Travel War Νεα Υορκη Vs Λονδινο

Νεα Υορκη Vs Λονδινο


  • Total voters
    124

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποια καυτή ανάσα ρε, double score έχουμε λέμε.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Αν και η ψήφος μου δεν θα πρέπει να μετρήσει καθώς δεν έχω επισκεφθεί τη ΝΥ, (είναι όμως στα άμεσα σχέδια μου) ψηφίζω Λονδίνο. Υπάρχουν πολύ ομορφότερες πόλεις, αλλά νιώθω οικεία κάθε φορά που την επισκέπτομαι καθώς υπάρχει η προαναφερθείσα επικοινωνία.. Μου εκπέμπει ένα ιδιαίτερο συναίσθημα.....Δεν την έχω βαρεθεί καθόλου και φροντίζω να πηγαίνω τουλάχιστον 1-2 φορές το χρόνο. Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να μπορέσω να εκφράσω την άποψη μου και για τη ΝΥ.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CUsers%5CD85F%7E1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Verdana; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:161; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1593833729 1073750107 16 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} /* List Definitions */ @list l0 {mso-list-id:750201844; mso-list-type:hybrid; mso-list-template-ids:1692037840 -1585426382 67633177 67633179 67633167 67633177 67633179 67633167 67633177 67633179;} @list l0:level1 {mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt;} @list l1 {mso-list-id:2006542368; mso-list-type:hybrid; mso-list-template-ids:-1577803900 -1585426382 67633177 67633179 67633167 67633177 67633179 67633167 67633177 67633179;} @list l1:level1 {mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt;} ol {margin-bottom:0cm;} ul {margin-bottom:0cm;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Μιας και δεν έχω επισκεφτεί καμία από τις δυο πόλεις, θα ψηφίσω με βάση την ερώτηση της Lyda “… Που ανυπομονείτε να βρεθείτε;” !<o:p></o:p>
Σχετικό βέβαια είναι και αυτό, αφού πιο πολύ ανυπομονώ να βρεθώ σε Κωνσταντινούπολη, Σεβίλλη, παρά σε Λονδίνο ή ΝΥ. <o:p></o:p>
Όμως ο «πόλεμος» είναι ανάμεσα στη ΝΥ και το Λονδίνο, οπότε έχουμε και λέμε τα εξής:<o:p></o:p>
-Λόγοι για τους οποίους θα ήθελα να επισκεφτώ το Λονδίνο:<o:p></o:p>

  • η ιστορία του και <o:p></o:p>
  • γινάτι (πριν περίπου 2 χρόνια είχα προγραμματίσει ένα πενθήμερο ταξιδάκι για εκεί, αντί όμως για 5 μέρες, έμεινα μόνο 5 ώρες. Κατά τη διάρκεια της πτήσης είχε προκύψει κάτι δυσάρεστο και έπρεπε να επιστρέψω άρον-άρον Ελλάδα - έφτασα στην πηγή και δεν ήπια νερό)<o:p></o:p>
- Λόγοι για τους οποίους θα ήθελα να επισκεφτώ τη ΝΥ:<o:p></o:p>

  • περιέργεια καθαρό και μόνο.<o:p></o:p>
Θέτοντας τελικώς ως κριτήριο και τη σημαντικότητα των λόγων (τις περισσότερες φορές παίζει καθοριστικό ρόλο στο να παρθεί μια απόφαση), που έχει θέσει ο καθένας μας, παραμένουμε πάλι στα ίδια. Αφού ο λόγος που θα ‘θελα να πάω στη ΝΥ δεν υπερτερεί σε σημαντικότητα (για ‘μένα) αυτών του Λονδίνου, οπότε και ψηφίζω Λονδίνο.<o:p></o:p>
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.056
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να κάνω μια παρατήρηση? Από τους 12 που έχουν ψηφίσει το Λονδίνο, οι 7 δεν έχουν καν στο χάρτη τους τις ΗΠΑ, οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι δεν έχουν επισκευτεί ποτέ τη ΝΥ (επιτρέπεται, δεν είναι αυτό το θέμα).
Εσεις λοιπόν που επιλέξατε Λονδίνο, γυρίστε λίγο πίσω στο χρόνο και θυμηθείτε την εικόνα που είχατε για το Λονδίνο πριν πάτε για πρώτη φορά. Είναι η ίδια μ' αυτή που εχετε τώρα? Ή μηπως η εικόνα που είχατε άλλαξε με την επίσκεψή σας?
Δώστε και στη Ν. Υόρκη τη δυαντότητα να σας αλλάξει την εικόνα, και κρατήστε μια επιφύλαξη παραπάνω όταν πρόκειται για κάτι που δεν έχετε δει με τα μάτια σας.

Χαιρετίσματα από ένα Airport lounge όπου περιμένω μόνος μου πότε θα έρθει η ώρα για την πτήση ...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αλλαξε χρωμα μαλλιων.
Αν είσαι μάγκας πές τώρα τι κατάλαβες εσύ απο αυτα που ειπε ο taver.
άν καταλαβες λοιπόν εγώ θα βαφτώ στα μαυρα και θα πηδηχτώ και απο το μπαλκόνι!!!
άντε πιά όλοι σας με ζηλεύετε και με καταδιώκετε ..:rolleyes:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συμφωνώ μ' αυτό που είπε ο taver! Μόνο που.... το μεν Λονδίνο αποδείχτηκε καλύτερο, η δε Ν.Υ. χειρότερη! ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.593
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσείς πάλι που ψηφίσατε ΝΥ, αν δεν είχατε δει τα Φιλαράκια, τις τέσσερις μεσήλικες άσχημες λυσσάρες κι ένα μάτσο αποτυχημένες αμερικάνικες ταινίες (δώστε ένα Όσκαρ στον Γουιλ Σμιθ μπας και αποσυρθεί και ησυχάσουμε όλοι...) θα βρίσκατε τα Ντουμπαίστικα κτίρια της τόσο οικεία ή μη απαίσια, το Central Park έστω συγκρίσιμο με το τελευταίο ευρωπαϊκό πάρκο (όσο υπάρχουν... γιατί κυκλοφορούν και Κακλαμάνηδες), το Άγαλμα της Χούντας λιγότερο κιτς από αυτά του Κιμ Ιλ Σουνγκ και τα μουσεία της ότι απευθύνονται σε άτομα που έχουν βγάλει την τετάρτη δημοτικού;

(προβοκατόρικη η ερώτηση προφανώς, αλλά η ένσταση για το μάρκετιγκ παίζει πολύ)
Α, για να μην ξεχνιόμαστε, το Λονδίνο έχει παρελθόν:
http://icls.sas.ac.uk/library/Cuttings/HTML Drawer 2/Archaeology Britain/Sites London.htm

Και η ΝΥ έχει. Νομίζω πως έχουν το αρχαιότερο McDonald's στη χώρα. Οι ανασκαφές μόλις ξεκίνησαν...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
απο που προκυπτει οτι για να ειναι ελκυστικη μια πολη πρεπει να εχει ιστορια χιλιάδων ετών?? και με ποιο ακριβως ευρωπαικο παρκο μοιαζει το central park?

άλλο μέρος μας έλκει για την ιστορια του, άλλο για την αυρα του άλλο για την ενεργεια του και άλλο απλα επειδη το γουσταρουμε.. γουστα ειναι αυτα...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.819
και θα πηδηχτώ και απο το μπαλκόνι!!!
..:rolleyes:[/quote]
Παρντον??????:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.316
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom