Travel War #4 Η σύγκρουση των ηπείρων...

Travel Wars - Η σύγκρουση των ηπείρων


  • Total voters
    74

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για εμένα το πιο ενδιαφέρον travel war μέχρι στιγμής γι' αυτό και το "Ευχαριστώ" στον kalspiros.

Και οι τρεις πόλεις είναι τόσο αγαπημένες που η επιλογή καθίσταται τρομερά δύσκολη, αλλά ψηφίζοντας με βάση το συναίσθημα θα διαλέξω Κάϊρο γιατί είναι η πόλη που αποδεικνύει περίτρανα ότι και το Χάος μπορεί να είναι γοητευτικό.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Επίσης, Κάϊρο γιατί εκεί πρωτοερωτεύτηκα το Νείλο και γιατί στην αγορά του Αλ Χαλίλι ανακάλυψα ότι τα παζάρια των παραμυθιών είναι πραγματικότητα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Γεια σου Marydim με τα ωραια σου!!! Συμφωνω !!!
Αν και το παζαρι του Αλ Χαλιλ δεν ειναι το αγαπημενο μου
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όταν βρίσκομαι να διαλέξω ανάμεσα σε τρεις πόλεις το πρώτο πράγμα που ρωτάω τον εαυτό μου είναι σε ποιά θα μπορούσα να μείνω... στην περίπτωση μας το πραγματικό δίλλημα είναι Αθήνα ή Κωνσταντινούπολη... Κάιρο δεν υπάρχει και μόνο η σκέψη για σύγκριση αποτελεί ύβρη...

ΚΑΙΡΟ
Δεν έχω λόγια... μιλάμε για το απίστευτο χάλι... Κιτσάτη παρακμή πασπαλισμένη με μουσουλμανική μπόχα... από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις... ούτε ένα εστιατόριο της προκοπής, ούτε ένα μέρος να βγεις να διασκεδάσεις... η μουσουλμανική πανούκλα σκεπάζει τα πάντα... αν το Αλ Χαλίλι είναι ατμοσφαιρικό παζάρι εγώ είμαι ο σουλτάνος του Μπρουνέι... τουριστικός αχταρμάς του κερατά είναι... οι Πυραμίδες το μοναδικό σοβαρό αξιοθέτο που διαθέτει είναι κι αυτές βουτηγμένες μέσα στην γενικότερη παρακμή... προσοχή η παρακμή δεν είναι απαραίτητα κακή αλλά η συγκεκριμένη παρακμή είναι Αραβική τραγωδία χωρίς ίχνος γνησιότητας... συμπέρασμα... η πόλη δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική, απελπισία... με ζέστη 40 βαθμούς και τον μουεζίνη πάνω από το κεφάλι σου πάμε γρήγορα παρακάτω...

Η Κωνσταντινούπολη είναι μια υπέροχη πόλη... κτισμένη σε μια ιδανική τοποθεσία με πολλά αξιοθέατα επιπέδου αποτελεί έναν προορισμό πρώτης γραμμής και κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό... το φαγητό είναι καταπληκτικό , ο Βόσπορος Θεικός οι κάτοικοι φιλόξενοι και τέλος το πάντρεμα Ανατολής - Δύσης προσθέτει μεγαλύτερη γοητεία στην ούτως ή άλλως ατμοσφαιρική πόλη... το ερώτημα όμως που θέτω στον εαυτό μου είναι... θα μπορούσες να ζήσεις στην Πόλη? θα ανεχόσουν την υγρασία, τις μαντίλες , την κίνηση, την μουσουλμανική νοοτροπία? Μάλλον όχι... γουστάρω να πηγαίνω στην Κωνσταντινούπολη μια φορά το εξάμηνο αλλά για να μείνω δεν το βλέπω πιθανόν...

Η Αθήνα σίγουρα είναι λιγότερο όμορφη από την Κωνσταντινούπολη αλλά είναι περισσότερο Ευρωπαική χωρίς να είναι αποστηρωμένη όπως πολλές άλλες Ευρωπαικές πόλεις... έχει έναν υπέροχο καιρό, μνημεία κλάσης , νοοτροπία που την ξέρω και την καταλαβαίνω και πάνω απόλα είναι η πόλη μου... να την προδώσω για την Ν.Υ το Λονδίνο, το Παρίσι ή την Ρώμη το καταλαβαίνω για την Κωνσταντινούπολη όμως δεν θα της κάνω την χάρη...

Μοιραία λοιπόν η ψήφος μου πάει στην Αθήνα...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δεν θα μπω κι εγώ στη διαδικασία να ψηφίσω...
Ωραίο το Κάιρο, απλά υπέροχη η Κωνσταντινούπολη, αλλα αγαπάω Αθήνα με όλα της τα μειονεκτήματα..Νομίζω οτι ο Traveller με κάλυψε!!!
Εύχομαι το πρόγραμμα του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη "Δράση στην Αθήνα" να εκτελεστεί επιτυχώς για την βελτίωση του επιπέδου ζωής στην πρωτεύουσα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Όταν βρίσκομαι να διαλέξω ανάμεσα σε τρεις πόλεις το πρώτο πράγμα που ρωτάω τον εαυτό μου είναι σε ποιά θα μπορούσα να μείνω...
και πάνω απόλα είναι η πόλη μου... να την προδώσω για την Ν.Υ το Λονδίνο, το Παρίσι ή την Ρώμη το καταλαβαίνω για την Κωνσταντινούπολη όμως δεν θα της κάνω την χάρη...

Μοιραία λοιπόν η ψήφος μου πάει στην Αθήνα...
Η ερωτηση, ετσι τουλαχιστον οπως τιθεται στα travelwars, εκτος αν εχω καταλαβει κατι λαθος, δεν ειναι σε ποια απο τις υποψηφιες πολεις επιθυμεις να μεινεις, αλλα απλως ποια πολη σου αρεσει.
Η επιλογη του να μεινεις σε καποια πολη προφανως απαιτει να καλυπτονται πολυ παραπανω στανταρς απο αυτα που ανεφερες, οπως για παραδειγμα γνωση της γλωσσας του ντοπιου πληθυσμου, η η δυνατοτητα εκ μερους μας να τη μαθουμε, ( να μπορουμε, που λεει ο λογος, να παμε και ενα θεατρο βρε αδερφε, η να πουνε και μια κουβεντα με τον γειτονα...) προκειμενου να γινει ενα ελαχιστο βημα για να προσεγγισουμε τον χωρο που μενουμε, η υπαρξη κοινωνικης πολιτικης (πχ εκπαιδευση, παροχες υγειας, κοινωνικα επιδοματα κλπ) ειναι σοβαρο κριτηριο για την επιλογη μιας πολης οπου θα θελαμε να μενουμε, η δυνατοτητα του να βρει κανεις καλη δουλεια η εν πασει περιπτωσει δουλεια αναλογως των προσοντων που ο καθενας μας εχει ,και λοιπες τετοιες παραμετρους οι οποιες ουδολως αφορουν εναν τουριστα ( η εναν ταξιδιωτη αν θελεις) ο οποιος συνηθως θελει να αφιερωσει καποιες μερες και θελει να εχει οσες περισσοτερες επιλογες μπορει για εναν συγκεκριμενο προορισμο.
Η δικη μου ματια ειναι καθαρα τουριστικη: που θεωρω οτι εχω τα περισσοτερα αξιοθεατα να δω (μεσα σε αυτα προσθετει κανεις και βολτες στην περιξ περιοχη, εστιατορια, μπαρακια κλπ). Θεωρω λοιπον οτι η Κωνσταντινουπολη ανετα κερδιζει ως τουριστικος προορισμος την Αθηνα, δεδομενου οτι, εκτος απο την υπεροχη γεωγραφικα θεση της, καλυπτει ιστορικα ως πρωτευουσα, και μαλιστα αυτοκρατοριων, πολυ μεγαλυτερη ιστορικη περιοδο, πραγμα που σημαινει οτι μπορει να παρεχει στον ταξιδιωτη ενδιαφεροντα ποικιλων ιστορικων στιγμων.
Για το Καιρο οντως συμφωνω μαζι σου. Εχει ολα αυτα τα αρνητικα που ανεφερες και επιπλεον δεν εχει θαλασσα να παρουμε μια ανασα. στα θετικα του ξεχασες να αναφερεις το Αιγυπτιακο Μουσειο, καθως και κατι κτιρια εντυπωσιακα, της εποχης των Αραβων και των Μαμελουκων αργοτερα τα οποια φυσικα στεναζουν κατω απο απειρα στρωματα σκονης....
ΥΓ.Παντως για τον καιρο που αναφερεις, μονο η Αθηνα κερδιζει: ουτε το Παρισι, ουτε το Λονδινο ουτε η Νεα Υορκη. Οριακα μονο η Ρωμη.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πω πω τι μου κάνετε... Δε θα ψηφίσω ακόμα, θα περιμένω να το σκεφτώ. Το δίλημμά μου είναι μεταξύ Κωνσταντινούπολης και Καΐρου για απλούς λόγους:
1) Το αίμα νερό δε γίνεται, που είπε και ο babaduma. Το δικό μου "αίμα" όμως είναι από το Κάιρο
2) Η Κωνσταντινούπολη είναι πολύ επιβλητική και κοσμοπολίτικη πόλη και την ιστορία της την έχω μελετήσει αρκετά ως μέρος της δουλειάς μου
3) Την Αθήνα δεν την υπολογίζω, θες επειδή τη θεωρώ δεδομένη, θες επειδή δεν την αντέχω πια.

Αγαπώ το χάος του Καΐρου -όχι, δε θα 'μενα εκεί, για ολιγοήμερες επισκέψεις μιλάω- και λατρεύω την ατμόσφαιρα της Κωνσταντινούπολης. Και στα δύο μέρη συνάντησα ανθρώπους με καλή καρδιά.
Θα επέλεγα την Πόλη, φοβάμαι όμως μη με στοιχειώσει το πνεύμα των παππούδων μου. Θα το σκεφτώ πιο ώριμα και θα επανέλθω.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η ερωτηση, ετσι τουλαχιστον οπως τιθεται στα travelwars, εκτος αν εχω καταλαβει κατι λαθος, δεν ειναι σε ποια απο τις υποψηφιες πολεις επιθυμεις να μεινεις, αλλα απλως ποια πολη σου αρεσει.
Eμένα όχι απλώς μου αρέσει η Πόλη, αλλά και θα ζούσα εκεί πολύ ευχαρίστως. Φυσικά και την ψήφισα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ότι το Κάιρο μπήκε ως επιλογή στην ψηφοφορία προφανώς έχει να κάνει με την αίσθηση χιούμορ του Σπύρου. Επομένως στέκομαι στις άλλες δύο, με την υποσημείωση πως την Πόλη έχω να την επισκεφθώ χρόνια και μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά (στη διαφορετικότητά της, στο κόστος κλπ).

Αρχιτεκτονική: Πιο ενδιαφέρουσα η Πόλη από τις απλές αναλαμπές της Αθήνας, 1-0 οι Τούρκοι.
Φαγητό: Ασυζητητί Κων/πολη, 2-0
Άνθρωποι: Μχμχ. Τίποτε το ενδιαφέρον, πόντος και στις δύο, 3-1
Αρχαιολογία: Αθήνα για προφανείς λόγους, 3-2.
Κόστος: Πόλη και εύκολα, 4-2
Δυνατότητα ημερήσιων εκδρομών: Μμμ, δύσκολο. Μάλλον Αθήνα, 4-3
Αυθεντικότητα/Διαφορετικότητα: Πιο εξωτική, ανατολίτισσα, λιγότερο αποστειρωμένη η Πόλη 5-3
Ασφάλεια: Καλές και οι δύο, μάλλον καλύτερη η Πόλη, 6-3
Δραστηριότητες/Πολιτιστική ζωή: Μάλλον Αθήνα, ίσως επειδή δεν ξέρω και την Πόλη καλά, δε μιλάω και τη γλώσσα και χάνω επεισόδια, 6-4

Μάλλον στην Αθήνα πάει η ψήφος μου, αλλά πολύ στα σημεία, ίσως αν είχα περάσει περισσότερο χρόνο στην Πόλη να εβρισκα κι άλλα συν. Πάντως αν ένας φίλος Ισπανός π.χ με ρωτούσε πού να περάσει ένα τριήμερο, μάλλον θα του πρότεινα την Αθήνα, λόγω της μοναδικότητας της αρχαιολογίας της.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πάντως αν ένας φίλος Ισπανός π.χ με ρωτούσε πού να περάσει ένα τριήμερο, μάλλον θα του πρότεινα την Αθήνα, λόγω της μοναδικότητας της αρχαιολογίας της.
Να του συστηνες παντως και το αρχαιολογικο μουσειο της Κωνσταντινουπολης. Δε θα εχανε τον χρονο του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom