Travel War Νεα Υορκη Vs Λονδινο

Νεα Υορκη Vs Λονδινο


  • Total voters
    124

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ίσως είναι μια από τις δυσκολότερες ταξιδιωτικές αποφάσεις που έχω κληθεί να πάρω...

Λατρεύω σε σημείο παράνοιας και τις δυο πόλεις όχι γιατί αυτές είναι οι πιο ωραίες ή οι πιο γραφικές του πλανήτη το Παρίσι π.χ είναι σαφέστατα ωραιότερο και από τις δύο, αλλά γιατί και με τις δυο έχω μια ιδιαίτερη ψυχική επικοινωνία, δηλαδή να το πω απλά και με τις δύο ταιριάζουν τα χνώτα μου...

Διάβασα με προσοχή τα δύο αξιόλογα πονήματα του Yorgos και του taver και δεν έχω πολλά να προσθέσω... εκτός από ένα... το βασικότερο...όταν συγκρίνω παγκόσμιους κολοσούς δεν θα πάρω μεζούρα για να τους μετρήσω...όταν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο πόλεων δεν θα διαλέξω την Ν.Υ ή το Λονδίνο βάση ανθρώπων, μουσείων , ιστορίας, κόστους ή φαγητού... ασφαλώς και όλα αυτά παίζουν μεγάλο ρόλο αλλά τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η ψυχική επικοινωνία που λέγαμε πιο πάνω... είναι δεδομένο ότι αυτές οι δύο μητροπόλεις έχουν τα πάντα στον υπερθετικό... μου φαίνετε λοιπόν αστείο να καθίσω και να συγκρίνω τα μουσεία τους , το φαγητό τους ή το κόστος τους... δεν διαλέγεις τον πρώτο μεταξύ ίσων με ορθολογικά κριτήρια... τον διαλέγεις με την καρδιά σου...

Έχω πάει στο Λονδίνο πάρα πολλές φορές, στη Ν.Υ ελάχιστες, μόλις τέσσερεις... το λογικό λοιπόν θα ήταν να διάλεγα την Ν.Υ γιατί δεν την έχω χορτάσει... πιστεύω λοιπόν ότι οι περισσότεροι διαλέξατε την Ν.Υ γιαυτόν ακριβώς τον λόγο... το Λονδίνο είναι στη γειτονιά μας και όλοι λίγο πολύ έχουμε πάει ή θεωρούμε εύκολο το να πάμε... η Ν.Υ όμως έχει την γοητεία του μακρινού και του ανεκπλήρωτου... είμαι σίγουρος πως αν κι αυτή βρίσκονταν στη γειτονιά μας θα είχε πάρει πολύ λιγότερους ψήφους...

Στο δια ταύτα τώρα... κατανοώ όσους ψήφισαν Ν.Υ και δεν τους κατηγορώ για τίποτε... η ψήφος η δικιά μου όμως θα πάει στο GLORIOUS LONDON γιατί απλά είναι το Λονδίνο... και αυτό αρκεί... και με το παραπάνω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ίσως είναι μια από τις δυσκολότερες ταξιδιωτικές αποφάσεις που έχω κληθεί να πάρω...

Λατρεύω σε σημείο παράνοιας και τις δυο πόλεις όχι γιατί αυτές είναι οι πιο ωραίες ή οι πιο γραφικές του πλανήτη το Παρίσι π.χ είναι σαφέστατα ωραιότερο και από τις δύο, αλλά γιατί και με τις δυο έχω μια ιδιαίτερη ψυχική επικοινωνία, δηλαδή να το πω απλά και με τις δύο ταιριάζουν τα χνώτα μου...

Διάβασα με προσοχή τα δύο αξιόλογα πονήματα του Yorgos και του taver και δεν έχω πολλά να προσθέσω... εκτός από ένα... το βασικότερο...όταν συγκρίνω παγκόσμιους κολοσούς δεν θα πάρω μεζούρα για να τους μετρήσω...όταν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο πόλεων δεν θα διαλέξω την Ν.Υ ή το Λονδίνο βάση ανθρώπων, μουσείων , ιστορίας, κόστους ή φαγητού... ασφαλώς και όλα αυτά παίζουν μεγάλο ρόλο αλλά τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η ψυχική επικοινωνία που λέγαμε πιο πάνω... είναι δεδομένο ότι αυτές οι δύο μητροπόλεις έχουν τα πάντα στον υπερθετικό... μου φαίνετε λοιπόν αστείο να καθίσω και να συγκρίνω τα μουσεία τους , το φαγητό τους ή το κόστος τους... δεν διαλέγεις τον πρώτο μεταξύ ίσων με ορθολογικά κριτήρια... τον διαλέγεις με την καρδιά σου...

Έχω πάει στο Λονδίνο πάρα πολλές φορές, στη Ν.Υ ελάχιστες, μόλις τέσσερεις... το λογικό λοιπόν θα ήταν να διάλεγα την Ν.Υ γιατί δεν την έχω χορτάσει... πιστεύω λοιπόν ότι οι περισσότεροι διαλέξατε την Ν.Υ γιαυτόν ακριβώς τον λόγο... το Λονδίνο είναι στη γειτονιά μας και όλοι λίγο πολύ έχουμε πάει ή θεωρούμε εύκολο το να πάμε... η Ν.Υ όμως έχει την γοητεία του μακρινού και του ανεκπλήρωτου... είμαι σίγουρος πως αν κι αυτή βρίσκονταν στη γειτονιά μας θα είχε πάρει πολύ λιγότερους ψήφους...

Στο δια ταύτα τώρα... κατανοώ όσους ψήφισαν Ν.Υ και δεν τους κατηγορώ για τίποτε... η ψήφος η δικιά μου όμως θα πάει στο GLORIOUS LONDON γιατί απλά είναι το Λονδίνο... και αυτό αρκεί... και με το παραπάνω...
Προσωπικά έχω περάσει πολύ περισσότερες καθαρές μέρες στη ΝΥ παρά στο Λονδίνο, και σε διαβεβαιώ δεν τη διάλεξα επειδή δεν την έχω χορτάσει. Το αντίθετο.
Συμφωνώ ότι δε διαλέγεις τον πρώτο μεταξύ ίσων με ορθολογικά κριτήρια. Αλλά αυτό ισχύει μεταξύ ίσων. Όχι και ίσοι Λονδίνο και ΝΥ...

ΥΓ: Εσείς οι αποπάνω: Δεν αρκεί να το δηλώσετε - πρέπει και να ψηφίσετε κιόλας. Ακούς Μαρία?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ΥΓ: Εσείς οι αποπάνω: Δεν αρκεί να το δηλώσετε - πρέπει και να ψηφίσετε κιόλας. Ακούς Μαρία?
ειδες ξέχασα να ψηφίσω! το έκανα μολις!!


η Νεα Υορκη ειναι ωραία ακόμη κι οταν βρεχει!!
σημερα φαγαμε τοσο νερό...γιναμε παπιά!!
κι ομως μεχρι κι αυτο ωραίο μου φανηκε!!
αναρωτιεμαι πως θα παω ξανα σε άλλη πολη....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μία ακόμα ψήφο και από μένα για Νέα Υόρκη που αν και έχω πάει 3 φορές μέσα σε ένα χρόνο,δεν τη χορταίνω με τίποτα.:lol::lol:
Ζαλιζομαι ....λιποθυμαω.....ζηλευω....3 φορες μεσα σε ενα χρονο
ουαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα:(:(:(
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ζαλιζομαι ....λιποθυμαω.....ζηλευω....3 φορες μεσα σε ενα χρονο
ουαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα:(:(:(

Εγώ πάλι δεν ζηλεύω, χαίρομαι γιατί όταν έρθει εκείνη η ώρα να πάω στη Νέα Υόρκη η εμπειρία αυτών που εχουν παέι πολλές φορές θα με σώσει και οι άπειρες ταινίες που έχουν διαδραματιστεί εκεί! :bleh:
Γι΄αυτο και η δική μου η ψήφος πάει στην ΝΥ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ίσως είναι μια από τις δυσκολότερες ταξιδιωτικές αποφάσεις που έχω κληθεί να πάρω...

Λατρεύω σε σημείο παράνοιας και τις δυο πόλεις όχι γιατί αυτές είναι οι πιο ωραίες ή οι πιο γραφικές του πλανήτη το Παρίσι π.χ είναι σαφέστατα ωραιότερο και από τις δύο, αλλά γιατί και με τις δυο έχω μια ιδιαίτερη ψυχική επικοινωνία, δηλαδή να το πω απλά και με τις δύο ταιριάζουν τα χνώτα μου...

Διάβασα με προσοχή τα δύο αξιόλογα πονήματα του Yorgos και του taver και δεν έχω πολλά να προσθέσω... εκτός από ένα... το βασικότερο...όταν συγκρίνω παγκόσμιους κολοσούς δεν θα πάρω μεζούρα για να τους μετρήσω...όταν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο πόλεων δεν θα διαλέξω την Ν.Υ ή το Λονδίνο βάση ανθρώπων, μουσείων , ιστορίας, κόστους ή φαγητού... ασφαλώς και όλα αυτά παίζουν μεγάλο ρόλο αλλά τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η ψυχική επικοινωνία που λέγαμε πιο πάνω... είναι δεδομένο ότι αυτές οι δύο μητροπόλεις έχουν τα πάντα στον υπερθετικό... μου φαίνετε λοιπόν αστείο να καθίσω και να συγκρίνω τα μουσεία τους , το φαγητό τους ή το κόστος τους... δεν διαλέγεις τον πρώτο μεταξύ ίσων με ορθολογικά κριτήρια... τον διαλέγεις με την καρδιά σου...

Έχω πάει στο Λονδίνο πάρα πολλές φορές, στη Ν.Υ ελάχιστες, μόλις τέσσερεις... το λογικό λοιπόν θα ήταν να διάλεγα την Ν.Υ γιατί δεν την έχω χορτάσει... πιστεύω λοιπόν ότι οι περισσότεροι διαλέξατε την Ν.Υ γιαυτόν ακριβώς τον λόγο... το Λονδίνο είναι στη γειτονιά μας και όλοι λίγο πολύ έχουμε πάει ή θεωρούμε εύκολο το να πάμε... η Ν.Υ όμως έχει την γοητεία του μακρινού και του ανεκπλήρωτου... είμαι σίγουρος πως αν κι αυτή βρίσκονταν στη γειτονιά μας θα είχε πάρει πολύ λιγότερους ψήφους...

Στο δια ταύτα τώρα... κατανοώ όσους ψήφισαν Ν.Υ και δεν τους κατηγορώ για τίποτε... η ψήφος η δικιά μου όμως θα πάει στο GLORIOUS LONDON γιατί απλά είναι το Λονδίνο... και αυτό αρκεί... και με το παραπάνω...
Αν και δεν ψηφισαμε το ιδιο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οτι η επιλογη μπορει μονο να γινει καθαρα απο καρδιας ,οπως αλλωστε δηλωσα και στο δικο μου ποστ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπηκα για λιγο στο τοπικ να δω κατα που πεφτουν οι σφαιρες....και χαλασα 2 πακετα χαρτομαντηλα απο το κλαμα :klaps::klaps:
Τι μελισταλακτο war ειναι αυτο!!!
Σιγα μη σκισετε κανενα καλσον.:haha:

Ρε βαρατε στο ψαχνο
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μετά από πολλά ταξίδια και στις 2 πόλεις, η ψήφος μου πάει στη Ν.Υ.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Συμφωνω και παλι σε ολα με τον Τραβελερ εκτος απο την πρωτη προταση. Η επιλογη μου δεν ηταν καθολου μα καθολου δυσκολη. Και με τα κριτιρια του Γιωρογου και με τα κριτιρια του Ταβερ η ζυγαρια γερνει προς το λατρεμενο μου Λονδινο.

Βεβαια καθοριστικοτερο ολων ειναι η καθαρα υποκειμενικη μου αποψη, στην Νεα Υορκη πηγα και αν δεν ξανα παω δεν με πολυ νοιαζει, στο Λονδινο θελω παντα να επιστρεφω. Μου ταιριαζει καλυτερα, το αγαπω περισσοτερο.

sporos ελειψα μερικες μερες και το αφεντικο αρχισε τα λαδωματα;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχοντας ταξιδέψει μόνο τρείς φορές στην Νέα Υόρκη ενώ πάνω από 15 στο Λονδίνο δίνω το προβάδισμα στην πρώτη στους ανθρώπους (παρʼ όλο που θεωρώ τους Νεοϋορκέζους χειρότερους από τους Αμερικάνους της Ανατολικής και Δυτικής ακτής που έχω επισκεφθεί και πάλι μου είναι συμπαθέστεροι έναντι των Λονδρέζων) και στην αρχιτεκτονική (συμφωνώντας με τον taver), θα ψηφίσω όμως το Λονδίνο για καθαρά συναισθηματικούς λόγους (ζει εκεί η μισή οικογένεια). <O:p</O:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom