Ινδία Tι HOLLYWOOD τι BOLLYWOOD!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Το πολύχρωμο, σαραβαλιασμένο ΤΑΤΑ ερχόταν με ιλιγγιώδη ταχύτητα κατά πάνω μας. Δεν ήταν εφιάλτης, οδηγούσαμε κανονικότατα στον αυτοκινητόδρομο και το τεράστιο καμιόνι έρχονταν εντελώς αντίθετα στο ρεύμα μας!! Η σύγκρουση με το παμπάλαιο φορτηγό φαίνονταν αναπόφευκτη. Ο Raj , ο οδηγός μας, κόρναρε με μανία και με μια ταχυδακτυλουργική μανούβρα απόφυγε με μαεστρία το παμπάλαιο τριαξονικό!! Κάθιδρος από το σοκ άκουγα την χαμογελαστή φωνή του Raj να με καλωσορίζει στη χώρα του “Welcome to incredible India!!” O Σπύρος πλάι μου κάτωχρος προσπαθούσε να συνέλθει από το σοκ και μου υπενθύμισε ότι είχαμε ακόμη 130 περίπου χλμ μέχρι το ξενοδοχείο μας!! Ο Raj απτόητος, συνέχιζε τις σφήνες του, αποφεύγοντας κάθε τόσο, κάρα, αγελάδες, καμήλες, φορτηγά και ιδιωτικά αυτοκίνητα ,που πεισματικά παρέμεναν στο δεξί μέρος του αυτοκινητόδρομου . Μην ξεχνάμε σε αυτή την πρώην Βρετανική αποικία η οδήγηση γίνεται πάντα σύμφωνα με τα Βρετανικά πρότυπα, στα δεξιά. Στην Ινδία χρειάζεσαι τρία πράγματα στην οδήγηση, είπε γελώντας ο Raj , καλά φρένα , καλή κόρνα και καλή τύχη. Για να μας το αποδείξει συνέχιζε να κορνάρει μανιωδώς, να φρενάρει ακατάπαυστα και να προκαλεί την καλή μας τύχη για το υπόλοιπο της διαδρομής!!

Είχαμε φτάσει μία περίπου ώρα πριν στο INDIRA GANDI INTERNATIONAL AIRPORT ακολουθώντας το γνωστό δοκιμασμένο δρομολόγιο ΑΤΗ-ΤΑS-DEL φεύγοντας από την Αθήνα την Μ.Τρίτη 3/4/07 αργά το βράδυ( 23:45) και φτάνοντας στο Ν.Δελχί το επόμενο μεσημέρι στις 13:00, αφού πρώτα κάναμε το απαραίτητο 3ωρο stopover στην Τασκένδη. Οι πτήσεις με τα γνωστά 757-200 της Uzbekistan Airways ήταν όπως πάντα χωρίς απρόοπτα και καθυστερήσεις. Πράγματι το VP-BUI τροχοδρομούσε στις 13:00 ακριβώς στο διεθνές αεροδρόμιο του DELHI κι εμείς με λαχτάρα κατεβαίναμε τις σκάλες του αεροπλάνου για να ζήσουμε οι αθεόφοβοι Πασχαλιάτικες εμπειρίες στην εξωτική Ινδία!! Αποφασίσαμε να περάσουμε οκτώ μέρες μακριά από την Ελληνική πραγματικότητα, χαμένοι στο παραμυθένιο Rajastan την πατρίδα των Μαχαραγιάδων. Αρωγός μας σε αυτή την φιλόδοξη προσπάθεια θα ήταν το Gajraj Travel ένα Ινδικό γραφείο τουρισμού με έδρα την Jaipur πρωτεύουσα του Rajastan. Με τίμημα 300euro θα είχαμε για 7 ημέρες το δικό μας αυτοκίνητο, με αγγλόφωνο ξεναγό-οδηγό και όλα τα έξοδα αυτοκινήτου και οδηγού πληρωμένα ήτοι βενζίνη, διόδια και έξοδα διαμονής και διατροφής του οδηγού. Μέσα σε 7 ημέρες θα παίρναμε μια ελάχιστη γεύση του Rajastan, επισκεπτόμενοι την Jaipur και το Pushkar μαζί με μια μικρή δόση Delhi αλλά μπρος στο τίποτε….

Το αεροδρόμιο ήταν πέραν πάσης περιγραφής. Ένα αρχαίο λεωφορείο μας παρέλαβε από το 752 μας και μας οδήγησε στην αίθουσα των αφίξεων. Οι εννέα όλες κι όλες φυσούνες του αεροδρομίου ήταν όλες σχεδόν γεμάτες από Α330 και Α340 της JET AIR της μεγαλύτερης και αξιοπρεπέστερης ιδιωτικής εταιρίας της Ινδίας. Η γνωστή διαφήμιση με τον γάιδαρο που πετάει μου ήρθε αυθόρμητα στο νου. Σε τέτοιο αχούρι σίγουρα πρέπει να δω κάπου εδώ γύρω και το συμπαθές τετράποδο σκέφτηκα. Αίμα , δάκρυα και ιδρώτας! Ο κόσμος γύρω μου άπειρος , στην συντριπτική του πλειοψηφία Ινδοί, δεν έδειχνε να ενδιαφέρετε ιδιαίτερα για το χάος που επικρατούσε. Περίμενε υπομονετικά στην ουρά του ελέγχου των διαβατηρίων, μια ουρά που η αλήθεια είναι προχωρούσε με αργούς αλλά σταθερούς ρυθμούς. Επί τέλους περάσαμε τον έλεγχο μαζί με μια μίνι ανάκριση σε Ινδοαγγλικά, του στυλ που θα πάτε, πόσο θα μείνετε, καλώς ήρθατε. Η κυρίως αίθουσα αφίξεων θύμιζε βομβαρδισμένο τοπίο. Ξεδοντιασμένα air condition ,ξεχαρβαλωμένες πολυθρόνες , Iνδές μαμάδες ντυμένες με πολύχρωμα σάρι να κυνηγούν τα μικρά τους , μωρά να τσιρίζουν, ηλικιωμένοι να προσεύχονται στο Θεό τους. Κάτι πρόχειρες ταμπέλες πληροφορούσαν τους δύστυχους επιβάτες για έργα που σα σκοπό είχαν τον μελλοντικό εξωραϊσμό αυτού του σουρεαλιστικού τοπίου. Σίγουρα ο μεγάλος Λουίς Μπουνιουέλ θα είχε βρεί εδώ το ιδανικό σκηνικό για να μεγαλουργήσει, σκηνοθετώντας ένα ακόμη σουρεαλιστικό αριστούργημα.
Μια που δεν είχαμε αποσκευές να περιμένουμε, ξεμπερδέψαμε σχετικά εύκολα από τις γραφειοκρατικές διαδικασίες του τελωνείου κουνώντας καταφατικά το κεφάλι σε ότι μας ρωτούσαν, μια που στάθηκε αδύνατο να κατανοήσουμε την γραφική Ινδοαγγλική προφορά. Ο Σπύρος με απόγνωση ψέλλισε που μπλέξαμε, την στιγμή που διαβαίνοντας την πόρτα της εξόδου είδα μπροστά μου μια ταμπέλα με το όνομά μου κι ένα χαμογελαστό πρόσωπο να μου προσφέρει ένα μπουκέτο λουλούδια! Ο Raj ο μικρόσωμος και συμπαθέστατος ξεναγός - οδηγός μας ήταν πιστός στο ραντεβού του και μάς καλωσόρισε στην χώρα του την απίστευτη Ινδία!
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια φανταστικά σούπερ καταπληκτικά! :clap: Ινδία!! :clap:

Από τα ταξίδια που θέλω οπωσδήποτε να κάνω! Νίκο ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας. :)
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πολύ ωραία περιγραφή traveller, συνέχισε την αφήγηση γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον. Ούτως ή αλλώς το θέμα από μόνο του είναι συναρπαστικό...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η Ινδία είναι ένας ξεχωριστός προορισμός και αισθάνομαι ιδιαίτερα τυχερός που την γεύτηκα για 5 εβδομάδες.
 

KIRKI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
:DΠολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες,
Φεύγω την άλλη εβδομάδα για Ινδία ( Τζαιπουρ -Άκρα- Δελχί- Αμπεχανερι)
Εάν θυμηθείς κάτι στην συνεχεία μου το γραφείς.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μπα, μπα...
Τι εχουμε εδω? Ινδια made by Traveller?
Ολο καινουρια πραγματα ανακαλυπτουμε σε αυτο το φορουμ. (καλα, οχι και τοσο καινουρια..)
Σπευδω να μελετησω, σαν καλη μαθητρια!
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να ξέρει βρίσκεις εύκολα νομίζεις? Ο καθένας ό,τι του καπνίσει....κάνε, μη κάνεις, κάντα όλα, όλα παίζουν.....εδώ δε ξέρουν καλά καλά την ειδικότήτά τους, θα ξέρουν για ταξίδια στο εξωτερικό? Οι περισσότεροι είναι για κλάμματα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
προσωπικά δεν κάνω τίποτα για πουθενά .
πήρα χάπια για μαλάρια μόνο μιά φορά γιατί ήταν αναγκαίο.
κρίνε μόνη σου,κανείς δεν θα σου πεί με βέβαιότητα.αφού γνωρίζεις τα πράγματα,αναγκαίο θα ήταν κατά την γνώμη μου άν υπήρχε επιδημία επίσημη στην περιοχή..;)
 
  • Like
Reactions: tzo

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom