο νεπαλ εχω παει μια τριημερη απο εξωτερικο.....Στο συστηνω!!!!
ευχομαι μια μερα να παω και προς τα μερη που τοσο καλα περιεγραψες...παντως μου ανοιξες την ορεξη...πολυ ωραιες φωτο!!!!
Μόνο Νεπάλ; Πώς το λες τόσο απλά; Αυτό είναι όνειρο ζωής και εσύ το λες μόνο;:rolleyes: Ελπίζω να σε έψησα για Άλπεις και Δολομίτες πάντως. Είναι κοντά, είναι πανέμορφα και είναι εφικτά για όλους! Καλές αναβάσεις...
 

manolis2

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΠΑΛ
Μην του λέτε για Νεπάλ του παιδιού, θα πάθει τίποτε..
φίλε πολλά φιλιά απο τα εξωτικά Μουδανιά.Αυτές οι μέρες στις Αλπεις γεμάτες ένταση και αδρεναλίνη πόσο μου έχουν λήψει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom