Ινδία Tι HOLLYWOOD τι BOLLYWOOD!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Δυστυχώς δεν τους προλάβαμε!! Οι πολύχρωμα ζωγραφισμένοι ελέφαντες έπαιρναν το δρόμο του γυρισμού. Τεράστιοι, αγέρωχοι, βάδιζαν αργά το δρόμο προς την Jaipur κι εμείς τους θαυμάζαμε μην μπορώντας δυστυχώς να απολαύσουμε την διαδρομή από τις θεόρατες πλάτες τους. Το σχέδιο μας για την μυθική κατάκτηση του καστροπαλατιού της Αmber με την βοήθεια των τεράστιων παχύδερμων φευ, ναυάγησε. Οι ελέφαντες είναι πιστοί στο ραντεβού τους με τους τουρίστες χρόνια τώρα, ακούραστα τους μεταφέρουν από τα ριζά του λόφου στην είσοδο του κάστρου αλλά αρνούνται πεισματικά να συνεχίσουν τις βόλτες τους μετά της 11 το πρωί. Η ζέστη βλέπετε δεν είναι και ο καλύτερος τους φίλος.Κι εμείς οι ανόητοι, αντί να σπεύσουμε, παρασυρθήκαμε από τις σειρήνες του πολύβουου παζαριού, η μισή ωρίτσα έγινε δίωρο και έτσι η εκστρατεία μετά των ελεφάντων ακυρώθηκε. Η κατάκτηση του Fort Amber θα γίνονταν με συμβατικότερο τρόπο, το αυτοκίνητο μας.

Αν κάποιος πρέπει να επισκεφτεί ένα μονάχα από δεκάδες εντυπωσιακά κάστρα του Rajastan, αυτό αναμφισβήτητα θα είναι το Fort Amber, μόλις 10 χλμ έξω από την Jaipur. Αυτό το υπέροχο, γοητευτικό ροζ κάστρο-παλάτι σκαρφαλωμένο σε ένα κακοτράχαλο λόφο, διαφεντεύει την περιοχή γύρω από την Jaipur και είναι ένα από τα κορυφαία αρχιτεκτονικά στολίδια του Rajastan. Τι κι αν οι εποχές έχουν αλλάξει και η περιοχή δεν έχει την ίδια στρατηγική σημασία όπως άλλοτε, αυτό ακοίμητος φρουρός από το τέλος του 16ου αιώνα φυλάει Θερμοπύλες.
Όπως καταλαβαίνετε, σαν ναυαρχίδα του τοπικού τουρισμού, προσελκύει μυριάδες κόσμο αλλά αυτό διόλου μειώνει την γοητεία του. Πρότυπο αναστύλωσης, κερδίζει αμέσως τον επισκέπτη με τους εντυπωσιακούς ναούς του, τις μεγαλόπρεπες βασιλικές αίθουσες, τα μοναδικά αίθρια, τους λαμπρούς κήπους και την μαγευτική θέα της κοντινής κοιλάδας που απολαμβάνει κανείς από τις πολεμίστρες του. Φυσικά σαν τεράστιος πόλος έλξης που είναι τραβάει εκτός των τουριστών και ένα πλήθος ντόπιων μικροπωλητών, γόηδες φιδιών, χειρομάντες και οδηγούς ελεφάντων και καμηλών. Όλος ο καλός ο κόσμος! Χαμός! Incredible India! Χαρήκαμε αυτό το απαράμιλλο μέρος κοντά στις 3 ώρες, ανεβήκαμε στους προμαχώνες του, περπατήσαμε στα δαιδαλώδη σοκκάκια του, βγάλαμε φωτογραφίες στους κήπους του και τελικά με βαριά καρδιά το εγκαταλείψαμε. O χρόνος μας πίεζε ασφυκτικά, το θρυλικό Pushkar η ιερότερη μαζί με το Βαρανάσι πόλη της Ινδίας μας περίμενε και ο δρόμος ήταν μακρύς 4 και ώρες.

Ότι και να πεις για το Puchkar αυτή την μικρή, μαγική πολίχνη, που είναι κτισμένη στην άκρη της ερήμου είναι λίγο. Οι πάνω από 400, μικροί και μεγάλοι, ναοί καθρεφτίζονται στην ιερή λίμνη και καθιστούν το Pushkar, μια από τις ιερότερες πόλεις των Ινδιών. Εδώ δεν υπάρχει η φρενίτης της Jaipur, οι ρυθμοί είναι χαλαροί το μέρος απίστευτα μυστικιστικό. Μην νομίζετε όμως ότι δεν υπάρχει τουρισμός. Λογής λογής ξένοι κατακλύζουν το Puschar κάθε εποχή του χρόνου, με αποκορύφωμα τις λαμπρές γιορτές του Οκτωβρίου όπου είναι και το περίφημο φεστιβάλ καμήλας!! Φυσικά κατά την διάρκεια του φεστιβάλ οι τιμές εκτοξεύονται καθιστώντας την διαμονή πρακτικά αδύνατη μια που τα λίγα αξιοπρεπή καταλύματα πενταπλασιάζουν τις τιμές τους!! Ο Οκτώβριος όμως είναι μακριά κι έτσι εμείς μείναμε στο καλύτερο ίσως ξενοδοχείο της πόλης το Jagat Singh Palace Hotel έναντι 85euro το δίκλινο.

Η πρώτη μας εικόνα από την πόλη ήταν εντυπωσιακή. Μπορεί στο Fort Amber να μην ζήσαμε την εμπειρία των ελεφάντων στο Pushkar όμως κάναμε θριαμβευτική είσοδο με καμήλες! Έναντι ευτελούς τιμήματος (3 euro) απολαύσαμε ένα από τα εντυπωσιακότερα ηλιοβασιλέματα της ζωής μας στην έρημο, σκαρφαλωμένοι κυριολεκτικά, στις καμπούρες των συμπαθών τετράποδων. Η τουριστική μεν , υπέροχη δε, δύωρη βόλτα μας, εκτός του ηλιοβασιλέματος περιλάμβανε βόλτα στην πόλη και περιήγηση στον ιερότερο ναό του Pushkar και έναν από τους ελάχιστους , όπως μας είπαν, ναούς στον κόσμο αφιερωμένο στον Brahma. Mετά από ένα γρήγορο μπάνιο , να φύγει η καμηλήλα από πάνω μας, βρεθήκαμε περπατώντας αυτή την φορά, στους δρόμους της πόλης, αναζητώντας ένα καλό εστιατόριο να χορτάσουμε την πείνα μας. Το Pushkar όμως είναι ιερή Ινδουιστική πόλη και αυτό σημαίνει ότι απαγορεύεται όχι μόνο η χρήση αλκοόλ, αλλά κρέατος ,αυγών και των παραγώγων τους. Στην ανακοίνωση της απαγόρευσης από το στόμα του Raj, του οδηγού μας το χαμόγελο πάγωσε στα χείλη μας. Και τώρα τι; O Raj όμως δεν έδειχνε να πτοείτε διόλου. Θα είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δοκιμάσετε τοπική, vegetarian κουζίνα και θα μου πείτε εντυπώσεις, είπε. Και πήγαμε και δοκιμάσαμε και ήταν υπέροχα!! Πρωτόγνωρες γεύσεις, καθόλου καυτερές , μια γευστική πανδαισία. Γίνομαι ίσως κουραστικός αλλά θα το πω για μια ακόμη φορά το φαγητό στην Ινδία είναι μια εμπειρία γεύσεων.

Το επόμενο πρωί περπατήσαμε με την ησυχία μας στην πόλη. Στενά δρομάκια, ναοί, πάμπολλα μικρομάγαζα, καμήλες, αγελάδες, κάρα συνθέτουν ένα ονειρικό σκηνικό. Το highlight όμως της πόλης είναι η λίμνη. Εκατοντάδες πιστοί συρρέουν στην ιερή λίμνη για να λουστούν στα θαυματουργά νερά της. Όνειρο ζωής. Κοντά στους ντόπιους και δεκάδες ξένοι , που έχουν ασπαστεί τον Ινδουισμό, γυρεύουν κι αυτοί τον εξαγνισμό στις όχθες της. Δίπλα σε Ινδές με πολύχρωμα σάρι βλέπεις αγελάδες να περπατούν αμέριμνες και κάθε ηλικίας και φύλλου Δυτικούς να περιμένουν την σειρά τους για ένα εξαγνιστικό μπάνιο στα νερά της ιερής λίμνης. Εικόνες μοναδικές.Δύo βράδια μείναμε στο Puschar και μείναμε εκστασιασμένοι από την ιερότητα και την ποικιλομορφία της πόλης. Νοερά υποσχεθήκαμε στον εαυτό μας να επιστρέψουμε και μάλιστα σύντομα, η επίσκεψη στην πόλη είναι μια εμπειρία ζωής.

Οι μέρες στην Ινδία πέρασαν γρήγορα. H αντίστροφη μέτρηση του ταξιδιού μας είχε αρχίσει. Αποχαιρετήσαμε το Pushkar και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής για το N.Delhi. Eπίπονη η διαδρομή, κοντά στις 7 ώρες με μια bonus στάση στη Jaipur και επίσκεψη στο σπίτι του Raj. O καταπληκτικός οδηγός – ξεναγός μας, μας έβαλε στο σπίτι του δείχνοντας μας την αγάπη του. Γνωρίσαμε την γυναίκα του, τα παιδιά του, μας κέρασαν φρούτα και μας ευχήθηκαν καλό ταξίδι.Φτωχικό ήταν το σπίτι του, ένα μόνο δωμάτιο αλλά η εμπειρία μοναδική, είδαμε πως ζει μια τυπική Ινδική οικογένεια.

Αργά το βράδυ φτάσαμε στο μέρος που θα μας φιλοξενούσε το τελευταίο μας βράδυ μια έπαυλη του 19ου αιώνα στα προάστια του N.Delhi. Άλλος ένας καταπληκτικός τόπος διαμονής στην Incredible India.

Οκτώ μέρες στην Ινδία είναι ένα τίποτε, μια μικρή, ελάχιστη γεύση για το τι μπορεί να σου προσφέρει αυτή η μαγική χώρα με τον λαμπρό της πολιτισμό. Το Rajastan η γη των μαχαραγιάδων ,το μέρος που επιλέξαμε για αυτό μας το ταξίδι, χρειάζεται μόνο του 2 βδομάδες, για να πεις ότι είδες τα σημαντικότερα αξιοθέατα και φανταστείτε είναι μόνο ένα μικρό μέρος της απέραντης Ινδίας. Τo Sikim στο βορρά, η Kerala και η Goa στις θάλασσες του νότου , η Βομβάη του Bollywood , το Amritsar των Σιχ , το ιερό Βαρανάσι , η θρυλική Καλκούτα, είναι μερικά από τα πάμπολλα μέρη που αξίζει κάποιος να επισκεφθεί στην Ινδία. Υγεία , χρόνο και χρήμα να έχουμε να ταξιδεύουμε….
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια φανταστικά σούπερ καταπληκτικά! :clap: Ινδία!! :clap:

Από τα ταξίδια που θέλω οπωσδήποτε να κάνω! Νίκο ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας. :)
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πολύ ωραία περιγραφή traveller, συνέχισε την αφήγηση γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον. Ούτως ή αλλώς το θέμα από μόνο του είναι συναρπαστικό...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η Ινδία είναι ένας ξεχωριστός προορισμός και αισθάνομαι ιδιαίτερα τυχερός που την γεύτηκα για 5 εβδομάδες.
 

KIRKI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
:DΠολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες,
Φεύγω την άλλη εβδομάδα για Ινδία ( Τζαιπουρ -Άκρα- Δελχί- Αμπεχανερι)
Εάν θυμηθείς κάτι στην συνεχεία μου το γραφείς.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μπα, μπα...
Τι εχουμε εδω? Ινδια made by Traveller?
Ολο καινουρια πραγματα ανακαλυπτουμε σε αυτο το φορουμ. (καλα, οχι και τοσο καινουρια..)
Σπευδω να μελετησω, σαν καλη μαθητρια!
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.685
Γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να ξέρει βρίσκεις εύκολα νομίζεις? Ο καθένας ό,τι του καπνίσει....κάνε, μη κάνεις, κάντα όλα, όλα παίζουν.....εδώ δε ξέρουν καλά καλά την ειδικότήτά τους, θα ξέρουν για ταξίδια στο εξωτερικό? Οι περισσότεροι είναι για κλάμματα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
προσωπικά δεν κάνω τίποτα για πουθενά .
πήρα χάπια για μαλάρια μόνο μιά φορά γιατί ήταν αναγκαίο.
κρίνε μόνη σου,κανείς δεν θα σου πεί με βέβαιότητα.αφού γνωρίζεις τα πράγματα,αναγκαίο θα ήταν κατά την γνώμη μου άν υπήρχε επιδημία επίσημη στην περιοχή..;)
 
  • Like
Reactions: tzo

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom