The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.492
Ξέρει κανείς αν μπορεί να αλλάξει το εμβολιαστικο κέντρο για την δεύτερη δόση; Έκλεισα για το AZ το Σάββατο σε μακρινό γιατί όλα τα άλλα έδιναν μέσα Μάη ραντεβού αλλά αν μπορώ να κάνω τη δεύτερη δόση σε άλλο κέντρο θα ήταν πιο βολικό. Αυτή τη στιγμή η επιλογή κέντρου γίνεται στην αρχή, άραγε μετά την πρώτη δόση αλλάζει;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Ξέρει κανείς αν μπορεί να αλλάξει το εμβολιαστικο κέντρο για την δεύτερη δόση; Έκλεισα για το AZ το Σάββατο σε μακρινό γιατί όλα τα άλλα έδιναν μέσα Μάη ραντεβού αλλά αν μπορώ να κάνω τη δεύτερη δόση σε άλλο κέντρο θα ήταν πιο βολικό. Αυτή τη στιγμή η επιλογή κέντρου γίνεται στην αρχή, άραγε μετά την πρώτη δόση αλλάζει;
Ριξε ενα ξενυχτι αποψε και κατα τη 1 το βραδυ θα δεις να ανοιγουν σποραδικα ραντεβου που αλλαζουν αλλοι, εννοω α δοση και β. Θελει επιμονη, απειρες ανανεωσεις αναζητησης και μαλλον θα βρεις. Εμεις το καναμε πολλα ατομα. Πηρε καμια ωρα. Αν μπορεις να μοιρασεις τη δουλεια με καποιον ωστε να παρατηρειτε σε ποιο κεντρο ανοιγουν ραντεβου συχνα και να ειδοποιειστε, θα τελειωσεις πιο γρηγορα.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.492
Το θέμα είναι ότι αν ισχύει ότι μπορείς να κάνεις μέχρι τρεις μέρες πριν αλλαγή, τότε μάλλον από τις 12 το βράδυ και μετά θα κλειδώσει για μένα.

Στην χειρότερη θα πάω μια ακόμα βόλτα 50χλμ πηγαινέλα, τι να κάνουμε

Προσθήκη: Άνοιξαν ραντεβού σε νοσοκομείο δέκα λεπτά από εδώ που είμαι αύριο και το ηλίθιο λέει ότι δε μπορεί να γίνει αλλαγή 120 ώρες πριν το ραντεβού (5 μέρες), ενώ στο FAQ γράφουν ότι είναι 3 μέρες το περιθώριο... Υπάρχει επιλογή για ακύρωση ραντεβού, αλλά φοβάμαι ότι θα με μπλοκάρει μετά, οπότε το αφήνω ως έχει.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Πιθανόν αν πας σε κανα φαρμακειο στη γειτονιά σου να μπορει να στο αλλάξει..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε γιατί διαβάζω αποσπασματικά το παρόν θέμα, αλλά άλλο ένα κρίσιμο μέτρο στη μάχη κατά του κορονοϊού από την κυβέρνηση (το οποίο είμαι σίγουρος συνέστησαν οι λαμπροί επιστήμονες που έχουν ξεμείνει στην χώρα για να καλύψουν κυβερνητικές θέσεις): Ανοίγει τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, απαγορεύοντας τη μουσική! Να φανταστώ ότι υπήρξε κάποια πληροφορία ότι η μουσική εξιτάρει τον κορονοϊό; Εντάξει, προφανώς τρολάρω, καταλαβαίνω απόλυτα ότι το μέτρο λαμβάνεται για μας, μην παρασυρθούμε γευόμενοι το μεθιστικά μυρωδάτο μπιφτέκι σε τρυφερά λικνίσματα σε κολλητή απόσταση με την ομήγυρη... ή μη μας πιάσει ο μεσημεριανός καφές (που έχουμε ξεσυνηθίσει) και ξεκινάμε να χοροπηδάμε και να ουρλιάζουμε στο ρυθμό της μουσικής σαν αφιονισμένοι κερνώντας σταγονίδια τους περαστικούς στα πεζοδρόμια...

Το βαρέλι δεν έχει πάτο. Η μόνη παρηγοριά: το μέτρο στάνταρ θα λήξει σε δεκαπέντε ημέρες, με το άνοιγμα του τουρισμού, είτε για να αποφύγουν το διεθνές ξεφτιλίκι είτε γιατί σε τελική ο τουρίστας πρέπει να διασκεδάσει.
Φανταστείτε μέχρι πότε θα τράβαγε το λοκ ντάουν και τι άλλα επαναστατικά μέτρα θα έπαιρναν, αν δεν είχαμε και τους τουρίστες δηλαδή!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε γιατί διαβάζω αποσπασματικά το παρόν θέμα, αλλά άλλο ένα κρίσιμο μέτρο στη μάχη κατά του κορονοϊού από την κυβέρνηση (το οποίο είμαι σίγουρος συνέστησαν οι λαμπροί επιστήμονες που έχουν ξεμείνει στην χώρα για να καλύψουν κυβερνητικές θέσεις): Ανοίγει τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, απαγορεύοντας τη μουσική! Να φανταστώ ότι υπήρξε κάποια πληροφορία ότι η μουσική εξιτάρει τον κορονοϊό; Εντάξει, προφανώς τρολάρω, καταλαβαίνω απόλυτα ότι το μέτρο λαμβάνεται για μας, μην παρασυρθούμε γευόμενοι το μεθιστικά μυρωδάτο μπιφτέκι σε τρυφερά λικνίσματα σε κολλητή απόσταση με την ομήγυρη... ή μη μας πιάσει ο μεσημεριανός καφές (που έχουμε ξεσυνηθίσει) και ξεκινάμε να χοροπηδάμε και να ουρλιάζουμε στο ρυθμό της μουσικής σαν αφιονισμένοι κερνώντας σταγονίδια τους περαστικούς στα πεζοδρόμια...

Το βαρέλι δεν έχει πάτο. Η μόνη παρηγοριά: το μέτρο στάνταρ θα λήξει σε δεκαπέντε ημέρες, με το άνοιγμα του τουρισμού, είτε για να αποφύγουν το διεθνές ξεφτιλίκι είτε γιατί σε τελική ο τουρίστας πρέπει να διασκεδάσει.
Φανταστείτε μέχρι πότε θα τράβαγε το λοκ ντάουν και τι άλλα επαναστατικά μέτρα θα έπαιρναν, αν δεν είχαμε και τους τουρίστες δηλαδή!
Απλό είναι, αν υπάρχει δυνατή μουσική φωνάζεις και πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες διασποράς.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ξέρει κανείς αν μπορεί να αλλάξει το εμβολιαστικο κέντρο για την δεύτερη δόση; Έκλεισα για το AZ το Σάββατο σε μακρινό γιατί όλα τα άλλα έδιναν μέσα Μάη ραντεβού αλλά αν μπορώ να κάνω τη δεύτερη δόση σε άλλο κέντρο θα ήταν πιο βολικό. Αυτή τη στιγμή η επιλογή κέντρου γίνεται στην αρχή, άραγε μετά την πρώτη δόση αλλάζει;

Δε μπορείς να αλλάξεις το εμβολιαστικό κέντρο. Μπορείς όμως να αλλάξεις την ημερομηνία της 2ης δόσης και να την κάνεις νωρίτερα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Απλό είναι, αν υπάρχει δυνατή μουσική φωνάζεις και πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες διασποράς.
Αυτό που βγαίνει μια λογική εξήγηση σε οτιδήποτε αποφάση παίρνετε, με ξεπερνάει.

Στην πιο ηλιόλουστη χώρα της Ευρώπης, απαγορεύτηκε το κολύμπι με την πρόφαση να μη "συνωστιζόμαστε" στη παραλία. Κάναμε 6 μήνες να αποφασίσουμε εάν μπορούμε να ανοίξουμε τους εξωτερικούς χώρους σε καφέ και εστιατόρια, κάτι που ίσχυε σε αρκετές χώρες της κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης και ακόμα και τώρα το αποφασίζουν με κλειστή μουσική και το δικαιολογούμε και αυτό!!! Λες και υπάρχει μόνο το νταμπα ντουμπα και δεν υπάρχει άλλη μουσική να βάλουμε και ακόμα και αυτό θεωρείτε περιττή λύση!! Πονάει χέρι-κόψει χέρι εδώ 15 μήνες και συνεχίζουμε και το δικαιολογούμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εδώ και λίγες ώρες εμβολιασμένος με ΑΖ, να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου.
Μου έκανε εντύπωση η υπενθύμιση μέσω email, SMS, αλλά και τηλεφωνήματος λίγη ώρα πριν. Μόλις έφτασα άκουσα το γιατρό να λέει ότι έγιναν χθες 55 στα 58. Το κυνηγάνε το πράγμα πολύ.

Στα του εμβολίου, μπορεί να μη το ένιωσα καν, ωστόσο λίγη ώρα μετά και σήμερα το χέρι δε σηκώνεται πάνω απ' τον ώμο (βαρύ το άτιμο το τσιπάκι :haha: ), κάτι που περίμενα φυσικά και με είχαν ενημερώσει. Επίσης μου είπαν ότι ενδέχεται να ανεβάσω πυρετό, γεγονός που συνέβη σήμερα το πρωί και κράτησε για ώρες, ελπίζω να μη συνεχιστεί.

Να πω βέβαια ότι έγινα ρόμπα στις προβλέψεις και τα γραφόμενα μου, κάτι που δε με πειράζει να το παραδεχτώ, καθώς δε περίμενα να εμβολιαστώ πριν το Σεπτέμβρη. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι το όλο ζήτημα είναι σωστό και οι εμβολιασμοί έγιναν στην ώρα τους, καθώς έχουν μείνει στην απέξω ευπαθείς ομάδες και μεγαλύτερες ηλικίες, ωστόσο αυτό σηκώνει επιμέρους συζήτηση. Μυρίζομαι ατόφια Ελληνική ρεμούλα, κάτι που θα φανεί εν καιρώ.

Τέλος εντύπωση μου κάνει η άρνηση πολλών ακόμα και σήμερα, μιας και από το κύκλο για παράδειγμα της δουλειάς που είμαστε 7-8 άτομα στο ηλικιακό γκρουπ 30-39, ήμουν ο μόνος που ολοκλήρωσε τη διαδικασία, μιας και άλλοι θα το σκεφτούν για μεταγενέστερα, άλλοι φοβούνται έχοντας ακούσει τα χίλια μύρια όσα για το «αμαρτωλό» ΑΖ, αλλοι θέλουν να κάνουν παιδιά (άντρες) και φοβούνται μήπως δε μπορούν και όλα αυτά τα ωραία που ακούμε κατά καιρούς...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom