Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Ψήφισα το Λονδίνο ( έχοντας σχέση με μισό Άγγλο..δεν είχα και άλλη επιλογή :bleh:) Πέρα από αυτή τη μικρή..ιδιαιτερότητα,έχοντας επισκεφθεί και τις 2 πόλεις από 2 φορές, με διαφορετικές συνθήκες, παρέες κλπ νιώθω ότι το Παρίσι ως πόλη με έχει καλύψει και δεν επιδιώκω να επιστρέψω. Αντίθετα, το Λονδίνο νιώθω πως έχει ακόμα πράγματα να μου προσφέρει και με "τραβάει" να επιστρέψω ακόμα μια φορά.
Παρόλα αυτά και οι δυο πόλεις είναι υπέροχες!:)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είναι 10+ χρόνια που έχω να επισκεφτώ και τις δύο πόλεις αλλά δε νομίζω ότι θ' αλλάξει η γνώμη μου ακόμα και να ξαναπάω τώρα.

Μιλώντας για θέματα ομορφιάς, αισθητικής, αρχιτεκτονικής και γενικότερης ατμόσφαιρας κι αύρας, Παρίσι δαγκωτό για μένα. Το Λονδίνο ανήκει στις περιπτώσεις πόλεων που για κάποιο λόγο δε με συγκίνησαν καθόλου. Δε συνάντησα ιδιαίτερη ομορφιά στους δρόμους του, δε μου έκανε κάτι κλικ. Ενδιαφέροντα μουσεία και πολιτιστικά δρώμενα μπορείς να βρεις και στις δυο οπότε δε θέτω θέμα σύγκρισης. Για τους δύο λαούς έχω ουδέτερη άποψη κι από φαγητό, αν μιλάμε για ντόπια κουζίνα, προφανώς το Παρίσι κερδίζει.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όταν πηγαίνω σ'ενα μέρος θέλω να δοκιμάζω τοπική κουζίνα. Δεν με ενδιαφέρει αν έχουν καλά ιταλικά και ταυλανδεζικα θα φάω τα τοπικά πιάτα ακόμα κι αν είναι χάλια. Δεν τρελαίνομαι με τη γαλλική κουζίνα αλλά ξέρω ότι θα βρω πιάτα της προκοπής. Ελπίζω κάποια στιγμή στην Αγγλία να ετοιμάσουν πιάτα για ηλικίες άνω των 15.
Συμφωνώ με την προτεραιότητα στην τοπική κουζίνα, αν και οι διεθνείς επιρροές είναι μέρος της κουλτούρας μιας πόλης (πχ. το κλασικό "Ινδικό" γεύμα των παμπ, το κοτόπουλο Τίκα Μασάλα ανακαλύφθηκε στην Βρετανία).

Δεν καταλαβαίνω τι το φοβερό βρίσκετε (όχι εσύ, γενικά λέω) στο φαγητό της Γαλλίας, την λεγόμενη Γαλλική κουζίνα; Κάτι βαρετά κις και σουφλέ, και ένα σωρό πιάτα με κρέμα γάλακτος. Μάλλον κάτι μου διαφέυγει, αν και έζησα 7 μήνες στο Παρίσι. Και είναι η μοναδική φορά που έπαθα πολύ σοβαρη τροφική δηλητηρίαση. ΟΚ τα επιδόρπια και τα τυριά είναι φοβερά. Πάντως προτιμώ το κόμφορτ φουντ της Βρετανίας, την απλότητα μιας κρεατόπιτας με πουρέ, ένα ροσμπίφ , ένα απλό πιάτο με αρνάκι με σος μέντα. Επίσης τι να λέμε για μια διατροφή που δεν έχει φρέσκο γάλα. Μάλλον είμαι αιρετικός, το ξέρω....
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
έχουν μια παράξενη εμμονή με το στέμμα, ακόμη και το κλάσιμο της βασίλισσας γίνεται πρώτη είδηση στα κανάλια τους. Έχω αρκετούς γνωστούς Αγγλία και Λονδίνο (σε αντίθεση με Παρίσι) και μου έκανε πραγματική εντύπωση ότι σοβαρά τους απασχολεί στον 21ο αιώνα, σε μια κατά τα άλλα σύγχρονη πόλη, ένας ξεπερασμένος θεσμός που δεν θα έπρεπε να έχει θέση σε μια δημοκρατική κοινωνία. Οι Γάλλοι πιο κοσμικό κράτος, περισσότερο ανήσυχοι σε θέματα πολιτικά και εργασιακά. Οι Άγγλοι του σήμερα τι ανησυχία έχουν δείξει (δεν μιλάω για τα σωματεία επί Θάτσερ),
Επί της ουσίας. Οι Βρετανοί σκοράρουν πολύ καλύτερα από τους Γάλλους σε δείκτη δημοκρατίας: https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Index .
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυτό στην προ Τζόνσον εποχή.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ τρία μέρη (εντός Ευρώπης πάντα) έχω ερωτευθεί σφόδρα κ με τη πρώτη ματιά κ στα οποία δε χορταίνω να επιστρέφω.. Το ένα είναι το Λονδίνο (τα αλλα για την ιστορία είναι η Βενετία κ η Ίος). Οπότε η ψήφος πάει μονοκουκι που λένε.. τώρα το γιατί; τι να πω.. να πω θετικοτερα vibes? Να πω ότι όταν πάω Λονδίνο νοιώθω πάρα πολύ οικεία για κάποιο λόγο; τι να πω βρε παιδιά εξηγείται ο έρωτας; ; Όχι

Πάντως να μη παρεξηγηθώ κ το Παρίσι μου αρέσει πολύ κ θα θελα να ξαναπάω (Το έχω κ πρόσφατο). Αλλά είπαμε London is calling
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχοντας επισκεφθεί και τις δυο πόλεις δεκάδες φορές, έχοντας καλύψει και την τουριστική πλευρά τους αλλά και αρκετά την off the beaten path πλευρά τους, κάνοντας παρέες με ντόπιους και στις δυο πόλεις, δε μπορώ παρά να είμαι απολύτως σαφής: Το Παρίσι είναι ένα και μοναδικό. Να βάζατε σύγκριση με τη Νέα Υόρκη ή με το Σίδνεϊ, να πω πως υπάρχει ένα δίλημμα. Απέναντι στο Λονδίνο, τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα. Όχι ότι το Λονδίνο είναι χάλια, το αντίθετο. Αλλά Παρίσι δεν είναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επί της ουσίας. Οι Βρετανοί σκοράρουν πολύ καλύτερα από τους Γάλλους σε δείκτη δημοκρατίας: https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Index .
Το EIU που παράγει το δείκτη είναι πολύ σοβαρός οργανισμός, αλλά είναι Βρετανικό κι έχει ένα Common-law bias, καθώς δίνει παραπάνω πόντους σε ένα πολύ questionable παράγοντα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Το EIU που παράγει το δείκτη είναι πολύ σοβαρός οργανισμός, αλλά είναι Βρετανικό κι έχει ένα Common-law bias, καθώς δίνει παραπάνω πόντους σε ένα πολύ questionable παράγοντα.
Ορίστε και ένα Ελβετογερμανικό:
https://www.media.uzh.ch/en/Press-Releases/archive/2011/schweizer-demokratie.html

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η εμμονή στον εθιμοτυπικό ρόλο της Βασίλισσας, δεν κάνει την Βρετανική δημοκρατία, που έχει πολύ βαθιές ρίζες και έγινε χωρίς να χρειαστούν λαιμητόμοι και τρόμος, χειρότερη από την Γαλλική. Η Βασίλισσα είναι ας πούμε τουριστικό μπόνους, ένας συνδετικός κρίκος με την Ιστορία. Προσωπικά δεν τρελαίνομαι κιόλας με τα Ανάκτορα του Μπάκιγχαμ και τα σχετικά τουρ αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Συμφωνώ με την προτεραιότητα στην τοπική κουζίνα, αν και οι διεθνείς επιρροές είναι μέρος της κουλτούρας μιας πόλης (πχ. το κλασικό "Ινδικό" γεύμα των παμπ, το κοτόπουλο Τίκα Μασάλα ανακαλύφθηκε στην Βρετανία).

Δεν καταλαβαίνω τι το φοβερό βρίσκετε (όχι εσύ, γενικά λέω) στο φαγητό της Γαλλίας, την λεγόμενη Γαλλική κουζίνα; Κάτι βαρετά κις και σουφλέ, και ένα σωρό πιάτα με κρέμα γάλακτος. Μάλλον κάτι μου διαφέυγει, αν και έζησα 7 μήνες στο Παρίσι. Και είναι η μοναδική φορά που έπαθα πολύ σοβαρη τροφική δηλητηρίαση. ΟΚ τα επιδόρπια και τα τυριά είναι φοβερά. Πάντως προτιμώ το κόμφορτ φουντ της Βρετανίας, την απλότητα μιας κρεατόπιτας με πουρέ, ένα ροσμπίφ με σος μέντα, ένα απλό πιάτο με αρνάκι Επίσης τι να λέμε για μια διατροφή που δεν έχει φρέσκο γάλα. Μάλλον είμαι αιρετικός, το ξέρω....

Η γαλλική κουζίνα μπορεί να διαφέρει τόσο πολύ από περιοχή σε περιοχή που νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε άλλη χώρα. Τεράστια ποικιλία που πιστεύω ότι κι ο πιο δύσκολος θα βρει κάτι να φάει.

Στην Αγγλία γνωρίζουν ότι υπάρχουν και λαχανικά ή πιάνουν την πατάτα για λαχανικο;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom