Ινδία Tι HOLLYWOOD τι BOLLYWOOD!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

To Νeemrana Fort Palace hotel είναι ένα ξενοδοχείο προορισμός από μόνο του. Μεγαλόπρεπο, γοητευτικό, μαγικό, ονειρικό είναι μερικά μόνο από τα επίθετα που το χαρακτηρίζουν. Βρίσκετε 130 χλμ περίπου μακριά από το Delhi και είναι χτισμένο αμφιθεατρικά σε 10 επίπεδα πάνω στους λόφους του Αravelli δίπλα στο ομώνυμο θλιβερό χωριό. Πράγματι, τίποτε δεν σε προετοιμάζει για το τι θα αντικρίσεις. Κάνεις μια μικρή παράκαμψη 5 χλμ. από τον κεντρικό αυτοκινητόδρομο που ενώνει το Delhi με την Jaipur και βλέπεις μπροστά σου ένα απίστευτο χωριό γεμάτο χαμόσπιτα, λασπωμένους χωματόδρομους , ρακένδυτους κατοίκους. Η ένδεια και η κατάπτωση σε όλο τους το μεγαλείο.
Στα εύλογα ερωτήματα μας για το που πάμε, ο Raj μας καθησύχασε και μας διαβεβαίωσε ότι το ξενοδοχείο βρίσκετε σε απόσταση βολής. Στρίψαμε αριστερά σε ένα ακόμη στενό δρομάκι αποφύγαμε 2-3 λακκούβες και το είδαμε σα σε όνειρο μπροστά μας. Είδαμε ένα ανεπανάληπτο φρούριο βαμμένο στα χρώματα της ώχρας να στεφανώνει τις απέραντες έρημες εκτάσεις του Rajastan. Χτισμένο από τοπικούς φεουδάρχες τον 17ο αιώνα , αυτό το κάστρο-παλάτι ήταν το βασίλειο των μαχαραγιάδων που διαφέντευαν την γύρω περιοχή. Γνώρισε μέρες δόξας, αλλά μοιραία, στα τέλη του 19ου αιώνα με την έλευση των Βρετανών αποικιοκρατών παράκμασε και κατάντησε θλιβερό κουφάρι έρμαιο των στοιχείων της φύσης. Ρήμαζε μέχρι την δεκαετία του ογδόντα, όταν και ανακατασκευάστηκε εκ θεμελίων και μεταμορφώθηκε σε ένα υπερσύγχρονο ξενοδοχείο πραγματικό στολίδι του Rajastan.
Με λαχτάρα διαβήκαμε την τεράστια καστρόπορτα και ανεβήκαμε το ανηφορικό καλντερίμι που οδηγούσε στη reception. To μέρος ήταν χάρμα ιδέσθαι . Εντυπωσιακά αναστηλωμένο απέπνεε γοητεία και μυστήριο. Το δωμάτιο μας βρίσκονταν στο ψηλότερο επίπεδο του συμπλέγματος του ξενοδοχείου και είχε ανεπανάληπτη θέα της υπέροχης πισίνας. The place to be!! To ίδιο βράδυ γευτήκαμε Ινδικές και διεθνείς λιχουδιές από το πλούσιο μπουφέ και μετά με συνοδεία της απίθανης τοπικής μπύρας Kingfisher απολαύσαμε τοπική μουσική από κατοίκους του κοντινού που ήρθαν στο ξενοδοχείο να διασκεδάσουν τους ξένοιαστους τουρίστες. Έχοντας στα αυτιά μας τις εξαίσιες μουσικές αυτού του τόσο γραφικού τοπικού θιάσου αφεθήκαμε ευτυχισμένοι στην αγκαλιά του Μορφέα. Ο Θεός ξημέρωσε νωρίς την μέρα την επόμενη κι εμείς παρόλη την ταλαιπωρία είμαστε στο πόδι από της επτά. Δεν πας κάθε μέρα στην Ινδία και πολλή περισσότερο δεν μένεις κάθε μέρα σε τέτοιο μέρος!! Τα πλάνα μας ήταν να φύγουμε πρωί πρωί για Jaipur αλλά λογαριάζαμε χωρίς τις απαραίτητες βουτιές στην ονειρική πισίνα και το …. Μασαζ!! Δεν νομίζω ότι μπορεί να αντισταθεί κανείς σώφρον άνθρωπος στην γοητεία ενός αυθεντικού σιροντάρα μασάζ, πολύ περισσότερο όταν αυτό προσφέρονταν στην τιμή των 35euro. Nαι, αποφασίσαμε να προσφέρουμε στον εαυτό μας την πολυτέλεια ενός ενενηντάλεπτου Ινδικού, χαλαρωτικού μασάζ και δεν το μετανιώσαμε. Όταν μάλιστα ρώτησα στο γυρισμό μου πόσο κοστίζει ένα τέτοιο μασάζ στην Αθήνα και μου απάντησαν 200euro ένιωσα αναδρομικά δυο φορές ευτυχισμένος!! Πάμε στο δια ταύτα τώρα. Μια διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο, το μασάζ, το δείπνο,2-3 μπύρες και το κοντέρ έγραψε 120euro. Όχι κι άσχημα αν αναλογιστεί κανείς που μείναμε και τι κάναμε.

Ο Raj φρέσκος φρέσκος και χαμογελαστός όπως πάντα μας περίμενε για το δεύτερο μέρος της διαδρομής-ράλλι στα άγρια τοπία του Rajastan. Η αδρεναλίνη χτύπησε κόκκινο!! Ίδιο σενάριο με το χθεσινό. Αλλεπάλληλες σφήνες, κορναρίσματα , απίστευτη κίνηση και σασπένς!! Τα περίπου150 χλμ που χωρίζουν το Νeemrana Fort Palace από την πρωτεύουσα του Rajastan Jaipur καλύφθηκαν σε 2 ½ ώρες. Πάλι καλά θεέ μου να λες!!

Η Jaipur γνωστή και σαν κόκκινη πόλη λόγω του χαρακτηριστικού κόκκινου χρώματος των σπιτιών και των μνημείων της είναι το λιγότερο ανεπανάληπτη.Δεν μπορώ πραγματικά ακόμα και τώρα να κατανοήσω πως ένα μέρος με τραγική κίνηση, φτώχεια, βρωμιά και δυσωδία εκπέμπει τέτοια γοητεία. Δεν είμαι ούτε μαζοχιστής ,ούτε ανώμαλος αλλά αυτή την πόλη την λάτρεψα. Στο Neemrana Fort Palace γνωρίσαμε την τουριστική, αποστειρωμένη πλευρά της Ινδίας στην Jaipur λατρέψαμε την αυθεντική!! Μείναμε στο Αlsisar Haveli ένα παραδοσιακό αρχοντικό στις παρυφές της παλιάς πόλης έναντι 80euro. Φανταστείτε μια έπαυλη αποικιοκρατικού ρυθμού με πισίνα , Ινδούς σερβιτόρους με παραδοσιακές φορεσιές , και δωμάτια επιπλωμένα με κλασσικό Ινδικό στυλ. Ένα όνειρο!! Δεν ήταν βέβαια όλα ιδανικά. Το air condition αγκομαχούσε σαν τρακτέρ στην ανηφόρα, το νερό έβγαινε ζεστό μετά από δέηση στη θεά Κάλι , το πρωινό δεν ήταν ότι καλύτερο μπορούσες να γευτείς αλλά μην ξεχνάμε βρισκόμαστε στην Incredible India και σε πολλές περιπτώσεις χρειάζεται να βάλεις νερό στο κρασί σου. Το σημαντικότερο ήταν ότι εκτός από γραφικότατο και καλόγουστο το δωμάτιο ήταν μεγάλο και πεντακάθαρο. Η μεγάλη στιγμή όμως είχε φτάσει. Μετά από ένα γρήγορο ντους είμαστε έτοιμοι να γευτούμε την περίφημη, πικάντικη και καυτερή Ινδική κουζίνα. Και τι δεν είχαμε ακούσει για το φαγητό στην Ινδία. Όλοι έλεγαν ότι είναι βρώμικο, επικίνδυνο, καυτερό , ότι πρέπει να τρώμε μόνο στα ξενοδοχεία και ότι θα έπρεπε να είμαστε ιδιαίτερα τυχεροί αν καταφέρουμε να γλιτώσουμε από ανεπιθύμητες στομαχικές διαταραχές. Εμείς όμως το ρισκάραμε και ζητήσαμε από το Raj να μας πάει σε ένα εστιατόριο στην πόλη, να ξεφύγουμε από το επιτηδευμένο τουριστικό φαγητό των ξενοδοχείων, να δοκιμάσουμε γνήσιες Ινδικές γεύσεις. Και βρεθήκαμε στην Ιndiana.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια φανταστικά σούπερ καταπληκτικά! :clap: Ινδία!! :clap:

Από τα ταξίδια που θέλω οπωσδήποτε να κάνω! Νίκο ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι μαζί μας. :)
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πολύ ωραία περιγραφή traveller, συνέχισε την αφήγηση γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον. Ούτως ή αλλώς το θέμα από μόνο του είναι συναρπαστικό...
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η Ινδία είναι ένας ξεχωριστός προορισμός και αισθάνομαι ιδιαίτερα τυχερός που την γεύτηκα για 5 εβδομάδες.
 

KIRKI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
:DΠολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες,
Φεύγω την άλλη εβδομάδα για Ινδία ( Τζαιπουρ -Άκρα- Δελχί- Αμπεχανερι)
Εάν θυμηθείς κάτι στην συνεχεία μου το γραφείς.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μπα, μπα...
Τι εχουμε εδω? Ινδια made by Traveller?
Ολο καινουρια πραγματα ανακαλυπτουμε σε αυτο το φορουμ. (καλα, οχι και τοσο καινουρια..)
Σπευδω να μελετησω, σαν καλη μαθητρια!
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:) ρε παιδια, εσεις που εχετε ταξιδεψει Ινδια, τι κανατε με τα εμβολια?
Σχεδιαζω να παω τον Οκτωβριο, αλλα ειμαι λιγο αρνητικη με τα εμβολια (εχω ακουσει διαφορα.....για επιπλοκες), οπως επισης και για τα χαπια ελονοσιας.....
Να το ρισκαρω?
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Δηλαδή τώρα σοβαρά θα πάρεις αποφάσεις που αφορούν την υγεία σου βασιζόμενη σε κάτι που θα σου πεί ένας ανώνυμος τύπος με ψευδώνυμο σε ένα forum στο internet?

Έχουν γραφεί αρκετά ήδη στο forum (κάνε μια αναζήτηση για "εμβόλια") και θα σου απαντήσουν και άλλα τώρα που ρώτησες. Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι (μεταφέροντας του αν νομίζεις και τα επιχειρήματα που διάβασες εδώ).
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.658
Γιατρό που να εμπιστεύεσαι και να ξέρει βρίσκεις εύκολα νομίζεις? Ο καθένας ό,τι του καπνίσει....κάνε, μη κάνεις, κάντα όλα, όλα παίζουν.....εδώ δε ξέρουν καλά καλά την ειδικότήτά τους, θα ξέρουν για ταξίδια στο εξωτερικό? Οι περισσότεροι είναι για κλάμματα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οπα!!!!!!!μια αποψη θελω.....με γιατρους εχω ηδη μιλησει (σε νοσοκομειο δουλευω....) καποιοι λενε κανε, καποιοι αλλοι οτι δεν χρειαζεται...Εγω απλα θελω να μαθω τελικα αυτοι που εχουν ταξιδεψει εκει τι κανανε (την τελικη αποφαση σιγουρα θα την παρω μονη μου........)
προσωπικά δεν κάνω τίποτα για πουθενά .
πήρα χάπια για μαλάρια μόνο μιά φορά γιατί ήταν αναγκαίο.
κρίνε μόνη σου,κανείς δεν θα σου πεί με βέβαιότητα.αφού γνωρίζεις τα πράγματα,αναγκαίο θα ήταν κατά την γνώμη μου άν υπήρχε επιδημία επίσημη στην περιοχή..;)
 
  • Like
Reactions: tzo

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.191
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom