Ινδία Tι HOLLYWOOD τι BOLLYWOOD!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Είχε σουρουπώσει για τα καλά πια όταν φτάσαμε στην Ιndiana το καλύτερο όπως μας είπε ο Raj εστιατόριο της πόλης. Ήταν ένα μεγάλο, υπαίθριο, καλόγουστο εστιατόριο ακριβώς έξω από τα τείχη της παλιάς πόλης. Οι σερβιτόροι, άψογα ντυμένοι, μας εξήγησαν σε αρκετά καλά Αγγλικά το παραδοσιακό Ινδικό μενού και μας πρότειναν όταν τους εξηγήσαμε ότι αυτή θα ήταν η πρώτη μας εμπειρία με την Ινδική κουζίνα να δοκιμάσουμε κοτόπουλο και κεμπάπ tandori. Mας διαβεβαίωσαν ότι το φαγητό μας δεν θα ήταν καυτερό και μας σέρβιραν σχεδόν αμέσως τις γνωστές, παγωμένες και εξαιρετικές Kingfisher beers. To πρώτο πιάτο που δοκιμάσαμε ήταν μια εξαιρετική μανιταρόσουπα που συνοδεύονταν από καυτερά είναι η αλήθεια σνακς. Το πράγμα άρχισε να αποκτά ιδιαίτερο γαστριμαργικό ενδιαφέρον όταν ήρθαν τα υπέροχα παραδοσιακά naan. Τι είναι τα naan τώρα. Φανταστείτε ζεστές, αφράτες λεπτές πίτες όπως αυτές που τρώμε το σουβλάκι, με γεύσεις από βούτυρο, τυρί , λαχανικά , σκόρδο ή και ανάμικτες. Ήταν πραγματικά υπέροχα. Την μεγάλη γευστική έκπληξη όμως την νιώσαμε όταν δοκιμάσαμε το περίφημο κοτόπουλο tandori. Tandori όπως μας εξήγησαν αργότερα είναι ο μεγάλος ειδικός φούρνος που μέσα σε αυτόν ψήνετε το κρέας , το κοτόπουλο και τα λαχανικά παρέα με λογής λογής μπαχαρικά. Η επιτομή της Ινδικής κουζίνας. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα αρκεί να ξεκαθαρίσετε στο σερβιτόρο ότι το θέλετε ελάχιστα spicy. Aν θελήσετε να γίνετε λίγο πιο τολμηροί και να αφεθείτε στην υπέροχη καυτή κόλαση των Ινδικών λιχουδιών, το γιαούρτι που πάντα συνοδεύει τα καυτερά πιάτα, θα καταπραϋνει τον ταλαιπωρημένο ουρανίσκο σας. Εν ολίγης η πρώτη μας μύηση στα μυστικά της Ινδικής κουζίνας στέφθηκε με πλήρη επιτυχία και από τότε αποφασίσαμε να αγνοήσουμε τις προειδοποιήσεις περί επικίνδυνης κουζίνας και να υποκύψουμε στα γευστικά θέλγητρα των ντόπιων γαστριμαργικών πειρασμών. Η τύχη σίγουρα βοηθά τους τολμηρούς και εμείς δόξα τον Θεό δεν αντιμετωπίσαμε ευτυχώς κανένα πρόβλημα υγείας όσον αφορά το φαγητό. Κλείνοντας τα του φαγητού, θα πω ότι ασφαλώς χρειάζεται κοινός νους για το μέρος εστίασης που πρέπει να επιλέξεις. Σε κάθε πόλη, υπάρχουν αξιοπρεπέστατα εστιατόρια όπου χωρίς κανένα κίνδυνο τουρίστες και ντόπιοι απολαμβάνουν το φαγητό τους, ποτέ μα ποτέ όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε στην Ινδία και ότι οι ηρωισμοί και τα γευστικά πειράματα καλό θα είναι να αποφεύγονται.

Jaipur!! The pink city!! Ότι καλύτερο και ότι χειρότερο μπορείτε να φανταστείτε. Μια λαμπρή πόλη λουσμένη στον ήλιο και τα χρώματα, γεμάτη αστραφτερά παλάτια, μεγαλόπρεπα κάστρα , πολύβοα παζάρια. Από την άλλη κυκλοφοριακή φρενίτις, απερίγραπτη φτώχια, απίστευτη βρωμιά. Συναρπαστικό κοκτέιλ αντιθέσεων, βομβαρδισμός συναισθημάτων, η πραγματική, γνήσια Ινδία. Ξεκινήσαμε την γνωριμία μας με αυτή την τόσο συναρπαστική πόλη από την καρδιά της, το παζάρι! Μικρομάγαζα φορτωμένα λογιών λογιών μπαχαρικά, γόητες φιδιών, κάρα που τα σέρνουν καμήλες, πραματευτάδες που διαλαλούν την πραμάτεια τους, λαμπερά κοσμηματοπωλεία , παιδάκια να ζητιανεύουν, εντυπωσιακές Ινδές τυλιγμένες στα εξωτικά σάρι τους , επαίτες με τουρμπάνια στο κεφάλι να σε εκλιπαρούν για μια φωτογραφεία με αντίτιμο μια χούφτα ρουπίες. Πανδαισία, χάος, ταραχώδης γοητεία!! Και μέσα σε όλο τον χαμό, οι αγελάδες, οι βασίλισσες της Ινδίας να διασχίζουν αμέριμνες τους μποτιλιαρισμένους δρόμους αδιαφορώντας για τα πάντα. Σαν ιερά ζώα που είναι έχουν το ακαταλόγιστο, μπορούν και κάνουν ότι θέλουν χωρίς καμιά μα καμιά επίπτωση. Οχυρωμένοι λοιπόν εμείς πίσω από δύο αγελάδες καταφέραμε να διασχίσουμε τον κεντρικό δρόμο και να βρεθούμε κατάφατσα με το σήμα κατατεθέν της Jaipur το αμμόχτιστο ροζ παλάτι των ανέμων, το Hawa Mahal.
Λαμπρό παράδειγμα της αρχιτεκτονικής του Rajastan χτίστηκε το 1799 με σκοπό να κρατήσει τις γυναίκες του τοπικού μαχαραγιά μακριά από τα φθονερά μάτια των ανταγωνιστών του.

Δυο βήματα πιο κάτω είναι το μεγαλύτερο και λαμπρότερο παλάτι της πόλης, το παλάτι που φιλοξενούσε και φιλοξενεί μέχρι τις μέρες μας την βασιλική οικογένεια. Είναι ένα τεράστιο σύμπλεγμα ανακτόρων, αυλών και κήπων που σίγουρα εντυπωσιάζει τον επισκέπτη. Χτισμένο στα τέλη του 19ου αιώνα είναι ένα μίγμα αποικιοκρατικής και τοπικής αρχιτεκτονικής. Σήμερα ,εκτός από το μέρος που στεγάζει τον σημερινό μαχαραγιά και την οικογένεια του και είναι κλειστό βέβαια για το κοινό, λειτουργεί και σαν μουσείο φιλοξενώντας αρκετές αξιόλογες συλλογές ενδυμασιών και τοπικών εκθεμάτων.


Αρκετά όμως με τα παλάτια και τους μαχαραγιάδες, επιστροφή στο σήμερα και στο παζάρι. Shopping μέχρι τελικής πτώσεως. Ασημικά, ξυλόγλυπτα, χειροτεχνήματα, μεταξωτά, παπλώματα, χαλιά, ότι ποθεί η καρδιά σου!! Πραγματικά Incredible India!
Οπλισθείτε με υπομονή και επιμονή και αρχίστε το παζάρεμα. Μπορεί να χαζεύεις και να παζαρεύεις μέρες ολόκληρες!! Περπατήσαμε, παζαρέψαμε, ψωνίσαμε και στο τέλος ζήσαμε μια ακόμη μοναδική στιγμή. Ξυριστήκαμε σε παραδοσιακό κουρείο και απολαύσαμε από τον κουρέα μας μια μοναδική περιποίηση προσώπου!! Δεν κάνω πλάκα έναντι του ευτελούς τιμήματος των 0,50euro χαρήκαμε ξύρισμα και περιποίηση προσώπου σε ένα!!

Χορτασμένοι από παζάρια και εμπειρίες γυρίσαμε κατάκοποι στο ανάκτορo μας. Έπρεπε να ξεκουραστούμε γιατί η αυριανή μέρα θα ήταν ιδιαίτερα κοπιαστική. Επίσκεψη σε ένα από τα ωραιότερα και σημαντικότερα φρούρια του Rajastan και ταξίδι στο μυθικό Pushkar.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια φανταστικά σούπερ καταπληκτικά! :clap: Ινδία!! :clap:

Από τα ταξίδια που θέλω οπωσδήποτε να κάνω! Νίκο ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας. :)
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πολύ ωραία περιγραφή traveller, συνέχισε την αφήγηση γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον. Ούτως ή αλλώς το θέμα από μόνο του είναι συναρπαστικό...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η Ινδία είναι ένας ξεχωριστός προορισμός και αισθάνομαι ιδιαίτερα τυχερός που την γεύτηκα για 5 εβδομάδες.
 

KIRKI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
:DΠολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες,
Φεύγω την άλλη εβδομάδα για Ινδία ( Τζαιπουρ -Άκρα- Δελχί- Αμπεχανερι)
Εάν θυμηθείς κάτι στην συνεχεία μου το γραφείς.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μπα, μπα...
Τι εχουμε εδω? Ινδια made by Traveller?
Ολο καινουρια πραγματα ανακαλυπτουμε σε αυτο το φορουμ. (καλα, οχι και τοσο καινουρια..)
Σπευδω να μελετησω, σαν καλη μαθητρια!
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.684
Γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να ξέρει βρίσκεις εύκολα νομίζεις? Ο καθένας ό,τι του καπνίσει....κάνε, μη κάνεις, κάντα όλα, όλα παίζουν.....εδώ δε ξέρουν καλά καλά την ειδικότήτά τους, θα ξέρουν για ταξίδια στο εξωτερικό? Οι περισσότεροι είναι για κλάμματα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
προσωπικά δεν κάνω τίποτα για πουθενά .
πήρα χάπια για μαλάρια μόνο μιά φορά γιατί ήταν αναγκαίο.
κρίνε μόνη σου,κανείς δεν θα σου πεί με βέβαιότητα.αφού γνωρίζεις τα πράγματα,αναγκαίο θα ήταν κατά την γνώμη μου άν υπήρχε επιδημία επίσημη στην περιοχή..;)
 
  • Like
Reactions: tzo

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom