Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    157

Samion

Member
Μηνύματα
10.437
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θεωρώ αποτυχία να πάω σε ένα μέρος ταξίδι και να μην δοκιμάσω την τοπική κουζίνα
Ακριβως. Επαναλαμβανομαι και ξαναλεω πες τα γιατι μιλας σε ασχετους. Που πανε στη Ρωμη και δεν ξερουν καν την τοπικη κουζινα και το ν.1 πιατο της: την πασιγνωστη στον πλανητη ρωμαικη ψαροσουπα. Πες τα πες τα μπας και μαθουν κατι απο σενα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.184
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ακριβως. Επαναλαμβανομαι και ξαναλεω πες τα γιατι μιλας σε ασχετους. Που πανε στη Ρωμη και δεν ξερουν καν την τοπικη κουζινα και το ν.1 πιατο της: την πασιγνωστη στον πλανητη ρωμαικη ψαροσουπα. Πες τα πες τα μπας και μαθουν κατι απο σενα.
Έφαγα μια άθλια ψαρόσουπα που παρουσιαζόταν ως σπεσιαλιτέ εστιατορίου που έτρωγαν μόνο ντόπιοι. Το ξεπέρασα όμως...Εσύ 13 χρόνια δεν βαρέθηκες να πιπιλάς την ίδια καραμέλα; Αν και απολαμβάνω την καζούρα για να είμαι ειλικρινής.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.804
Likes
51.299
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η πρωτη επιλογή για ανίδεους στο εξωτερικό είναι πάντα φαστφουνταδικο ή ιταλικό, δεν αλλάζει αυτό, πας στα σίγουρα: Μακντόναλντς, ιταλικό ή κάτι άλλο εύκολο πάνω κάτω τα ίδια είναι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Η πρωτη επιλογή για ανίδεους στο εξωτερικό είναι πάντα φαστφουνταδικο ή ιταλικό, δεν αλλάζει αυτό, πας στα σίγουρα: Μακντόναλντς, ιταλικό ή κάτι άλλο εύκολο πάνω κάτω τα ίδια είναι.
Η πρώτη επιλογή για όλους είναι η τοπική κουζίνα. Αν κάτσει καλά την πρώτη μέρα συνεχίζει την εξερεύνηση την επόμενη. Αν όχι πάει μετά στα σίγουρα. Εσυ το είπες.

Κάτι το άσχημο πρέπει να σας κάνανε στην Ιταλία για να σνομπάρετε έτσι. Δεν δικαιολογείτε αλλοιώς. Εκτός και αν σνομπάρεις γενικά τον λαϊκισμό. Ιταλική κουζίνα πολύ δημοφιλής άρα λαϊκή άρα δεν σας κάνει και εσένα και του κυρίου από τα παρισια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.184
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κάτι το άσχημο πρέπει να σας κάνανε στην Ιταλία για να σνομπάρετε έτσι. Δεν δικαιολογείτε αλλοιώς. Εκτός και αν σνομπάρεις γενικά τον λαϊκισμό. Ιταλική κουζίνα πολύ δημοφιλής άρα λαϊκή άρα δεν σας κάνει και εσένα και του κυρίου από τα παρισια.
Δεν είσαι σαν κι εμάς enfant gâté γι αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.804
Likes
51.299
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η πρώτη επιλογή για όλους είναι η τοπική κουζίνα. Αν κάτσει καλά την πρώτη μέρα συνεχίζει την εξερεύνηση την επόμενη. Αν όχι πάει μετά στα σίγουρα. Εσυ το είπες.

Κάτι το άσχημο πρέπει να σας κάνανε στην Ιταλία για να σνομπάρετε έτσι. Δεν δικαιολογείτε αλλοιώς. Εκτός και αν σνομπάρεις γενικά τον λαϊκισμό. Ιταλική κουζίνα πολύ δημοφιλής άρα λαϊκή άρα δεν σας κάνει και εσένα και του κυρίου από τα παρισια.
Tάνοστα, αφάνταστα, βαρετά σνομπάρω. Υπερτιμημένα μακαρόνια με κιμά, ψωμί με ζαμπόν στο φούρνο και σαλάτα λαχανικών, μηδέν φαντασία, μηδέν δημιουργία, απλές έως άχαρες γεύσεις, αν χρησιμοποιήσουν πάνω από τρία υλικά και καμία παρασκευή άνω των δύο λεπτών παθαίνουν νταράκουλο. Σόρι αλλά δεν πληρώνω για να φάω σε εστιατόριο φαγητό που μαγειρεύω μόνος μου σε τρία λεπτά, that's all, είναι γαστρονομική απάτη, οι Ισπανοί είναι επιστήμονες και οι Ιταλοί περιπτεράδες της κουζίνας. Πάνω από 2€ για ιταλικό εστιατόριο είναι πεταμένα λεφτά, οπουδήποτε στον κόσμο για μένα.
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.936
Likes
27.356

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Tάνοστα, αφάνταστα, βαρετά σνομπάρω. Υπερτιμημένα μακαρόνια με κιμά, ψωμί με ζαμπόν στο φούρνο και σαλάτα λαχανικών, μηδέν φαντασία, μηδέν δημιουργία, απλές έως άχαρες γεύσεις, αν χρησιμοποιήσουν πάνω από τρία υλικά και καμία παρασκευή άνω των δύο λεπτών παθαίνουν νταράκουλο. Σόρι αλλά δεν πληρώνω για να φάω σε εστιατόριο φαγητό που μαγειρεύω μόνος μου σε τρία λεπτά, that's all, είναι γαστρονομική απάτη, οι Ισπανοί είναι επιστήμονες και οι Ιταλοί περιπτεράδες της κουζίνας. Πάνω από 2€ για ιταλικό εστιατόριο είναι πεταμένα λεφτά, οπουδήποτε στον κόσμο για μένα.

Τώρα για το Μιλάνο διαβάσαμε ότι είναι καταπληκτικό αν δεν έχεις πάει αλλού στην Ιταλία και μάλλον και στον κόσμο. Είναι κι αυτό μια διάκριση. Μια Σκάλα κι ένα Ντουόμο πόλη των δύο ωρών κι όπου φύγει-φύγει. Τουλάχιστον το Μπέργκαμο παραδίπλα βλέπεται. Η Λίμνη Κόμο χαριτωμένη στην σπανια περίπτωση που δε βρέχει, αλλά πάντα υπερτουριστική, βαρετή, χωρίς ντόπιο στοιχείο, υπερτιμημένη, άψυχη. Για μια φορά/μια μέρα/λίγες ώρες ναι καλή είναι, η σύγκριση με την πραγματική ζωή της Χώρας των Βάσκων είναι ανεξήγητη για μένα, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Peace.
Και τρως μακαρόνια και ψεύδεσαι ότι δεν σου αρέσουν.
😂😂😂
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Φρόντισε να είναι Jamόn Iberico
Comprar Jamón Ibérico de Bellota ¡Mejor Precio! - Jamón Puro Bellota
και να το συνοδέψεις με orujo Βάσκικο.
Aguardiente
Θα αναθεωρίσεις πολλά, με άλλες γεύσεις.
Έχει ένα μαγαζάκι στην τσουεκα, μένει ανοιχτό μέχρι το πρωί. Προσφέρει σάντουιτς με ζέστη μπαγκέτα.
Αλλα προτιμώ Πάρμα ειδικά αν είναι από το πάνω μέρος του ποδιού χωρίς νεύρα αν είναι δυνατό. Το πιο γλυκό κομμάτι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.437
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...Εσύ 13 χρόνια δεν βαρέθηκες να πιπιλάς την ίδια καραμέλα;
Κ 33 να περασουν δεν βαριεμαι. Ειναι οι 2 αγαπημενες μου ατακες που υπερασπιστηκαν με αξιοθαυμαστο παθος..: η διασημη ψαροσουπα της Ρωμης και τα 4 ιονια νησια σε 7 μερες (απο Αλεξανδρουπολη αν θυμαμαι καλα).
 

nick07

Member
Μηνύματα
323
Likes
592
Η πρώτη επιλογή για όλους είναι η τοπική κουζίνα. Αν κάτσει καλά την πρώτη μέρα συνεχίζει την εξερεύνηση την επόμενη. Αν όχι πάει μετά στα σίγουρα. Εσυ το είπες.

Κάτι το άσχημο πρέπει να σας κάνανε στην Ιταλία για να σνομπάρετε έτσι. Δεν δικαιολογείτε αλλοιώς. Εκτός και αν σνομπάρεις γενικά τον λαϊκισμό. Ιταλική κουζίνα πολύ δημοφιλής άρα λαϊκή άρα δεν σας κάνει και εσένα και του κυρίου από τα παρισια.
Οποτε παω σε μια ξένη χώρα σχεδόν πάντα δοκιμάζω τοπική κουζίνα, καθώς θεωρώ τις γαστρονομικές αναζητήσεις μερος του ταξιδιου. Αλλά δυστυχώς ποτέ δεν εχω ευχαριστηθεί καλό φαγητό στην Ισπανια. Από τα πιο αδιάφορα φαγητά που εχω δοκιμάσει στην Ευρώπη, μετά την Κύπρο που ειναι εκτος συναγωνισμού για μένα. Η γυναίκα μου, από την άλλη, την πρώτη φορά κοντεψε να πεθάνει της πεινας. Καταλαβαινετε πόση γκρίνια τραβηξα που εκτοτε οποτε πηγαινουμε Ισπανία πρωτα παμε σε κάνα fast foodαδικο για να φαει εκεινη και μετά ψάχνουμε τα τοπικά εστιατόρια για να φάω κι εγώ με την ηρεμία μου... 😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom