Αυστρία Γερμανία Ιταλία Κροατία Μαυροβούνιο Σλοβενία Roadtrip από τον Όλυμπο ως τις Άλπεις και τους Δολομίτες...

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
23/7/2010
Ξυπνάμαι στις 7.30 και ο ήλιος είναι για μία ακόμη μέρα λαμπρός! Ομολογουμένως οι καιρικές συνθήκες που συναντήσαμε μετά την πρώτη μέρα στους Δολομίτες ήταν εξαιρετικές. Ξεκινάμε τις ετοιμασίες μας με χαλαρούς ρυθμούς αφού είναι ακόμα νωρίς. Πάντα μου άρεσε η στιγμή που μαζεύω την σκηνή και τα πράγματά μου από ένα υπέροχο μέρος για να επιστρέψω στην πολύβουη Αθήνα. Μάλλον είναι αυτή η γλυκιά μελαγχολία ανακατεμένη με δυνατές εικόνες και στιγμές που κάνουν την διαδικασία μαζέματος μια ρομαντική στιγμή! Η τελευταία φορά που κοιτάζω τους Δολομίτες από το camping, που τυλίγω το sleeping bag, που λέω καλημέρα στην οικογένεια δίπλα μας, που απολαμβάνω το πρωινό πλύσιμο υπό τις μελωδίες κάποιου σπουδαίου συγκροτήματος όπως οι Led Zeppelin. Pink Floyd, AC/DC, Rolling Stones και Creedence Clearwater Revival που μας συνόδευαν σε κάθε μας επίσκεψη στο μπάνιο και τις τουαλέτες, από τα μεγάφωνα του camping! Αυτή η τελευταία φορά για οτιδήποτε έχει αφήσει ένα μόνιμο χαμόγελο στο πρόσωπό μου, δείχνοντας ότι είμαι πραγματικά ευτυχισμένος που βρισκόμουν εδώ...
Κατά τις 9 αποχαιρετάμε το camping και την Cortina d'Ampezzo και ξεκινάμε τον κατήφορο στα βουνά που θα μας οδηγήσει στην Βενετία. Η διαδρομή στην αρχή είναι πανέμορφη αφού περνάμε μέσα από πολύ όμορφα χωριουδάκια και φαράγγια μέχρι να βγούμε στην βαρετή εθνική οδό. Τελικά μετά από δυόμιση ώρες φτάνουμε στην Βενετία, δύο ώρες νωρίτερα από την προγραμματισμένη αναχώρηση του πλοίου πιστεύοντας ότι θα μπούμε από νωρίς μέσα να πιάσουμε καμιά καλή θέση στο σαλόνι, ώστε να μπορέσουμε να κοιμηθούμε μερικές από τις 22 ώρες του ταξιδιού. Φτάνοντας όμως ακριβώς έξω από το πλοίο αντιλαμβανόμαστε ότι οι "τυπικότατοι" Ευρωπαίοι τουρίστες, που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των συνεπιβατών μας, είναι εκεί νωρίτερα από εμάς (αναρωτιέμαι από τι ώρα είχαν πάει)! Η ουρά για τα αυτοκίνητα είναι τεράστια και αποφασίζουμε να μπει ο Μανώλης στο πλοίο να βρει μια καλή θέση και όταν μπω κι εγώ με το χοντάκι να πάω να τον βρω.
Δυστυχώς η πρώτη μας επαφή με Έλληνες και την ελληνική πραγματικότητα μετά από 16 μέρες στα "ξένα" ήταν κακή, χωρίς να φταίνε όμως οι κατά τ'άλλα εξυπηρετικότατοι υπάλληλοι του πλοίου. Ένα φορτηγό μπαίνοντας στο γκαράζ του πλοίου βρήκε κάτω, με αποτέλεσμα να τρυπήσει το ρεζερβουάρ και να χυθούν πολλά λίτρα πετρελαίου. Η είσοδος των αυτοκινήτων διακόπηκε για μία ώρα, μέχρι να καθαριστεί με ασφάλεια όλο το εύφλεκτο υλικό. Η αναμονή στον καυτό ήλιο, προσπαθώντας με το air-condition να πολεμήσω την ζέστη, έφτασε τις 3 ώρες και όταν ήρθε η στιγμή να μπω κι εγώ μαζί με τα τελευταία αυτοκίνητα στο πλοίο ήρθε το μοιραίο χτύπημα! Ενώ είχα αγοράσει τα εισητήρια μέσω ίντερνετ και τα είχα παραλάβει από τα γραφεία της Minoan Lines στον Πειραιά, κανείς δεν με είχε ενημερώσει ότι έπρεπε να κάνω check-in για το αυτοκίνητο στο λιμάνι της Βενετίας. Δεν είχα ξανακούσει άλλωστε για check-in σε πλοίο. Πρώτη φορά το ακούω από τον λοστρόμο λοιπόν ο οποίος μου λέει να πάω 500 μέτρα πιο πίσω στο κτίριο που στεγάζει τα γραφεία της εταιρίας να κάνω την διαδικασία και γρήγορα μάλιστα γιατί το πλοίο θα φύγει αμέσως μόλις φορτώσει αφού έχει ήδη καθυστερήσει! Θα ήταν ψέμματα να πω ότι δεν με έλουσε κρύος ιδρώτας και δεν έβρισα την τύχη μου και την ανοργανωσιά-αμέλεια κάποιων! Πάω με το αυτοκίνητο σφαίρα έξω από τα γραφεία, ανεβαίνω τρέχοντας τα σκαλιά, φτάνω στο γκισέ όπου μια ξινή Ιταλίδα παίζει με τα νεύρα μου αφού μου λέει ότι καθυστέρησα και ίσως να μην επιτρέπεται το check-in πλέον. Προσπαθώ με μισά αγγλικά μισά ιταλικά να της εξηγήσω ήρεμα ότι είμαι 3 ώρες εδώ και κανείς δεν μου είπε τι πρέπει να κάνω, αυτή απλά αδιαφορεί και μιλάει στον ασύρματο με κάποιον υπεύθυνο φαντάζομαι. Μετά από 5 λεπτά διαβουλεύσεων, μου κάνει το πολυπόθητο check-in και τρέχω πανικόβλητος να προλάβω το σήκωμα της μπουκαπόρτας. Αποτέλεσμα; Ήμουν το προτελευταίο αυτοκίνητο που μπήκε στο πλοίο, 2 λεπτά πριν την αναχώρησή του...
Αγχωμένος, κουρασμένος, ιδρωμένος αλλά με ένα ψυγειάκι στο χέρι που περιέχει παγωμένες μπίρες και άλλες νοστιμιές, ανεβαίνω στο σαλόνι χαμογελαστός και βρίσκω τον Μανώλη να έχει απλωθεί σε έναν τεράστιο καναπέ, απολαμβάνοντας την δροσιά που προσφέρει ο κλιματισμός του πλοίου. Το σαλόνι είναι σχεδόν άδειο αφού αν και το πλοίο έχει πολύ κόσμο όλοι προτιμούν τις καμπίνες. Οι προϋποθέσεις για ένα καλό και ξεκούραστο ταξίδι υπάρχουν λοιπόν και με μία μπίρα στο χέρι βγαίνουμε στο κατάστρωμα να απολαύσουμε την Βενετία. Το πλοίο μέχρι να βγει στην ανοιχτή θάλασσα διασχίζει ένα μεγάλο κανάλι, προσφέροντας από το ανώτερο κατάστρωμά του πανοραμική άποψη στην πόλη! Ο ήλιος καίει τα κεφάλια μας, αλλά η εικόνα της Βενετίας από το πλοίο είναι μοναδική και δεν την χορταίνουμε. Μετά από μισή ώρα "τουριστικής βόλτας", βγαίνουμε στην ανοιχτή θάλασσα και εμείς κάνουμε μια μίνι εξερεύνηση του πλοίου, που μας φέρνει μπροστά στο εξής εκπληκτικό θέαμα: δεκάδες νέοι κ νέες απολαμβάνουν την πισίνα του πλοίου, πίνοντας μπίρες και σφηνάκια από ένα "χαλαρής διάθεσης" μπαρ που παίζει δυνατή μουσική! Για τους ξένους τουρίστες είναι η πρώτη επαφή με την ωραία ελληνική καλοκαιρινή πραγματικότητα και το τι τους περιμένει στα ελληνικά νησιά και δείχνουν να το απολαμβάνουν! Εμείς δεν είμαστε σε party διάθεση αφού μόλις κατεβήκαμε από τα έρημα βουνά και εδώ έχει πολύ φασαρία, οπότε κατεβαίνουμε στο ήσυχο σαλόνι. Το ταξίδι κυλάει πολύ άνετα, αργά το απόγευμα τρώμε στο πολύ καλό self-service εστιατόριο, καταναλώνουμε όλες τις μπίρες που είχαμε στο ψυγείο και κατά τις 12 που κλείνει το μπαρ του σαλονιού ανοίγουμε τα sleeping-bags και κοιμόμαστε!

Χιλιόμετρα 19ης μέρας: 250
Σύνολο: 4170
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
24/7/2010
Μετά από έναν καλό και ήσυχο ύπνο ξυπνάμε στις 7 και τρώμε πρωινό από τις προμήθειες που είχαμε. Γενικά αν κάποιος βολεύεται να κοιμηθεί σε καναπέ και έχει μαζί του κάποια βασικά φαγητά και νερό, μπορεί να μειώσει πολύ το κόστος ταξιδιού με το πλοίο. Οι συνθήκες στο σαλόνι πάντως ήταν άριστες! Βγαίνουμε στο κατάστρωμα ντυμένοι καλά αφού έχει ακόμα αρκετό κρύο να δούμε την ανατολή. Λίγες ακόμα ωραίες εικόνες λοιπόν, ενώ όλοι κοιμούνται. Η ώρα περνάει γρήγορα και κατά τις 12 φτάνουμε στην Ηγουμενίτσα πιο γρήγορα απ'ότι περιμέναμε. Βγαίνουμε πρώτοι από το πλοίο (να και κάτι καλό που μπήκα τελευταίος) και πιάνουμε αμέσως Εγνατία Οδό που θα μας οδηγήσει στην Θεσσαλονίκη. Εκτός από κάποια ελάχιστα κομμάτια ο δρόμος είναι Ευρωπαϊκών προδιαγραφών, χωρίς διόδια ακόμα, κίνηση δεν υπάρχει καθόλου και κινούμαστε αρκετά γρήγορα με αποτέλεσμα σε 3 ώρες να βρισκόμαστε στην Θεσσαλονίκη. Πηγαίνουμε στο σπίτι του Μανώλη όπου μας περιμένει η οικογένειά του, που εκτός από το καλωσόρισμα και τις ζεστές αγκαλιές τους, μας προσφέρουν και ωραίο σπιτικό φαγητό με μία παγωμένη μπίρα να γιορτάσουμε την επιστροφή! Πραγματικό βάλσαμο και ενέργεια για τις επόμενες 4,5 ώρες που θα χρειαστώ για να φτάσω Αθήνα.
"Μόνος, ταξιδεύω μόνος, ατέλειωτος ο δρόμος, ατέλειωτες στροφές" τραγουδάω παρέα με τον Πορτοκάλογλου. Ένα πράγμα μου αρέσει πιο πολύ από το να ταξιδεύω με το αυτοκίνητο. Να ταξιδεύω μόνος με το αυτοκίνητο! Ειδικά αν έχω πράγματα να σκέφτομαι και τώρα έχω σίγουρα πολλά. Τελειώνω αυτό το ταξίδι όπως το άρχισα αλλά με αντίθετη κατεύθυνση. Δεν φεύγω από την Αθήνα αλλά γυρίζω σε αυτήν, οδηγώντας μόνος, παρέα με ωραίες μουσικές, σκέψεις και εικόνες να με κρατάνε ξύπνιο και ένα χαμόγελο, ζωγραφισμένο λες, στο πρόσωπό μου! Οδήγησα 5.000 χιλιόμετρα σε 20 μέρες, περπατήσαμε στις Άλπεις, κρεμαστήκαμε στους Δολομίτες, γνωρίσαμε όμορφους τόπους και ανθρώπους, μοιραστήκαμε ό,τι είχαμε και γυρίσαμε πίσω καλύτεροι φίλοι, καλύτεροι άνθρωποι! Αυτό είναι το ταξίδι, αυτό είναι το roadtrip! Σίγουρα καλύτερο απ'ότι το περίμενα...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Υπέροχο ταξίδι, καταπληκτικές φωτογραφίες, γοητευτική αφήγηση...Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το νοερό ταξίδι-περιπέτεια που μου χάρισες!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Ακολουθουσα αμιλητη τα βηματα σας σε αυτο το οδοιπορικο.Δεν ηθελα με φτιασιδωμενα λογια να ενοχλησω την ομορφια,την καλοσυνη,την δυναμη των βραχων,την καθαρτηρια σιωπη των βουνων.Το εζησες..φυλαξε το...θυμησου!!!Ευχαριστω.....
 

manolis2

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΠΑΛ
μπραβο ρε ορεστη. μπορει η μνημη μας με το χρονο να ξεθωριάσει, αλλα θα έχουμε αυτό το ημερολόγιο για να μας θυμίζει όλα αυτά που περάσαμε. Μέχρι το επόμενο ταξίδι..
Για νέες ήττες για νέες συντριβές..
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Σύνοψη ταξιδιού
Θα προσπαθήσω να κάνω μία περίληψη του ταξιδιού στους τομείς της διαμονής, του φαγητού, των εξόδων του αυτοκινήτου (βενζίνη, parking, ασφάλειες, διόδια) και άλλων εξόδων. Αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως να βοηθήσω, είτε με προσωπικό μύνημα, είτε από εδώ.

Διαμονή
Εκτός από την πρώτη διανυκτέρευση στο Μαυροβούνιο δεν είχαμε κάνει κράτηση πουθενά αλλού, αφού κάθε βράδυ δεν ξέραμε που θα μας βγάλει ο δρόμος να κοιμηθούμε. Το ταξίδι ήταν 8-24 Ιουλίου και εκτός από ένα Σάββατο στο Innsbruck δεν συναντήσαμε πουθενά πρόβλημα να βρούμε κάποιο οικονομικό συνήθως μέρος να κοιμηθούμε. Σχεδόν παντού άλλωστε υπάρχουν γραφεία τουριστικών πληροφοριών, που αποτελούν σωσίβιο σε δύσκολες στιγμές. Αναλυτικά τώρα πόλη, μέρος διαμονής, κόστος, ποιότητα:

Μαυροβούνιο: Kotor, Montenegro Ηostel, δύο κρεβάτια σε οκτάκλινο κοιτώνα με κοινό μπάνιο-κουζίνα, 14 ευρώ το άτομο, πολύ καλό.

Κροατία: Sibenik, Jasminka Apartments, δίκλινο δωμάτιο σε ξενώνα δύο δωματίων με κοινό μπάνιο-κουζίνα, 40 ευρώ, τέλειο.

Σλοβενία: Ljubljana, H2O Hostel, δίκλινο δωμάτιο σε όροφο με άλλα 5 δωμάτια και κοινό μπάνιο-κουζίνα, 45 ευρώ, πολύ καλό.

Αυστρία: Πρώτο βράδυ Salzburg, Jufa Hostel, δίκλινο δωμάτιο με μπάνιο, 70 ευρώ, τέλειο αλλά ακριβό.
Δεύτερο βράδυ Salzburg, Yoho Hostel, τρία κρεβάτια σε εξάκλινο κοιτώνα με κοινό μπάνιο, 20 ευρώ το άτομο, πολύ καλό.
Στα καταφύγια στις Άλπεις πληρώναμε σε όλα από 18 ευρώ το άτομο με πρωινό και κοιμόμασταν σε κοιτώνες των 10-12 ατόμων, πολύ καλά.
Innsbruck, δεν θυμάμαι το όνομα Hotel:haha:, τρίκλινο δωμάτιο με μπάνιο, 140 ευρώ, καλό.

Ιταλία: Cortina d'Ampezzo, Rocchetta Camping, σκηνή και αυτοκίνητο για 6 διανυκτερεύσεις, 56 ευρώ το άτομο, πολύ καλό αλλά χωρίς εστιατόριο.

Σύνολο εξόδων διαμονής για 15 διανυκτερεύσεις, 270 ευρώ το άτομο. Είπαμε την βγάλαμε πολύ οικονομικά!!!:D

Φαγητό
Όσο είχαμε ταξίδι με το αυτοκίνητο και διανύαμε πολλά χιλιόμετρα τρώγαμε πρόχειρα όλη μέρα και ένα καλό γεύμα το βράδυ, όταν φτάναμε στον προορισμό μας. Στις πεζοπορικές μας διαδρομές τρώγαμε καλό πρωινό στα καταφύγια και στο camping, στην διάρκεια της ημέρας διάφορα σνακ που είχαμε προμηθευτεί και το βράδυ ένα καλό γεύμα. Γενικά δεν δώσαμε πολύ σημασία στην ποιότητα του φαγητού για οικονομικούς λόγους. Φάγαμε πολύ pizza...πολύ pizza όμως!!!:shock:

Σύνολο εξόδων για φαγητό, ποτά, super market περίπου 500 ευρώ έκαστος!

Αυτοκίνητο και πλοίο
Διανύσαμε 5.000 χιλιόμετρα σε 16 μέρες. Η οδήγηση στην Ευρώπη είναι πολύ οικονομική αφού δεν τολμούσα να τρέξω πάνω από το όριο και το αυτοκίνητο έκαιγε ελάχιστα!:cool: Η βενζίνη μας κόστισε 350 ευρώ, με ενδεικτικές τιμές 1,1-1,2 ευρώ το λίτρο σε όλη την Ευρώπη πλην Ιταλίας που ήταν 1,4, όσο στην Ελλάδα δηλαδή! Πληρώσαμε μία ασφάλεια στο Μαυροβούνιο 40 ευρώ. Τα διόδια και οι βινιέτες ήταν περίπου 80 ευρώ και τα διάφορα parking άλλα 20. Τα εισητήρια του πλοίου για την επιστροφή από Ιταλία, 90 ευρώ το άτομο.

Σύνολο εξόδων αυτοκινήτου και πλοίου, γύρω στα 330 ευρώ το άτομο!

Γενικά έξοδα
Σε αυτά βάζω όλα τα τουριστικά και "ενδιαφέροντα" έξοδα που κάναμε που τα θεωρώ απαραίτητα σε ένα τέτοιο ταξίδι και όχι έξοδα αγορών για προσωπικά είδη και δώρα. Τα περισσότερα (αν όχι όλα) αφορούν σε εισόδους σε εθνικά πάρκα και σπήλαια και σε χρήση lift.

Σύνολο γενικών εξόδων, 150 ευρώ έκαστος!

Με μία απλή πρόσθεση το συνολικό κόστος ταξιδιού ανήλθε στα 1250 ευρώ για τον καθένα μας. Όπως το είχαμε προγραμματίσει άλλωστε! Δεν χωρούσαν πολυτέλειες και 'καλή ζωή' σε αυτό το ταξίδι. Σκοπός του ήταν να καταπιούμε χιλιόμετρα αντικρύζοντας άπειρες εικόνες πίσω από τα τζάμια του αυτοκινήτου, να περπατήσουμε σε μοναδικά μονοπάτια, να γνωρίσουμε πολλούς λαούς και να γίνουμε πλουσιότεροι στην ψυχή μας! Αποστολή εξετελέσθη επιτυχώς!

Εις το επανιδείν...
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Σ' ευχαριστούμε, Ορέστη! Κι αν έχεις κι άλλα τέτοια όμορφα ταξίδια, μοιράσου τα μαζί μας!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
:(:(:(:( Τι τελείωσε???????????? Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!
Μου φαίνεται πως οι Δολομίτες μας τέλειωσαν!:( Μάλλον θα κάνουμε υπομονή και θα περιμένουμε την επόμενη υπέροχα "διαυγή" αφήγηση από κάποια μακρινή βουνοκορφή!
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Μου φαίνεται πως οι Δολομίτες μας τέλειωσαν!:( Μάλλον θα κάνουμε υπομονή και θα περιμένουμε την επόμενη υπέροχα "διαυγή" αφήγηση από κάποια μακρινή βουνοκορφή!
Έχεις δίκιο pattyyy. Ελπίζω να μην αργήσω να βρεθώ σε μια βουνοκορφή και να μοιραστώ μαζί σας την πεζοπορική, συναισθηματική και ψυχική πορεία μίας ανάβασης...

:(:(:(:( Τι τελείωσε???????????? Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!
Soctama δυστυχώς μας τελείωσαν οι Άλπεις και οι Δολομίτες. Βλέπω πολύ ενδιαφέρον όμως στο forum για ορειβατικά δρώμενα και με χαροποιεί ιδιαίτερα. Θα επιστρέψω με ό,τι νεότερο έχω!

Σ' ευχαριστούμε, Ορέστη! Κι αν έχεις κι άλλα τέτοια όμορφα ταξίδια, μοιράσου τα μαζί μας!
Rosa σε ευχαριστώ πολύ. Επειδή δεν έχω άλλο πρόσφατο ταξίδι και η μνήμη μου δεν με βοηθάει ιδιαίτερα ώστε να ανακαλέσω αρκετές πληροφορίες για παλιότερα, προτιμώ να περιμένω το επόμενο. Δεν μου αρέσουν οι παλιές ιστορίες που θυμάσαι λίγα, λες περισσότερα απ'όσα έγιναν πραγματικά και δημιουργείς μία φαντασιόπληκτη ιστορία... Ίσως ένα μικρό αφιέρωμα στον Όλυμπο που έχω επισκεφτεί πολλές φορές να το κάνω κάποια στιγμή ομως!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom