Roadtrip

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλημέρα , βλέπω ενεργό σχετικα το ποστ οπότε θα γράψω εδώ .
Θα κάνουμε road trip με την γυναίκα ( βελιγράδι (1 διαν.) , βουδαπέστη (2) , πράγα (3) , βιέννη (2) , σλοβακία(πέρασμα) ξανά βελιγράδι ) αν έχετε πληροφορίες που θα μου φανούν χρήσιμες οπώς για τα φώτα που δεν το ήξερα αλλα και για τα χιονολαστιχα που όμως δεν ξεκαθαρίστηκε εγώ δεν έχω πρέπει να φοράω τις αλυσίδες η να τις έχω απλα στο πορτ μπαγκαζ ? και καμια συμβουλή ισως τι να δω τι να δοκιμάσω και αν πρέπει κάπου να κάνω συνάλλαγμα
Εγω θα έκοβα την μια διανυκτέρευση από την Πράγα και θα την έδινα στην Βουδαπέστη. Ξεκάθαρα προσωπική επιλογή αλλά θεωρώ την Βουδαπέστη πιο όμορφη, με πιο πολλά να δεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

SoulHunter

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
το άλλαξα ..... λάθος ήταν σλοβακία ήθελα να γράψω...

Εγω θα έκοβα την μια διανυκτέρευση από την Πράγα και θα την έδινα στην Βουδαπέστη. Ξεκάθαρα προσωπική επιλογή αλλά θεωρώ την Βουδαπέστη πιο όμορφη, με πιο πολλά να δεις...
είπαμε θα το δούμε όταν πάμε αν μας κρατήσει κάποια χώρα παραπάνω θα τις αλλάξουμε. σε ευχαριστώ για την συμβουλή θα το έχω στα υπόψιν
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα
Το roadtrip έχει ώς εξής
Βελιγράδι - Βουδαπέστη - Πράγα - Μπρνο(σύντομο πέρασμα μια μέρα )- Βιέννη - Μπρατισλάβα-Βελιγράδι
συμβουλές ευπρόσδεκτες για το τι να δουμε τι να φαμε-δοκιμάσουμε που να πάμε .
Για πληροφορίες σχετικά με αξιοθέατα φαγητό κτλ να διαβάσεις τα αντίστοιχα θέματα των χωρών εδώ
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/
αλλά και τις ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/

Το roadtrip έχει ώς εξής
Βελιγράδι - Βουδαπέστη - Πράγα - Μπρνο(σύντομο πέρασμα μια μέρα )- Βιέννη - Μπρατισλάβα-Βελιγράδι
συμβουλές ευπρόσδεκτες για το τι να δουμε τι να φαμε-δοκιμάσουμε που να πάμε .
Κάτι που διάβασα και με ανησύχησε είναι οτι πρέπει οπωσδήποτε να έχω χειμερινά λάστιχα γιατί ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να πας λεει με άλλα ισχύει ?
Eγώ δεν έχω πρέπει να φοράω τις αλυσίδες η να τις έχω απλα στο πορτ μπαγκαζ ?
Διάβασε εδώ https://www.uniroyal-tyres.com/car/tyre-guide/winter-care/winter-tyres-mandatory
Οι αλυσίδες δεν υποκαθιστούν τα χειμερινά λάστιχα σε αυτές τις χώρες που είναι υποχρεωτικά και δεν είναι να παίζεις με αυτούς του κανονισμούς.
 

Zack

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
Καλησπέρα σας ....Έχω κάνει πολλές φορές παρόμοιο road-trip...οι 10 μέρες είναι καλές για αυτές τις πόλεις...καταρχήν πρέπει να φορέσεις υποχρεωτικά χειμερινά ελαστικά...ειδικά στην Αυστρία εκτός από το πρόστιμο σε πάνε και σε Βουλκανιζατέρ να βάλεις χειμερινά αν δεν έχεις! Άλλο πολύ σημαντικό είναι ότι αν συναντήσεις πρόβλημα σε σύνορα θα είναι στην είσοδο της Ουγγαρίας από τη Σερβία...αντιθέτως από Αυστρία ή Σλοβακία προς Ουγγαρία δεν υπάρχει πρόβλημα....Εγώ πάντα το κάνω ανάποδα αυτό το ταξίδι γιατί την πάτησα δύο φορές! Από την Κατερίνη που ταξιδεύω κάνω απ'ευθείας την πρώτη διανυκτέρευση στο Ζάγκρεμπ, μετά 2 διανυκτερεύσεις στο Σάλτσμπουργκ, 2 στην Πράγα, 3 στη Βιέννη, 2 στη Βουδαπέστη και 1 στο Βελιγράδι. Σε οτιδήποτε μπορώ να φανώ χρήσιμος είμαι στη διάθεσή σας.
 

SoulHunter

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα
Για πληροφορίες σχετικά με αξιοθέατα φαγητό κτλ να διαβάσεις τα αντίστοιχα θέματα των χωρών εδώ
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/
αλλά και τις ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/


Διάβασε εδώ https://www.uniroyal-tyres.com/car/tyre-guide/winter-care/winter-tyres-mandatory
Οι αλυσίδες δεν υποκαθιστούν τα χειμερινά λάστιχα σε αυτές τις χώρες που είναι υποχρεωτικά και δεν είναι να παίζεις με αυτούς του κανονισμούς.
Καλησπέρα σας ....Έχω κάνει πολλές φορές παρόμοιο road-trip...οι 10 μέρες είναι καλές για αυτές τις πόλεις...καταρχήν πρέπει να φορέσεις υποχρεωτικά χειμερινά ελαστικά...ειδικά στην Αυστρία εκτός από το πρόστιμο σε πάνε και σε Βουλκανιζατέρ να βάλεις χειμερινά αν δεν έχεις! Άλλο πολύ σημαντικό είναι ότι αν συναντήσεις πρόβλημα σε σύνορα θα είναι στην είσοδο της Ουγγαρίας από τη Σερβία...αντιθέτως από Αυστρία ή Σλοβακία προς Ουγγαρία δεν υπάρχει πρόβλημα....Εγώ πάντα το κάνω ανάποδα αυτό το ταξίδι γιατί την πάτησα δύο φορές! Από την Κατερίνη που ταξιδεύω κάνω απ'ευθείας την πρώτη διανυκτέρευση στο Ζάγκρεμπ, μετά 2 διανυκτερεύσεις στο Σάλτσμπουργκ, 2 στην Πράγα, 3 στη Βιέννη, 2 στη Βουδαπέστη και 1 στο Βελιγράδι. Σε οτιδήποτε μπορώ να φανώ χρήσιμος είμαι στη διάθεσή σας.
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις οπότε πάω να βάλω χειμερινά όταν λέτε πρόβλημα στα σύνορα τι ακριβώς εννοείτε?
 

SoulHunter

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εαν έχεις λάστιχα 4 season πάλι τρως πρόστιμο?
Νέα στοιχεία .
Ο λαστιχάς που πήγα να ρωτήσω για χειμερινά μου είπε οτι και τα 4 εποχών αν έχουν πάνω λέει ένα σηματάκι (ενα βουνό με χιονονιφάδα ) δεν έχεις λέει πρόβλημα περνάς κανονικά
 

Zack

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
Οπωσδήποτε χρειάζεται το σήμα με τη χιονονιφάδα...Όσο για τα σύνορα της Σερβίας με την Ουγγαρία τις περισσότερες φορές η καθυστέρηση φτάνει και τις 4 ώρες! Οπότε αν δεν είσαι από το πρωί στα σύνορα μπορούν να σε βγάλουν από τον προγραμματισμό!
 

presa

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καταρχήν καλησπέρα σε όλη την κοινότητα του travelstories,
Αφορμή της εγγραφής μου στην κοινότητα,
μετά απο παρότρυνση ενός διαδυκτιακού ομιλητή αλλου φόρουμ που είμαι μέλος 4 χρόνια,
είναι ενα οικογενειακό ταξίδι με το αυτοκίνητο μας στην Ευρώπη.
Στην διάθεση μας θα έχουμε 13-15 μέρες και θα ξεκινήσουμε απο Αθήνα με τελικό προρισμό που αλλού το Παρισι..
Η διαδρομή χαράκτηκε με την βοήθεια του -viamichellin- και έχει ως εξής..
Αθήνα-Σκόπια-Σερβία-Κροατία-Σλοβενία-Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
και επιστροφή
Γαλλία-Ζυρίχη-Βενετία-Πίζα-Ρώμη-Μπάρι-Ηγουμενίτσα-Αθήνα.
Σε αυτό το σημείο να πω ότι αυτό το ταξίδι θα είναι το παρθενικό μας στο εξωτερικό και αυτό με κάνει ιδιαίτερα διστακτικό σε πολλά πράγματα..
Και πάμε τώρα στις απορίες...
Α)τα βαλκάνια είναι ασφαλή για ταξίδι με αυτοκίνητο?
Β)η πρώτη διανυκτέρευση σε ποιά χώρα είναι καλύτερη και ασφαλέστερη να γίνει, στην Σερβία ή την Κροατία?
Γ)σε χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης Σερβία-Κροατία πρέπει να βρώ συνάλλαγμα η το ευρώ χρησιμοποιείται κανονικά?
Δ)το αέριο σαν καύσιμο υπάρχει στα βαλκάνια?
Ε)η καλύτερη και αξιόπιστη λύση για internet ΠΑΝΤΟΥ πια είναι ? (είδες pansek το έβαλα το -Ε- ).
ΣΤ)Απο το παραπάνω πρόγραμμα ποια πόλη αξίζει να μείνουμε λίγο παραπάνω και ποιά απλά να προσπεράσουμε?
Κάθε συμβουλή,παρατήρηση,διόρθωση εννοήτε είναι παραπάνο απο καλοδεχούμενη καθώς το διάστημα που έχω για να οργανώσω ολο αυτό θέλω να είναι ουσίας και όχι ανακύκλωσης παρόμοιων ιστοριών .
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να πεί δυο κουβέντες και καλα χιλιόμετρα σε ολα τα παιδιά !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom