Travel War #4 Η σύγκρουση των ηπείρων...

Travel Wars - Η σύγκρουση των ηπείρων


  • Total voters
    74

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Η πιο ερωτική Πόλη που έχω πάει μέχρι τώρα.
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Αθήνα, γιατί είναι μοναδική!

Πρέπει βέβαια να ομολογήσω ότι δεν έχω δει το Κάιρο, δεν νομίζω όμως ότι μπορεί να φτάσει έστω την Κωνσταντινούπολη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.924
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε ούτε το Αγρίνιο δε φτάνει...
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
H ψηφοφορία έγινε casus belli στο σπίτι μου. Ψήφισα Κωνσταντινούπολη παρά τις αντιρρήσεις του συζύγου ο οποίος προέβαλλε επιχειρήματα σχετικά με πολιτισμό, ανθρώπους κλπ.
Τοπογραφικά ανεπανάληπτη, αρχιτεκτονικά ανώτερη, πιο ομορφη, πιο μαγική, η Πόλη (μοναδική Π κεφαλαίο)-σταυροδρόμι θαλασσών , πολιτισμών και αντιθέσεων με κερδίζει σαν αίσθηση. Βέβαια δεν μπορώ να παραβλέψω τον πολιτισμό της Αθήνας, το ότι είναι η πρωτεύουσα της χώρας μου (εθνικισμός;) και το ότι περνάω τέλεια όταν πηγαίνω ως επισκέπτρια ούτε την αναρχία στους δρόμους της Κωνσταντινούπολης, τη βρωμιά στους δρόμους και το ότι πολλοί άνθρωποι είναι χρόνια πίσω. Όμως όταν βλέπω την τσιμεντούπολη από την Ακρόπολη, όταν αναλογίζομαι τα νεοκλασσικά και τις μονοκατοικίες που καταστράφηκαν χάρη της αντιπαροχής δικαιολογώ τον εαυτό μου για την επιλογή μου.

Σημείωση: 1.Στο Κάιρο δεν έχω πάει γιατί είναι πολύ ανατολίτικο για τα γούστα μου και γιατί οι περισσότερες περιγραφές γνωστών μου που έχουν πάει συμφωνούν με αυτή του Traveller.
2. Δε θα διάλεγα καμιά από τις πόλεις της ψηφοφορίες για να κατοικήσω μόνιμα.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αλλη μια ψήφος για την Κωνσταντινούπολη!Θα έμενα άνετα! ειδικά σε ένα τέλειο, άνετο γυαλί, με θέα το Βόσπορο!!!(εντάξει αν όχι μόνιμα ένα εξοχικό δε θα με χάλαγε...:bleh::haha::clap:).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.839
Likes
18.932
Καλά, το Κάιρο είναι μακράν η χειρότερη πόλη που έχω επισκεφτεί, μιλάμε για το απόλυτο χάλι. Επικροτώ επίσης τα περί μουσουλμανικής πανούκλας που αναφέρει ο Τράβελλερ....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ΚΑΙΡΟ
Δεν έχω λόγια... μιλάμε για το απίστευτο χάλι... Κιτσάτη παρακμή πασπαλισμένη με μουσουλμανική μπόχα...
Το ότι το Κάιρο μπήκε ως επιλογή στην ψηφοφορία προφανώς έχει να κάνει με την αίσθηση χιούμορ του Σπύρου.
:haha::haha:;)
Πρέπει βέβαια να ομολογήσω ότι δεν έχω δει το Κάιρο, δεν νομίζω όμως ότι μπορεί να φτάσει έστω την Κωνσταντινούπολη.
Βρε ούτε το Αγρίνιο δε φτάνει...
Καλά, το Κάιρο είναι μακράν η χειρότερη πόλη που έχω επισκεφτεί, μιλάμε για το απόλυτο χάλι.
<link rel="File-List" href="file:///C:%5CUsers%5CSpyros%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Όλα μαζί συγκεντρωμένα! Έτσι για να τα χώσουμε ομαδικά σε μια όντως πολύ άσχημη πόλη (να σου πω GTS, το έβαλα απέναντι στην Σόφια (η οποία δεν είναι τόσο άθλια) και στο Galati (το οποίο συγχωρείτε λόγω μεγέθους) αλλά τα πάντα ωχριούν! Μακράν η χειρότερη!)
Βέβαια θεμιτό το κριτήριο του feeling που αποπνέει σε κάποιους αλλά, ό,τι και να λέμε, με αντικειμενικά κριτήρια η πόλη είναι πάτος.
Στην Κωνσταντινούπολη δεν έχω πάει (ακόμα) γι’ αυτό δεν ψηφίζω. Νομίζω παρ’ όλ’ αυτά, ότι δεν θα μπορέσει να νικήσει την αγάπη μου για την Αθήνα. Όλοι μιλάνε με τα χειρότερα λόγια για το κέντρο της Αθήνας. Ναι, είναι ατυχές να κάνεις βόλτα στην Ομόνοια και την πλατεία Βάθης για να κρίνεις. Ας μην το πάω στα άκρα. Ακόμα και η Κυψέλη, Πατήσια, Παγκράτι έχουν μια τρέλα που δεν μου ταιριάζει. Η ιδέα όμως του να μένω και να εργάζομαι π.χ. στην Ηλιούπολη και να επισκέπτομαι όποτε θέλω τα Αναφιώτικα, Πλάκα, Μοναστηράκι, Μικρολίμανο, Εξάρχεια, Πάρνηθα, Άλιμο, Μετς... μου φαίνεται ιδιαίτερα θελκτική ώστε να επιτρέπεται να δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία σε τούτη την πόλη!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
με 2 κριτηρια μπορω να ψηφισω

το 1ο
3 ποταμια μου ερχονται με τη μια στο μυαλο ... το ενα ειναι στην Αφρικη
το 2ο
αν αυτη τη στιγμη εβγαζα εισιτηριο για ενα απο τα 3...μερη
θα διαλεγα ασυζητητι το Νειλο

απο την ημερα ..που μπηκα στο site αλλη αποψη εχω για την Πολη και αλλη ειχα πριν
θεωρουσα οτι ειναι μια ατμοσφαιρικη πολη
ειχα ακουσει περιγραφες απο μια φιλη που την ειχε λατρεψει και την ειχα λατρεψει και γω
διαβαζοντας ..για το που θα φαω που θα πιω και που θα ξυστω..και δεν αναφερομαι στην travepedia
μπηκε στο ραφι ...
εχω αφησει και το Δουκα στη 200η σελιδα ...(ελεος ...)

λυπαμαι που διαβαζω τετοια πραγματα για το Καιρο ...αλλα και το Δελχι ..η μανα μου χειροτερα θα το παρουσιαζε ...κοινως εμπιστευομαι το Νειλο και το τι θα δω εγω εκει

η αθηνα γιατι μπηκε στο war, ως τι?
ως ταξιδιωτικος προορισμος?
δυσκολο να το δω ετσι
γεννηθηκα και μεγαλωσα εδω..
να βαλω και ενα 3ο κριτηριο...?
τις ηπειρους?
Αφρικη ...τωρα αν ειναι ανω, κατω ή πλαγιως ...λιγο με νοιαζει

Καιρο ;)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αθήνα? Προφανώς μπήκε για λόγους πατριωτικούς και μόνο. Το μοναστηράκι και κανα'δυο άλλα υποφερτά σημεία δεν είναι ικανά να την σώσουν.
Κωνσταντινούπολη? Σίγουρα έχει αρκετά θεματάκια θετικά, είναι καθαρή (οχι πως με νοιάζει), και υπήρξε κάποτε σημείο αναφοράς στα πολιτιστικά και όχι μόνο δρώμενα. Ακούγεται μαγική, και στο άκουσμα της λέξης Κωνσταντινούπολη, συνειρμικά σου έρχονται εικόνες με σουλτάνους, παλάτια, παζάρια, μπαχαρικά, παραμύθια, βεζυροπούλες και άλλα τέτοια ρομαντικά. ΑΛΛΑ το να βλέπω τον Κεμάλ σε γιγαντοαφίσες να τρώει, να χαιρετάει, να κοιμάται, να ξύνεται, να περπατάει, να κοιτάει προς την δύση και να πρέπει να βαράω και προσοχή εεεε... όχι πάει πολύ. Ουτε μου αρέσει μια πόλη που παραπαίει μεταξύ Ανατολής και Δύσης. Οτι να ' ναι, αλλά τουλάχιστον να είναι καθαρόαιμο.
Καιρο? ελάχιστα το είδα και βράδυ. Αρα , δεν μπορώ να έχω άποψη. Τουτέστιν ψηφίζω για μια ακόμη φορά την Τζαισαλμέρ στην Ινδία.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κάιρο δεν έχω πάει και είναι μέσα στους επόμενους προορισμούς σε συνδυασμό με Αλεξάνδρεια, με τόσα που ακούω όμως δεν με βλέπω για παραπάνω από τέσσερις ημέρες...
Μοιραία θα το παίξω ανάμεσα σε Αθήνα-Κωνσταντινούπολη...
Η Πόλη σε κερδίζει σε πολλά σημεία είναι η αλήθεια. Στη διαφορετικότητα, στην τοποθεσία, στον συνδυασμό πολιτισμών, αποπνέει μια νοσταλγία-μαγεία- ένα διαφορετικό άρωμα από την Αθήνα. Στο φαγητό-γλυκό δεν παίζεται, στις τιμές δεν το συζητάω, στο να δεις και να περάσεις τον χρόνο σου επίσης αλλά όπως έγραψαν και πιο πάνω αρκετοί δεν ξέρω αν αυτή τη συνεχή βαβούρα θα μπορούσα να την διαχειριστώ μόνιμα. Και η Αθήνα χάος είναι αλλά επειδή την ξέρω βρίσκω τρόπους να αποφεύγω τις κακοτοπιές πάσης φύσεως.
Στα σημεία Αθήνα αν και προδίδω κατά κάποιον τρόπο την αγάπη μου για την Πόλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.196
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom