EasyJet Tαξιδευοντας με την EasyJet

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ορκιζομαι στην αντρικη μου τιμη, στα παντελονια που φοραω με αυτη την αλητηρια εταιρεια δε ξαναπεταω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
επεστρεφα απο gatwick τη τεταρτη με τη μεσημεριανη πτηση.λογω καιρου ανεβληθησαν ολες.παω πρωι πρωι στο Α/Δ με χιλια βασανα(θα γραψω αναλυτικα ιστορια για πρωτη φορα!!) και μου λεει ενα 18χρονο οτι σας κανονισαμε να πεταξετε τη κυριακη!!!!!!!!!!!
κλειστην του λεω,ωστε ναχω κατι σιγουρο και τα λεφτα μου πισω αν δε πεταξω? απαντηση ναι ακομα και το ζητησετε μετα την επιστροφη σας στην ελλαδα.

γυριζω ξενοδοχειο και βρισκω παρασκευη με ολυμπιακη.
τους παιρνω τηλεφωνο για επιστροφη χρηματων και μετα απο 35 λεπτα αναμονη εισπραττω ενα μεγαλοπρεπες "δε γινεται" "εμεις σας μεταφερουμε δωρεαν" ελλαδα...
να συνεχισω?
πριν φυγουμε απο ελλαδα μια γυναικα απο τη παρεα ειχε δωσει λαθος ενα στοιχειο της κρατησης.χρεωση για την αλλαγη στην easy 67λιρες τις οποιες και πληρωσε.
το ιδιο λαθος υφισταται και με τη πτηση της αναχωρησης που ηταν με ΒΑ.τηλεφωνο εγω στη κυπρο στα γραφεια της ΒΑ(1 μοναδα χρεωσης) και με ενημερωνουν οτι θα φτιαχτει στο βενιζελο 2 ωρες πριν με κοστος 35 ευρω(67λιρες οι εξυπνοι της easy)..παμε τη μερα του ταξιδιου και μας λενε οτι αυτα συμβαινουν και θα βαλουν μια σημειωση στοπ κωδικο της κρατησης δωρεαν,οπερ και εγενετο!!
δεν πειραζει προς γνωση και συμμορφωση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ
την αλλη μερα πετουσε ενα φιλικο ζευγαρι για ελλαδα απο gatwick.ακυρωνετε η πτηση,μιλουν με ελλαδα/αθηνα και τους μεταφερουν την επομενη-εχθες το βραδυ δηλαδη με τη βραδυνη απο χιθροου στις 2215.

ΑΡΑ
1.πεταω μονο απο χιθροου(αν εκλεισε θα εκλεισε για λιγο-δε γνωριζω λεπτομερειες).
2. με ολυμπιακη,aegean,BΑ
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Ωχ..Μη μας λες τέτοια...Ελπίζω ο καιρός να αλλάξει πια!Έλεος..Εγώ πάω Τρίτη με Aegean και επιστρέφω (θα επιστρέψω???????) με easy από Gatwick..Πρέπει να ξαναδιαβάσω την ιστορία του blondeamon να προετοιμάζομαι για τα χειρότερα μου φαίνεται..:D:haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
O χρυσός κανόνας λέει ότι πληρώσεις παίρνεις... η Easy είναι μια loco που βγάζει από την μύγα ξίγκι... πολλοί, ανάμεσα τους κι εγώ, την προτιμούν μέχρι να γίνει η στραβή... αν έχει τεράστια διαφορά τιμής ίσως αξίζει να την διαλέξεις αν όχι δεν το συζητάμε... ειδικά όμως από/προς Λονδίνο που οι τιμές είναι τόσο χτυπημένες για 50-60 ευρώ πρέπει να είσαι ή ιδιαίτερα μαζόχας ή μεγάλος τσίπης για να την προτιμήσεις... απλά έχετε στο μυαλό σας ότι δεν μπορεί να τα έχετε όλα... και καλές τιμές και service και άνεση... κάπου πρέπει να ορίζεις τις προτεραιότητες σου...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ωχ..Μη μας λες τέτοια...Ελπίζω ο καιρός να αλλάξει πια!Έλεος..Εγώ πάω Τρίτη με Aegean και επιστρέφω (θα επιστρέψω???????) με easy από Gatwick..Πρέπει να ξαναδιαβάσω την ιστορία του blondeamon να προετοιμάζομαι για τα χειρότερα μου φαίνεται..:D:haha:
την αλλη εβδομαδα περιμενουν νεο κυμα εβλεπα εχθες το πρωι στο BBC
καλα θα πανε ολα!!
μολις ανοιξω τις βαλιτσες θα σου δωσω με pm ενα τηλεφωνο της εταιρειας αχρειαστο ναναι...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πριν φυγουμε απο ελλαδα μια γυναικα απο τη παρεα ειχε δωσει λαθος ενα στοιχειο της κρατησης.χρεωση για την αλλαγη στην easy 67λιρες τις οποιες και πληρωσε.
βρε mio, ετσι απο περιεργεια τι λαθος ειχε κανει στην κρατηση??
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
O χρυσός κανόνας λέει ότι πληρώσεις παίρνεις... η Easy είναι μια loco που βγάζει από την μύγα ξίγκι... πολλοί, ανάμεσα τους κι εγώ, την προτιμούν μέχρι να γίνει η στραβή... αν έχει τεράστια διαφορά τιμής ίσως αξίζει να την διαλέξεις αν όχι δεν το συζητάμε... ειδικά όμως από/προς Λονδίνο που οι τιμές είναι τόσο χτυπημένες για 50-60 ευρώ πρέπει να είσαι ή ιδιαίτερα μαζόχας ή μεγάλος τσίπης για να την προτιμήσεις... απλά έχετε στο μυαλό σας ότι δεν μπορεί να τα έχετε όλα... και καλές τιμές και service και άνεση... κάπου πρέπει να ορίζεις τις προτεραιότητες σου...
συμφωνω απολυτα!!!
απλα επειδη ειμασταν 4 ατομα η οικογενεια, οταν τα εκλεισα το 4χ66=264ευρω η διαφορα απο ΒΑ, με τουμπαρε.
δε πειραζει πηραμε το μαθημα μας.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
βρε mio, ετσι απο περιεργεια τι λαθος ειχε κανει στην κρατηση??
τελικα ειστε κουτσομπολες οι γυναικες:haha:
δικαιως εχετε βγαλει ονομα:bleh:

οταν τους εκλεισα τα εισιτηρια περι τα μεσα ιουλιου μου ειχαν δωσει ως επιθετο το ονομα του αντρα της.
αυτη δεν ειχε ταξιδεψει εξωτερικο,οποτε πηγε στην αστυνομια να βγαλει νεα ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες.
μαλλον θα υπαρχει καινουργιος νομος πρεπει να αναγραφεται το πατρικο της επιθετο.
και πριν φυγουμε καμια βδομαδα κανω ενα τελευταιο check και το τσιμπαω...
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Έχεις δίκιο mio gps.

Η EasyJet είναι καλή αν όλα πηγαίνουν καλά. Στην παραμικρή δυσκολία νοιώθεις τρομερή και δικαιολογημένη ανασφάλεια.

Αλλά βλέπεις το θέμα της τιμής είναι δελεαστικό.

Πάντως, τώρα που πήγα να κλείσω για Λονδίνο για τον άλλο μήνα με τη δήθεν προσφορά της Easy και βρήκα το εισιτήριο 150?, προτίμησα να δώσω άλλα 25? και να κλείσω με την Olympic (175 από Gatwick) . Να ξέρω τουλάχιστον πως αν κάτι πάει στραβά θα έχω κάποια σοβαρή υποστήριξη.

Όμως για να πω την αλήθεια, αν η Easy έκανε 75 και η Olympic 175, θα μπερδευόμουν.

ΥΓ. Αυτό που έγραψες με το χιθροου δεν το σκέφτηκα ρε γμτ. :roll:


(μέχρι να γράψω βλέπω πως είπαν και άλλοι τα ιδία πάνω κάτω. Ο Traveller το έθεσε πολύ σωστά. )
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τελικα ειστε κουτσομπολες οι γυναικες:haha:
δικαιως εχετε βγαλει ονομα:bleh:

οταν τους εκλεισα τα εισιτηρια περι τα μεσα ιουλιου μου ειχαν δωσει ως επιθετο το ονομα του αντρα της.
αυτη δεν ειχε ταξιδεψει εξωτερικο,οποτε πηγε στην αστυνομια να βγαλει νεα ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες.
μαλλον θα υπαρχει καινουργιος νομος πρεπει να αναγραφεται το πατρικο της επιθετο.
και πριν φυγουμε καμια βδομαδα κανω ενα τελευταιο check και το τσιμπαω...
τς τς τς..αμεσως, να με παρεξηγησεις...:bleh:

για αλλο λογο ρωτησα..ελεγα μηπως ηταν κανενα λαθος ορθογραφικο στο ονομα!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μανο για ψαξτο το 175,δε μου καθεται καλα...
εγω μεσα στη ταραχη, μεσα στο χαμο ουρες στο gatwick ta ekleisa 105 λιρες με ολυμπιακη(για το service και για το α/φ θα τα πουμε...το τελειο!!!!!)
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Μια ερώτηση προς τον mio gps...Aν (φτου φτου μακριά από μας) ο καιρός δεν μας θέλει και πολύ περισσότερο η easy,και γίνει ακύρωση εγώ πρέπει οπωσδήποτε να επιστρέψω λόγω εξεταστικής,πόσα χρήματα θα πρέπει να υπολογίζω για μια νέα πτήση τελευταίας στιγμής με άλλη εταιρεία?Σε ρωτάω για να έχω το κομπόδεμα στην άκρη....:haha:

Μόλις είδα που έγραψες 105 λίρες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom