The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
ν


Καλό θα είναι να συμπληρώσεις τη κίτρινη κάρτα του ΕΟΦ. Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων - Τι είναι η κίτρινη κάρτα;
Αν το έκαναν όλοι/όλες αυτό, τώρα ενδεχομένως να είχε μελετηθεί, να είχε εξακριβωθεί αν σχετίζεται με το εμβόλιο, κλπ και ενδεχομένως ποια θα ήταν η καλύτερη αντιμετώπιση. Δεν ειναι δύσκολη διαδικασία, δέκα λεπτά θα σου πάρει.

Στο κέντρο υγείας δύσκολο να ξέρουν κάτι. Μίλα τηλεφωνικά με το γυναικολόγο σου , να σου προτείνει ίσως κάποια αγωγή για παρόμοια θέματα (ανεξαρτήτου εμβολίου), ώστε να σταθεροποιηθεί ξανά ο κύκλος σου.
μολις συμπληρωσα την κιτρινη καρτα,και δεν ηξερα καν την υπαρξη της,σ ευχαριστω πολυ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
το σκεφτομαι για λερο αυθημερον.
Αν και ιατρική δεν γίνεται από το διαδίκτυο η ταπεινή μου γνώμη είναι να μην πας,τουλάχιστον προς το παρόν.Οταν μιλάμε για διαταραχές της περιόδου πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε,διαταραχή στο χρόνο εμφάνισης,διαταραχή στον αριθμό των ημερών ή και τα δύο? Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι ότι ενώ η περίοδος ήρθε κανονικά βαστάει πολλές μέρες.Αυτό δεν είναι ασυνήθιστο στις γυναίκες της δικής σου ηλικίας,μπορεί και το εμβόλιο να έβαλε λίγο το χεράκι του.Δεν είναι όμως λόγος να ανησυχήσεις και να τρέχεις στη Λέρο
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@sinefoula μου γλυκιά, δεν είσαι η μόνη. πολλές γυναίκες είχαν διαταραχή του κύκλου. Σου παραθέτω ένα άρθρο όπου μπορείς να διαβάσεις και τα σχόλια στο κάτω μέρος και θα δεις ότι δεν είσαι μόνη. Κατά τα άλλα μην ανησυχείς, συμβαίνει σε όλες κάποια στιγμή μια κάποια διαταραχή. Ενα τηλέφωνο στο γιατρό σου πάντως μπορείς να το κάνεις.
Γιατί δεν μελετήθηκαν οι πιθανές παρενέργειες του εμβολίου στην περίοδο;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θα αλλάξω λίγο τη συζήτηση...
Για τους φοιτητές του εξωτερικού (και εσωτερικού), με την κάρτα ISIC Descuentos para estudiantes con tu carné ISIC έχουν διάφορες εκπτώσεις. Ενδεικτικά στη booking, alsa (ισπανικά λεωφορεία), flixbus, renfe (ισπανικα τρενα για <25 χρονών), air europa, iberia joven αλλά το σημαντικότερον, -50% στα Blue Star Ferries :clap:
Η κάρτα βγαίνει επι πληρωμή, αλλά αν κάποιος βρίσκει να τη χρησιμοποιήσει, αξίζει θαρρώ.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
@sinefoula μου γλυκιά, δεν είσαι η μόνη. πολλές γυναίκες είχαν διαταραχή του κύκλου. Σου παραθέτω ένα άρθρο όπου μπορείς να διαβάσεις και τα σχόλια στο κάτω μέρος και θα δεις ότι δεν είσαι μόνη. Κατά τα άλλα μην ανησυχείς, συμβαίνει σε όλες κάποια στιγμή μια κάποια διαταραχή. Ενα τηλέφωνο στο γιατρό σου πάντως μπορείς να το κάνεις.
Γιατί δεν μελετήθηκαν οι πιθανές παρενέργειες του εμβολίου στην περίοδο;
Πηγα στο ραντεβου που ειχα με τους μαστολογους,πραγματικα αξιεπαινοι που κανουν αφιλοκερδως σε νησια αυτη τη δουλεια,ειχα ραντεβου 5μιση και ειχε πολυ κοσμο συνολικα 76 γυναικες για σημερα μονο και αυριο αλλα τοσα ραντεβου,απο μαστογραφια ολα καλα,μου εκαναν και υπερηχο μιας και υπηρχε η δυνατοτητα,τους ειπα τι γινεται...τρομαξαν και τρομαξαν κι εμενα,ηπια νερακια και εκανα εξωτερικο υπερηχο(κοιλιας δλδ)...4 εκατοστα κυστη στην μια ωοθηκη,θεραπεια με φαρμακα,και αν δεν σταματησει η αιμοραγια δεν το γλυτωνω το ταξιδι,ο ενας γιατρος στην αθηνα,ο αλλος στην κω,μιλησα με αλλους δυο γυναικολογους,ας ελπισουμε πως με τη θεραπεια,ενα χαπι δλδ για 15 μερες,θα σταματησει η αιμοραγια,αλλιως θα εχω τρεξημο μες στο λαλαρο ... για κοβιντ εμβολιο κανεις γιατρος δεν επιτρεπεται να εκφρασει γνωμη....δυστυχως...παροτι ηταν φιλοτιμοι ανθρωποι και γιατροι,ολοι,κι εκεινοι απ το τηλεφωνο και οι μαστολογοι,ας ελπισουμε πως ειναι ορμονικο και λογω 50παρα ηλικιας,ειναι κατι φυσιολογικο,αν ημουν μου ειπαν 45 θα ηταν ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα,αλλα στα 50 ολα παιζουν,απο εμμηνοπαυση μεχρι καρκινο,ποτε δεν ξερεις και δε το ρισκαρω...ετσι κι αλλιως,θα εκανα εξετασεις τελη αυγουστου,στον πειραια,το θεμα ειναι να μπορεσω να φτασω χωρις αιμα ως εκει...σας ευχαριστω οοοοολους παρα πολυ! και συγνωμη για την ασχημη περιπτωση που εθεσα σαν ερωτημα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Πηγα στο ραντεβου που ειχα με τους μαστολογους,πραγματικα αξιεπαινοι που κανουν αφιλοκερδως σε νησια αυτη τη δουλεια,ειχα ραντεβου 5μιση και ειχε πολυ κοσμο συνολικα 76 γυναικες για σημερα μονο και αυριο αλλα τοσα ραντεβου,απο μαστογραφια ολα καλα,μου εκαναν και υπερηχο μιας και υπηρχε η δυνατοτητα,τους ειπα τι γινεται...τρομαξαν και τρομαξαν κι εμενα,ηπια νερακια και εκανα εξωτερικο υπερηχο(κοιλιας δλδ)...4 εκατοστα κυστη στην μια ωοθηκη,θεραπεια με φαρμακα,και αν δεν σταματησει η αιμοραγια δεν το γλυτωνω το ταξιδι,ο ενας γιατρος στην αθηνα,ο αλλος στην κω,μιλησα με αλλους δυο γυναικολογους,ας ελπισουμε πως με τη θεραπεια,ενα χαπι δλδ για 15 μερες,θα σταματησει η αιμοραγια,αλλιως θα εχω τρεξημο μες στο λαλαρο ... για κοβιντ εμβολιο κανεις γιατρος δεν επιτρεπεται να εκφρασει γνωμη....δυστυχως...παροτι ηταν φιλοτιμοι ανθρωποι και γιατροι,ολοι,κι εκεινοι απ το τηλεφωνο και οι μαστολογοι,ας ελπισουμε πως ειναι ορμονικο και λογω 50παρα ηλικιας,ειναι κατι φυσιολογικο,αν ημουν μου ειπαν 45 θα ηταν ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα,αλλα στα 50 ολα παιζουν,απο εμμηνοπαυση μεχρι καρκινο,ποτε δεν ξερεις και δε το ρισκαρω...ετσι κι αλλιως,θα εκανα εξετασεις τελη αυγουστου,στον πειραια,το θεμα ειναι να μπορεσω να φτασω χωρις αιμα ως εκει...σας ευχαριστω οοοοολους παρα πολυ! και συγνωμη για την ασχημη περιπτωση που εθεσα σαν ερωτημα.
Περαστικά και όλα να πάνε καλά εύχομαι.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
για κοβιντ εμβολιο κανεις γιατρος δεν επιτρεπεται να εκφρασει γνωμη....δυστυχως...
Αυτό θεωρείται φυσιολογικό και σύμφωνο με τον Ιπποκράτειο όρκο που παίρνουν οι γιατροί, ας πούμε;;
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αυτό θεωρείται φυσιολογικό και σύμφωνο με τον Ιπποκράτειο όρκο που παίρνουν οι γιατροί, ας πούμε;;
αν σκεφτεις πως εχω ηδη κανει και τα 2 εμβολια,και αν οντως ουτε κι οι ιδιοι ακομα δεν ξερουν με αποδειξεις τι μπορει να συμβει μελλοντικα,αν ακομα ολα δυστυχως βρισκονται σε πειραματικο σταδειο,και στην ισσοροπια της καταστασης οι νεκροι ειναι λιγοτεροι αν εμβολιαστουν,ναι λογικα ειναι συμφωνα με τον ορκο τους,δεν μπορω να τους κρινω για αυτο...συνηθως στην ιατρικη,αλλα και στην νοσηλευτικη,κρινουν με τον παραγοντα που θα φερει περισσοτερες πιθανοτητες ιασης στο κοινο κι οχι μεμονομενα σε καθε ατομο.το να σε τρελανουν εντελως ας πουμε λεγοντας αρνητικα για το εμβολιο,εφοσον εχεις κανει ηδη τις δοσεις,ειναι ματαιο δεν νομιζεις;
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πηγα στο ραντεβου που ειχα με τους μαστολογους,πραγματικα αξιεπαινοι που κανουν αφιλοκερδως σε νησια αυτη τη δουλεια,ειχα ραντεβου 5μιση και ειχε πολυ κοσμο συνολικα 76 γυναικες για σημερα μονο και αυριο αλλα τοσα ραντεβου,απο μαστογραφια ολα καλα,μου εκαναν και υπερηχο μιας και υπηρχε η δυνατοτητα,τους ειπα τι γινεται...τρομαξαν και τρομαξαν κι εμενα,ηπια νερακια και εκανα εξωτερικο υπερηχο(κοιλιας δλδ)...4 εκατοστα κυστη στην μια ωοθηκη,θεραπεια με φαρμακα,και αν δεν σταματησει η αιμοραγια δεν το γλυτωνω το ταξιδι,ο ενας γιατρος στην αθηνα,ο αλλος στην κω,μιλησα με αλλους δυο γυναικολογους,ας ελπισουμε πως με τη θεραπεια,ενα χαπι δλδ για 15 μερες,θα σταματησει η αιμοραγια,αλλιως θα εχω τρεξημο μες στο λαλαρο ... για κοβιντ εμβολιο κανεις γιατρος δεν επιτρεπεται να εκφρασει γνωμη....δυστυχως...παροτι ηταν φιλοτιμοι ανθρωποι και γιατροι,ολοι,κι εκεινοι απ το τηλεφωνο και οι μαστολογοι,ας ελπισουμε πως ειναι ορμονικο και λογω 50παρα ηλικιας,ειναι κατι φυσιολογικο,αν ημουν μου ειπαν 45 θα ηταν ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα,αλλα στα 50 ολα παιζουν,απο εμμηνοπαυση μεχρι καρκινο,ποτε δεν ξερεις και δε το ρισκαρω...ετσι κι αλλιως,θα εκανα εξετασεις τελη αυγουστου,στον πειραια,το θεμα ειναι να μπορεσω να φτασω χωρις αιμα ως εκει...σας ευχαριστω οοοοολους παρα πολυ! και συγνωμη για την ασχημη περιπτωση που εθεσα σαν ερωτημα.
Όλα να είναι περαστικά!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό θεωρείται φυσιολογικό και σύμφωνο με τον Ιπποκράτειο όρκο που παίρνουν οι γιατροί, ας πούμε;;
βεβαιως. το συμφερον του ασθενη ειναι υπερανω προσωπικων θεωρησεων.
κ ποιο ειναι το συμφερον αυτο το καθοριζει η γνωση που δεν την εχουν ολοι μια κ δεν λεγονται ολοι Fauci.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom